Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepínaní odboček na svářečce - Vyřešeno
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
aldebaran



Založen: May 10, 2007
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 18:34    Předmět: Přepínaní odboček na svářečce - Vyřešeno Citovat

Zdravím,

léta používám tuto svářečku. Má jedno slabé místo. Rezistor, který asi tlumí nějaké proudy při přepínaní odboček. Přepínačem odboček je nutno otáčet svižně a pouze po směru hodinových ručiček. Pokud není přepnutí odbočky dost rychlé, nebo se zmýlíte a pokusíte se otočit opačným směrem, rezistor se ve vteřině rozžhaví tak, že se přepálí. (proto je ve stavu viz. foto).
Rád bych konečně tento problém vyřešil, protože se jednou za čas zapomenu a pak to končí rozebráním svářečky a bastlením rezistoru do funkčního stavu.
Rezistor je drátový, navinutý na dutém keramickém tělese. Krycí lak byl zelený a bohužel už je spálený, takže nelze zjistit žádné bližší údaje.
Torzo rezistoru má odpor 8,2 ohmů, ale část drátu (celkem asi 2cm) je již utavena, takže v originále byl odpor asi o něco vyšší.
Watáž nezjistím (spálený povrch) , nebo to určuje (zelená) barva původního laku?
Napadlo mě:

Pokusit se sehnat nový rezistor s přibližně stejným odporem a Watáží co největší (mohl by být vodítkem rozměr rezistoru?)

Pokusit se vyrobit nový rezistor v bytelnějším provedení, tzn. navinout silnější a tepelně odolnější drát na keramické nebo skleněné těleso (jak ho tam zafixovat, nějaký tmel, či lak??)

První nebo druhou možnost ještě vylepšit zařazením rychlé pojistky do obvodu, která by se přepálila, dříve než by se rezistor přehrál a shořel. Pojistka by byla přístupná bez nutnosti rozebírat svářečku - rychlejší oprava.
Konkrétní proud lze změřit.

Znáte někdo tento systém? Nebo napadá Vás nějaké lepší řešení?

Za případné odpovědi (včetně "Vyhoď to a kup si invertor!"), předem děkuji.



rezistor2.jpg
 Komentář:
Rezistor už má něco za sebou
 Velikost:  290.02 kB
 Zobrazeno:  236 krát

rezistor2.jpg



títek1.jpg
 Komentář:
Údaje o svářečce
 Velikost:  294.65 kB
 Zobrazeno:  170 krát

títek1.jpg



vnitřek.jpg
 Komentář:
20 kg original Ost Deutchland Stahl
 Velikost:  286.76 kB
 Zobrazeno:  152 krát

vnitřek.jpg



_________________
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.


Naposledy upravil aldebaran dne so duben 25 2020, 19:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2539
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 18:59    Předmět: Citovat

Zřejmě překlenovací rezistor, který má chránit přepínač. Rezistor se přepaluje, protože přepínač je KO a všechen proud jde přes rezistor. To je můj názor.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 20:16    Předmět: Citovat

Dle mého se jedná o odpor který je paralerně ke kontaktům spínající přívod aby to trafo při zapnutí na 220V nevyrazilo jistič proudovým rázem trafa nebo při přepínání odboček. Jedině odpor na větší vatáž podle proudu který tam teče. Ale naprázdno to bude do desíti ampér. Ten odpor co tam je je podle mě amatérsky poddimenzovaný. Prostě co bylo po ruce se tam dalo když původní odešel. Ještě amatérská rada. Dej tam místo odporu 200W žárovku a zkus to popřepínat. Jestli to vyrazí jistič při zapnutí.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 20:25    Předmět: Citovat

Obvykle je v návodu napsáno, že se nesmí přepínat, pokud je svářečka zapnutá. Asi pro vyloučení rizika krátkodobého zkratu těch pár závirů mezi jednotlivými stupni během přepínání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Nemá jiný vypínač než tento. Proto je tam ten překlenovací odpor aby to při přepínání nedělalo rázy do sítě a nevyráželo jistič.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 23:25    Předmět: Citovat

Snad není takový problém nakreslit podle toho stroje schéma. Pokud je to problém, dej to někomu, kdo tomu rozumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 23:50    Předmět: Citovat

zdá se to z první fotky jenom mě nebo je ten bílej vodič z přepínače přepálený ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 7:48    Předmět: Citovat

No a co ti vadí na otočení dokola ? Bude to "rozběhový" "softstartový" odpor . No a nejspíš při otočení zpět se odpor neodpojí . Naschvál tam není aretována poloha . Mám na svářečce druhý vypínač , který nejprve zapojí napájení přes odpor a potom ho přemostí . Stejně většinou vařím stejným proudem a tak přepínač proudů zbytečně "neunavuji". Najdi si na svarforu , tam to popisuji . Je to stále dokola o rozběhu trafa . Alespoň tady toho bylo hafo . Na svarforu jakbysmet . Výše je jen dojmologie .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 13:25    Předmět: Citovat

Chybu bych hledal určitě v přepínači, jestli opravdu přepíná ve správném sledu tak jak má. Pak by nemělo příliš vadit ani pomalejší přepnutí a odpor by neměl proč hořet i kdyby přepnutí bylo velice pomalé, jen by se zbytečně opalovaly kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
aldebaran



Založen: May 10, 2007
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 18:26    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Dle mého se jedná o odpor který je paralerně ke kontaktům spínající přívod aby to trafo při zapnutí na 220V nevyrazilo jistič proudovým rázem trafa nebo při přepínání odboček. Jedině odpor na větší vatáž podle proudu který tam teče. Ale naprázdno to bude do desíti ampér. Ten odpor co tam je je podle mě amatérsky poddimenzovaný. Prostě co bylo po ruce se tam dalo když původní odešel. Ještě amatérská rada. Dej tam místo odporu 200W žárovku a zkus to popřepínat. Jestli to vyrazí jistič při zapnutí.


Je možné , že ten odpor není originál. Svářečku jsem získal před lety, jako nefunkční vyřazený kus. Ten odpor byl na dvou místech přepálený a keramické tělísko prasklé (asi teplem?), tak jsem ho slátal dohromady a svářečka jela. Je tam též dodělávaný držák na kabely, takže předchozí majitel svářečku "ladil" , tak možná i ten odpor je dodatečná úprava.
Zkoušel jsem na netu najít nějaké foto vnitřku, nebo nějakou dokumentaci, no bohužel jsem na nic nenarazil. Pouze pár fotek z různých bazarů.
Tu žárovku určitě o víkendu vyzkouším.

_________________
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
aldebaran



Založen: May 10, 2007
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 18:39    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
No a co ti vadí na otočení dokola ? Bude to "rozběhový" "softstartový" odpor . No a nejspíš při otočení zpět se odpor neodpojí . Naschvál tam není aretována poloha . Mám na svářečce druhý vypínač , který nejprve zapojí napájení přes odpor a potom ho přemostí . Stejně většinou vařím stejným proudem a tak přepínač proudů zbytečně "neunavuji". Najdi si na svarforu , tam to popisuji . Je to stále dokola o rozběhu trafa . Alespoň tady toho bylo hafo . Na svarforu jakbysmet . Výše je jen dojmologie .


Na točení dokola mi nic nevadí. Vadí mi, že když se jednou do roka v zápalu tvůrčí činnosti spletu a zaberu přepínačem na opačnou stranu, nebo nepřepnu např. z 50 na 70 A skutečně "mžikově", tak se zakouří a musím pak sundat kryt a látat už na desetkrát slátaný odpor.
Vypínač na opačnou stranu ani přepnout nejde, je tam asi nějaká západka. Ale je tam malá mechanická vůle, která umožní, že se s tím dá pohnout opravdu jen o malý kousíček zpět a to znamená okamžitou smrt rezistoru .
Na svarforum se podívám, netušil jsem, že něco takového existuje. Děkuji za tip.

_________________
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
aldebaran



Založen: May 10, 2007
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 18:41    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Nemá jiný vypínač než tento. Proto je tam ten překlenovací odpor aby to při přepínání nedělalo rázy do sítě a nevyráželo jistič.


Omlouvám se za nepříliš kvalitní foto. Ne přepálený není.

_________________
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
aldebaran



Založen: May 10, 2007
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 18:54    Předmět: Citovat

To Sandal a pepik 9:

Pokud se s přepínačem zachází tím správným způsobem (přepínat rychle a správným směrem) tak vše funguje. Svářečka jede v každé jednotlivé poloze a v poloze "0" je vypnutá.

Ještě mě napadlo, že jsem opomenul jeden detail. Po zapnutí svářečky přes ten rezistor prochází proud trvale, po celou dobu co je zapnutá, protože pokud se rezistor přepálí, tak svářečka nejede, ať je přepínač v jakékoliv poloze.

Nejjednodušším řešením by bylo doplnit ještě jeden vypínač, který by sloužil jako hlavní a vždy před přepnutím odbočky by se vypnul (aby nebylo nutné odbíhat vytahovat vidlici ze zásuvky). Tím pádem by se v případě omylu nemohlo nic stát.

_________________
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Svařování by desetiohmmový odpor určitě nevydržel. Někde tam bude ještě něco schovaného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 22:23    Předmět: Citovat

Kydy kremiku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund