Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Udržovací proud Pb akumulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 21:54    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Krouťák nedovedu odhadnout, asi bych ho mohl změřit, ale je to pro mě nepodstatný údaj. ....
Jenže pro dosažitelnej výkon je to velice podstatnej údaj. Uvědom si, že kolikrát zpřevodováním zvedneš otáčky, tolikrát snížíš krouticí moment (dodržení zákona o zachování energie) - takže jakmile ten krokáč v roli generátoru i jen maličko zatížíš, přes ty převody neprojde dostatek kroutivýho momentu, aby se celý soustrojí udrželo v chodu a zastaví se ti to. Máš aspoň změřenou rychlost proudu tý vody?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 23:06    Předmět: Citovat

Spočítat se dá ledacos. Ale v těchto rozměrech se domnívám, to bude stejně jen hra s čísly. Musím vyjít z toho, co tam teče a postavit to tak, abych tu vodu lopatkami podchytil co nejlépe. V hrubých rysech jsem se snažil tím plechovým „splavem“ dodržet základní provedení Ponceletova kola. Pro vyšší kroutivý moment víc už udělat nemohu.
Zvýšit otáčky musím, protože ten krokový motor negeneruje při přímém náhonu dostatečně vysoké napětí pro nabíjení 12V akumulátoru. Se základy fyziky jsem obeznámen, zrovna tak s tím, že krokový motor není zrovna ideální generátor. Abych se mohl, ale od něčeho „odpíchnout“, musel jsem to nejdříve postavit a vyzkoušet na daném toku a nyní se to pokusím doladit. Pokud krokový motor nebude vyhovovat, zkusím dát dohromady nějaký alternátor.



a3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  175.94 kB
 Zobrazeno:  35 krát

a3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 23:20    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Pro vyšší kroutivý moment víc už udělat nemohu.
Zvýšit otáčky musím, protože ten krokový motor negeneruje při přímém náhonu dostatečně vysoké napětí pro nabíjení 12V akumulátoru.

nikdo tě přeci nenutí zvyšovat kroutící moment,
ale využít toho co tam máš . . .
taky je potřeba si uvědomit, že každý převod klade otáčení určitý odpor
a tím se snižuje účinnost celého stroje.
pokud je cca 1 otáčka za vteřinu, znamená, že je to 60 otáček za minutu.
kolika pólový je ten "krokáč" ?
nejlepší bude, aby výstupní kmitočet byl cca 50-100 Hz, kolik musí ten krokáč mít otáček ?
podle toho pak spočítat převodový poměr . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 10:45    Předmět: Citovat

nedá se ten spád zvednout až na horní hranu toho betonového U, co v něm máš ten nerezovej přiváděč? získáš tím podstatně víc energie, podle výšky kola při těch 6l/sec možná 10-15W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 10:54    Předmět: Citovat

Dnešní pokus už se mi líbil více. Baterii 12V to nabíjí cca 15mA, naprázdno je na kondenzátoru usměrňovačů cca 30V, takže by tam byl zřejmě ještě prostor to rozdílné napětí snížit buď výměnou transformátorů, nějakým měničem, nebo vyrobím kola s menším převodovým poměrem, aby se ten „krouťák“ lépe využil. Nebo větším?Rolling Eyes
V každém případě, už takhle je to pro mě použitelné a zcela dostačující. Zkoušel jsem to udržovací napětí na Pb akumulátorech. Ten aku 12V, 24Ah potřeboval cca 10mA , takže nic moc, ale aku 12V, 7Ah má jen 2mA. Jestli dobře počítám, když má zařízení odběr 3mA a řekněme, že bych využil z aku polovic kapacity, tak je to: 3,5Ah / 0,003A = 1166h a to je skoro 50 dní.
Co ale budu muset ještě dořešit, je mazání. Confused
Měla k tomu sloužit ta bílá vanička s hadičkami. Předpokládal jsem, že jí budou plnit stříkající kapky, ale to kolo bohužel skoro vůbec necáká: https://youtu.be/jgJf3kbNtb8



a5.jpg
 Komentář:
Pro Dikobraza: Trochu lepší pohled. Zkoušel jsem ty lopatky i trochu natočit jak jsi psal, ale výkon šel znatelně dolů.
 Velikost:  96.22 kB
 Zobrazeno:  35 krát

a5.jpg



a4.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.96 kB
 Zobrazeno:  42 krát

a4.jpg




Naposledy upravil jova1 dne st duben 08 2020, 11:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 11:03    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
nedá se ten spád zvednout až na horní hranu toho betonového U, co v něm máš ten nerezovej přiváděč? získáš tím podstatně víc energie, podle výšky kola při těch 6l/sec možná 10-15W.

Bohužel, žádné stavební úpravy, ani zvyšování hladiny není možné. Už tahle montáž dost podstatně rozhodí průtok i jeho měření. Musíme jen doufat, že se zase časem stabilizuje, protože jinak by se to napájení celého zařízení muselo asi řešit jinak Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 11:25    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
nebo vyrobím kola s menším převodovým poměrem, aby se ten „krouťák“ lépe využil. Nebo větším?Rolling Eyes https://youtu.be/jgJf3kbNtb8


máš to pěkný !
ten převodový poměr bys měl mít větší,
hádám tak 1:10 . . .
1:3 je fakt málo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 11:40    Předmět: Citovat

Udělat ten pastorek menší, je to nejjednodušší. Zatím jsem to kolo nechtěl moc zatěžovat, on se ten krokový motor, jako generátor chová dost nevyzpytatelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 11:50    Předmět: Citovat

velmi hrubý odhadem by to kolo mělo dát cca 0,04 KW
pokud bude účinnost cca 60%, mělo by to při 15V být cca 1,6A.
Ale to jen za předpokladu, že bude kolo správně "napasované" na generátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 12:07    Předmět: Citovat

Podle kalkulačky na "malá voda" vychází pro 6l a 5 cm na Ponceletovi celé 2W.
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je-vykon.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 19:01    Předmět: Citovat

Tak musím trochu poopravit to ranní měření. Nevšimnul jsem si při něm, že mám uvolněný drát na jednom transformátoru, takže to do baterie dobíjelo jen z jedné cívky krokového motoru. Embarassed
Dodělal jsem další dva pastorky a napodruhé naměřil následující:
Při původním převodu 1:3, bylo napětí bez zátěže cca 40V, proud do baterie při 13V pak cca 22mA.
Při převodu 1:4, bylo napětí naprázdno cca 42V, proud do baterie při 13V pak cca 25mA.
Při převodu 1:6, bylo napětí naprázdno cca 42V, proud do baterie při 13V pak cca 12mA.
Takže já se dostal maximálně na 0,325W Very Happy
Na videu https://youtu.be/N41w8egm0gc je jasně vidět, že ten převod 1:6 je už na uvedenou sestavu příliš „těžký“ a nedokáže generátor dostatečně rychle roztočit:
Asi zůstanu u toho převodu 1:3. Nezatěžoval tolik to kolo, chod při něm se mi zdá takový kultivovanější a těch pár mA co ztratím, oproti 1:4 už nehraje žádnou roli. A teď to mazání Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Aký je rozdiel hladín za bežnej prevádzky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 20:18    Předmět: Citovat

Jestli myslíš na přítoku, tak v řádu mm, maximálně pár cm. Na odtoku to může kolísat od tuším od 0 k půl metru, záleží jaký je odběr. Ale ta 0 tam není asi nikdy, spíše bude rozdíl přítok/odtok 5 - 50cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 20:23    Předmět: Citovat

Ještě k tomu dobíjení aku. Předpokládám, že bych tam jen namontoval takovýto obvod: https://www.belza.cz/simple/aload.htm a „oříznul“ to napětí na těch 13,5V co doporučuje výrobce pro trvalé dobíjení aku. To by mělo na těch pár mA stačit né?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 20:24    Předmět: Citovat

Ináč sa opýtam. Tá voda tečie odkial kam? Zrejme z nejakej nádrže a v tej nádrži je hladina do druheej nádrže kde je zasa hladina. Aký je rozdiel týchto hladín? Alebo to kolo máš len niekde v koryte potoka ponorené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund