Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kondenzátory TESLA staré

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 9:29    Předmět: Kondenzátory TESLA staré Citovat

Zdravím

chci se podělit o zkušenost případně nechat se opravit a poučit. Zabývám se opravami nalezených případně koupených gramofonů NC a NZC starých cca 40 let. Namátkou jsem zkoušel vypájet a měřit elektrolytické kondenzátory a všechny co jsem měřil mají kapacitu vyšší než udávanou (vyráběly se s tolerancí +50 -20% ). Všechny co jsou v signálové cestě, to znamená polarizované a s malým signálem při měření vyhověly (ESR nic moc ale v tomto zařízení fungujou). Jiná situace je v řízení motoru u NC440, zde jsou dvě trojice kondenzátorů a téměř ve všech případech co jsem měřil to mají za sebou - bez kapacity nebo vysoké ESR, už je rovnou vyměňuju. Má někdo jinou zkušenost? Rád se poučím.
A ještě se nakonec pochlubím - získal jsem za 1600 pěkný zesilovač TECHNICS SU-V6 s tím že "nic nedělá". Bodejť by dělal, má ochranu na výstupu a v jednom kanále je vystřelený tranzistor 2SC1815. Až ho oživím dám vědět co všechno zdechlo.

Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 11:57    Předmět: Citovat

Elektrolyty Tesly se vyráběly v toleranci -20 až +100%. Proto ještě mnohé mají dneska rezervu kapacity.
Smolné je to u radiálních plastových typů TE002-006, tzv. zeleniny.
Stejně tak u "růžových" axiálních typů řady TE980 a zvláště pak jejich malých průměrů.
U radiálního plasťáku časem přestane těsnit plast na pocínované mědi, u axiálů malých průměrů zase brzy ztvrdne a přestane těsnit guma plusu.

Jestli je ten Technics typ SU-V6, tak ten jeden 2SC1815 /asi Q601-Q602/ v každém kanálu bude tou úplně nejmenší starostí, co v tomto zesilovači budeš mít.
Pozor na to, že Q601-Q604, obě vodivosti, musí mít dost podobnou betu, nejde tam vpálit úplně cokoliv. Proto mají obě vodivosti i uvedenou skupinu Y.
Sice v ochraně koncových stupňů /samotná ochrana je hlavně TA7317P/ nikde takový tranzistor "na výstupu" nevidím, ale důležitější je, že ho tam vidíš ty.
Hlavně si šermováním s letovačkou neoddělej Q301-Q302, jinak si to můžeš jít hodit. Stát se to může i při nešikovným rozpojení káblu 208-301.
Zrovna tenhle krám je háklivý jak studentka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 12:53    Předmět: Citovat

Dík za upozornění, ty tranzistory nejsou v ochraně jak správně píšeš, k tomu je tam brouk. Našel jsem je (i s komplementárem) v HADEXU kde mají i slušné poštovné (na rozdíl od GME a jiných), koupím jich víc abych je mohl spárovat, jsou za směšnou cenu....
K elekrolytům, ležel mi doma pěkný monitor ale nechtěl se probouzet, nakonec jsem zjistil, že jsou mizerné elyty ve stand-by obvodu 5V. ALE při měření po vypájení ukazovaly, že kapacitu mají a ESR nebylo taky nijak zvláštˇ mizerné, může se stát, že nožky ztratí kontakt a při vypájení kdy za ně tahám se tam zase vytvoří? Teď jsem měl podobný problém na LCD HYUNDAI, místo 12V ve stand bylo obvodu 8V, po vypájení ukazuje filtrační elyt 200uF (má mít 220) 0,40ohm, ESR 2%. Po výměně za 330uF, 0.38ohmů, esr 1% mám 12V, obé bez odběru, nějaxito neumím vysvětlit.
A když už jsem to načal, spousta spínaných zdrojů ve spotřební elektronice má mrňavý stand-by zdroj krmený z usměrněného síťového napětí přes odpor, někdy ještě diodu a fitrovaný malým elytem. Pokud takový zdroj nic nedělá tak HODNĚ často stačí vyměnit elektrolyt a hle, zase běží.


Naposledy upravil jardafiala dne so únor 22 2020, 13:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 13:08    Předmět: Citovat

A ještě dotaz na SINCLAIRA, jak můžu blbě rozpojit kabel 208 - 301, nebo přesněji jak mám postupovat abych zmíněné dvojité FETy při rozpojení nezprznil? A dvojité FETY jsou naštěstí xehnání na e.bay za pár desetikaček....Dík za info a za trpělivost.
J.Fiala
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 13:12    Předmět: Citovat

Tak jo, pokud jsou dvojfety od NECu či Toshiby na ebay a za pár desetikaček, tak potom se už nemáš čeho bát.
U tranzistorů z Hadexu taky ne.
Chutě do toho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so únor 29 2020, 21:59    Předmět: Citovat

Leoš to myslel tak, že ty tranzistory nejsou vhodné, protože to jsou šmejdy a padělky. Je nutné používat spolehlivé součástky, ale ty se u uvedených firem jaksi koupit nedají Sad.
Je potřeba kupovat úplně jinde !!!!!!
Už se to zde na ebastlírně probíralo několikrát, kde kupovat spolehlivé součástky !!!!!!!!!

Vašek

PS: Jak dopadla oprava toho zesilovače?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 29 2020, 22:07    Předmět: Citovat

Vašku, jak Ty sakra víš, jak já to myslel? Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 16:38    Předmět: Citovat

PS: Jak dopadla oprava toho zesilovače?

Tak oprava zatím nedopadla, identifikovány a vysápnuty R626, 628, 634, 636, Q618, 614, 608, 622, 624, D602. Objednáno, čekám, o dalším vývoji napíšu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund