Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Paměťový osciloskop HP1741A

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 18:57    Předmět: Paměťový osciloskop HP1741A Citovat

Po čase bylo potřeba kouknout na nějakej průběh a tak jsem vytáhl tento kdysi nadčasovej biják z regálu. Pokoukal jsem co bylo potřeba ale začalo mě vadit, že stopa je lehce "hrbatá vrškama sínusovky nahoru" každých 20ms. Je to cca 1 mm na stínítku. Je stále stejná, je jedno kterej kanál, na zesílení přepínačem ani poťákem beze změny. Jedinný, na co se změní tak je nastavení časovky.
To znamená, že to není ze vstupu ani jednoho ze dvou X. Oscilo má klasickej lineár zdroj. Připadá mě, že malinko víc bručí než dřív, co třeba rozptyl trafa?
Všechno ale maká, tak vyšším zatížením zdroje to asi nebude.
Když odpojím horizontální destičky, tak pokud to jde z koncovýho zesilovače X, tak by měla být rovná čára a dá se vyloučit pronikání brumu či špatnou filtraci v zesáku X. Trochu mě mate, proč ty vlnky jsou jen "vršky" asi 5 ms a jen na jednu stranu.
Ale pokud to bude dělat dál, tak jak rozlišit filtraci zdroje a nebo ten rozptyl?
Ještě bych mohl projít zemnící body, jestli někde za ty léta něco není povolený, zoxidovaný a pod.
Je v tom kupa elytů dost velkých kapacit na velký napětí a ty nebudou moc levný, takže pokusný přidávání paralelních kapacit.
Ty elyty by asi měly nárok, je to výroba z roku cca 1979-1980.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6586
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 05 2020, 12:59    Předmět: Citovat

Chtělo by to jít po signálu od konce ke vstupu druhým osciloskopem. Jestli od toho máš schéma, tak je to řešitelné, naslepo bych do toho nešel. Případně, pokud to rozumně lze, tak někde cestu vertikálního signálu zkus rozpojit pro získání představy, jestli problém proniká do signálu před, nebo za rozpojením. Problém filtrace to bude a takhle ořezané to může být třeba proto, že filtrace neudrží dostatečné napětí na vstupu nějaké stabilizace po celou periodu sítě a tak po dobu, co je napětí na vstupu stabilizátoru dostačující, je napájení OK a po dobu, co napětí na vstupu stabilizace padá pod potřebnou úroveň, napětí na výstupu stabilizace padá taktéž. Odhadoval bych, že problém bude spíš v nějakém menším kondíku, než v těch velkých, ty mají obvykle v sobě hodně elektrolytu a případná netěsnost pozdra nevede k tak rychlému vyschnutí, jako u malých pouzder s malým množstvím elektrolytu. Mám tu třeba pár docela hezkých, leč tak 25 let starých průmyslových spínaných zdrojů, jsou v tom C Rubycon, mimo jiné maličké 10µF/25V a ty jsou, ač naprosto nenamáhané, narozdíl od velkých pouzder, vadné po těch letech úplně všechny, prostě se asi nepovedla série. Takže, když chci ten zdroj na něco použít, stačí vyměnit všechny tyhle kondíky a zase jede.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 271
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: st únor 05 2020, 14:00    Předmět: Citovat

Mám stejný maslostroj, před časem mně začal zlobit, tak jsem ho otevřel a po dlouhém hledání jsem našel spoustu studeňáku kolem síťového trafa. Trafo je zapájené v desce s plošnými spoji, za ta léta tepelných cyklů se kolíky trafa vytrhaly z plošného spoje a vytvořili jakési ostrůvky cínu obklopené dalším cínem, který měl přechodový odpor, ten se měnil poklepem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 06 2020, 0:20    Předmět: Citovat

Díky za tipy. Dnes jsem na to neměl čas a taky musím u někoho vyškemrat jiný slušný oscilo. Kdysi jsem dostal z pozůstalosti BM556 s bouchlým VN trafem, tak jsem ho věnoval známýmu a on trafo kupodivu někde sehnal a zprovoznil si ho. Doufám, že ho ještě má...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 08 2020, 20:13    Předmět: Citovat

Dnes jsem rozhodil HP-čko.
Pro první pokus o identifikaci, proč lezou do vertilálu "kopečky" 20mS jsem odpojil oba přívody vertical od obrazovky. Kopečky zůstaly takže to do "obrazovky leze" jinudy.
Pak jsem zkusil odpojit i horizontál ale stala se divná věc, na obrazovce uprostřed zůstala asi 10 mm dlouhá horizontální čára a opět na ní je vidět vertikální vlnění od těch "kopečků". Divný, myslel jsem, že bez připojených X a Y destiček musí být jen bod ve středu obrazovky. Rolling Eyes Ale tohle není klasická oscilo obrazovka ale paměťovka, kde jsou v systému Floodgun control další dvě katody se žhavením, další dvě mřížky, destičky Collimátoru a další mřížky Collector a Storage mesh. Čert ví, co do nich leze. Taky je na obrazovce namotaná cívka X Align, taky by mohla do paprsku zanášet brum.
Bude to chtít druhej oscilo a zkontrolovat brum na všech napájeních. Napětí ve všech kontrolních bodech sedí, takže moje doměnka že trafo bručí od nějakýho přetížení je asi mylná.
Všiml jsem si, že vevnitř je volič AC 220/240V, dosud to bylo přepnutý na 220V. Po přepnutí na 240V trafo bručí trochu míň ale na obrazovce jsou "kopečky" stále stejný.

Servisní manuál od 1741A mám, jsou tam blokový i deskový schemata, rozložení součástek, průběhy a napětí v měřících bodech, nastavovací předpis a rozpiska součástek. Takže by snad neměl být problém. Ovšem když koukám na ty filtrační válce, to nebude jednoduchý sehnat ekvivalent.

to Alxa: Nevím, co máš za stejný maslostroj, ale podle fotek rozhodně není trafo zapájený do plošáku ale má drátový vývody do konektoru desky.



HP_zdroj.jpg
 Komentář:
 Velikost:  299.2 kB
 Zobrazeno:  189 krát

HP_zdroj.jpg



HP_dolní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.13 kB
 Zobrazeno:  185 krát

HP_dolní.jpg



HP_horní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.92 kB
 Zobrazeno:  165 krát

HP_horní.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 271
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 7:57    Předmět: Citovat

Maslostroj mám stejný HP1741A, ale jsem už veterán a hlava neslouží, (diagnóza HOSIP). Tak to byly konektory od trafa co jsou v pl. spoji. Opravoval jsem to cca před dvěma roky. Tak se omlouvám za dezinformaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 2:44    Předmět: Citovat

Včera jsem si přivezl od kámoše BM584 a kouknul do HP-čka na napětí. Za stabilizátorama bylo krom zdroje 48V tak nepatrný zvlnění, že i na nejvyšší zesílení BM584 nic neukázal. Na těch 48V ale byla 20 mS pila, která kolísala kolem 2-8 V š-š. Rovněž na elytu za můstkem byla porti jinem elytům dost vysoká pila. Vypadalo to, že elyt nemá kapacitu. Takže to může být asi příčina "kopečků" na vertikálu.
Asi 1,5 hodiny doloval z oscila desku základních zdrojů, viz předešlá fotka "HP_zdroj". Zkusil jsem jak doporučil Alxa prohlídnout a propájet konektory ale nic s nima nebylo.
Tak jsem vypájel jednu nohu všech elytů a proměřil je na BM509. Neuvěřitelný, elyty jsou starý 40 let a všechny měly o 30-50% vyšší kapacitu než mají deklarováno a rovněž ESR bez problémů.
Tak jsem šel po usměrňovacích můstkách a opravdu, ze sedmi použitých měly dva (na zdrojích -15V a +48V) přerušenou jednu diodu v můstku. Takže to je jasný, pouze jednocestný usměrnění nezvládalo "dobíjet" filtrační elyt a nedostatečný napětí se projevovalo i na výstupu stabilizátoru.
Zdroj +48V je asi mnohem víc zatíženej než -12V na jehož výstupu se nic neprojevovalo.
Tak začalo hledání co tam dát, HP totiž součástky má pod nějakým interním značením. Za pomocí servisní dokumentace a Termita zde z fóra byly můstky identifikovaný. Jeden není problém, mám i skladem ale druhej snad půjde nahradit něčím od Farnella aby se to vešlo prostorově a roztečí při požadovaným proudu.
Tak snad vyměma můstků zlikviduje ty "kopečky" na vertikálu. +48V napájí co jsem zatím zběžně koukal koncový zesilovače destiček horizontálu a vertikálu. A nestabilizovanejch 48V jde ještě někam do obrazovkový zadeklovaný části, možná že se s ním napájí násobič pro obrazovku. To jsem zatím nezkoumal. Musí tam něco takovýho být, z síťovýho trafa leze největší napětí do zdroje 115V.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 9:24    Předmět: Citovat

Můstky vyměněný, oscilo smontovaný. Po zapnutí původně vrčící trafo ani nešpitne. Linka časový základny je jako když střelí i na největším zesílení žádnej náznak brumu, dokonce ani šumu. Podle kalibrátoru ukazují obě osy přesně.
Ještě se kouknu na potenciometr posuvu vertikálního kanálu A, asi malinko "šustí". Ostatní poťáky a přepínače jsou OK.
Tak doufám, že mi bude ještě dlouho sloužit. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 9:35    Předmět: Citovat

Tleskáme
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 17:44    Předmět: Citovat

Díky. Smile
Ono to odprásknutí jedný diody v můstku je docela častá závada. Někdy koncem 90-tých let tu byla v Ecomu série 1,5A kulatých můstků B80C1500, co odcházely docela dost, asi třetina z namontovaných. Přitom filtrační elyt nebyl moc velká kapacita a odběr byl jen 8V/450mA. Museli jsme je pro sichr servisně všude vyměnit a pak už bylo vše ok.

Jsem si na 90% jistej, že ty můstky odešly proudovým rázem při nabíjení filtrace moc vysokým napětím jak bylo trafo přepnutý na 220V. Na 240V by se to možná vůbec nestalo. Nojo, člověka by vůbec nenapadlo, kouknout po tom, co se u nás přešlo z 220 na 230, jestli 40 let starý americký zařízení vůbec možnost přepnutí na 230 nebo víc má, když si oni hrají na 110 nebo 120V/60Hz. Embarassed

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund