Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cívkový magnetofon B 700
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MajklR



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 379
Bydliště: Olomouc 9

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2020, 11:30    Předmět: Cívkový magnetofon B 700 Citovat

Dobrý den, pánové, nevíte prosím, kde by se dali sehnat nové řemínky do tohoto magnetofonu, nebo typ, ze kterého pasují? Přístroj je funkční, ale při rychlo převíjení musím pomáhat prstem. Předem děkuji za rady. Majkl Pray
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2020, 12:09    Předmět: Citovat

Třeba tady:
PavelKejval@seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2020, 13:55    Předmět: Citovat

Ne převíjecí mezikola náhodou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2020, 14:00    Předmět: Citovat

A nebo špatně seřízené brzdy. Trojúhelníkový řemínek od motoru, který by jako jediný mohl mít na převíjení vliv, p. Kejval stejně neprodává. Pokud by tento řemínek prokluzoval, projevilo by se to i přehrávání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MajklR



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 379
Bydliště: Olomouc 9

PříspěvekZaslal: po leden 20 2020, 10:16    Předmět: Citovat

Pánové, děkuji za rady, sadu řemínků jsem již u p. Kejvala objednal. Pustím se do toho, až budou řemínky doma. MG zrovna neopravuji, ale bylo mi líto, aby se na magnetofon prášilo někde ve skříni. Na pohled a stáří vypadá velice slušně, díval jsem se i pod spodní dekl, není tam vidět nějaké zásahy. Přitom mám krabici starých pásků. Chtěl jsem začít výměnou gumiček, vyčištěním hlav, přepínačů a promazáním. Jste tu odborníci, třeba mi poradíte, co bych neměl zapomenout . Ještě jednou všem díky. Majkl. Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 20 2020, 10:20    Předmět: Citovat

To nejspíš budeš muset vše , unešeč , opásání , trny . Problém je , že staré unašeče "nové" mají povrchovou plochu špatnou i bez oběhání . Hodně štěstí ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po leden 20 2020, 21:05    Předmět: Citovat

Hlavně dej pozor na přivíjecí spojku, bývá na ní změklé obložení. Projeví se to tak, že se magič normálně rozběhne a po chvíli hraní se postupně zmenšuje tah pravého unášeče, až se úplně zastaví. Potom se Ti začne pásek namotávat na tónovou kladku nebo hřídel. Než tam dáš pásek, zkus to nechat běžet se zařazenou funkcí přehrávání cca. 2 hodiny, pokud je obložení žvejkačka, určitě se to projeví. Další problém s přivíjecí spojkou bývá její prokluzování mezi gumovým obložením a unášečem. Potom se postupně vydírá na vnitřním obvodu unášeče drážka a drolí se guma z obložení, takže se musí nakonec unášeč vyměnit. Pokud je gumové obložení změklé, ztvrdlé nebo rozpadlé, musí se vyměnit. Nejjednodušší je nahradit je nějakým těsnicím kroužkem z tvrdší gumy. Pokud na obvodu hází, musí se osoustružit, nouzově se může upnout spojka i s gumou do vrtačky a obrousit smirkem. Po montáži spojky je potřeba prověřit, jestli zkutečně prokluzuje spojka jako taková a ne obložení s unášečem. Velký vliv má také rovnoběžnost os spojky a unášeče, dále tlak spojky na unášeč. Pokud je tlak malý klouže guma, pokud je příliš velký, má to tendenci ztrácet tah při plné pravé cívce.
Provedení spojky je u řady B7 velmi nešťastné. V novějších modelech alespoň vnitřní obvod unášeče zdrsnili, takže je sklon k prokluzu trochu menší, ale jak se povrch postupně vlivem prokluzu pogumuje, postupně se to zhoršuje. U hladkého vnitřku unášeče někdy pomůže povrch opískovat.

Vlastně jediná funkční varianta spojky byla u řady B9, jen se musela dobře seřídit páka která ji vypíná, pak to chodilo výborně. Při špatném seřízení spojka omezovala svým tahem přetáčení zpět. Vlastnil jsem 2 ks B93 a po počátečním seřízení po "šlompácích" z fabriky jsem s přivíjecí spojkou neměl sebemenší problém.
Nějakou dobu jsem uvažoval o přestavbě unášeče se spojkou v B116 na verzi z řady B9, ale bylo by to komplikované kvůli místu, takže k tomu nakonec nedošlo. Na přehrávání pásků jsem si nakonec pořídil starý REVOX A77 v půlstopém provedení a přestavěl jej na čtyřstopé s hlavami ANH210 a ANH200. Tam kromě přítlačné kladky není žádná gumička, takže je pokoj. Dost mně vadilo, když jsem chtěl B116 po cca měsíci odstávky pustit a on něco z obvyklých funkcí nedělal. To je asi největší problém, protože jak se to nepoužívá vždy je problém s řemínky - prach, tvarová paměť, čili prokluz nebo přetržení řemínku. Hlavní řemínek od motoru je nesehnatelný, takže se nahrazuje různými O-kroužky. Na internetu různě nabízené sady řemínků obsahují právě na tuto pozici O-kroužek, který po cca. 2 měsících praská. Někdy je O-kroužek i na setrvačník, praská také, takže pozor na to. Zároveň je to hlavní důvod, proč to nikdo nechce opravovat a proč pak tyto stroje končí na SD či u popelnic.

No, ale to jsem už trochu odbočil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po leden 20 2020, 21:58    Předmět: Citovat

No, moc jsi neodbočil. Obložení na spojce bývá většinou ztvrdlé. Troufnu si říct, že v dnešní době bude u skoro všech dochovaných přístrojů. Vyrábím si je z těsnicího kroužku z běžně prodávané sady. Odkaz na ni jsem dával do staršího vlákna. Postup mám stejný, jak popisuješ. Opravená spojka pak funguje spolehlivě. Ale než vychytám rovnoběžnost os, přítlak ramena, oddálení při pauze, atd... zabere to spoustu času. Další problém jsou rozpadající se setrvačníky. Trojúhelníkový řemínek jsem naštěstí měnit nemusel. S těmi ostatními, které se dají koupit, jsem dosud problém neměl (že by nevydržely). Ve finále pak lépe vycházejí starší B4 a spol, které jmenovanými neduhy netrpí. Díky odlišné konstrukci i použití trvanlivějších materiálů, zejména v případě pryžových dílů.

Teď po volných chvílích dělám B700: Musel jsem už vyměnit setrvačník, obložení spojky, páku přítlačné kladky kvůli špatně zalisované (nebo po poruše uvolněné?) ose kladky, levý unášeč má v oblasti opásání brzdou zapečený prach, takže jej budu muset vyndat a rozleštit, pravý snad na vnitřním obvodu vydřený není, uvidím. Přitom podle stavu hlavy a páskové dráhy ten magneťák mnoho nenajel.

Nedivím se, že je nikdo nechce opravovat. Důkladná oprava s vychytáním všech nedostatků prostě převyšuje cenu přístroje. A ne každému se chce shánět už těžko dostupné součásti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 6:04    Předmět: Citovat

Přiznám se, že s rozpadlým setrvačníkem jsem se ještě nesetkal. Jinak všechno jde celkem jednoduše řešit, jan ten trojhranný řemínek je problém. Nepovedlo se mně jej zatím rozumě nahradit. O-kroužky jsou z málo pružné gumy a mají nělaké vady, takže při dlohodobě napnuté praskají. Existuje ještě nějaká zelená velmi pružná guma (spíš je to asi plast), ale nemůžu zjistit název té hmoty a jestli se z toho dělají O-kroužky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 6:39    Předmět: Citovat

Jsem přesvědčený, že lisovací/vulkanizační formy na tenhle sortiment neskončily ve šrotu, ale jsou pečlivě uskladněné. Lisovací forma je sakra drahá záležitost. Myslím, že nepotrvá dlouho a řemínků na mechaniku B7 bude dost.
Možná i na další. Lisovali to ve Vulkánu Hrádek a určitě ty formy buď někdo koupil, anebo tam ještě jsou uskladněné. Kdysi jsem v té fabrice byl a měli tam sklad forem jako hangár, sortiment všeho možného.
Nebo to někdo momentálně syslí s čeká, až vyleze cena. Dobře vulkanizovaná guma se dá na sklad ošetřit i na 50 let.
Zásada je, neskladovat to v PE sáčku s ostatními a na světle, to je velká chyba.
Časem bude honička i s plocháčem a trojhranem do B4, případně čtyřhrany do B5, protože těch je paradoxně mezi lidmi /sběrateli/ nejvíc, bylo jich nejvíc mutací. Ale časem se to objeví všecko, uvidíte. Ceny budou závratný, ale budou.
Rozpadlý setrváky jsou jen u exemplářů, co byly skladovaný v takových podmínkách, že tam toho nutně odešlo daleko víc, nejenom setrvák. Sběratelé tyhle stroje používají jen na díly, protože je nebaví každých 14 dní hledat jinou, další závadu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 9:59    Předmět: Citovat

Úprava O kroužků se řešila tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1019900&highlight=hydrauliku#1019900
a tady při práci:
https://www.youtube.com/watch?v=At0HoqyvV8E&feature=youtu.be
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 13:51    Předmět: Citovat

Harry.pa napsal(a):
Přiznám se, že s rozpadlým setrvačníkem jsem se ještě nesetkal.

Sinclair*** tenhle setrvák je z kusu, který byl jinak ve stavu 1A



setrvačník1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  56.92 kB
 Zobrazeno:  53 krát

setrvačník1.jpg



setrvačník2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.25 kB
 Zobrazeno:  66 krát

setrvačník2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 16:21    Předmět: Citovat

Ve stavu 1A bude i přístroj, který přečkal jednu zimu, při občasných -15 a následně léto při +35. Stačí jeden-dva takové cykly.
Několik takových cyklů bohatě stačí nejen k tomu, aby se podobně potrhal zinkal a zpráchnivěla guma, ale i to, že např. budete měnit všecky důležité elyty. Z principu elyty i jejich těsnicí guma nemají mráz rády. Neztratí kapacitu, ale ESR jim vyleze natolik, že jako filtrační nebudou už použitelný.
Ale jinak všecko ostatní bude vypadat 1A, to souhlasím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MajklR



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 379
Bydliště: Olomouc 9

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 16:26    Předmět: Citovat

Teda pánové, abych se přiznal, moje nadšení z opravy MG trochu vyprchalo. Magnetofony nesbírám, našel jsem totiž krabici pásků, vytáhnul delší dobu skladovaný MG a chtěl jsem vědět, co na páscích je. Při zapnutí se cívky točí, zvuk je takový divný, jako kdyby to nemělo ty správné otáčky. Při přetáčení pásky to ze začátku " celkem" jede, ale jak se naplňuje cívka, tak se zpomaluje, až se zastaví. A to je ten problém, protáčet to prstem prostě nejde. Proto jsem si myslel, vyměním gumičky, vyčistím, promažu a uvidím. Pokud to nesvedu, půjde MG zase do krabice a do regálu. Jinak všem moc děkuji za rady. Majkl. Agree Beer Opravář
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út leden 21 2020, 17:35    Předmět: Citovat

MajklR*** neházej flintu do žita Very Happy tyhle strojovny vydrží celkem dost.
Jinak pokud si chceš jenom poslechnout staré nahrávky, tak nevidím nutnost přetáčet rychloposuvem. To co popisuješ vypadá na ztvrdlou "předlohu" co zabírá na vnitřní stranu pravého unášeče.
Pokud se ti zpomaluje play, tak zkus prstem odbrzdit levou brzdu, podle mě moc táhne a jak se levý unášeč ohřívá tak se začne zvětšovat průměr a tím pádem víc brzdit. Pokud tohle nepomůže, tak by mohla být ztvrdlá unášecí kladka, zkus ji prstem přitlačit a zjistíš jestli prokluzuje.
Dělá to i když je to nastojato?



700_3.jpg
 Komentář:
Unášecí guma pod pravým kotoučem
 Velikost:  82.82 kB
 Zobrazeno:  76 krát

700_3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund