Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LM2596 modul CC/CV, použití k nabíjení AKU

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 22:52    Předmět: LM2596 modul CC/CV, použití k nabíjení AKU Citovat

Tak sem narazil na funkční omezení. Chtěl jsem předělat dětské autíčko s KO gelovkama (2x6V/4Ah) na nějaky Lixxx. Padla volba na LiFePo 2S3P. Balancer sem poprvé omylem vzal LiIon. Teď už mám verzi se správnýma napěťovým určením. A 32700 Liitokala .
Nastavení modulu na stole cca 1A CC a 7,7V CV. Zapojení přes Si Diodu k balanceru, aby nevybíjel Aku pack. Jenže po připojení na zdroj ten modul nenajede v CC režimu . Na to se mu musí nechat chvilku rozpojené výstupní svorky a až pak CC funguje. Teď mi proud limituje lab. zdroj, který i když nastavím na 2,5A chvilku zastane funkci. V ten moment už je na výstupu tohoto lab. zdroje cca 9V, takže ten 5V stabík už by měl žít. Nepomohlo ani stáhnutí limitu proudu na 0,5A.

Tušíte někdo čím to může být. Jasně bočník je na tom modulu kousek meandru PCB - ale i tak nevidím důvod proč by měl první najet do CV a až pak umožňovat CC. K nějakým vhodným zátěžím a lepšímu vybavení se dostanu až po víkendu.

Jen pro zajímavost a doplnění detailů
Schema toho balanceru je zde, jsou v tom podle Lixxx šváby HY2122 nebo HY2120
Edit v nazvu-oznaceni if..



XW026FR4 - schema - edited.jpg
 Komentář:
 Velikost:  130.33 kB
 Zobrazeno:  130 krát

XW026FR4 - schema - edited.jpg



M2596-3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  247.13 kB
 Zobrazeno:  88 krát

M2596-3.jpg




Naposledy upravil Kvicala_r dne so leden 18 2020, 9:53, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 23:37    Předmět: Citovat

Tento modul s troma trimermi nieje moc presný. Čo som skúšal, tak CC hranica je nejako divne plávajúca. Možno je to zapojením.

Predtým som kúpil tento modul, je úplne presný, buď svieti CC alebo CV, nikdy nie obe. Nieje tam použitý 7805, ale LM317. Možno je to tým.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 23:58    Předmět: Citovat

Palo, přesnější bude, protože ze spodní strany má sense rezistor. Ale věřím, že to LM se bude chovat stejně. Po nastavení proudového omezení a zkratu na výstupu (před připojením napájení) to proudové omezení nenastane. Můžeš to prosím zkusit?
Stejně už mám vytisklou krabičku a uvnitř moc místa na elektroniku není. Modul pravděpodobně vytáhnu ven a udělám "zpožděné připojení" relátkem. Taková odrbávka by na to mohla stačit. Těm aku je jedno, jestli do nich teče 1A nebo 1,2A. Ale nesmím zničit ani zdroj ani balancer s aku..

Trochu se bojím, že podobně obrazek_cenzuraě se to bude chovat s LEDkama, pokud by to někdo chtěl používat jako proudový zdroj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 0:06    Předmět: Citovat

Ten trojtrimrovej modul jsem použil jako zdroj konstantního proudu k Led dekorativním světlům a na to makal ideálně. Ale taky mě po začátku chvíli trvalo, než jsem přišel na to, co těma trimrama chtěl čínskej myslitel říci.
Zkoušel jsem ho i jako nabíječ LiIon 18650. Napětí jsem nastavil bez zátěže na 4,1V a pak s připojeným LiIon nastavil konstantní nabíjecí proud. Ten střední trimr jsem neřešil, chovalo se to na jeho změny nějak nedefinovatelně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 0:10    Předmět: Citovat

No právě, tak sem to udělal taky. Jenže když ho pak připojíš k vybité Aku, poteče pravděpodobně co dá ten napaječ, nebo jen rozdíl napětí a vnitřní odpor. Mám na stole ty moduly dva a oba dělají totéž Sad
Možná ta LiIon není tak tvrdá a máš jen jednu. Já mám 21Ah a dvě v serii. Navíc nemůžu dovolit tomu zdroji najet nad 10V (to zničí toho švába v balanceru).. To se mi povedlo s tím chybně vybraným na LiIon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 0:33    Předmět: Citovat

Asi máš tie moduly vyrobené s chybnými súčiastkami. Teraz som skúsil ten s troma trimrami, mám ho nastavený na 6V a 1A pre svetlo na bicykel. Napájaný je z cca 16V Li-Ion, takže pekne tvrdý zdroj. Spojil som vývody cez ampérmeter do skratu, potom zapol napájanie, a CC drží 1A hneď, napätie samozrejme padlo k nule. Na prázdno je 6V, tiež hneď. Tak neviem. Porovnám súčiastky s tvojou schémou, potom sa ozvem.

Inak ten stredný trimer našiel uplatnenie. Nastavil som ho na hranicu odberu pri oboch dobrých žiarovkách. Pokiaľ niektorá žiarovka nesvieti, rozsvieti sa LEDka na module.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.


Naposledy upravil PotPalo dne so leden 18 2020, 0:54, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 0:49    Předmět: Citovat

Měl jsem v těch světýlkách 2S3P 2,5Ah Samsung, dohromady 8,2V/7,5Ah. Proud jsem měl nastavenej 2A a víc do baterky nikdy neteklo i když byla baterka vybitá na 3,5V. Zkus ten střední cvrk nastavit na jeden a pak na druhej doraz. V jedný poloze to právě blblo. Už nevím, jestli chodily dokola a nebo na dorazech cvakaly a protáčely se.

Měl bys nastavit bez baterky 8,2V a pak s baterkou nabíjecí proud cca 2,5A. Nevím, o jakým napětí 10V píšeš, to přece nikdy na výstupu být nemůže a ani nesmí, jinak bys poslal ty LiIonky do kopru přebitím.

Taky nezapoměň, že to je Step Down, takže napájecí napětí musí být vyšší než výstupní. Dal bych aspoň 12V. Opačně se to chová dost nedefinovaně.
A jses si jistej, že tam je 78L05? Divný, aby bylo na jejím výstupu stabilních 5V, tak mezi její vstupní a výstupní nohou musí být alespoň 1,5-2V. Tak jak můžou psát, že to chodí na vstupní napětí 5 - 35V?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 0:56    Předmět: Citovat

Tak som to pozrel, vyzerá že to sedí so schémou. Teda kondenzátory som nemeral, a operačný zosilňovač nemá označenie, mám tam úplne čistý IO. A podľa mňa v ňom bude problém, už som totiž kúpil falošné LM311 z číny, ktoré síce fungovali, ale mali inak zapojené vývody a funkčne tiež nesedeli. Tu môže byť rovnaký problém, dostali sa im do výroby falošné IO.

Nastavenie robím tak, že nastavím naprázdno napätie, potom to spojím do skratu cez ampérmeter a nastavím prúd. Pokiaľ neviem aký prúd tam bol nastavený, tak ho pred zapnutím najprv stiahnem dolu, potom pridávam.

Parametrom udávaným predajcom netreba veriť. Keď je tam kondenzátor na 35V pochybnej kvality, tak 35V by som tam nezapájal. Je to niekde na hranici vyhorenia. Mne sa zdá, že predajca iba kopíruje parametre od iného výrobcu, a pritom modul je už úplne iný.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 10:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Ten střední trimr jsem neřešil, chovalo se to na jeho změny nějak nedefinovatelně.
Tím prostředním trimrem se nastavuje pouze indikace LED, při dosažení minimálního proudu, nemá vliv na parametry regulace. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 11:04    Předmět: Citovat

Tak beru zpět. Moje chyba.. Po připojení tvrdého napětí ze zdroje skutečně modul najede v CC modu. Problém bude "rampa" zdroje DPS3003 při aktivaci výstupu. Pokud modul připojím až je výstup najetý na těch 12V vše funguje. Mně sice krátce napadlo zkusit připojit tvrdých 12V, ale měl sem obavu aby se na výstupu zdroje neobjevila nějaká krátká 12V špička, co by odrovnala ten balancer.Tak sem se upnul spíš na "nefunkci" něčeho. Mohl sem zkusit ten druhý modul na stole, to je pravda. Jenže už sem pro stromy neviděl les

Celeron napsal(a):
Měl bys nastavit bez baterky 8,2V a pak s baterkou nabíjecí proud cca 2,5A. Nevím, o jakým napětí 10V píšeš, to přece nikdy na výstupu být nemůže a ani nesmí, jinak bys poslal ty LiIonky do kopru přebitím

Jirko, 8,2V by bylo pro LiIon, právě LiFePo končí na 3,65V/článek. a těch 12V sem se bál krátkou špici po připojení tvrdého zdroje.


Celeron napsal(a):
Taky nezapoměň, že to je Step Down, takže napájecí napětí musí být vyšší než výstupní. Dal bych aspoň 12V. Opačně se to chová dost nedefinovaně.
A jses si jistej, že tam je 78L05? Divný, aby bylo na jejím výstupu stabilních 5V, tak mezi její vstupní a výstupní nohou musí být alespoň 1,5-2V. Tak jak můžou psát, že to chodí na vstupní napětí 5 - 35V?

Jasny proto sem uvažoval napájení 12V, alespoň z toho zdroje nebude tahat takový proud a teoreticky to jde dobíjet i ze zapalovače.
Je tam 78L05 - ale je napájená přímo ze vstupu, takže napájecí napětí musí mít min cca 8V. To je trochu past, aby fungovala indikace (čert jí vem), ale hlavně CC. Co za tu cenu chtít taky. Ale s nějakým omezením sem to bral.

Díky Palo a Jirko za snahu pomoci. Třeba tohle vlákno někomu pomůže hlavně s tím balancerem a schémou modulu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 11:57    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
Tak beru zpět. Moje chyba.. Po připojení tvrdého napětí ze zdroje skutečně modul najede v CC modu. Problém bude "rampa" zdroje DPS3003 při aktivaci výstupu...
Nějak nevím, v čem ta tvoje chyba spočívá a jak se rampa vstupního zdroje projevuje na "změně módu".
Pokud vstupní napětí přesáhne +4,5V, začne pracovat spínaný regulátor se střídou 100%, dokud se výstupní napětí (a tedy i vstup +cca +2V) nedostane do rozsahu FB. Proudové omezení pracuje úměrně s výstupním napětím 78L05, které tak bude nižší než nastavené, dokud toto napětí nedosáhne +5V. Jinak pojem "změna módu" je irelevantní. LM2596 "zná" jen jeden mód. O omezení max. proudu se stará OZ, který je funkční již od +3V na výstupu 78L05. Pokud tedy skutečně došlo k jeho překročení, jedná se o závadu, kterou by bylo vhodné identifikovat.
Wink
p.s. Limitujícími faktory pro minimální výstupní napětí 78L05, při kterém začne fungovat proudové omezení, jsou hodnoty napětí Ufb (+1,23V), dopředné napětí na indikační LED B1 a "plusový rail" OZ 1,5V. Při červené B1 cca 1,5V to představuje celkem +4,23V potřebného napájecího napětí na výstupu 78L05. +5V tedy nepředstavuje žádnou velkou rezervu. Zde vidím zdroj možných problémů tohoto zapojení.


Naposledy upravil masar dne so leden 18 2020, 12:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 12:06    Předmět: Citovat

Zkusím následně vzít a zobrazit co se děje škopkem. až pojedu k našim, nebo to odtáhnu do práce.
Taky mě nešlo do hlavy proč se to chová tak podivně. Je mi jasné, že to LM2596 samotné neumí CC mod a dělá to ten OZ kecáním do zpětné vazby.
Pokud by to napětí z lab zdroje najíždělo pomalu, možná není schopný se dostat ke slovu ten operák a v ten okamžik je dost rychlá proudová pojistka na tom modulu lab zdroje DPS3030, prostě nepustí víc než nastavených 2,5A. Mám ještě i 5A verzi dvojitého DPS5005, ale ne tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 16:29    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):

Jirko, 8,2V by bylo pro LiIon, právě LiFePo končí na 3,65V/článek.

Aha tak to jsem přehlídl že tam máš LiFe. A propo, proč řešíš balancér, modeláři zelený A123 špalky ARN26650 v sestavě 4S1P pro pohon vrtule nebalancují vůbec, ani tam nemají vyvedenej konektor. A to z nich berou proudy klidně 25-40A.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 18 2020, 19:21    Předmět: Citovat

No já si nebyl jistý jestli je nezbytné je balancovat nebo a ne. Nevědomky sem sáhl po LiIon verzi. Ještě že sem ji odpráskl. Hledajíc co je v tom za švába sem narazil na schema a DS toho integráče. Pak mi docvaklo a začal sem hledat víc.
Když sem našel info jak je hlídat přebití/podvybití říkal sem si že tomu jen prospěju, ty dvě trojice v čase pak nerozvážím. Vím, že NiMH se balancovat nemusí, ale tady bych měl obavu. Nevím, jak dlouho s tím bude malá jezdit. Je to nějaký krám od polského výrobce Aero toyz. Synovec má trochu rozumější auto, kde jsou taky dva motory, ale 12V. To už kamsi dojede. Tady s těma cca dva roky starýma gelovkama to ujelo s bídou 300m.
Zatím ranná testovací fáze. Alespoň sem trenovat v designsparku a tiskl užitečné věci Wink



auto.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.15 kB
 Zobrazeno:  89 krát

auto.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so únor 01 2020, 13:32    Předmět: Citovat

Tak sem měl chvilku se podívat, co se dělo a proč ten modul nenajíždí korektně. No na vině je fakt ten stabík 5V a operák.
Pokud se připojí zdroj, který mžikově dokáže napájet ten operák (LM358) přes 78L05 bude "nějak" fungovat omezení proudu (záměrně píšu nějak, protože bočník má vypadat jinak).
Ale když je jen trochu pomalejší náběh toho vstupního napětí, LM2596 najede dřív (okolo 3,5V) a ten operák se ke slovu nedostane (za tím 5V regulátorem je cca jen 1,5V).

Přitom by stačil jeden tranzistor a zenerka zapojit na pin 5 (EN) toho LM2596.
Tím by se jednoduše zajistilo povolení funkce až operák bude napájený dostatečně. Takže pozor na hodnotu vstupního napětí a "tvrdost" napájecího zdroje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund