Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výkonový oscilátor s PL500

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 23:44    Předmět: Výkonový oscilátor s PL500 Citovat

Zdravím, postavil jsem oscilátor s lampou PL500 (viz obrázek), určený k pokusům s neonovou výbojkou na různých frekvencích (350-450kHz).
Z mně neznámých důvodů je příkon jen 20mA, při vyladění anodového LC klesne na 15mA. Očekával jsem proud kolem 50ti mA.
Elektronka je dosud nepoužitá.
Napájení je 275V.
Obě cívky (vzduchové) mají zhruba 700µH, odbočka ve třetině, vinuté drátem 0,6.

Jistě jsem udělal zas někde chybu...



Oscilátor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  156.45 kB
 Zobrazeno:  81 krát

Oscilátor.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 23:52    Předmět: Citovat

Originál zapojení máš?
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Co tam asi tak může téci v anodě, když máš v katodě impedanci tlumivky
cca 8 kΩ ? Musíš ji výrazně zmenšit , to bude vyžadovat změnu vazební odbočky cívky oscilátoru. Určitě lepší by bylo mít oscilátor zvlášť , takhle
všechno souvisí se vším a blbě se s tím laboruje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 22:00    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
všechno souvisí se vším a blbě se s tím laboruje.

to ale vždycky . . .



oscilatorPL500.jpg
 Komentář:
co třeba takto ?
 Velikost:  202.76 kB
 Zobrazeno:  66 krát

oscilatorPL500.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 23:01    Předmět: Citovat

Milan: díky za upozornění Embarassed

ok1hga:
Dobrý nápad, jenomže jsem mezi tím vyměnil tu cívku u první mřížky za jinou s feritovým jádrem (vzduchová byla moc veliká, nevešla se do pixle), nebude klidový proud, který teď poteče její dolní třetinou, hýbat s indukčností?
Myslím tím, jestli nebude překážkou sycení feritové tyčky stejnosměrným proudem.
Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 22:19    Předmět: Citovat

No to se dá spočítat ze znalosti Al jádra a jeho materiálu . Ale v praxi to bude jednodušší - pokud se ti jádro přesytí, nebude fungovat zpětná vazba a oscilátor nepojede. A elektronka se bude smažit s Ugk 0V Smile . Ale obecně-
sycení působí jakýkoliv proud, tj. přesytit to jádro můžeš jak ss, tak i stř. proudem.
Pro názornost si to srovnej třeba s mezifrekvencí elektronkového rádia. MF trafo má několik set závitů a teče jím třeba 10 mA ss anodového proudu
+ - rozkmit střídavého dle velikosti signálu v primáru . A jádro se sytit moc nesmí , protože v mf by to opravdu vadilo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 22:42    Předmět: Citovat

Pro tyhle účely to chce trochu "silovější" zapojení oscilátoru jako např. zde: http://danyk.cz/vttc2.html . Stavěl jsem takový oscilátor s PL509, anodové napětí jsem bral z usměrněné sítě, jen jsem v tom mřížkovém obvodu neměl tu diodu a 2. mříž jsem měl připojenou na anodový zdroj. Sekundární vinutí bylo na novodurové odpadní trubce, drát z demagnetizační cívky z telky, anodové a mřížkové vinutí bylo několik závitů drátu CY. K anodovému vinutí byl připojen ladicí kondenzátor, běželo to na cca 600 kHz. Na konci sekundáru za provozu sršel cca 3 cm výboj a neonové trubice svítily nejméně metr od toho. Nějaký výkon ale asi sežral ten novodur, po chvíli provozu byl teplý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2020, 12:27    Předmět: Citovat

Lukas-Peca: Nevím, jestli by byl takový oscilátor vhodný, ten "elektronově vázaný" jsem zvolil z toho důvodu, že potřebuji mít možnost poměrně jemného nastavení kmitočtu, který není ovlivňován zátěží v anodě.

Teoreticky by mělo i těch 17W stačit, je ale otázka, jak dobře se mi podaří neonku navázat.
Tak, jak je připojená výše na schématu, to nechat nemůžu, protože výbojkou teče i stejnosměrný proud. Nejlepší by byl VF transformátor, tam by ale zase přibyl další proměnný kondenzátor a tím komplikace při přelaďování.

Milan: Vrátil jsem do katody tu tlumivku, ten ferit byl po chvilce horkej.
Namotal jsem jinou s poloviční indukčností.
Stejně se v tom motám jaksi od oka, nenašel bych někde podklady k výpočtu tohoto oscilátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2020, 13:10    Předmět: Citovat

Jestli potřebuješ sinusový oscilátor s jemně laditelnou frekvencí, tak potom jo, myslel jsem, že jde jen o to tu výbojku co nejsilněji rozsvítit. Výbojku odděl kondenzátorem a máš po problému se ss složkou.

To má být nějaký léčebný přístroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 04 2020, 11:59    Předmět: Citovat

Objevil se neočekávaný problém. Po vyladění anodového obvodu na největší svit výbojky nejsem schopen změřit frekvenci na první mřížce.
Jelikož je tam amplituda přes 300V, položil jsem vždycky sondu čítače nějak tak poblíž, ale jakmile vyladím "anodu", začne mi to ukazovat blbosti. Ono kolem výbojky je i při slabých cca 10W poměrně silné EM pole, které se ochotně naindukuje všude možně.
Mřížkový oscilátor by asi měl být ve stíněné pixli, což není a což budu muset dodělat.
Mimochodem, jak daleko to může tou výbojkou "vysílat"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 04 2020, 13:55    Předmět: Citovat

. . . kilometry
záleží jen na citlivosti přijímače . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne leden 05 2020, 8:28    Předmět: Citovat

Tak s tím vyzařováním se musí u takových strojů holt počítat , vždyť to vlastně dělá jen to, co má.
A navíc, jen jestli ta elektronka chudák pracující někde ve třídě C .... Ž vlastně ví, co má dělat, jestli kmitat na rezonančním kmitočtu obvodu v mřížce nebo v anodě Smile . Při těch amplitudách lze jen tušit, jak se elektronka vlastně chová, rozhodně nějaká teorie a návrhy oscilátoru tady použitelné moc nejsou. Nakonec stejně ten oscilátor uděláš zvlášť a odstíněný, jde-li ti o udržení frekvence.
Je to podobný problém jako spínané zdroje "samokmity" . Pracuje to obvykle uspokojivě jen za určitých okolností a většinou jen autorovi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 05 2020, 9:14    Předmět: Citovat

PL504 má odolnější obě mřížky, pokud by šlo o tohle. Jinak jsou skoro stejné. Možná by se dalo říct, že teslácká PL500 je snad i lepší, než polská PL504.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund