Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

W závit, kterej to je, navíc do slepý díry

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 17:50    Předmět: W závit, kterej to je, navíc do slepý díry Citovat

Mám tady ulomenou sondu 1:10 od HP. Mezi kabelem a futrálem kompenzátoru je závit pro koncovku, kde se otáčí a kontaktuje opletení koaxiálního kabelu k sondě. Na kompenzátoru je originál venkovní závit, přes venek je 6,25 mm, palcově 0,244", takže nejspíš nějakej W 1/4. Má jen 3,5 chodu a když ten kousek měřím měrkama, tak metrickejma má stoupání cca 0,8 mm, palcovejma 32 chodů. Divný je, že na to jde bez vůle a odporu natočit očko M7x1.
Koukal jsem do tabulek asi to bude UNEF 1/4" 32 chodů.
Takovej závitník široko daleko nikdo nemá, navíc do slepý díry by se stejně nic bez ubroušení závitníku nevyřízlo, prvních pár chodů je zbroušených do kuželu.
Takže soustruh, jenže na něm 32 chodů posuv nemám. Takže asi to bude chtít použít posuv 0,8mm (25,4 : 32 = 0,793).
Nojo, ale kvůli tý slepý díře budu muset kroutit univerzálou ručně a budu potřebovat pidikudlu s jedním závitovým "zubem". Nic tak malýho nemám tak mě napadlo udělat si kudlu ze zlomenýho závitníku M4/3, nechat jen poslední celej zub, ostatní ubrousit a zabrousit mu čelo aby to byl zároveň doraz do dna slepý díry. Jenže to bude chtít nějakej držák pro závitník do suportu aby se neprotočil.
Než ho začnu dělat, zkoušel jste někdo závitníkem v suportu řezat jemný závity do díry v mosazi?
Nebo pokud to je kravina nápad, jak to jinak vyrobit?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 19:20    Předmět: Citovat

Ahoj, pozri toto video https://www.youtube.com/watch?v=k2a9ywCEK_A&t=364s
zhruba od 9:30 je tam aj závitovanie.

EDIT: Mal som na mysli tip na výrobu mininožíkov.


Naposledy upravil ypsi dne pá únor 14 2020, 20:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:14    Předmět: Citovat

To, na co odkazuješ, tak je blbina. Za prvé tam dělá závity do duralu a ne do mosazi a dělá je durch a ne do dna, jak chce Celeron.
Já bych vzal upravené Radeco a vybrousil ho na tu minimální délku, co potřebuješ (delší bude zbytečně vibrovat) a udělal bych to tak, že bych opravdu na ty 3 závity točil univerzálkou ručně. Kdybys měl vhodný závitník a nevadilo by ti ho zbrousit až na poslední zub, tak přes přípravek do koníka a zase ručně točit univerzálkou a hlavně mazat. Mosaz se sice drolí, ale může se kousnout - podle toho, jaká to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4176
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:35    Předmět: Citovat

Jaký máš sústruh celerone? To ručné točenie si neviem predstaviť na sústruhoh SV18 alebo SU príp SUI 40,50. Na tých troch závitoch sa aj nejaká malá neepresnosť stratí. Narež to tým závitníkom M7x1. Na konci diery zápich a potom závitník zrezať atd. Sada M7x1 stojí tak 5 euro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 22:03    Předmět: Citovat

Řízni to tím závitníkem. Vyvrtej do kousku hranolu podél otvor podle dříku závitníku, napříč díru pro šroub, kterým ho zajistíš. V mosazi uděláš závit čímkoliv. Vybrušoval jsem si na podobné věci nožík i z nástřeláků.
Pro podobné akce jsem si nakonec připájel natvrdo vybroušený nožík z plátku strojní pyly na kousek klínkoviny.



nůž.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.69 kB
 Zobrazeno:  70 krát

nůž.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4176
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 23:35    Předmět: Citovat

Tak neviem či je to pravé orechové to rezať nožom. V diery priemeru 6mm sa ťažko "pohybuje". Možno na nejakom hodinárskom sústruhu alebo na nejakom cnc-čku ano ale klasickou konvenčnou univerzálkou neviem veru. Musel by to byť ozaj majster svojho remesla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 0:45    Předmět: Citovat

Náhodou Ypsi dal pěknej názornej tip jak udělat držák do suportu na nože z kulatinky. Já ale použil místo tý pracně vybrušovaný kudly z vrtáku zlomenej závitník M4/3. Ubrousil jsem mu čelo na kolmo a zuby v jedný řezný čelisti ze tří a nechal jen jeden poslední zub u čela. Tak vznikla závitová kudlička do malý díry. Zatáhnul závitník nakrátko do držáku a šel na to.
Posuv jsem dal 0,8 mm, točil rukou a odebíral po desetince. Šlo to, jen na konci pro vyjetí ze záběru bylo v tý 6 mm díře jen necelej milimetr vůle.
Když jsem se dostal na hloubku 0,4 mm, tak jsem začal zkoušet, zda to jde do sebe. Sice to všeljak pružilo a tak se nedalo spolehat na odměřování ale povedlo se. Je to do sebe trochu volnější ale jednou se utáhne a bude na věky.
Soustruh mám Promu 550 s univerzálou 150, když se povolí řemen na převodovku motoru, tak ho v pohodě utočíš rukou i s převodovkou posuvu.
Sonda je už smontovaná a sonduje. Větší potrat než ten závit bylo jak připájet vnitřní drátek koaxiálního kabelu na plošák kompenzace. Je to nějakej odporovej drát slabší než vlas a nepájitelnej ani kyselinou. Tak jsem ho 3x prostrčil skrz prokov v plošáku a zalil cínem. Původně to taky tak bylo tak snad bude kontakt na věky. Wink

Jova, ten Tvůj pájenej držák je moc velikej. To s tím závitníkem je na tuhle práci lepší. Jen by mě zajímalo, co to má ten hošan na zmíněným videu za vrtáky. Já myslel, že válcová část bez šroubovice je na vrtáku měkká. Nebo to je až u větších průměrů, kdy se to naváří na konci šroubovice ze dvou druhů matroše?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 9:32    Předmět: Citovat

To vypadá na HSS Co vrtáky. Taky je používáme. Jsou podstatně tvrdší než HSS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 9:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Náhodou Ypsi dal pěknej názornej tip jak udělat držák do suportu na nože z kulatinky.
Tak to jsem to asi nepochopil. Měl jsem dojem, že takové základní věci už dávno umíš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 10:17    Předmět: Citovat

No jasně, podle tebe člověk musí umět a vědět naprosto všecko, jako ty. Já jsem elektrikář, od šmíru jen hobby. Když jseš takovej borec, žes neporadil tu kudličku ze závitníku?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 10:43    Předmět: Citovat

chceš ten závitník?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 11:23    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
No jasně, podle tebe člověk musí umět a vědět naprosto všecko, jako ty. Já jsem elektrikář, od šmíru jen hobby. Když jseš takovej borec, žes neporadil tu kudličku ze závitníku?
No, myslel jsem, že když tam máš ten soustruh, tak to máš v malíčku. Laughing
Kudličku ze závitníku bych ti fakt neradil, to je pro učně, aby nenadělali ve volném čase v práci moc škody a měli se čím zabavit po zbytek jejich pracovní doby. Normálně se do takové díry do dna na konci dělá jeden zápich v délce stoupání jednoho závitu a podobným nožem jak pro zápich, tak se dělá i závit. Samozřejmě jsou i jiné možnosti, ale ty sem asi nespadají. Wink
Nakonec nabroušení Radeca jsem ti už poradil a kdo nemá Radeco, tak si vyrobí něco z nástrojové oceli většinou do zásoby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 11:34    Předmět: Citovat

dj_Paul napsal(a):
chceš ten závitník?

Dík, už to je hotový a doufám že ho už nikdy nebudu potřebovat. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund