Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

USB HDD Western Digital - usíná po 30 sekundách nečinnosti
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 19:13    Předmět: USB HDD Western Digital - usíná po 30 sekundách nečinnosti Citovat

Mám USB-SATA pouzdro pro 2,5" disk. Nedávno jsem do něj vložil větší disk - 250GB Western Digital WDC WD25 00BEVT-80A23T0. V různých operačních systémech (Windows XP i 7) se po cca 30 sekundách nečinnosti přestane točit. Zařízení ale zůstává funkční a živé - po dalším přístupu na disk se tento roztočí a vykoná potřebné. To ale cca 5 sekund trvá, takže milisekundové přístupové doby, o které bojovaly celé generace vědců z nasa, přicházejí vniveč.
Předchozí disk Seagate 120 GB, který jsem v tomto diskovém pouzdře měl, toto nedělal, točil se, dokud byl v USB.
Zdá se tedy, že to usínání je přímo naprogramované ve FW disku (asi z nějakých ekoteroristických důvodů). Nevíte, jak disk "vychovat", aby se choval, jak něj coby bílý heterák žádám, tj. točil se, dokud má šťávu?
(Vím, že je aplikace hdparm, která umí změnit chování disku, ale toto nastavení je pravděpodobně volatilní a po vypnutí disku se ztratí.)


Naposledy upravil Osmdesat dne ne leden 12 2020, 19:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 19:18    Předmět: Citovat

Zkus si přímo od WD stáhnout Western Digital Data Lifeguard Tools. Ten to myslím umí. Ale už je to dlouho, co jsem to používal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 20:06    Předmět: Citovat

Zkusil jsem a neumí. Ohledně nastavení powermanagementu jsem tam nic nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 20:25    Předmět: Citovat

Zkus Start-Ovládací panely-Systém-Správce zařízení-Najdi USB disk-Pravé tlačítko a Vlastnosti - panel Řízení spotřeby (pokud tam vůbec je). Pokud ano, vypni "Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie".
Případně mrkni sem a podívej se na "Option One" a "Option Two".

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:21    Předmět: Citovat

Nic nepomáhá. A hdparm usb disk nevidí. Když jsem ho zapojil na sata v matkodesce a nastavil v hdparm nezastavování s volbou permanentního uložení, stejně to nepomohlo.
Asi smůla. Od Westernu raději dál, i když je možné, že se takto chovají dnes i hdd jiných firem.
Takto se z disku nedá např. ani přehrávat mp3 soubor, protože než během přehrávání dojde cache, disk se zastaví a pak se hudba kousne, než se roztočí a načte další kus dat. Zmetkové jsou to Evil or Very Mad

P.S. Jedině naprogramit nějaký soft, který by pravidelně dělal přístupy na disk z různých sektorů, aby disk nechrápal. To bych možná zvládl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:31    Předmět: Citovat

chces povedat ze sa ti dany disk zastavuje aj ak je priamo na maticnej doske?
alebo sa ti zastavuje iba na USB aj po tom co mu na maticnej doske nastavis aby sa nezastavoval?
mal som od starych diskou az po tie nove, dokonca som preferoval WD (teraz uz nie, je to jedno, odchadzali mi rozne znacky , teraz chvilu vsetky funguju Smile ) a zatial som nezazil ze by sa disk zastavoval po 30sec, myslim ze mu to skodi, viac mi odchadzali disky ktore boli chladene a ktore sa zastavovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:45    Předmět: Citovat

Ano, zastavuje se i v matkodesce. Přestože mám ve vindousech nastaveno "pevné disky nezastavovat nikdy". Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

---někde jsem četl, že některé disky WD ignorují nastavení spindown nebo úrovně APM. Mělo to být něco z řady Green, no tohle je Blue, ale tož je to stejná líheň, naprogramili to stejní programagoři.


Naposledy upravil Osmdesat dne ne leden 12 2020, 21:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:50    Předmět: Citovat

Není náhodou ten HDD z edice "GREEN" ??? Jestli ano, tak je to daná vlastnost, má to přímo ve firmwaru ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:51    Předmět: Citovat

Je to Blue, zrovna jsem to psal o řádek hore, když jsi to napsal. Modrá, zelená, stejný Gesindel nejspíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Pak jedině reklamovat. Sideright to to u WD rozhodně stejnej není, Blue je normální řada, Black má prodlouženou záruku (už jsem to využil, umřel mi takhle disk 14 dní před koncem tý prodloužený záruky - výrobce bez debat během asi 20 dní poslal fungl new kus, data samozřejmě v 3,14či, ale to nejdůležitější bylo v záloze a zbytek vem Kalousek), Green jsou právě ty nejhorší srágory - snížená spotřeba a tím i pomalej přístup i s ohledem na takovýhle frajkumšty s vypínáním "kvůli ekologii" - že se ti ale "díky" tomu daleko dřív posere už ekofašouny nezajímá - no a Purple řada jsou serverový disky určený pro práci 24/7 hlavně v oblasti zabezpečovacího videa - nemají až tak krátký přístupový doby, ale díky pomalejším točkám jsou rozhodně spolehlivější z dlouhodobýho hlediska.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 22:23    Předmět: Citovat

Tiež mi kedysi notebookový harddisk stále parkoval hlavičky hneď po čítaní, strašne to zdržovalo. Použil som program MHDD, tam je nastavenie, už neviem ako sa volá, ale pomohlo, potom disk bežal stále a neparkoval. A pamätal si to aj po vypnutí.

V MHDD: Shift+F3, vybrať disk, Shift+F2, a ďalej neviem či to bolo AAM, alebo CONFIG. Pamätám si že sa tam dalo nastaviť číslom niečo ako úspora energie, od min. do max, tak som dal min. a už to neparkovalo, ale bežalo stále.

MHDD spúšťať z DOSu.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne leden 12 2020, 22:52    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Blue je normální řada, Black má prodlouženou záruku
Bývávalo. "kvalita" greenů byla tak proslavená, že marketing nelenil a disky přeznačil. Takže nyní je WD blue bývalý green: https://www.westerndigital.com/products/internal-drives/wd-blue-hdd Z původní řady blue zbyly jen 0,5 a 1TB 7200 otáčkové disky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po leden 13 2020, 6:16    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Takto se z disku nedá např. ani přehrávat mp3 soubor, protože než během přehrávání dojde cache, disk se zastaví a pak se hudba kousne, než se roztočí a načte další kus dat.
Presne s týmto istým som bojoval aj ja. Krabička Verbatim USB 3.0 a bolo jedno aký tam bol disk (1TB WD, 500GB Toshiba, 250GB Seagate) robilo to so všetkými. Kúpil som na alíku druhú krabičku a ešte káblový SATA adaptér a s tými idú normálne bez zastavovania.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 13 2020, 9:10    Předmět: Citovat

Hmm, zajímavý. Mám tu léta jako externí WD Caviar Green WD 5000 AADS. Nezastavuje, neb má na sobě propojku, která ten PUIS volí/blokuje.
No a zatím maká bez problémů, 8 let, natočíno skoro 35000 hodin a SMART čistej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po leden 13 2020, 11:13    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
Kúpil som na alíku druhú krabičku a ešte káblový SATA adaptér a s tými idú normálne bez zastavovania.

Drede, tahleta USB HDD krabka přenáší SMART/jde vidět v hdparm? Pokud jo, koupil by ji a nějak o ošéfoval, aby se mi při připojení disku spustil hdparm a pošteloval to. Jinak nevím. No je to ale mrcasení, že to za to snad ani nestojí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund