Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Divná závada modelářský nabíječky na LiPol

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2019, 19:43    Předmět: Divná závada modelářský nabíječky na LiPol Citovat

Koupil jsem nový LiPol 4S1P 2,6Ah a chtěl jsem jim dát pár cyklů na "rozpumpování". Na nabíjení používám modelářskou dvoukanálovou nabíječku Equlibrum Twin 80, kterou pohání pulzní zdroj Graupner 12V/10A.
První nabití proudem 1A ze storage 3,85V/článek na 4,2V/článek proběhlo na prvním páru baterek naprosto normálně.
Dal jsem vybíjení proudem 0,5A na 3,4V/článek a šel na večeři. Po asi 20 minutách přijdu do dílny, klasickej smrádek spálený elektroniky, zdroj a nabíječka nesvítí. Zkusil jsem zdroj zapnout samostatně a nic. Nabíječka napájená z laboratorního zdroje naskočila ale jen jeden kanál, druhej kanál na displeji prázdno.
Rozdělal jsem zdroj i nabíječku, všechno prohlíd, opticky ani čuchometricky jsem nic nenašel. Po asi dvou hodinách jsem zapnul nabíječku znova a jeden kanál stále nešel. Ale kupodivu zdroj naskočil. Dal jsem mu zatěžovací odpor na 10A a nechal ho několik hodin topit. Jel jak víno a oscilem na výstupu žádnej namodulovanej bordel na DC. Nabíječka stále stejnej stav.
Druhej den ale zázrak, nabíječka se rozběhla oba kanály. Tak jsem dal pokračování vybíjení, což doběhlo do konce.
Další cyklus nabíjení proudem 1,5A skončil na 4,05V/článek zase úmrtím zdroje a toho samýho kanálu nabíječky. Tentokrát beze smradu. Obě baterky jsem dobil na tom zdravým kanálu, napájení z SLA baterky 12V/28Ah.
Druhej den zase vše chodilo.
Je to divný, jednou to kleklo při vybíjení, kdy není zdroj téměř zatížený, podruhý při nabíjení, kdy ze zdroje bylo odebíráno cca 5A, což je polovina proudu, co jsem ho trápil na odporu. Zatím vůbec netuším, jestli příčinou je nabíječka a nebo zdroj a hlavně proč se to po několika hodinách samo srovná. Na přehřívání to nevypadá, nabíječku a zdroj jsem vrazil v igelitovým pytlíku na čtvrt hodiny do mražáku a stejně obojí nenaběhlo. Ale po několika hodinách v pokojovce naběhne obojí.
Otázka je, jestli nabíječka "odpráskne" zdroj a nebo zdroj nějak "zjančí" nabíječku. V nabíječce jsou dva procesory a sdílí jeden displej. Step Up měničem nabíječky to asi nebude, při vybíjení je zablokován.
Největší záhada je, proč je obojí po čase "samoopravitelný".
Zítra zkusím nabíječku pohánět z upravenýho PC zdroje a eliminovat tím zdroj Graupner.
Nějakej nápad jak na to?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 11 2019, 23:05    Předmět: Citovat

Tak jsem na nabíječce Equlibrum nabil a vybil šest dvojcí LiPol 4S1P 2,6Ah. Napájení z olova 12V 56Ah. Zdroj byl 6 hodin zatíženej odporem na 10A. Obojí jelo celou dobu naprosto bez závady.
Na konci jsem zkusil původní sestavu popsanou na začátku vlákna a po cca 15 minutách stejnej problém. Rolling Eyes
Co to jen může být, že vždy přestane makat jeden kanál nabíječky a zdroj a po několika hodinách se to zase zázračně spraví?
Nenapadá Vás něco?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 12:16    Předmět: Citovat

Nevím, možná je to blbost, ale napadá mne možnost ovlivnění činnosti nabíječky rušením z pulzního zdroje. A těch 15 min by mohlo být tím, že než se ohřeje, je nabíječka míň citlivá na rušení ze zdroje. Zkusil bych vymyslet nějaký filtr za pulzní zdroj. I když by se to třeba napoprve nepodařilo odstranit, uvidíš zda se tím třeba změní ta doba 15 min, což by znamenalo že je to tento zdroj problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 13:30    Předmět: Citovat

Asi se s tim zdrojem nějak nesnese ten padající kanál.U něj bych zkusil doplnit nějaký blokování aspoň do napájecích cest okolo CPU.Pak bych dal na svorky GRAUPNERu elyt 220uF přemostěnej keramičákem 100n a tantalem 6u8 a víc.Měly by stačit 25V- typy,když je tam 12V.Pak ještě můžeš vzít větší prsten z feritu a namotat na něj kus přívodů.Pokud se ta trojkombinace kondenzátorů,co bude na svorkách zdroje vejde i do nabíječky,můžeš tam dát druhou.
Když se napájí spínák spínákem,může to dělat nepředvídatelný věci,když se to kvalitně neodfiltruje.Možná budeš muset dát do přívodu na straně nabíječek dát i nějakej "kýbl" třeba 40mF a symetrický tlumivky v sérii s přívodem zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 21:34    Předmět: Citovat

Taky mě napadlo to VF rušení. Jenže to dělá cca 10 dní, před tím leta ne. A ten Graupner má feritový válečky a kondíky na výstupu.
Zajímavý ale je, že na zdroj z PC, původně 12V/34A s vykuchaným 5V, 3,3V a upraveným děličem na 14,5V to nikdy neudělalo a u něj žádnej VF filtr není.
Kmitočtově jsou ale oba zdroje dost daleko od sebe, několik desítek kHz.
Ale stejně, kdyby tam byla nějaká kmitočtová interference, tak by to vypadlo a po znovuzapnutí zase naskočilo aspoň naprázdno. Tak proč je potřeba několik hodin čekat?
No teď toho moc nevymyslím, sklátila mě malá rymička a nemám rád když mě kape z nosu do zařízení. Mad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31800
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 22:31    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Taky mě napadlo to VF rušení. Jenže to dělá cca 10 dní, před tím leta ne. ....
....
Ale stejně, kdyby tam byla nějaká kmitočtová interference, tak by to vypadlo a po znovuzapnutí zase naskočilo aspoň naprázdno. Tak proč je potřeba několik hodin čekat?
No teď toho moc nevymyslím, sklátila mě malá rymička a nemám rád když mě kape z nosu do zařízení. Mad
Rýmičko, a "courání" kmitočtu s teplotou, způsobený tepelným driftem hodnot součástek? Co takovej kondík, kterej se těch 15 minut ohřejvá, než jeho hodnota doleze na hodnotu, kdy to způsobí právě nějakou interferenci - a pak se poruchovým dějem rozpálí jak pěťák, takže svýma vlastnostma v tom rozhicovaným stavu vůbec nedovolí zažízení nastartovat - a až potom, co on sám dokonale schladne, dovolí novej start? Mrkni se do všeho, hlavně na keramiky a malý elyty, podezíral bych v první řadě ty.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 22:46    Předmět: Citovat

Kedze to nefunguje dlho, tak mas dost casu v tom stave nieco namerat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2019, 1:27    Předmět: Citovat

No Ekkare, že by se zrovna stejná tepelná závada najednou objevila u dvou naprosto rozdílných věcí? Na takovou náhodu teda moc nevěřím. Navíc jak jsem psal na začátku, čtvrt hodiny v -16 stupních v mražáku by se muselo všechno tepelně vrátit podstatně dřív, než za pokojových 20 st cca 9 hodin přes noc.
A dál, samostatně Graupner zdroj zatíženej na maximum, (teda spíš o 15-20% přetíženej než je deklarovanej výkon) jede mnoho hodin a nabíječka při napájení z trakční baterky taky.
Napadlo mě, že třeba ta nabíječka dělá náhodnej velkej odběr při přehřátí některý součástky a vyrazí nadproudou a nebo tepelnou ochranu Graupnera. Jenže když jede na 56Ah olovo, tak by si při stejný závadě vzala takovej proud, že by se nejspíš tavily i přívodní kabely průřezu 4 mm2 dokud by něco v nabíječce neuhořelo dříve.
Dnes jsem tím vypadávacím kanálem dal nabíjet Lipolku 4S1P v storage 3,8V/čl, která už není moc dobrá proudem 5A. Nabíječka zvládá nabíjet 80W, takže na 4čl. je to téměř maximum. Napájení z PC zdroje. Na Lipol baterku jsem zároveň připojil vybíječku z E-bay, nastavil vybíjecí proud 5A. Na tohle maximální zatížení jela nabíječka a vybíječka skoro 8 hodin a "do Lipolky" nateklo kolem 39Ah. Normálně to makalo po celou dobu. Nevím, jak jinak nasimulovat vetší teplotní zatížení nabíječky. Dnes zkusím to samý s kanálem co nevypadává.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2019, 10:29    Předmět: Citovat

Vážným nedostatkem je fakt, že jsi nedokázal "vyčuchat" zdroj a místo původního "zahoření". Dále jsi měl nasadit záznamové měření (paměťový osciloskop i jiné) nebo nějakého "budíka", aby ses moh podívat na průběh "selhání" nebo zkontrolovat zahřátá místa.
Možná by to napovědělo... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2019, 17:56    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Vážným nedostatkem je fakt, že jsi nedokázal "vyčuchat" zdroj a místo původního "zahoření".

Zatím. Ta nabíječka má veškerý TO220 mezi plošákem a spodní deskou krabice a to jsem zatím nerozdělával, je jich tam 16 ks. Zdálo se, že když nabíječka chodí, tak tam nebude nic odprásklýho. A ten smrad byl spíš cívkovej.
Paměťák mám bohužel jen analogový 100MHz HP. Netuším jak ho nastavit aby správně odpálil zápis při poklesu či ztrátě měřenýho napětí. Buď na něm nechodí správně triger a nebo nevím, jak ho úrovňově nastavit. Opačnej problém, tedy odpálení zápisu při přepětí chodí. Můžu nad tím zkusit zabádat, už jsem na něm s paměťovým režimem nedělal několik let, manuál snad najdu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund