Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Blaupunkt SQR39 vyhledávání stanic nic nenajde

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 8:05    Předmět: Blaupunkt SQR39 vyhledávání stanic nic nenajde Citovat

Ahoj,
zprovoznil jsem starší rádio, dlouho nejelo kvůli špatnému displeji a ztracenému kódu.

Nyní funguje, manuální ladění s dobrým příjmem, ovšem pokud nechám vyhledávat stanici, nezastaví se a projížídí celý FM rozsah dokola.

Na snímku příkládám Servisní manuál s obvodem FM přijímače: TDA1574, Demodulátorem: TDA1596, PLL: SDA2121
Z data sheetu jsem vyčetl, že TDA1596 indikuje sílu signálu na pinech 12,13.
Tyto jsou přes tranzistor V750 spojeny s piny 6,7,8 na PLL, které jsou dle DataSheetu switche (OUTPUT DRAIN)

Když rádio vyhledávalo stanici,
Měřil jsem hodnoty na Tranzistoru V750 BC548 a na emitoru kolísaly mezi 4,7V a 2V pokud byla anténa zapojená. když jsem ji odpojil, kolísaly výrazně méně asi 4,4V - 4,7V. Domnívám se, že Detekce signálu funguje, ale PLL správně nereaguje na signál z demodulátoru, chápu to správně?

SDA2121 6,7,8 jsou popsány jako OUTPUT DRAIN. Nejsem si jistý, jak fungují a v jakém jejich stavu PLL přestane měnit frekvenci.
Při popsaném experimentu na pinu 6 kolísá 0,05-0,15V pin 7 a 8 jsou 0V

Chápu správně, že by měly být přes Rezistory ukostřeny v ten moment, kdy Demodulátor vyšle signál o silném signálu FM?



sqr39.jpg
 Komentář:
 Velikost:  219.12 kB
 Zobrazeno:  289 krát

sqr39.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 9:58    Předmět: Citovat

Je to trochu jinak. SDA2121 a jeho výstupy (včetně pinů 6,7,8....) je řízen procesorem UPD7514. Na výstupech 12,13 TDA1596 je "okénkový" signál +5V při naladěné stanici v rozsahu +/-14kHz od nosné, který rovněž vede na vstup procesoru (pin 61) a ten rozhodne o zastavení ladění a pošle příslušné příkazy do syntezátoru přes I2C-bus. Takže zkontroluj ten "okénkový" signál a pokud má správné úrovně 0/+5V, bude problém v řízení procesoru (EPROM).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 548

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 10:01    Předmět: Citovat

Všechno je trochu jinak, než popisuješ.
Ty výstupy z TDA (12,13) a PLL (6,7,Cool vedou do procesoru (vývod 60 a 61 obvodu V910).
Takže normálně při ladění se na výstupu TDA objeví nebo zmizí napětí, a tuto informaci vyhodnotí procesor a buď přestane posílat data po I2C do PLL, nebo pokračuje dál.

Hledej, proč se ta informace z výstupů TDA při ladění nedostane na vstup toho procesoru.
PS: na emitoru V750 toho moc nezměříš, je uzemněný.
EDIT: druhý Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 10:34    Předmět: Citovat

po té co jsem to sem vložil jsem ještě zkoumal, tlačítka lazení H1000 a H1010 a došlo mi, že jsem chybně zaměnil F-Stop a Sl-Stop. I když spolu budou souviset. edit: ale těch souvislostí mi chybí daleko víc, když pozorně čtu Vaše postřehy

Zkontroluju ještě piny 60 a 61 procesoru.

Díky moc zatím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Ahoj,
takže
pin 60 F-Stop z PLL při pevné frekvenci 4,86V a při ladění kolísá 2V -4,86V
hodnota odpovídá kolektoru V750

pin 61 SL-Stop z TDA1596 při pevné frekvenci 0,05V, při ladění 0,04-0,3
hodnota odpovídá pinům 12,13 na TDA1596

na pinech by se také mělo objevit těch 5V, když je silný signál?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2019, 17:29    Předmět: Citovat

Při přesném naladění stanice (silnější než 100uV za filtrem 10,7MHz v pásmu +/-14kHz) tam musí být (SL-stop)+5V, při odladění 0V.
Zkontroluj pullup.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2019, 9:26    Předmět: Citovat

Na Test Obvodu je znázorněn pullup /rezistor R3 a R4?
Je to pro mě zase trochu novinka. a ještě tomu uplně nerozumím.
(https://www.electronics-tutorials.ws/logic/pull-up-resistor.html)

v této konkrétní aplikaci si nejsem jistý (sqm39), prosím o lehké postrčení

dle tabulky, dependencies pro pin 12,13 to vypadá, že moje hodnoty v rozmezí 0-0,3V indikují slabý signál.. (?)



TDA1596.JPG
 Komentář:
 Velikost:  55.92 kB
 Zobrazeno:  255 krát

TDA1596.JPG



TDA1596_pin1213.JPG
 Komentář:
 Velikost:  59.65 kB
 Zobrazeno:  198 krát

TDA1596_pin1213.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2019, 11:33    Předmět: Citovat

To je testovací zapojení, kdy má každý výstup vlastní pullup. Aby na kterémkoliv z nich byla úroveň >+3.5V, musí být splněny dvě podmínky:
1. intenzita signálu na vstupu (pin18) větší než 250uV
2. přesnost naladění musí být lepší než +/-10kHz od jmenovité frekvence stanice (nosné) (tzn. i její mf 10,7Mhz). Je to velmi úzké pásmo a snadno ho "přejedeš". Pokud jsou výstupy odděleny jako v testovacím schematu, má výstupní napětí na naladěném kmitočtu tyto závislosti, které naměříš snadněji:

Paralelním spojením obou výstupů (s tzv. otevřeným kolektorem) tak vznikne jen překrývající se část těchto grafů - okénko, široké kolem 20kHz, které je obtížnější "zachytit". Při signálech slabších než cca 100uV (na pin18) napětí obou výstupů padá pod +0,3V.
Ještě je nutné dodat, že funkčnost tohoto obvodu závisí na správném naladění demodulátoru - na schematu obvodu F152 tak, aby střed S-křivky byl na 10,7MHz.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2019, 14:10    Předmět: Citovat

Ahoj,
mockrát dík. Chyba byla skutečně ve špatném naladění demodulátoru:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund