Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikropájka ERS50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2020, 15:07    Předmět: Citovat

ERS bola vyvinutá v malinkom závode v Peseranoch, ktorý bol pobočkou Liptovského hrádku, Vyrábali sa tam len relátka, pozdejšie aj rozhlasové vysielače pre Sovietsky zväz. Na ERS50 je zaujímavé prevedenie merania teploty termočlánkom, ktorý je pripojený k teliesku spájkovačky. Vytvorená gulička vznikla v peci, ktorá bola na to zakúpená na západe a obdobu asi v ČSSR nemala. Bola predaná do Čiech súkromníkom, ktorý ju získal, ako bývalý zamestnanec po zániku podniku. Môj priateľ zo Žeľoviec bol vo výskumnom ústave zváračskom mnohokrát, kým ustálili technológiu výroby toho telieska. Dodnes mám vzorku dovážaného špeciálneho fixovacieho laku, ktorý sa používal pred vložením teliesok do pece na vytvorenie termočlánkovej guličky. Mám také spájkovačky štyri, možno päť, ani neviem, lebo sa tu vo veľkokrtísšskom okrese skladali priamo v spomínanej fabričke v Peseranoch, ale pozdejšie aj v učňovskej škole v Malom Krtíši. Pozostatky výrobného závodu v Peseranoch pri Žeľovciach sú tu:
https://row.sk/inEzB
Na tomto mieste predtým stála malá nemocnica, kde mi v roku 1959 vybrali krčné aj nosné mandle...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2020, 15:23    Předmět: Citovat

Hm no to je zajímavý příběh a historie výroby této dneska už nejspíše legendární hrotové pájky ERS 50 ,tak mě ted napadá a o to více udivuje jak to ten kolega tady z čech nabízí kompletní náhradní díly k této pájce žeby tu pec koupenou z německa odkoupil ze slovenska a vyráběl to ted solo pod svou nějakou hlavičkou soukromě ?Nebo odkoupil veškeré ještě zbylé náhr. díly kterých asi nebylo málo po ukončení výroby na slovensku a má jich na 100 let dopředu Very Happy V seznam bazaru totiž nabízí celou škálu jakéhokoliv dílu až se tomu nechce věřit jakoby se to stále vyrábělo.
Ještě mě napadlo že se ještě vyráběli za totáče /vylepšené/zmodernizované ERS 50 s LCD displejem pro měření teploty ,nedávno jsem na to kdesi b bazošu narazil a docela mě to překvapilo.Nemyslím tu ERSP50 ale ještě jinou a jinak vypadající.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2020, 15:52    Předmět: Citovat

S pecou sa do Čiech zrejme dostala aj technológia výroby, lebo zo zásob by bol už dávno vyšiel. Asi sa tie telieska vyrábať dajú aj doma, lebo aj ten zamestnanec, ktorý tú pec získal, kým ju nepredal, vyrábal sám a tie telieska stále pracujú. Neverím však, že by terajší výrobca vlastnil aj licenciu, je to nepravdepodobné.
Jednu osadenú dosku s displejom z ERS502 mám tiež, nikdy nebola použitá, je to ešte vývojový kus. Počas skladovania bola poškodená myšami, porušili svitkové kondenzátory. Tyristor je kovový, KT110. Konektor pre pájkovacie pero je pre mňa neznámy a nemám protikus. Nepodarilo sa mi zohnať kryty, túto spájkovačku už u nás neskladali, TESLA Liptovský Hrádok to preniesla niekde inde, ale tí, čo pracovali v TESLE Peserany, mali naďalej obmedzený prístup aj k montáži tých pár kusov ERS502, ktoré ešte vznikli. Ale už ich bolo u nás oveľa menej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2020, 16:21    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
Ještě mě napadlo že se ještě vyráběli za totáče /vylepšené/zmodernizované ERS 50 s LCD displejem pro měření teploty ,nedávno jsem na to kdesi b bazošu narazil a docela mě to překvapilo.Nemyslím tu ERSP50 ale ještě jinou a jinak vypadající.

je to tahle ERS 502 ?



ERS502.jpg
 Komentář:
 Velikost:  62.75 kB
 Zobrazeno:  156 krát

ERS502.jpg



ERS502sch.jpg
 Komentář:
 Velikost:  147.15 kB
 Zobrazeno:  369 krát

ERS502sch.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2020, 17:07    Předmět: Citovat

Je to presne tá ERS502, nasledovníčka ERS501 a ERS50.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 7:57    Předmět: Citovat

Ano děkuji za zaslání obrázků je to přesně to na co jsem nedávno v inzerci narazil no je vidět že se i tehdy za totáče Tesla docela snažila v rámci svých možností držet krok se světem ,byt nevím ve kterém roce se tyto pájky seriově vyráběli ale asi to bylo už po mém bastlení někde asi před převratem a i když pochopitelně doba čínské invaze začala být nezastavitelná je to názorně a ukázkově proč se výroba této pájky pak už později neujala protože ta cena je bohužel ve finále rozhodující a v tom už defakto žádný výrobce v EU neuměl držet krok takže to vše postupně kleklo i v dalších průmyslových odvětví a vše se přesměrovalo do číny ,taiwanu ,philipin apod. kde je bezkonkurenční levná prac. síla.
Jak se ale ted v koronavirové situaci ukazuje ,vrátilo se to nyní jako bumerang zpět a to v plné síle a názorně se ukazuje že není dobré být závislý byt na velkou průmyslovou velmoc kde jde o životy lidí ,nedostatek roušek a dalších pomůcek důležitých k ochraně lidí na celém světě pak kolabuje protože ani čína nedokázala jak se ukázalo uspokojivě poslat tento materiál všude a hlavně hned.
Ale to už je na jiné téma snad mi to admin tady odpostí ale nedalo mě to to sem vlepit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 9:55    Předmět: Citovat

Koukám na schema ERS 502 a nějak mě není jasný co vlastně ta digitála v horní části měří. Je sice připojená na topný tělísko, ale jak pozná jestli to je půlvlna topení a nebo mezera s napětím od termočlánku? Nastavenejma úrovněma na vstupech NA2a?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 10:06    Předmět: Citovat

Asi se ten SAGAT ujal ,či přebral výroby těchto pájek :

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/vlasovci-a-praha.A150502_165722_vojenstvi_vse
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 10:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
jak pozná jestli to je půlvlna topení a nebo mezera s napětím od termočlánku?

Že by podle polarity, úplně stejně, jako to poznala ERS 50? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17680
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 17:00    Předmět: Citovat

Díky, akorát ten tón sis mohla odpustit.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2021, 23:27    Předmět: Citovat

Nezačal už dědek na sagatu fungovat? Furt eště bych užil dvě kompletní rukojeti a vlastně možná i další komponenty, začaly se mi tu shromažďovat základny v různým stavu rozkladu, ale zásadně bez per, že Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2021, 7:34    Předmět: Citovat

Funguje ale doporučuji objednat kompletní pero , osobně mi volal a sdělil že mezi starými pery a novými má výrobce rozdíl ve velikosti a nedá se to kombinovat /žel bohu/ dělají se totiž ted o něco menší průměry těch trubiček co se nasazují přes ker. topné tělísko a prý to výrobce řeší tak že ty topné tělíska zabrušuje na menší průměr šla nasadit ta trubička co mají menší průměr no já to nakonec pořešil tím že jsem použil jeden ze segmentů teleskopů antény kterou nepotřebuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pecino



Založen: Sep 20, 2016
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:16    Předmět: Citovat

Ahojte elekrikmeni. Mám doma dvě ERS50 a v práci taky. Ale bojuji teď s jednou která po zahřátí (cca 40min) stále topí. Měla přerušený trimr RP3 a nešla nastavit minimální teplota. Ten jsem vyměnil, ale problém stále trvá. Tyristor jsem z preventívních důvodu již vyměnil a odpor R13 má 22kohm. Kondíky a napětí ve zdroji ok. Čím delší čas od zapnutí tak je větší hystereze spínání, dle poťáku a pak přestane regulovat úplně. Skutečnou teplotu jsem neměřil ale cín pak taví i na 200° takže přetápí.

EDIT: teď jsem dočetl celé vlákno a zkusím doplnit kondík s odporem na tyristor, případně zkusím použít triak. Je možné že tyristor ač byl nový nemá parametry které má mít a proto po zahřátí se nerozpíná.

EDIT2: kondík s odporem nepomohl, zkusil jsem ještě další tyristor KT206 který jsem měl doma a chovalo se to stejně, po zahřátí chladiče přestane regulovat. Nakonec jsem zkusil triak KT207/600 jak tu někdo výše psal a funguje to!! Ztratilo se i to kmítání mezi topí netopí. Triak má stejné zapojení vývodů jako KT206 takže je plně zaměnitelný. Teď na 300°C to asi 5sec topí a 12 sec netopí. Hystereze úplně minimální.



20-01-2021_20-34-34.jpg
 Komentář:
 Velikost:  66.13 kB
 Zobrazeno:  90 krát

20-01-2021_20-34-34.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: so únor 20 2021, 22:57    Předmět: Citovat

Ale triak je REGULAČNY prvok do obvodu striedaveho a Tyristor je SPINACI prvok do obvodu jednosmerneho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
trubka



Založen: May 29, 2006
Příspěvky: 94
Bydliště: na západ od Plzně

PříspěvekZaslal: ne únor 21 2021, 15:02    Předmět: Citovat

tornado6 napsal(a):
Ale triak je REGULAČNY prvok do obvodu striedaveho a Tyristor je SPINACI prvok do obvodu jednosmerneho.

eeeeEEEE???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 36, 37, 38  Další
Strana 29 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund