Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 820 korekce - instantní návod
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Zaujala Vás tato konstrukce ?
Ano
37%
 37%  [ 6 ]
Ne
62%
 62%  [ 10 ]
Celkem hlasů : 16

Autor Zpráva
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 22:33    Předmět: Tesla 820 korekce - instantní návod Citovat

Rád bych Vám touto cestou představil modul korekčního zesilovače JMKZ 2C19.

Před lety jsem se Tady dočetl jak je naprosto nevhodné a morálně pokleslé pokoušet se původní mizerné korekční obvody nahrazovat stejně mizerným obvodem LM1063N.

Bral jsem to jako fakt a snažil se smířit s faktem, že buď si zvyknu na syčení a nepřirozené průběhy hlasitosti, korekcí a uši trhající sykavky při poslouchání hovoru, nebo musím do přijímače sehnat tandemové potenciometry přesoustružit je a pokusit se někam umístit nový korekční zesilovač, který bych musel někde okopírovat. Pak jsem se odvážil koupit za 90 Kč onen proklínaný obvod a zjisti, že to vůbec není zlé.

Mezi hlavní klady mé konstrukce patří:

- odšumění korekcí (zkoušeno na třech kusech IO šum je slyšet tehdy pokud by vám signál vyrazil bubínek)
- příjemnější celkový zvuk
- lepší průběh hlasitosti (u originálu mizerné a u inovace s potenciometrem E přímo tragické)
- modul pasuje do přijímače a není třeba jej nijak nezvratně předělávat. Pouze z důvodu značně odlišného zapojení potenciometrů jsem nakonec zvolil samostatné propojení plochým vodičem.
- dle mého testování se žádný parametr nezhorší.
- jednoduchost a cenová dostupnost.


Postup instalace:

- demontujeme oba původní muduly J a K
- nový modul vložíme do slotu pro modul K v opačném smyslu než původní
- modul J neosazujeme
- přívodní konektor se signálem připojíme přímo do modulu JMZK2C19
- dvou pinový konektor zapojíme na pozici 11 modulu J
- odpojíme a označíme původní vodiče potenciometrů jak je na obr.
- plochým kablíkem o 6-ti vodičích nově propojíme potenciometry
- modul připevníme plastovým držákem původně pro modul J otočeným o 180°

Na desce plošného spoje jsou označeny řídící vstupy stejně tak místo konektoru, který osobně neosazuji kdo chce může využít některé původní vodiče.

Konstrukce samozřejmě využívá klasické zapojení z datascheetu stejně tak hodnoty jsou použity převážně z typického zapojení. Výstupní oddělovací kondenzátory jsem ponechal ikdyž by tam být nemusely ovšem na koncích jsou 200n svitky v různé kondici. Hodnoty kondenzátorů Ct a Cb ovlivňující charakteristiku nechám na každém z Vás výchozí hodnoty jsou 390n a 10n osobně jsem zvolil 22n a 150n (vychází z ofic. charky).

Celá konstrukce prošla jak ověřovacím zapojením tak několika evolucemi než jsem přistoupil ke zveřejnění.
Přikládám návrh v Eagle a PDF plošného spoje ( tiskárna + odlakovač + chlorid železitý = plošný spoj)

Nepředpokládám, že by to někdo chtěl zkoušet stavět, spíše rovnou kritiku od stolu.
Řešení samozřejmě neodpovídá standardům zdejších profesionálů.
Na případné dotazy rád odpovím.



JMKZ3.jpg
 Komentář:
finál osazený
 Velikost:  63.42 kB
 Zobrazeno:  187 krát

JMKZ3.jpg



JMKZ2.jpg
 Komentář:
zezadu
 Velikost:  86.99 kB
 Zobrazeno:  194 krát

JMKZ2.jpg



JMKZ4.jpg
 Komentář:
instalováno
 Velikost:  109.76 kB
 Zobrazeno:  208 krát

JMKZ4.jpg



JMKZ5.jpg
 Komentář:
instalováno
 Velikost:  127.29 kB
 Zobrazeno:  184 krát

JMKZ5.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 22:36    Předmět: Citovat

Postup vývoje


pro1.jpg
 Komentář:
první funkční zapojení
 Velikost:  99.53 kB
 Zobrazeno:  176 krát

pro1.jpg



pro2.jpg
 Komentář:
první funkční zapojení
 Velikost:  113.4 kB
 Zobrazeno:  192 krát

pro2.jpg



ovs1.jpg
 Komentář:
První verze plošný spoj
 Velikost:  78.71 kB
 Zobrazeno:  167 krát

ovs1.jpg



ovs2.jpg
 Komentář:
pokusně osazeno
 Velikost:  89.23 kB
 Zobrazeno:  198 krát

ovs2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 22:41    Předmět: Citovat

Montáž a podklady


montaz1.jpg
 Komentář:
původní vodiče
 Velikost:  110.32 kB
 Zobrazeno:  205 krát

montaz1.jpg



montaz2.jpg
 Komentář:
Zapojeno
 Velikost:  107.27 kB
 Zobrazeno:  174 krát

montaz2.jpg



JMKZ_2C19.pdf
 Komentář:
Vytisknout na papír z časopisu a obtisknout

Stáhnout
 Soubor:  JMKZ_2C19.pdf
 Velikost:  26.75 kB
 Staženo:  1071 krát


Eagle.rar
 Komentář:
Kdo chce nechť vylepší

Stáhnout
 Soubor:  Eagle.rar
 Velikost:  32.94 kB
 Staženo:  995 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 1:35    Předmět: Citovat

Obrázků spousta, jen to schema jsem nějak nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 10:47    Předmět: Citovat

Asi budu vykrákán za uši, ale já bych těm A273D a A274D hned nedával takovou vinu.
Nejsou ty nevhodné průběhy regulací dané spíš nevhodně zvolenými hodnotami těch RC členů kolem A273D a A274D, než samotnými IO? Východoněmecký zesilovač s těmito obvody, který jsem kdysi opravoval, měl ty korekce navržené docela slušně.
A také dost záleží na použitých reproduktorech, že. Každá reprosoustava reaguje na určitý průběh korekcí dost rozdílně. Zavděčit se nelze všem.

Možná stačilo pohrát si s těmi RC členy kolem obvodů, než to celé vyhřeznout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 10:55    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
ale já bych těm A273D a A274D hned nedával takovou vinu.

. . . co se týká průběhů jsou celkem v cajku, ale strašně šumí
laboroval jsem s úrovněmi v Z710 a moc se to nevylepšilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 11:41    Předmět: Citovat

I přes poměrně poctivý, takový bastlířský přístup k věci, mne konstrukce nijak nezaujala. Obvod LM1036N je bohužel ze stejné, nejnižší kategorie a má oproti starším obvodům TCA jednu jedinou výhodu - že tolik nešumí.
Vzhledem k jeho napájecímu napětí, jsou jeho "korekční schopnosti" s ohledem na přebuditelnost i zkreslení stejně mizerné, jako u obvodů TCA.
Plný rozsah korekcí a fyziologie stejně nejde u TCA, ani u LM využít bez toho, aby bylo výstupní napětí škaredě zkreslené. Výstupní rozkmit po plném zdůraznění je silně omezen nízkým napájecím napětím.
Sračky byly pouze vyměněny za jinou sračku, jen méně šumící a trochu vhodnějším regulačním rozsahem.
Je mi líto, ale to je pro přijímač třídy HiFi dost málo.
Je možná i škoda, že neznáte pozadí toho, proč byla Tesla Bratislava do tohoto řešení natlačena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 14:43    Předmět: Citovat

Souhlasím, ale do spotřebky jde o náhradu něčeho něčím lepším.
Sám jsem modulem s LM1036N ve třech zařízeních před několika lety nahrazoval korekce a řízení hlasitosti s A273/274 (jednou s MDA4290). Průběhy i poslechový dojem se nijak výrazně neliší, v odstupu signál/šum se ty zesilovače ale posunuly o level výše.
Hlavní nevýhodou všech těchto zapojení je malý poiužitelný rozsah vstupních úrovní: ta nejvyšší je limitovaná zkreslením při plně "vytočených" korekcích do plusu a ještě zapnuté fyziologii, dolní je omezená odstupem signál/šum.
Takže ano, jde o stejně muzeální obvody i zapojení, přesto LM1036N rozhodně nezatracuji, svou službu udělá a rozhodně lépe, než obvody výše uvedené.
Ovšem, komu by se s tím nechtělo bastlit od plošňáků a shánění součástek, může se spokojit třeba s modulem KRF1036SX od Krčmáře, nebo si může připlatit za sestavený KRF1036HX-H. Prodává je i Lhotslý (G164 nebo W321)i další prodejci. Jde o katalogové zapojení, vlastnosti jsou tedy rovnocenné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 15:05    Předmět: Citovat

Všecky jmenované i nejmenované obvody byly původním výrobcem určený do různě kvalitní spotřebky. Ani TDA7250 nebyla původně určená pro buzení 300W koncových stupňů, ale pro buzení levných Darlingtonů ve výkonnějších stereofonních televizorech a AV centrech. Nikoli ale třídy HiFi.
Celý dvě, možná i tři modrý AR byly kdysi věnovaný podobným "zátopkovinám". Vždycky a téměř ze všech, vzešel výsledek s odstupem, co až na výjimky nebyl lepší, než -70dB/A.
Mně se taková hodnota zdá hodně málo, pro nespotřebkový HiFi přístroj s horizontem životnosti nějakých 15 let. Už tehdy to bylo špatně.
Nejlíp je, porovnat s nějakým receiverem třeba od Videotonu, stejný kategorie a podobné doby výroby.
Nenápadný Videoton RA6386 bohužel převálcuje 820-ku tam i nazpět..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 15:27    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi,

právě, protože jsem chtěl něco co bude pasovat a nezasáhne to nijak zásadně do konstrukce. Tak jsem si takovouto stavebnici vyrobil sám a také se dělím s tím kdo by měl zájem. Stačí to poskládat a pasuje to a vcelku dobově Smile

To třeba neříkám, že jsem se ještě kvůli tomu musel nejdřív naučit s Eagle.

Poskytněte někdo nějaký jiný nápad a já to vyrobím a zkusím aplikovat.

Chvíli jsem si pohrával s myšlenkou implementovat tam zapojení KZ z 816-ky ale hlavně potenciometry takových hodnot nemluvě o třech odbočkách jsou nesehnatelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 15:45    Předmět: Citovat

Druhá polovina poslední věty není pravda.
Jsou k sehnání klasické, otočné tandemové potenciometry jakékoli hodnoty a s jakýmkoli průběhem, včetně tří odboček a s velmi dobrým souběhem.
ALPS toho dělá ve třech typových řadách a v Číně tři prdele, jen si vybrat.
Pravda, na čtyřku hřídel jich moc není. To je ale tím, že ta firma /i jiné podobné, třeba Bourns a Wima/ nikdy nepovažovali čtyřku hřídel za vhodnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 19:25    Předmět: Citovat

Ok tak prosím link třeba na tandemový potenciometr se třemi odbočkami 47K jako v 816
Dále tam je 2x 100k a jednou 22k (lin)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 21:09    Předmět: Citovat

Tesla 820 je labutí píseň o HIFI, má už jen historickou hodnotu pro některé sběratele.Ale zabývat se jakoukoliv úpravou něčeho co už v době vzniku nestálo za nic je siifovská práce. To snad i mnohem starší Transiwat TW 40 měl lepší parametry nez tento zoufalý pokus o HIFI.
Ale když to někoho bavíí, ..důležité je, že v rámci placeba sám sebe pak přesvědčí ,že se to dá konečně poslouchat....

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 21:16    Předmět: Citovat

@Robert18:
I kdybys potřebné potenciometry sehnal, deska s korekcemi už by se k nim nevešla. Musela by být někde stranou a potenciometry s ní pospojovány stíněnými kablíky. Asi by to pak celé fungovalo, ale tvoje řešení se mi líbí víc.

Mě napadlo použít dva moduly s TDA1074, jeden hlasitost+vyvážení, druhý basy+výšky. Ale jelikož 820A nemám, dále jsem se tím nezabýval. A Hill tu v některém starším vláknu psal, že LM1036 vychází z těch elektronických regulátorů nejlíp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2020, 21:21    Předmět: Citovat

Tato mala uprava moze urobit z nepouzitelneho zariadenia pouzitelne.

Vyradenu Teslu 820 som mal kedysi v rukach len par minut. Nejako hrala, ale nebola prave v najlepsom stave. Pri predstave, kolko by s tym bolo srania s mizernym vysledkom, som ju radsej nechal tak aj s reprakmi pre ineho zaujemcu. A zobral radsej MC901 (Philips CD350) a NC500. NC500 som radsej hned predal, to by bolo tiez viac srania ako uzitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund