Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rail to rail konec na 12V (zamčeno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:43    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Do zkratu tam teče zkratový proud omezený buzením, s 56R v děliči buzení na cca 4A.
Mají to tak třeba všechny ty ST TDA7375 a podobné.
Kromtoho je výstup oddělen kondenzátorem, takže trvalý dc zkrat nehrozí.
Na to, aby jsi to odpráskl bys to musel upéct trvalým vybuzením do zkratu.

Kromtoho první reakce zadavatele na Tvůj první nástřel byla
microlan napsal(a):
Jo, to vypadá dobře. Asi bych neřešil tu zkratovou ochranu

A úbytek k napájení bude při 2A o 0,4V menší než s pojistkou.
I s 56R odpory v buzení je to do 4R buzené do saturace pro tranzistory s minimem garantované bety.

Jen když tam nacpu takovej hnůj, jako CDIL, tak se za to nemohu zaručit Very Happy

Zrovnatak zapojení PlasticTiger z roku 1971 bude mít problém plně vybudit koncové tranzistory, tam jsou budící odpory pro změnu moc veliké.
https://www.americanradiohistory.com/Archive-Poptronics/70s/1971/Poptronics-1971-10.pdf


To je zase nesmysl.

Zkratový proud je daný součinem zesílení koncovýho tranzistoru a budicího proudu. Výrobce v datasheetu neudává a nezaručuje žádnou horní mez pro zesílení BD433. Navíc, cokoli uvádí, je při Uce 1V. Při 8,5V (polovina ze 17, protože zkrat) bude zesílení ještě vyšší. Pokles zesílení s proudem to zachrání jen částečně. Ve zkratu jde do bází konců součet proudu přes 56R a přes 82R, tj. skoro 0,2A. Podívej se třeba na Sinclairovo měření, co ty BD můžou umět, když se povedou:

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/mereni_bd43x_542.jpg

Elektronický nadproud je 100% jistota a klid.

"Tranzistory" uvnitř IO jsou ale navržený na míru danýmu IO, tak to sem necpi.

AC zkrat je taky zkrat, jen je na střídačku, což je sice k dobru, ale ne zase až tak moc.

První nástřel byl návrh, určený k poladění, ne k předělání. Za to, že zadavatel k zadání připisoval hafo věcí až po navržení a postupné práci na PCB, jaksi nemůžu. Pokud to chceš brát takhle, taky nesplňuješ zadání. Psal, že tam chce mít KD60x a KD61x a tvoje rezistory jsou namyšlený na BD43x, jak jsi uváděl.

Saturační napětí (tj. ten úbytek) výrobce při menším proudu do báze než 0,2A při Ic 2A nezaručuje. Tobě tam přes 82R teče max. 0,05A (R18 a R23 tam uberou přes 10mA a R19 a R22 uberou dalších 24mA, protože je na nich větší rozkmit) a ještě musí blízko limitace NFB dorovnávat napětí na VAS, protože tam už bude celý konec hodně zkreslovat (šestinásobně oproti mýmu). Je vysoká pravděpodobnost, že tam bude menší úbytek než s nadproudem, to nepopírám. Ale jistý to není a bude tam chybět ten nadproud, navíc, bavíme se o cca 0,37V na R20, 21, 24, 25.

Pokud bys tam dal třeba pojistku F0,63A (to je zhruba střední odběr zesilovače při 17V a max. vybuzení a 4R), bude na ní při 0,6A úbytek asi 0,65V, takže to (děleno 2) vychází nastejno jako elektronický nadproud.

Ale tohle jsem už taky mockrát napsal. Tvoje řešení, co tady protlačuješ, jde samozřejmě použít, ale nemá žádnou tak velkou výhodu, aby převálcovalo to moje při napájení ze zdroje nebo v autě (viz taky podobný chování v limitaci). Naopak bude lepší při napájení z baterie.

Dneska doufám konečně změřím to zesílení (staticky).

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!


Naposledy upravil jura80 dne po listopad 18 2019, 13:13, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 13:10    Předmět: Citovat

Nepotěším Vás, stále kvoká, stále kvoká Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 13:15    Předmět: Citovat

Reaguj na můj příspěvek výše a pokus se ho vyvrátit.
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 13:22    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
První nástřel byl návrh, určený k poladění, ne k předělání. Za to, že zadavatel k zadání připisoval hafo věcí až po navržení a postupné práci na PCB, jaksi nemůžu.

Nevím, jestli jsi měl při prvním nástřelu už hotový tišťák, ale ode mne to byla jenom změna hodnot součástek !!!
A taky jsem zvyklý z profesionální praxe, že zadavatel zadání upřesňuje, zatímco když udělám nejakou změnu, protože je problém, tak mi to nechce povolit, když už to jednou schválil Very Happy
A nešlo o nějakou prkotinu, ale o díl do tohoto tryskáče
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 13:29    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

Pokud bys tam dal třeba pojistku F0,63A (to je zhruba střední odběr zesilovače při 17V a max. vybuzení a 4R), bude na ní při 0,6A úbytek asi 0,65V, takže to (děleno 2) vychází nastejno jako elektronický nadproud.

Pojistka je tam na ochranu drátů, když elektronická selže, jen idiot by to dimenzoval stejně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 13:38    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

Zkratový proud je daný součinem zesílení koncovýho tranzistoru a budicího proudu. Výrobce v datasheetu neudává a nezaručuje žádnou horní mez pro zesílení BD433.

Proto taky říkám, že se vyplatí ty tranzistory změřit a necpat tam náhodný šrot od pochybných výrobců jako CDIL.
Prostě když je to zapojení citlivé na beta parametr, tak je zapotřebí ten materiál aspoň kontrolovat.
Bylo normální, že se dávaly do citlivých pozic tranzistory párované.
Třeba tady s tím jeden borec za nekřesťanský prachy kšeftuje Laughing
http://aesobchod.cz/domu/507-par-bc550c-pro-dif-a-nf-zesilovace-onsemi.html

Je to sranda, už jsem v důchodu, ale přivydělávám si oponentůrou elektrotechnických návrhů.
Lidi si to nechají zkritizovat a ještě mi za to zaplatí. Většinou zahraniční klientela.
A jsou spokojení, dělám to dobře Laughing násobně se jim to vrátí v nákladech.

ps. monolitické páry KC809 mohu nábídnout za 5 Kčs.
Platba jen původní měnou Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 15:19    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
AC zkrat je taky zkrat, jen je na střídačku, což je sice k dobru, ale ne zase až tak moc.

V praxi to zanamená, že dc zkrat nic nezpůsobí a ac zkrat vyvolá v tranzistorech jen 50% ztrátu, než dc.
Jakým způsobem se to liší od diskrétní pojistky, když je tolerance takové "zjednodušené" verze třeba 3,5A-4,5A pro celý soubor 200 párů BD437, BD438 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 15:35    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

Saturační napětí (tj. ten úbytek) výrobce při menším proudu do báze než 0,2A při Ic 2A nezaručuje. Tobě tam přes 82R teče max. 0,05A (R18 a R23 tam uberou přes 10mA a R19 a R22 uberou dalších 24mA, protože je na nich větší rozkmit)...

Taky se nespoléhám na údaje výrobce, ale na naměřená data, proud báze do měkké saturace 2A je při měření 25-35mA.
Nevím co kam teče podle Tvých nesmyslných úvah, ale odporové věci dělá simulátor jednoznačně.
S 82R v přibuzení je při 45mA u proudu báze v simulaci zlom saturace, do 65mA je rezerva na přebuzení.
S reálnými tranzistory rezerva víc než dvojnásobná Rolling Eyes



Tiger7.jpg
 Komentář:
 Velikost:  209.48 kB
 Zobrazeno:  31 krát

Tiger7.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 18:08    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

To je zase nesmysl.

Zkratový proud je daný součinem zesílení koncovýho tranzistoru a budicího proudu. Výrobce v datasheetu neudává a nezaručuje žádnou horní mez pro zesílení BD433. Navíc, cokoli uvádí, je při Uce 1V. Při 8,5V (polovina ze 17, protože zkrat) bude zesílení ještě vyšší. Pokles zesílení s proudem to zachrání jen částečně. Ve zkratu jde do bází konců součet proudu přes 56R a přes 82R, tj. skoro 0,2A. Podívej se třeba na Sinclairovo měření, co ty BD můžou umět, když se povedou:

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/mereni_bd43x_542.jpg

V zadání nebylo, aby byl zesilovač zkratuvzdorný s jakýmkoliv mimotolerančním šrotem.
Naopak
microlan napsal(a):
Jo, to vypadá dobře. Asi bych neřešil tu zkratovou ochranu

Mám tu asi 2x250ks značkových NOS BD437/BD438 Motorola, které jsou v souladu jak s katalogem On-Semi, tak se simulačním modelem v PSpice.
Zapojení je citlivé na proudové zesílení, jenom magor by to cpal do nesmyslných tolerancí a nepoužil hodnoty z tolerančního pole výrobce.
Uce 8V, Ib 200mA Ic 4,2A jsem testoval na malém chladiči cca 10s, déle jsem to nezkoušel, protože bych to upekl. Střídavě bude na chipu polovic, pod 20W a jde o to, jak rychle se to přehřeje.
Ale opakuji, aby to bylo odolné totálním dementům nebylo v zadání.

Možná jsem konstruktér na baterky, ale zeptej se Sinclaira, který se Ti ozval do SZ, aby Tě podpořil, jestli byl Jiří Janda také takový trotl, že nedal do žádného Transiwattu nadproudovou pojistku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 19:05    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Ale ani u Lesany jsem s podanou rukou nepochodil, tak ať si to chudinka ublížená užije.

Ale prosim tě, nejdřív tu lítala přirození jedno za druhým a najednou ti vadí senilita, nezačínáš být trochu přecitlivělej?
Jo a vem jed na to, že v tom užívání si nehodlám za tebou nijak zaostávat. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 19:13    Předmět: Citovat

Hlavně že si rozumíme Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út listopad 19 2019, 8:42    Předmět: Citovat

Reálný tranzistor podle danharda je takový, který je od všech výrobců stejný, ve všech sériích stejný..... ......a ideálně ještě takový, že když se bavíme o Uce 8V (Surprised) a Ic 4,2A, tak jeho zesílení najednou klesne na 26% (resp. 31%) hodnoty při Uce 1V a Ic 2A, přestože výrobce uvádí pokles zesílení o 67% a Sinclair taky naměřil diametrálně jiný parametry a jeho měření jsem si dovolil si vypůjčit (viz obrázky). Jo, a ještě takový, že přestože mají ten brutální pokles na pouhých 26% hodnoty při 1V/2A, pořád o nich tvrdí, že jsou to značkový a kvalitní tranzistory.

danhard napsal(a):
...
Při 2A stačí u N kolem 25mA, u P kolem 30mA do báze.
...


tj. 80x, resp. 67x

Na nesmyslný hodnoty:

danhard napsal(a):
...
Uce 8V, Ib 200mA Ic 4,2A jsem testoval na malém chladiči cca 10s, déle jsem to nezkoušel, protože bych to upekl
...


tj. 21x. Ke všemu asi pro NPN i pro PNP stejný?

Tvoje "měření" je v rozporu s datasheetem Motoroly:

https://datasheetspdf.com/parts/BD437.pdf?id=128144

Výrobce udává zesílení >40 při Ic=2A a Uce=1V, při 4,2A dle křivek klesne na asi 67%, tj. na zesílení >27x. Typický zesílení při 4,2A je pak 60x. Takže jsi buď měřil zmetky, nebo spíš nic neměřil a jako obvykle lžeš.

Obdobně by se dalo reagovat i na další nesmysly, nelogičnosti a dokonce lži.

Zde moje slíbený měření napěťového zesílení konce:

Podmínky měření:

Napájení ±8,5V, stabilizovaný
Zátěž 4,00Ω±1%
Multimetr DT9205A, systematickou chybu 2 dílky jsem započítal.
Napěťový buzení konc. stupně obstaral celý zesilovač.

Křivka není nijak vyhlazená. V nule jsem neměřil. Dělit nulou umí jedině danhard.

Vidí tam někdo, prosím, vzestup zesílení o cca 6% a hnusný hrbolek, jak nám nepravdivě nasimuloval danhard?

Kdo je tady z okolí Boskovic, může se přijít podívat, já mu to naměřím přímo před očima.

PS: danharde, ty máš fakt smysl pro humor. Ten tragikomický...



fotka.JPG
 Komentář:
 Velikost:  193.34 kB
 Zobrazeno:  29 krát

fotka.JPG



schéma-měření.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.97 kB
 Zobrazeno:  30 krát

schéma-měření.jpg



měření.png
 Komentář:
 Velikost:  10.95 kB
 Zobrazeno:  30 krát

měření.png



danhardův nesmysl.png
 Komentář:
 Velikost:  6.35 kB
 Zobrazeno:  32 krát

danhardův nesmysl.png



mereni_bd43x_542.jpg
 Komentář:
 Velikost:  143.45 kB
 Zobrazeno:  25 krát

mereni_bd43x_542.jpg



_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út listopad 19 2019, 10:21    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

Tvoje "měření" je v rozporu s datasheetem Motoroly:

Ano, tady se ten tranzistor choval hůř, než je to v katalogu.
Průběh bety s proudem není tak idealizovaný, jako ta čára podle pravítka, co je v katalogu.
Kromtoho 4,2A tam v grafu není, tak nevím co sis vymyslel, nebo vylhal Smile
Šlo mi o to, jestli to na malém chladiči chip vydží krátkodobě plnou udávanou ztrátu.
Nakonec, když se podíváš na SOA, tak je tam impulzní proud 6A, ST udává Icm dokonce 7A.
Tranzistory mám ze zrušené výroby Hameg v DE, ještě z doby, kdy je Motorola vyráběla. Mám je asi 20 let a není důvod se domnívat, že je to nejaký fake od číňana, nebo podřadná druhovýroba z Indie Rolling Eyes

Zkusmo jsem vzal s pytlíku jednu BD438 a změřil při Uce 4V
Ic 2A Ib 28mA
Ic 4A Ib 180mA
Ic 5A Ib 320mA
Při ohřátí beta při 5A ještě o 20% padá.


Naposledy upravil danhard dne út listopad 19 2019, 10:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jurator



Založen: Apr 18, 2019
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út listopad 19 2019, 10:44    Předmět: Citovat

Jak už to tady někdo psal, roztrhat občanky byste si měli oba dva.
Jeden za psaní nesmyslně dlouhých románů a nechápavost a druhý za chování.

danhard má na grafech simulaci - derivaci, to zvýrazňuje nelinearitu (nemonotónnost) průběhu Vout v závislosti na Vin.
EDIT:
Když ten svůj změřený zesílení=f(Vin) graf zobrazíš znovu od 0 do 3V Vin a osu y od 1,8 do 2, tak uvidíš, co tím danhard chtěl říct. Netvrdím, že to zobrazuje totéž, ale že to na sebe "vidí".

Mám víc spice modelů těchto BéDéček. Jeden líp kopíruje údaje výrobce u spodní hranice tolerance hfe. Druhý má betu pro menší proudy odpovídající měřením Philipsáků sinclaira, ale s vyšším Ic mu beta neklesá...
To je hold omezení simulací, ale taky omezení matroše, co seženeš.


Naposledy upravil jurator dne út listopad 19 2019, 13:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út listopad 19 2019, 11:09    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):

Křivka není nijak vyhlazená. V nule jsem neměřil.Dělit nulou umí jedině danhard.

Je vidět, že jsi stále nepochopil, co je na těch simulacích zobrazeno, přestože to bylo několikrát vysvětleno.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&postdays=0&postorder=asc&start=111
Tiger1 - dc převodní charakteristika
Tiger2 - derivace z ní, tj. sklon dc převodní charakteristiky ukazuje průběh okamžitého zesílení v tom místě.
Nulou se při grafickém určení derivace sečnou nedělí nikde a měl by jí zvládnout i žák matematiky a geometrie 9. třídy, bez znalosti jiných dalších pavěd a soustružnických kurzů Very Happy

Můžeš nám vysvětlit, co jsi si vylhal v grafu, který srovnáváš s grafem Tiger2 ?


Naposledy upravil danhard dne út listopad 19 2019, 12:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Další
Strana 15 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund