Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Skladování a nabíjení Li-Ion baterií
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 9:59    Předmět: Skladování a nabíjení Li-Ion baterií Citovat

V práci používáme specifické 6ti článkové Li-Ion polymerové baterie s kapacitou 4Ah. Baterie nejsou typu "smart", uvnitř obalu je pouze 6 článků, z toho každý má vlastní běžnou ochranu a nemají ani žádnou indikaci stavu. Baterie má 25,2V, tudíž jsou články zapojeny do série. Jsou užívány do bezpilotního prostředku, ten má nastavenou indikaci na "low battery" na 21,9V.
V poslední době mnoho bateríí je nafouklých, mají sniženou kapacitu a vydrží polovinu toho co původně. Přičina je ve špatném systému skladování a užívání. Doteď se baterie používali tak, že po vylétání, obvykle měli 21-21,5V, se nabily na 100% a uskladnily - což je první chyba, protože bateríí je mnoho a často většina z nich leží ve skladu i několik měsíců v tomhle stavu.
Proto by bylo vhodné nabíjet baterie pouze na 50%. Výrobce dodal nabíječ, který má indikaci 4 stavů po 25% stavu nabití, nemá ovšem žádné možnosti nastavení, aby nabíjení vypnul při 50% a v takovém počtu baterií jaký máme je problém hlídat nabíjení a odpojit baterii při žádáné kapacitě.
Další věc je, že si nejsem jistý jestli nabíječ vyrovnává napětí článků už při nabíjení, nebo se články vyrovnávají až při plném nabití (v manuálu to uvedeno není), takže nevím jestli bych neprohluboval rozdíl článků při odpojení nabíjení na 50%.

Otázka tedy je, zda je šetrnější baterii nabít na 100% a navrhnout udržovací obvod, který by "chytře" vybíjel rovnoměrně jednotlivé články na požadovanou hodnotu napětí? Případně jaké jsou možnosti jak prodloužit životnost?

Do nedávna se dokonce ani nijak nezaznamenával provoz baterií a tak je ve stavu baterií úplný chaos... Nakoupily se ovšem nové a rád bych zavedl nějaký systém, který by zlepšil jejich životnost. Podotýkám že s výrobcem není možné nic vyjednat (nemluvě o brutálních cenách) a tak se musíme přizpůsobit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 10:25    Předmět: Citovat

Podívej se na nabíječku Imax B6, je levná, umí 6 článků, umí balancovat (baterie pochopitelně musí mít vyvedené všechny články), umí měřit nabitou kapacitu, umí storage mode pro nabití před uskladněním. Nesmí ji ale obsluhovat BFU a nelze ji používat pro vybíjení, je v ní pro vybíjení jeden TO220 tranzistor mizerně připlácnutý na chladič a uhořel by.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 11:16    Předmět: Citovat

Je fůra modelářských nabíječů co zvládne 6S LiPol a mají funkci STORAGE (3,8V na článek nabíjecí napětí). Často se to napětí na článek dá v nastavení nabíječky upravit.

Mám roky iCharger 106B+ a má jak STORAGE tak i možnost úpravy nabíjecích napětí na článek. Přes zimu když nelítám tak mám baterky nabité na těch 3,8V na článek.

Nechávat LiPolky nabité na 100% a uskladněné není dobré, nafouknou se jak buchty a zvýší se jim vnitřní odpor. I když to se mi stalo i u opečovávaných baterek (Pulse) pro vrtulník.

S láskou vzpomínám na KOKAM baterie, dodnes mám jednu 3S LiPol, už má po těch snad 10ti letech vnitřní odpor nepoužitelný pro pohon létajícího modelu, ale nikdy se nenafoukla ani trošičku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 11:44    Předmět: Citovat

V balancování problém s nafukováním asi nebude.
Nafoukly se mi už dva jednočlánkový Li10B do foťáku. Poslední mám už 2 roky Li10B 1.100mAh od Battmana. Zatím drží a nabíjím orig BFU nabíječkou k foťáku Olympus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 12:20    Předmět: Citovat

Potvrzuji kvalitu článků Kokam, používali jsme je spolu s články dalších výrobců do našich přístrojů a jako jediné se nenafukovaly věkem. Placaté lipolky jsme ale opustili, když se objevily 18650 lionky s dostatečně vysokým povoleným vybíjecím proudem. Jsou daleko levnější a bezpečnější.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 12:41    Předmět: Citovat

Nevýhoda je, že to nejsou standartní RC baterie, ale specifické baterie, s nestandartními konektory. Uvnitře sice jsou běžné ploché články, ale jsou zapojené trochu komplikovaněji. Konektor na balancování má, přes ten se baterie připojuje k nabíječce, ale pinů je 10 a tak bude třeba zjistit které jsou na balancování a k čemu je zbytek... Hlavní napájecí piny jsou pak udělané pomocí desky plošného spoje, takže bez "konektoru".

EDIT: 1. pin je mínus prvního článku, dalšíh 5 pinů je prvních 5 článků, 7. a 8. pin jsou spojeny a přes pojistku na plus posledního článku, 10. pin je nepřipojen, co ale nevím je 9. pin, chová se jako mínus při měření článků, ale spojený s mínusem prvního článku není... Předpokládám, že pro balancer mi stačí těch 7 pinů, co jsou na pólech jednotlivých článků?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 7:24    Předmět: Citovat

Inu jednu budeš muset kuchnout . Když již máš nevyhovující tak to snad nebude problém . Nakonec výsledek můžeš dát sem . Dotaz - v jakém napětí udržuješ lifepo4 ? dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1632
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 8:27    Předmět: Citovat

V packu ještě často bývá termistor k měření teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 10:54    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Inu jednu budeš muset kuchnout . Když již máš nevyhovující tak to snad nebude problém . Nakonec výsledek můžeš dát sem . Dotaz - v jakém napětí udržuješ lifepo4 ? dík


Baterie se doteď nabíjely na plno, takže cca ±25V (4,1V-4,2V na článek) a to vždy po použítí... Jednou jsem kolegovi z práce opravoval RC model auta a dal mi k tomu RAYTRONIC C14 nabíječku, ta zvládne taky 6ti článek, tak si ji od něj půjčím a vyzkouším.

Pár nefunkčních máme a už jsem je zkoumal, naneštěstí články jsou v obalu zalité kompletně nějakou hmotou, která nejde rozdělat a řezat z bezpečnostního hlediska do toho nechci. Ale byl jsem schopný oddělat svrchní desku, od článků vede jeden 6 pin konektor a 2 silné vodiče. Vodiče jsou červený a černý tedy + a -, první a poslední článek. Pak 6 pin konektor má 5 vodičů připojených mezi články a 6. vodič je ten který nevím jak je zapojen. Vše je přivedeno na tu svrchní desku, kde je nabíjecí 10 pin konektor a pak pozlacené kontakty pro hlavní napájení bezpilotního prostředku. Nic víc tam není (kromě pojistky, ta rozděluje + pól).

Veškerá technika je bohužel neveřejná a nerad bych přišel o prověrky zveřejněním jakýchkoliv snímků...tak se omlouvám, že sem nedám žádné foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 11:17    Předmět: Citovat

Otázka byla na nakadaha . Snad by neměl být problém propískat vodiče do "pomocného" konektoru , jestli vedou přímo na články .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 16:07    Předmět: Citovat

Hádám to budou baterie pro drony s využitím pro účely státních složek (PČR,AČR,IZS,atd.)

Bude to nějaké specifické řešení. Pro nabíjení 6S LiPol baterie potřebuješ dva silové vodiče a buď 7 vodičů pro balancer (krajní vodiče jsou paralelní k silovým) a nebo ti stačí vodičů 5. Jako krajní měřící se použijí ty silové. U tebe je to otázka zapojení toho BMS obvodu uvnitř, ale smysl 10-ti pinového konektoru pro nabíjení mi uniká.

Bez reverzního inženýringu to stejně nevyřešíš. Otázkou je, jestli jsi vůbec oprávněn do toho vrtat a jestli spíš než pochvalu za tvou snahu nedostaneš pokárání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so květen 23 2020, 16:36    Předmět: Citovat

Nakadah napsal(a):
...a nebo ti stačí vodičů 5. Jako krajní měřící se použijí ty silové. U tebe je to otázka zapojení toho BMS obvodu uvnitř, ale smysl 10-ti pinového konektoru pro nabíjení mi uniká.


Jak jsem už napsal, na 6 pinovém konektoru je 5 pinů připojeno k článkům (změřeno napětí 4,13V mezi každými dvěma vodiči) a pak dva silové vodiče, jen 6 pin nevím kam vede, ačkoliv se chová jako mínus, není s hlavním mínus pólem spojený.
Výstupní 10 pinový konektor má ve skutečnosti jen 9 pinů použito a z toho jsou dva spojeny, takže dohromady 8 funkčních pinů, 7 pro články a jeden "záhadný". Já hádám že to může být ten termistor, nebo cokoliv jiného, otázka je, zda můžu pracovat s články i bez něj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eM



Založen: May 24, 2020
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 7:37    Předmět: Citovat

Je to jen par dnu, kdy jsem resil podobnou situaci s powerpackem pro aku naradi. Ohledne udrzby nebo stavby udrzovaciho obvodu neporadim, ale muzu potvrdit, ze pin, ktery se chova jako minus ale neni prokazatelne primo spojen s minusem je termistor, ktery byva zality mezi clanky a indikuje nabijecce, ze ma prestat nabijet, kdyz dojde k zahrati. Clanky samotne jsou na nem uplne nezavisle, stejne jako jakakoli nabijecka, kterou si clovek sam postavi, jde jen o tu nejprostsi ochranu proti pozaru.


20200403_221448138_iOS (Medium).jpg
 Komentář:
Priklad powerpacku
 Velikost:  139.38 kB
 Zobrazeno:  60 krát

20200403_221448138_iOS (Medium).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červen 01 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Vracím se k tomuto projektu, tentokrát uvažuji jen o postavení vybíječe na baterie pomocí zátěže. Aby bylo možné baterie skladovat v případě, kdy se nabijí, ale nejsou nakonec použity....

Doma jsem dříve navrhl jednoduchou regulovatelnou zátěž s použitím LM258 a mosfetu IRL530N, která mi stačí pro proudy do 1.5A. Baterii bych ale vybíjel proudem cca 3A což znamená víc tepla obzvlášť při 25V baterie v plném nabití... Obvod jsem vyzkoušel a s mosfetem namontovaným k chladiči od procesoru s větrákem na max otáčky byla teplota mosfetu na pouzdře asi 60°C...

Často ale narážím na články a také názory, že mosfety nejsou úplně šťastné řešení pro zátěže a že se jim nelíbí dlouhodobě pracovat v lineární oblasti při vysokých teplotách. Ačkoliv jsem mosfet otestoval v zatížení asi 20 minut a výsledný pracovní bod se už neměnil, nejsem si teď jistý jestli mosfet použít a jestli nebude lepší volba použít bipolární tranzistor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 02 2021, 8:36    Předmět: Citovat

Modelářský nabíječky v režimu Storage umí baterku nejen nabít na udržovací napětí 3,8V ale také na 3,8V vybít. Problém je, že nedokážou vybíjet příliš velkým proudem, obvikle dokáží vyzářit jen 15-20W. Ale některý nabíječky umí připojit externí zátěž a pak umí vyzářit i několik set W.
Nabíječky umí v režimu Discharge zcela baterii vybít na nastavitelný napětí, u LiPol se doporučuje nechodit pod 3,5V a u LiIon pod 3V. Při tom se otestuje skutečná kapacita baterie.
V obou případech je ale bezpodmínečně nutný mít připojený balanční konektor aby nabíječka věděla jaké napětí mají jednotlivé články. Může se totiž stát, že v baterii je některý článek slabší a pokud by se testovalo jen celkový napětí baterie, mohl by nejslabší článek klesnout pod minimální doporučený napětí.
To pro něj znamená smrt v podobě nafouknutí a velkýho vnitřního odporu.
Takže doporučuju nic nebastlit a podívat se co je na trhu. Nabíječek na Lixxx jsou lopaty, jen vybrat tu vhodnou. Dobrý jsou Imax, HOTA, SkyRC, iCharger...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund