Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tranzistory v TO92
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2020, 20:29    Předmět: Tranzistory v TO92 Citovat

Při preparaci desek Tesla LCE (občas např. i Mitsubishi aj.) nacházím čudly, viz níže. Typicky (opsáno z futer):

• 1402C, PH82
• 1602C, PH88
• PH2369, PH85

Má cenu odkládat je bokem, nebo jsou tak všední a tak malého významu, že to nedává smysl? Známé (psáno kódem) C548, C639, C33725 apod. sbírám vždycky, ale jejich počet dávno překročil tisíc a ne vždy mě pájecí terapie béře, kvůli nedostatku času spíše platí sloveso s es na začátku. Very Happy


Naposledy upravil judeware dne pá květen 22 2020, 17:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 9:27    Předmět: Citovat

Nech sa páči Very Happy IMHO sráče na hovno Very Happy
Ty ED mají použitelnost cca na místech pro podprůměrné KC508/BC178.
Ale je to filipes, takže to dost a dlouho vydrží.
A jenom Bůh ví, proč tradiční evropský výrobce neznačí univerzální křemíkové tranzistory některým ze zavedených, nebo známých systémů.
Japonci mají v 2SA-2SD ještě rezervy a Amerika ve 2N taky.
Uznávám, že v evropském BCx už moc místa není, zbytky volného místa už obsadily smd prvky.



PH2369_Ph.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PH2369_Ph.pdf
 Velikost:  59.92 kB
 Staženo:  143 krát


ED1402C_Ph.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ED1402C_Ph.pdf
 Velikost:  51.52 kB
 Staženo:  120 krát


ED1602C_Ph.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ED1602C_Ph.pdf
 Velikost:  51.82 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 17:55    Předmět: Citovat

Tož dobrá,
budou se hodit junioráčatům třeba na blikače a na oplátku od nich budu dostávat např. chassis z C416 apod. A česká KC z oněch TV desek budu skladovat místo těch dotazovaných. To dělám i tak. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 18:25    Předmět: Citovat

Správný přístup, to chválím!
Ony ještě někde jsou C416-C430??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 18:42    Předmět: Citovat

Pořád jsou. Tuhle jsem vezl taky jednu na SD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 18:51    Předmět: Citovat

V jihočeských dvorech stále, Leoši. Ale to bych si musel pronajmout skladovou místnost č. 2, Very Happy nebo je zbavovat desek a vzápětí vyvézt. A na to nemám tolik času. Embarassed
Navíc je mi líto rozebírat (teoreticky) funkční tele vize. Cílím na slabé, nemocné a pošramocené kusy (jako se to děje ve světě zvířat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2020, 21:36    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ony ještě někde jsou C416-C430??

Také mám C416 a ještě nějaké další, pomalu se toho zbavuji neboť za ta léta se toho nasbíralo nějak moc a "přerostlo mi to přes hlavu", všude jenom úzké cestičky a když něco potřebuješ tak to stejně nenajdeš. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út září 15 2020, 21:47    Předmět: Citovat

Při dalším recyklačním členění/úklidu dost často nacházím kusy s označením C1815. Předpokládám, že jde o japonské 2SC1815. Na foto první zleva je podle mě kousek od Toshiby (dle "teček" mezi řádky, což mívají často tr. této značky např. v TV Sony v "dlouhých pouzdrech - TO92MOD [?]" a nápis GR 2C je jen v kusech z TV Sharp). Ty další jsou z Tesla Television, či spíše LCE. Oba mají v druhém řádku Y, avšak potisk v jednom případě zdola nahoru, ve druhém naopak.

Mám je oprávněně považovat za kusy tří různých značek?
Jak jsou na tom parametricky (nemyslím to, co je v oficiální dokumentaci, zajímají mě zkušenosti dospělých součástkářů)?
Jak to vidíte s kvalitou a využitelností (všechno jsou to 90. léta) a kam je záhodno je zařadit ve srovnání s čs. typy ("lepší než KC508", "průměrné jinéKC", atd.)?

Zatím jsem vytřídil 300ks pro firemního kolegu, který vede v PI elektrokroužek.


V dohledné době budu potřebovat ve stejném duchu posoudit "nestejněstejné" (=pokaždé asi čtyř/pěti různých výrobců) BC337xx, BC547, BC557, BC639.



P9140037.JPG
 Komentář:
Různé "varianty" 2SC1815
 Velikost:  276.44 kB
 Zobrazeno:  55 krát

P9140037.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: út září 15 2020, 21:50    Předmět: Citovat

To "Y" a "GR" patri k oznaceniu tranzistora, podla hFE. Mozne kategorie su uvedene v datasite.
_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 15 2020, 22:12    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

...Zatím jsem vytřídil 300ks pro firemního kolegu, který vede v PI elektrokroužek...

Jaky ma vyznam ztracet drahocenny cas s vypajenim a tridenim starych tranzistoru pochybnych parametru a v kdovijakem stavu, kdyz za kilo koupis 500ks novych s jasne danymi parametry a jistotou ze neutrpely recyklaci zadnou ujmu. Decka se pak mohou spolehnout ze kdyz jim blikac nefacha, neni to nacatym tranzistorem vyletovanym z kdoviceho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 15 2020, 22:58    Předmět: Citovat

Originály Toshiba 2SC1815/2SA1015 je něco, co má závěr KC507/BC177, ale šum KC509/BC179.
O něco starší dvojice NEC, 2SC945/2SA733 je naprosto totéž, jen od jiného výrobce.
Japonské 2S cross-listy to takto uvádějí, 100% to platí i prakticky.
Na těchto a podobných univerzálech, se slušně napakovali oba výrobci, druhovýroba, třetivýroba i pajcíři.

Z čistokrevně zápaďácko-evropských typů, jsou skutečné originály Toshiba C1815/A1015, nebo NEC C945/A733 úplně nejblíž dvojicím Siemens BC414/BC416, s nevelkým rozdílem Uceo pak novějším BC550/BC560.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st září 16 2020, 18:35    Předmět: Citovat

(Nejen) sinclair tradičně nezklamal - díky za velice obsažný příspěvek! Number one

Teď z těch nejklasičtějších - dal jsem na kopičku pět kusůch BC547. Dotazy jsou prakticky stejné:
• O jaké jde značky, co kvalita a spolehlivost?
• Jak jsou na tom parametricky (nemyslím to, co je v oficiální dokumentaci, zajímají mě zkušenosti dospělých součástkářů)?
• Jak to vidíte s kvalitou a využitelností (všechno jsou to 90. léta) a kam je záhodno je zařadit ve srovnání s čs. typy ("lepší než KC508", "průměrné jinéKC", atd.)?

První foto, zleva:
I - exemplář z Thomsonů
II - Sony, Philips (tipuji pochopitelně i výrobce), OTF a mnoho dalších
III - exemplář z novodobých tureckých chassis z let 1997-2005, vypadá skoro identicky, jako předchůdce
IV - z Grundigů, občas bývá ve starších OTF

Druhé foto (mizerný "potisk" - to jsou ty lejzry?):
IM BC547 - asi jako když vidím ISC BUT11AF, moc důvěry ve mně nebudí.

Ty dva poslední mají odlišně řešené pouzdro (teď jen hádám) - střípek tranzistoru s vývody se vloží do polotovaru ("černý kalíšek") a následně se to "zaleje".



P9160044.JPG
 Komentář:
 Velikost:  190.4 kB
 Zobrazeno:  73 krát

P9160044.JPG



P9160046.JPG
 Komentář:
 Velikost:  105.59 kB
 Zobrazeno:  71 krát

P9160046.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 385
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st září 16 2020, 20:26    Předmět: Citovat

Ahoj.
Já tyto tranzistory (BC 546 - 548) rád používám, jsou to vlastně univerzální typy. Výborná náhrada za klasické KC 507-509 a i parametrově jsou o něco lepší. Používám to všude kde není překročen jejich napěťový nebo proudový katalogový limit. Bývají jemněji rozlišeny i podle zesílení označením A,B,C. Existují varianty i s nízkým šumem (BC 549, BC 550).
K nim jsou samozřejmě i PNP protikusy (BC 556 - 558) a s nízkým šumem (BC 559, BC560)

Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 16 2020, 20:43    Předmět: Citovat

U tranzistoru neznamych vyrobcu, nejisteho znaceni v kdovijakem stavu mas jedinou jistotu, ze to muze byt uplne cokoliv. Je ti uplne prd platne, ze vis ze BC546 je vhodny k tomu a tomu, kdyz nevis jestli to cos vyletoval je skutecne BC546 a ne nejaky padelek nebo verze ktera ma uplne jine parametry nez obvykle a vyrobce ji pouzil protoze byla levnejsi a do daneho zapojeni stacila. Pak ti muze v tvem zapojeni behat na hrane svych parametru apod. Rekl bych, ze za ty potencionalni problemy tech usetrenych par haliru nestoji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st září 16 2020, 21:23    Předmět: Citovat

Šmarjá Józef - nechceš mě, milý mravenečníku, podobných výplodů (už podruhé) postpubertála do pětatřiceti raději ušetřit? Rolling Eyes

Pro ostatní:
Potřebuju rozlišit jednotlivé kusy dle značky (výrobce). Všechny pochází z televizorů vyrobených mezi léty 1990-2005 (nejvýše) a o jejich původu nemusím pochybovat. A setkávám se s nimi už asi třicet let. Smile A proč se něco nového nedozvědět i dnes, že? V době kretýnopovrchové, která klasickému nonmikrometrovému bastlení příliš nepřeje.

Nějaké tipy samozřejmě mám:
I - LCC Thomson? Telefunken?
II - Philips
III - vypadá stejně, ale kdo za ním (W) stojí?
IV - "nějaký Němec"

Ten IM BC547 je nějaká novodová Asie a zmínil jsem ho jen pro úplnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund