Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CRONO

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2019, 11:42    Předmět: CRONO Citovat

CRONO CS-2104X, klasická malá sestava 2.1.
Má mít 30W pro sub a 2x15W pro satelity. V každém satelitu jsou dva třípalcové reproduktorky a nějaká atrapa asi tak půlpalcové minikaloty v uspořádání Appolito.
Výrobce je tak skromný, že nikde není uveden. Koupeno je to v eshopu pražského Electroworldu.
Stáří: podle majitele, který už bohužel v tom svým strašným papírovým bordelu už nedohledal papíry - mělo by to být určitě ještě v záruce, je to kupovaný pubošovi k laptopu, k Vánocům 2017, tedy stáří rok a 3 měsíce cca.
Okamžitě po zapnutí, bez čehokoli připojeného /jen satelity/ a bez závislosti na nastavení regulátoru hlasitosti či čemkoli jiném, subwoofer poměrně hlasitě piští kmitočtem mírně nad 1kHz s občasným "zacvrlikáním" ještě o trochu výše.
Hrubým odhadem asi půjde o interferenci spínacího kmitočtu zdroje a basového zesilovače, protože satelity nepiští.
Což ovšem neznamená, že i tam neprobíhají nějaké interference.
Satelity totiž i při staženém regulátoru výšek oba slyšitelně šumí a je v nich, také v obou, lehký brum připomínající 100Hz, což údajně před vznikem závady nebylo, údajně bylo vše zcela tiché.
SW, obsahující veškerou elektroniku je velmi lehký /10mm DTD/ a nedisponuje žádným vnějším chlazením, tedy předpokládám uvnitř vše spínané.
Sestava se také nikam nepřenáší, SW je pod stolem a satelity jsou na skobičkách na zdi nad stolkem, takže nic upadlého nepředpokládám.

Po opravě nahlásím poziční čísla /pokud tam bude nějaký potisk/ a vyfotím elyty, co bude potřeba ke korektní funkci vyměnit.



P1010087.jpg
 Komentář:
 Velikost:  223.84 kB
 Zobrazeno:  210 krát

P1010087.jpg



P1010088.jpg
 Komentář:
 Velikost:  211.44 kB
 Zobrazeno:  245 krát

P1010088.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:08    Předmět: Citovat

Závada se asi prozradila sama - po asi 5. - 6. zapnutí se zablesklo z pojistky a prorazil se zdrojový fet.
To rušení šlo v podobě takových divných vysokých jehel už z trafa, takže to nejspíše způsoboval on, měl na gejtu navlečenou feritovou perlu, ale to bylo asi málo. Sice jen běžné jednocestné usměrnění paralelně zapojenou dvojdiodou, ale ani dvě festovní tlumivky a čtyři L-ESR elyty po 1.500uF/kus to neodfiltrovaly.
Vedle stojí ještě jeden, zcela samostatný zdrojík napětí 5V jako standby a napájení toho zbytku okolo USB a čtečky. Z toho malého zdroje nic podobnýho nelezlo, ani náznak.

Elektrolyty po stránce kapacity i ESR zdají se být v pořádku.
Nemůžu ale najít, co je ten fet zač. Je to klasický celoplast a označený je to ITA13N65A. Firma asi ESA, ISA nebo tak něco.
Nikde jsem to ani nenašel - mám jako náhradu na výběr z tohohle:
P7NC70ZF výrobce Stm
P6NC80ZF výrobce Stm
FQPF7N80 výrobce Fairchild
IRFBC40 výrobce Stm
Co tam vrazit místo toho rejžáka? Ten P6NC80 jsem nacházel ve zdrojích podobného výkonu /cca 50W/ i v malých televizorech.
Který bude nejvhodnější?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:19    Předmět: Citovat

Este som nevidel, aby FET v zdroji bol pricinou nejakych problemov. Mas pravdepodobne vadny elyt na primarnej strane a keby si ho vymenil vcas, mohol si si usetrit dalsie problemy. Teraz okrem FETu bude toho na vymenu viac, napriklad riadiaci IO...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3758
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:24    Předmět: Citovat

ITA13N65A
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:44    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Este som nevidel, aby FET v zdroji bol pricinou nejakych problemov. Mas pravdepodobne vadny elyt na primarnej strane a keby si ho vymenil vcas, mohol si si usetrit dalsie problemy. Teraz okrem FETu bude toho na vymenu viac, napriklad riadiaci IO...

Ano, to je tak, když to spravuje diletant.
Závady se hledají na spínaném zdroji, když funguje.
Když nefunguje, tak se hledá co odešlo a co způsobilo závadu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:51    Předmět: Citovat

http://www.inpowersemi.com/en/product_display.php?mid=2&cid=8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 8:55    Předmět: Citovat

...


ice13n65fp.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ice13n65fp.pdf
 Velikost:  151.23 kB
 Staženo:  284 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 13:33    Předmět: Citovat

Řídícímu IO na 99% nic nebude, fet má v gejtu odpor, značený 18k a ten zůstal v pořádku. Krom toho, gejt se toho průtavu asi moc neúčastnil. Fet má v tomto probitém stavu /D-S/ na gejtu nekonečno.
Řídící IO podle mě zůstal v pořádku, možná proto tam ten 18k odpor je.

Nic jsem nezpůsobil já sám - bouchlo to bohužel úplně samo /ta pojistka a průraz fetu/ při 5. až 6. zapnutí přístroje.
Nic jsem mu neudělal, bez jakékoliv příčiny a žádný měřák k tomu nebyl připojenej.
Stalo by se to tak jako tak a komukoliv. 5x či 6x bych to zapnul a vypnul tak či tak po všelijakých měřeních a kontrolách součástek.
Nenechám se zbytečně okopávat primární stranou, kór, když to má jen jednopólový vypínač.

Primární, neznačkový elyt 82uF/400V/105°C, drátové vývody a bez tlakově-jisticích prolisů nahoře kalíšku je z elektrického hlediska v pořádku. Je poměrně daleko od mírně hřejícího chladiče fetu i mírně hřejících chladičů dvou D-koncových stupňů. Kapacitu má ještě asi 3% do plusu a ESR v pořádku, jak píšu - s L-ESR Nipponem 100uF žádná změna.
Primárním kondenzátorem to tedy nebylo a není.

Nechápu Vašku, proč mě nazýváš diletantem. Kdyby to někdo přivezl opravit Tobě, stalo by se Ti úplně totéž, pokud bys ovšem každé zapínání a vypínání nedělal třebas přes 100W žárovku. To ale beztak není nutný, neboť na desce je 12R/12mm termistor proti proudovému nárazu /ve studeném stavu/.

Já Vašku nepopírám, že zrovna v oblasti spínaných zdrojů dost plavu, ale nazývat mě diletantem - nezdá se Ti to trochu silný kafe, když jsem zde jenom požádal zkušenější o pomoc s identifikací?
Na Datasheetcatalogu ani Datasheetarchive, kde obvykle hledám, nebyl. Zkusil jsem to takhle /jako přede mnou stovky jiných/ a doufal, že právě KUBO se ozve, což se chválabohu stalo. Vím, že má s vyhledáváním a identifikací součástek velké zkušenosti.

Vašku, čímpak jsi mi zrovna teď konkrétně pomohl Ty, když už jsme u toho?

Moc děkuju klukům, jmenovitě KUBO-vi za vyhledání toho fetu.
Dostupný v ČR nikde není, to už jsem zjišťoval. Nevypadá to na nějaký jednoúčelový "speciál" - půjde to prosím rozumně nahradit něčím z toho, co jsem vypsal výš?
Jsou to jedny z více druhů fullplast fetů /krom toho IRFBC40/, co jsem zdědil po kolegovi televizákovi, kterého srazilo a zabilo auto.
Různé IRF sedmičkové a osmičkové "řady" mám taky, odizolovat by nebyl problém, pokud bych chtěl beznapěťový chladič /není uzemněný/.
Díky předem za jakoukoli pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 14:35    Předmět: Citovat

Pokud je v gate odpor 18k proti řídícímu obvodu, tak by měl zbystřit i diletant Very Happy

Diletantovi, co neumí ani zkusit Google, těžko radit Very Happy
A mosfet neodešel protože byl špatný, ale protože je tam asi ještě jiná chyba.
Už v označení je, že je na 13A 650V, tězko to půjde nahradit bez nalezení chyby těmi vesměs slabšími fety, aniž by to opět odešlo.
Pokud spínací zdroje neumíš, tak se do toho neser, uděláš víc škody, než užitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 6:54    Předmět: Citovat

No a, neupekl se jen díky tomu velkýmu odporu v gejtu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 7:34    Předmět: Citovat

Ale né, ten odpor tam bude pravděpodobně proti zemi, aby byl fet zavřenej, dokud nenaběhne budící brouk.
V serii s gatem můžeš očekávat max. stovky ohmů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2019, 16:27    Předmět: Citovat

Po výměně zdrojového fetu, primárního a sekundárních elytů za kvalitní, dělá sestava téměř totéž, co původně - jen se rušivý kmitočet z pískání okolo a nad 1kHz posunul dost pod 1kHz, někde k 700Hz. Je to slabší, snad ještě rušivější, než předtím.
Satelity přivedený signál zesilují v pořádku, každý dává něco přes 10W výkonu do 6 ohmů, ale subwooferový zesilovač už od 5V výstupního napětí ohavně zkresluje. Omezuje symetricky, ale nedává výkon ani na větší pohnutí tím wooferovým reproduktorem.
Neopravoval prosím někdo podobnou sestavu, s podobnou elektronikou a závadami?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund