Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rail to rail konec na 12V (zamčeno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:58    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
S infinitesimálním počtem to nemá nic společného, v grafu je vynesena derivace přechodové charakteristiky jako poměr diferenciálu závislé a diferenciálu nezávislé proměnné, nic víc.
Tak je derivace jaksi definovaná Smile
Samozřejmě je spočítaná numericky s diskrétním krokem.

A není co opravovat, je to výsledek simulace s tranzistory BD433, BD434, kde simulační model odpovídá jak katalogu výrobce, tak asi 2x200 ks orig. tranzistorů, co jsem testoval.
Při simulaci se měnily jen hodnoty odporů a nastavený klidový proud.
Mohu to zkusit s jinými tranzistory, ale výsledek bude obdobný.

Proč bych měnil pravdivé simulace, protože to někomu nevyhovuje ?
A co bych tam měl dát, nějaký falzifikát ? Rolling Eyes

K obrázkům Tiger1 a Tiger2 - je tam jasně v označení, že se zobrazuje V(out) a D(V(out)).
Manuál PSpace jsem nikdy nečetl, používám simulátor intuitivně, ale funkce D(y) je popsaná třeba https://user.unob.cz/biolek/vyukaVUT/skripta/PSPICE.pdf strana 69.

Ještě jsem nasimuloval průběh dc zesílení (pro dc vázané symetrické zapojení) pro celý zesilovač Tiger6.
Zapojení s hodnotami Jura80, tj. 2x15R v buzení, 2x0,2R pojistka a 100mA koncovými tranzistory (tj. celkový klid proud 120mA) je červená křivka.
Ostatní křivky a změny si můžete otipovat sami Laughing


Tak infinitesimální počet je souhrnný označení pro nauku, co se zabývá derivováním a integrováním. Takže zase nemáš pravdu, má to s ním dost společnýho.

Netvrdím, že AC a DC zesílení se nemůže lišit, ale že by jednou bylo kousek pod dvakrát a podruhý že by bylo kolem sedmi.... Hmmm, máš to všechno špatně. Kolikrát mám ještě opakovat, že jsem to osobně měřil a nic takovýho, co nám tady podstrkuješ, jsem nenaměřil? Můžu to i staticky změřit znovu a tentokrát to zapsat a hodit sem, ale radši jsem napsal Jef111, ať ty simulace udělá. Když si to po sobě neupravíš sám, udělají to jiní. K udělání hrubé představy jsem i přidal oscilogramy. Vždyť se podívej, jak je to v xy režimu hezky rovná čára. Sám osciloskop má odchylku od linearity přitom jen pár procent, takže co nám tady předvádíš, by bylo na xy vidět.

Přidávám sem oba tvoje obrázky k porovnání:

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/tiger2_331.png
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/tiger6_109.jpg

To chybějící popsání y osy je taky fakt jízda, ale budiž.

danhard napsal(a):
Sinclair mě bombarduje dotazy, proč to tady nedám do pořádku, už se na tu anarchii nemůže dívat Laughing
Jsem k tomu ochoten, když do toho nebudou hňupové camrat Very Happy
.
.
.


Dost pochybuju, že člověk, co mně včera sám od sebe napsal, vyjádřil podporu (jakož i další), a taky dal najevo, co si o tobě myslí, tě mohl kdy "bombardovat dotazy". Já si spíš myslím, že je to zase jen další lež. Jako ty grafy, ten žvást s Jef111 a spousta dalších věcí. Pokud se mýlím, tak se omluvím. Ale myslím, že dotyční se k tomu vyjádří. A když se naseru, přeměřím ten koncák znovu. Protože jinak se s fekálem nikam nedostanem a nebudeme moct opravit spousty jeho dalších chyb a lží.



tiger2_331.png
 Komentář:
 Velikost:  6.35 kB
 Zobrazeno:  21 krát

tiger2_331.png



tiger6_109.jpg
 Komentář:
 Velikost:  291.4 kB
 Zobrazeno:  29 krát

tiger6_109.jpg



_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 10:09    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
K udělání hrubé představy jsem i přidal oscilogramy. Vždyť se podívej, jak je to v xy režimu hezky rovná čára. Sám osciloskop má odchylku od linearity přitom jen pár procent, takže co nám tady předvádíš, by bylo na xy vidět.

Kde jsou ty oscilogramy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 10:10    Předmět: Citovat

Podívám se, vydrž.
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 10:11    Předmět: Citovat

Tady:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&postdays=0&postorder=asc&start=150

Přikreslil jsem k těm převodkám i tenkou bílou úsečku, to zvýrazní případnou nelinearitu. On nám tvrdí, že můj má horší linearitu, přitom podle oscilogramů je to opačně. Ale kdyžtak počkáme, jestli nám to někdo nenasimuluje. Já to zesílení v simulátoru neumím, resp spíš to neumí můj starý simulátor. Pokud to nikdo nenasimuluje, přeměřím to pak znovu staticky.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 10:30    Předmět: Citovat

No jo no, čára na osciloskopu, popisy os žádný, kdo ví, co on v senilitě nasimuloval a co ty jsi v opilosti změřil. Roztrhejte si občanky. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 10:34    Předmět: Citovat

Tak ale podle těch křivek přece logicky poznáš, kde to ořezává, takže že y je na výstupu (5V/div) a x na vstupu (2V/div). A je to jasný i z dalších věcí.

Copak má osciloskopická obrazovka BM566 popis os? Pro nás bylo důležitý, jaká je tam (ne)linearita a ta je tam prostě vidět.

Ale přesto, sory, měl jsem to tam dopsat, polepčím se. Včetně metodiky, typu osciloskopu a já nevím čeho. No jo...

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 12:00    Předmět: Citovat

Tiger2 - průběh zesílení samotného konce tj. bez VAS a frontendu.
schema http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&postdays=0&postorder=asc&start=158
Tiger6 - průběh dc zesílení (pro dc vázané symetrické zapojení) pro celý zesilovač, se zesílením podle zv. odporů jako Jura80.

Mimochodem zesílení 7x a citlivost cca 800mV pro plné vybuzení je dost málo.

lesana87 napsal(a):
No jo no, čára na osciloskopu, popisy os žádný, kdo ví, co on v senilitě nasimuloval a co ty jsi v opilosti změřil. Roztrhejte si občanky. Rolling Eyes

Mohla by sis laskavě odpustit poznámky o senilitě Confused

O linearitě jsem nikde nic netvrdil, jen jsem uvedl ty simulace, tak, jak je zobrazuje simulátor. Tiger6 je i s rámečkem Very Happy


Naposledy upravil danhard dne ne listopad 17 2019, 13:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 13:38    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Mohla by sis laskavě odpustit poznámky o senilitě Confused

Ne nemohla, jako ty sis neodpustil sprosté poznámky na mojí adresu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 14:00    Předmět: Citovat

Když to nejde, tak si to pořádně užij Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 14:05    Předmět: Citovat

Mám pocit, že se tu porovnává neporovnatelné. Danhardovy křivky ukazují statický přenos koncového stupně s absenciou zpětné vazboy na vstup. Jura tu ukazuje dynamické chování svého zesilovače vcelku, tedy i se zpětnou vazbou. Ta potom tu nelinearitu vylepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 14:17    Předmět: Citovat

Tam je to i s absencí VAS jako budiče, proto je zobrazeno jak buzení napětím, tak buzení proudem, aby bylo vidět, jak bude VAS zatežován.

Co to provede celkově staticky po zavedení zv. je na grafu Tiger6.
Proč to tak je ale nikoho zjevně nezajímá Rolling Eyes

Sorry, zapomněl jsem pro Jura80 specifikovat pojmy:
VAS - Votage Amplifier Stage - Napěťový zesilovací stupeň

Jura80 je manipulátor, nic jsem nesrovnával, jen dal k posouzení simulace, jak se změní vlastnosti samotného koncového stupně v závislosti na změně odporů v buzení a změně klidového proudu.
Naopak on "objektivně" srovnával, bohužel chybně Smile
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&postdays=0&postorder=asc&start=155

Jak moc chce ty moje doporučené hodnoty pohanět, je vidět ze všech těch duševních výlevů, které zde předvedl Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 22:39    Předmět: Citovat

Proboha svatýho. Jak může mít konec zesilovače, u kterýho ukáže xy osciloskou skoro rovnou čáru (x je napětí uzlu C6+C7+C8 a y je napětí na výstupu) strmnější pokles zesílení s výstupním napětím oproti zmršené verzi, u které osciloskop ukáže už od oka křivou čáru? Daněčku, vzpamatuj se a oprav to konečně!

Když to zítra přesně změřím staticky multimetrem, bude to stejně k ničemu. Protože se tady, zase dovím, že třeba neumím měřit.

A jako nechápu, proč se tady porovnávají jabka s hruškama? Byla řeč o konci zesilovače a najednou je tady zase celý zesilovač i s NFB a já jsem to při nasrání přehlídnul a hledal zase, kde to má ten senil špatně... Za což se omlouvám.
_________________________

Místo plkání tady s Fekálem jsem dávno mohl mít tohle zapojení podruhý a ještě líp poladěný (podle mých názorů, je to moje konstrukce) a ještě z poloviny navržený ten mnohem lepší 40W. Místo toho nám už skoro celý rok (!!!!!!!) vnucuje variantu konce, co má jedinou výhodu, že je dobrá pro napájení ze slabé baterky, ale jinak nikdo pořádně neví, co udělá ve zkratu a jak velký bude mít úbytek. Nehledě na žalostnou napěťovou převodní charakteristiku a průběh zesílení.

Místo toho teď plkáme na emailu s Jef111, co se dá na zapojení zlepšit, ale sem to kvůli Fekálovi nenapíšem. Tady se nikdo nechce špinit, jen já se snažím zachránit svoje dobrý jméno. A moderátoři jsou tady tak leda na tohle:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=91459

A jako vážení, že mě podporujete a fandíte v soukromých zprávách, je mně fakt k ničemu. Co se zapojit, krucinál? Do boje s manipulátorem...

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 22:59    Předmět: Citovat

Do zkratu tam teče zkratový proud omezený buzením, s 56R v děliči buzení na cca 4A.
Mají to tak třeba všechny ty ST TDA7375 a podobné.
Kromtoho je výstup oddělen kondenzátorem, takže trvalý dc zkrat nehrozí.
Na to, aby jsi to odpráskl bys to musel upéct trvalým vybuzením do zkratu.

Kromtoho první reakce zadavatele na Tvůj první nástřel byla
microlan napsal(a):
Jo, to vypadá dobře. Asi bych neřešil tu zkratovou ochranu

A úbytek k napájení bude při 2A o 0,4V menší než s pojistkou.
I s 56R odpory v buzení je to do 4R buzené do saturace pro tranzistory s minimem garantované bety.

Jen když tam nacpu takovej hnůj, jako CDIL, tak se za to nemohu zaručit Very Happy

Zrovnatak zapojení PlasticTiger z roku 1971 bude mít problém plně vybudit koncové tranzistory, tam jsou budící odpory pro změnu moc veliké.
https://www.americanradiohistory.com/Archive-Poptronics/70s/1971/Poptronics-1971-10.pdf



PlasticTiger.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.47 kB
 Zobrazeno:  30 krát

PlasticTiger.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 10:43    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
Proboha svatýho. Jak může mít konec zesilovače, u kterýho ukáže xy osciloskou skoro rovnou čáru (x je napětí uzlu C6+C7+C8 a y je napětí na výstupu) strmnější pokles zesílení s výstupním napětím oproti zmršené verzi, u které osciloskop ukáže už od oka křivou čáru? Daněčku, vzpamatuj se a oprav to konečně!

To už jsem podrobně vysvětloval a Tiger6 je simulace výsledného chování přesně podle toho výkladu.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&postdays=0&postorder=asc&start=164
Pokus se to pochopit, vzpamatuj se a můžeš si tipnout, co znamená v Tiger6 žlutá křivka Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:04    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
Nějak jsi pozapomněl na sprostá slova??? Sem s tím, ať se pobavíme... A třeba i zákazníci...

Ano, snažím se to omezit, protože u nepochopených géniů, se kterými komunikuji, to komplikuje diskuzi, snaží se to napodobovat Laughing
Ale ani u Lesany jsem s podanou rukou nepochodil, tak ať si to chudinka ublížená užije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
Strana 14 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund