Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 18:08    Předmět: Citovat

Protože trafo tam je jen jedno a má napevno nastavené odbočky. Když poroste napětí na vinutí pro 5V, poroste ve stejném poměru i napětí na vinutí pro 12V.
5V => 7,5V (+50%)
a tedy
12V => 18V (+50%).
Je to jasné?


Tak zatím to vidím tak, že místo R33(9k) dej 9k4 (něco do série, třeba 390) a vyhoď pryč R34(39k).

Předtím ale vyhoď elyty na 16V z větve +12V. Taky asi z větve -12V.
Možná ještě něco ale to se uvidí.
A podívej se, na kolik voltů jsou elyty ve větvi +5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 18:22    Předmět: Citovat

Preto je najlepsie, ako som uz spomenul, vyhodit vsetko, co sa tyka ostatnych vetiev, ako diody, tak kondiky a ostatne suciastky, potom tam ziadne ine napatie existovat nebude, proste z trafacika sa nikam nedostanu, kedze zapojena bude iba povodna 5V vetva...tym padom ta nebudu otravovat zvysene napatia na ostatnych vetvach, lebo tam ziadne nebudu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 18:42    Předmět: Citovat

No jo no. Je vidět, že to děláš často.
Tady hrozilo nebezpečí, že budou při čistkách vyhozeny i součástky nutné pro chod IO. Takže jsem raději pro pomalé odstrojování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 19:52    Předmět: Citovat

Pete, máš naprosto pravdu, jenže Pavel to zdůvodnil líp, než já. Skutečně jsem schopen dělat jen postupně.
Vyhodil jsem elektrolyty C20-ten nevím, jestli nebude třeba zpět.
dál 21,24,26,27. 22 a 23 jsem vyměnil za napětí 16V
Doplnění: ten ellyt C20 jsem hodil raději zpět a místo R33 jsem dal trimr 10 k a ještě jsem ho ani neladil a chodí to a je tam 7,9V, nechám to tak, tý vrtačce 7,2V to určitě na tu chvilku, co pojede neublíží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 20:13    Předmět: Citovat

Tak máš vyhráno!
Trimr není nejspolehlivější ani nejstabilnější součástka a nenechával bych celý regulační rozsah na něm. Bylo by lepší dát tam raději pevné odpory a trimr jen na jemnější doladění. Ale můžeš to nechat i tak, o stabilitu nejde a ani o přesnou hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 20:25    Předmět: Citovat

Mám vyhráno, díky tobě i všem, co mě nezištně radili. Mám radost jako malej kluk i když mě táhne na 71.
Ještě jednou bych chtěl všem, co se snažili mě pomoct moc poděkovat. Jsou tady bezva lidi a je radost sem chodit. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 8:00    Předmět: Citovat

Gratulace k úspěchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 20:40    Předmět: Citovat

Tleskáme ako vidno, netreba sa vzdavat, ta radost stoji za to Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 11:11    Předmět: Citovat

Vyzkoušel jsem úpravu zdroje s řídícím obvodem 3528. Možná se někomu hodí.
Než "odrbávat" ochrany a řešit omezení proudu, je jednodušší obvod 3528 vyhodit a na jeho místo dát TL494 - je běžně dostupný, u slona za pár korun. Odstraněním všeho nepotřebného kolem vznikne dost místa na součástky potřebné pro 494. Stačí přerušit jeden spoj, udělat pár propojek, přidat výkonový odpor jako senzor proudu a je to. Viz následující...
Max. nabíjecí proud je 5A - dán snímacím odporem a děličem ve vstupu 15.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 14:24    Předmět: Citovat

Tak tohle mi připadá jako " vařit polévku ze sekerky " Laughing
Né,nikdy. Snad jen kdyby šlo o život Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 14:46    Předmět: Citovat

Vyhodit tamten a pouzit 494 - presne moja rec, funkcne, jednoduche, rychle a navyse to vyzera uplne super, clovek si ani nevsimne, ze je to pomenene Smile
milousov komentar ma nijako neprekvapuje, on ma tusim problem uplne so vsetkym Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 10:47    Předmět: Citovat

Pete díky!
Nabídnul jsem, komu se hodí - mj. proto, že úprava je snadná a obvod 494 umožní současně regulaci nabíjecího proudu i výstupního napětí.
Tento způsob řešení (a ani jiné s obvodem 3528) jsem tu zatím neviděl, tak proč neukázat možnost...
A ještě přidám jednoduchý obvod řízení větráku, výborně reagující na rostoucí zátěž i teplotu.. Využívá volný výstup 5V. Na něm bývá naprázdno asi 6,5V - přes diodu se vede na motorek. Při zapnutí nabíječky bez zátěže běží větrák mírně a potichu. Jakmile nabíječka najede do max. zátěže (režim proud. omezení), napětí vyskočí téměř na 10V a větrák patřičně přidá. Jak napětí nabíjeného akumulátoru postupně stoupá, (a klesá nabíjecí proud), tak napětí na tomto výstupu klesá a větrák ubírá na otáčkách a je tišší. Vedle toho samozřejmě funguje řízení tranzistoru termistorem - "zabírá" asi při 30 °C, po stisknutí termistoru mezi prsty se po chvíli roztočí větrák naplno. Termistor je běžný, z PC zdroje - zelený, 10 kohm, cca 5mm - a je upevněný na chladiči výstupního usměrňovače. Odpor v přívodu 14V (výstup nabíječky) je proto, aby na větráku bylo při plném otevření tranzistoru max. 12V - hodnota závisí na max. odběru motorku - zde je pro 0,12A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2020, 10:23    Předmět: Citovat

Dobrý den, mám tu jeden 300W PFC zdroj Eurocase l KA7500B a LM393P, je celkem zachovalý. Nemám ambice z něj dělat cokoliv regulovatelného, jen bych potřeboval zvednout napětí 12V ze současných 11,9 V na cca 13 V (prostě o trochu víc, než 12,5). Mohl by mi prosím někdo poradit s úpravou/výměnou odporů nebo připájením nějakých paralelních?

Pin 1 má proti kostře 2,81 kΩ, proti 5V 2,85 kΩ a proti 12V 3,04 kΩ. Mám vyhodit ten odpor na 5V a zkusit místo toho 12V dát nějaký 10k trimr?



IMG_20200308_095505.jpg
 Komentář:
 Velikost:  230.54 kB
 Zobrazeno:  75 krát

IMG_20200308_095505.jpg



IMG_20200308_095525_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  286.67 kB
 Zobrazeno:  71 krát

IMG_20200308_095525_1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2020, 11:55    Předmět: Citovat

Náhodou jsem narazil na tvůj příspěvek a chtěl bych tě odradit od tohoto řešení. Pár let zpět jsem takový nabíječ postavil a konstatoval, že je to slepá ulička. PC zdroj nemá rád
prudké zapojit a odpojit zátěž a k tomu určitě bude docházet. Budeš se s tím mordovat a po pár použitích to odpráskneš. Jestli chceš nabíjet Pb baterii drž se klasiky. Železo, měď, přes to nejede vlak. Jestli to přes to budeš realizovat nezapomeň na výstup jistič nebo POLYSWITCH a min 10A diodu proti přepolování.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2020, 20:12    Předmět: Citovat

Díky za radu, ta dioda je dobrý nápad. Nemám to ani tak na nabíjení, ale na posílení palubního napětí při flashování řídících jednotek motoru - nechtělo se mi na to týrat chytrou nabíječku. Při aktualizaci se totiž spouští větrák chladiče, a napětí různě kolísá třeba k 11 V (podle stavu baterie), tak jsem chtěl něco na posílení. Normálně na to používám LiFePo booster, ale tam, kde je k dispozici 220 jsem zamýšlel použít toto. Ale jestli bude lepší koupit rovnou 20A nabíječku, tak se na to vykašlu na nějaké úpravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Další
Strana 32 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund