Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ukončení vysílání rádia Český rozhlas v roce 2021 na AM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 22:59    Předmět: Citovat

DRM cez SDR prijimac bez problemov - a netreba nic bastlit.
_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 17 2020, 4:28    Předmět: Citovat

Ivoš by se v karanténě mohl pustit do oscilátoru/modulátoru a konce.
Já můžu vymyslet limiter, pásmovou propust, zdroj a ten přijímač.
Myslím, že víc, než 1W nebude na zamýšlený účel potřeba.
Dobré by bylo, využít na tento účel běžné TV/R elektronky, kterých je plno a v nf téměř nemají využití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st březen 18 2020, 11:20    Předmět: Citovat

Nevím jestli má cenu vymýšlet vymyšlené, podle mě to jednoduššeji nedáte

Pokud jde o výkon, chodilo to tuším od 7V => výkon cca 2W na výstupu, na anténě podle přizpůsobení ještě méně.
Jedinou úpravu, kterou jsem udělal bylo "vytažení" oscilátoru do zvláštní stíněné krabičky, protože do "vestavěného" se dostával 1kHz z číslicové části a v tichých pasážích to moje děti rušilo Smile
https://pira.cz/ext/ard/am.htm

Pro ty co jim leží na srdci dodržování zákonů, pouštím si to, když v dílně dělám na starých rádijkách. Pouze jednou soused naladil vedle Dechovky radio Beat, a byl zklamaný, že přestal večer vysílat Smile

V případě nouzové situace, kdy by vypadly oficiální vysílače, případně začly nalhávat nepravdivé informace, jak se tu ponovu u nás zavádí, tu mám FM vysílač podle stejného webu, který bych použil bez výčitek svědomí s plným výkonem, pokud bych měl co sdělit ostatním. Stačí k tomu pěkný kopec, GP a autobaterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st březen 18 2020, 12:58    Předmět: Citovat

Dodržování zákonů uvalených našimi zákonodárci je jedna věc, k tomu tu snad my "oškliví přispěvovatelé" do nesluníčkových vláken máme celkem jasný vztah.
Jde tu spíš o druhou a třetí věc, totiž o ne/ochotu upozornit na sebe celkem zbytečně vymahače těchto zákonů krásně "svítícím vysílačem"
a o faktickou možnost rušení poměrně důležité služby.
Pro AM je úplně jiné hřiště na KV a pro různé mesiáše s nutkáním něco i sdělovat druhým ta FM, která je na to docela vhodná hlavně proto, že to tam stávající posluchači nejlíp najdou.
Pro zásobení vlastního AM přijímače i na dost velkém pozemku je až až 50 mW.
Pamětníci OL viz výkony a dosahy na 1,8 MHz což je skoro horní konec středních vln. Republika běžně, blízká Evropa sem tam taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st březen 18 2020, 14:25    Předmět: Citovat

Nebudu Ti to vyvracet, dosah popisovaného zařízení mám přibližně zmapovaný v závislosti na použité anténě. Je rozdíl kus drátu pohozený na podlaze na půdě a drátovka v 10m.
Žádné letadlo nespadlo a uřčitě kvuli tomu nespadne.

Plus nejsem žádný mesiáš, ale v případě potřeby jsem připravený to, co mám použít, minimálně ve prospěch skupiny stejně smýšlejících a postupujících jedinců, pro ten zbytek Ovčanů, jak je tady někdo trefně pojmenoval, to nebude mít valný význam.
Denně se jako ateista modlím, aby na to nikdy nedošlo.
Takže zařízeníčka pěkně spinkají, jen někdy je provětrám k prověření funkčnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st březen 18 2020, 15:26    Předmět: Citovat

Tak pamětníků osmašedesátého žije poměrně dosti a je jakási slušná možnost srovnání.
Tehdy to byla jediná forma, jak zabojovat proti "oficiálnímu", co díky našim vlastizrádcům, šířila kolaborantská Vltava.
Proti půl mega vojáků s ostrými bohužel nenaděláte nic ani tehdy, když Vám před očima umírají vlastní lidi.
Tady se nabízí právě ta možnost, jak na nestandardních pásmech dopravit těm správným lidem správné informace, například ve smyslu záchrany či ovládnutí jiného, důležitého komunikačního uzlu.
Tak tomu bylo i tehdy. Bez radioamatérů na 3,5 a 145 MHz, padly oficiální SV i DV vysílače do rukou okupanta dřív.
Dál to rozepisovat asi nemá smysl, neboť sluníčkových kolaborantů a vlastizrádců je i na tomto webu nepočítaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 06 2020, 15:20    Předmět: Citovat

Popular Electronics 6/1973.
Mohl by se na ten "síťový" elektronkový AM vysílač někdo mrknout?
Někdo znalejší vf techniky? Prosím?
Celkem běžný elektronky a nevypadá to složitě. Bylo by to takový stylový Very Happy
https://www.americanradiohistory.com/Archive-Poptronics/70s/1973/Poptronics-1973-06.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út duben 07 2020, 7:24    Předmět: Citovat

Co k tomu říct pozitivního nevím.
Oscilátoru se říkávalo tuned grid-tuned plate, je závislý na vlastnostech krystalu a na vnitřní kapacitě anoda/mřížka a mně nikdy nekmital.
Modulovaný zesilovač s 6L32, takhle od oka neřeknu jestli se nebude anoda červenat a hlavně g2.
Podle článku je to nějaká legislativní skulina která dovolovala v roce 1973 vysílat dost masivní signál do rozvodný sítě. Netřeba připomínat že dneska je situace trochu jiná, jednak na cizí zařízení na síti, třeba digitální elektroměry a HDO které to nejspíš vyřadí; jednak při příjmu, kde rozvodná síť obsahuje nepoměrně jiný počet rušících zařízení v tom pásmu, takže navazovat dnes AM přijímač na distribuční síť jako anténu není úplně šťastný nápad.
Nevím jakou tam měli síť, ale pokud to nebyla IT, tak to stejně vysílá i ven.
Protože výstup nemá žádný filtr, tak to potenciálně obšťasťňuje dost daleko na harmonikách, kterých to může mít dost.
Použití feritových antén v anodových obvodech nese problém s jejich vazbou, jak píše autor. Snadnější by byla konstrukce s něčím uzavřeným, třeba hrníčky.
Něco podobného jsem před xx lety zkoušel na síti RPD. Do primární sítě 240V (ta byla spolehlivě symetrická), signál cca 50 kHz kmitočtově modulovaný, na konci byl snad nějaký KU6012. Potlačení harmonik bylo slušné a navíc prvních pár padlo ještě pořád do nezajímavého pásma, kde by navíc FM sotva kdo zdetekoval. S přenosnou protistanicí na feritku s MAA661 se dalo chodit po ulicích a přijímat, pokud se vysílalo mezi živý vodič a zem, mělo to snad o něco větší dosah.
To bylo ale v dobách, kdy nebyly žádné slušné CB, natož PMR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 7:32    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Popular Electronics 6/1973. Celkem běžný elektronky a nevypadá to složitě. Bylo by to takový stylový Very Happy

. . . pořád jsem si říkal, že jsem něco podobného viděl i u nás a mnohem dříve!
tak jsem to nakonec i našel v Amatérském Rádiu 1958, číslo 4, strana 112.

Zařízení pro bezdrátový přenos signálu z gramofonu do přijímače.

Taky by mě docela zajímalo, kolik asi lidí si to tenkrát postavilo . . .
. . . pamatujete si někdo tohle zařízení ??



1958-04-112.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.33 kB
 Zobrazeno:  86 krát

1958-04-112.jpg



1958-04-113.jpg
 Komentář:
 Velikost:  244.89 kB
 Zobrazeno:  113 krát

1958-04-113.jpg



1958-04-114.jpg
 Komentář:
 Velikost:  257.01 kB
 Zobrazeno:  63 krát

1958-04-114.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 11:44    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

Taky by mě docela zajímalo, kolik asi lidí si to tenkrát postavilo . . .

Asi tak ten autor, ing. Hyan Twisted Evil
V té povolovací omáčce plné kázně skromnosti a zodpovědnosti je nejvtipnější to, že zájemce se musel sám nabonzovat na místně příslušné zaměřovací službě, aby měli podchyceno kdo, kde a hlavně co vysílá.
Vyhradili na to modelářský a vf kalicí kmitočet 13,505 MHz a nevím kolik lidí na to mělo vyhovující přijímač.
Rovněž je zajímavé, že autor uvádí jako faktory s vlivem na stabilitu oscilátoru mechanickou stabilitu a teplotu, ale už ne stabilní napětí. Tady přímo působí modulační tlumivka na neoddělený oscilátor, takže tam bylo asi dost frekvenční modulace a proměnný obsah harmonických...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 13:29    Předmět: Citovat

ono tohle zapojení a hlavně ten tvrdý kapacitní dělič tu stabilitu kmitočtu udrží i při změně napájení . . .
teda popsané to tam tak má, ale já to nikdy takto nezkoušel.
Jen mě zaráží připojení antény přes vazební kondík přímo na anodu . . .
tam musel být úplný vějíř harmonických.
Nějak mi to nekoresponduje s popisem té následné kontroly zařízení a ujištěním, že tento stroj vyhovuje všem požadavkům.
Nemůžu se zbavit dojmu, že to někdo kontroloval jen od stolu asi řádně zaplacen, nebo jako velký kamarád páně Hyana . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 15:04    Předmět: Citovat

Odpověď by možná bylo jméno uvedené v úvodu - Dr. Ing. Mirek Joachim
byl tuším v redakční radě AR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 15:43    Předmět: Citovat

. . . tenkrát si byli všichni soudruzi rovni, ale někteří byli rovnější . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 15:59    Předmět: Citovat

Láďo, o tom AR4/1958 a konstrukci pana ing. Hyana jsem tady psal už na první stránce tohoto vlákna, asi sis toho nevšiml. Je to ale krátkovlnný.
Myslel jsem, že to zase nějaký frustrovaný zaškudlený blb smazal, ale kupodivu nikoliv..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 18:00    Předmět: Citovat

no jo, jenže tys to sem dal jen jako poznámku a mě to nijak nezaujalo.
včera jsem něco hledal a tak jsem to sem dal i s obrázkama.
O tom návodu vím už hodně dlouho, od dob když jsem si chodil u nás na radioklubu prohlížet stará amára . . .
. . . jen jsem si nepamatoval kde to přesně bylo a tak mě ta tvoje poznámka fakt netrkla že je to právě ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 36, 37, 38  Další
Strana 8 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund