Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké další video pro EB?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

O čem by mělo být další video?
Rozborka a průzkum měřících přístrojů
11%
 11%  [ 6 ]
Návrh elektronických obvodů
25%
 25%  [ 14 ]
Teorie
9%
 9%  [ 5 ]
Recenze přístrojů
9%
 9%  [ 5 ]
Měření + práce s měřícími přístroji
44%
 44%  [ 24 ]
Celkem hlasů : 54

Autor Zpráva
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 14:30    Předmět: Citovat

Malý dotaz k videu "Fail LCR metru APPA703"
Zkoušel jsi, jak se přístroj chová, když vezmeš samotný odpor (0207) a dáš ho přímo na svorky přístroje ? Tedy když není spojený s žádným dalším potenciálem jako v případě připojení kalibrátoru ?
Možná by stálo za pokus také připojit na měřený odpor osciloskop, jestli měření odporů je DC proudem, nebo jestli náhodou přístroj neměří i odpory střídavinou, jako to musí dělat pro kondenzátory a indukčnosti. Pak by se citlivost na rušení dala celkem pochopit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 15:39    Předmět: Citovat

APPA703 opravdu měří DC
Co se týče kalibrátoru
" Tedy když není spojený s žádným dalším potenciálem jako v případě připojení kalibrátoru ? "
kalibrátor uvnitř není spojený s žádným potenciálem. Žádnou vědu v tom nehledej. Kalibrátor má 2 režimy, jeden je pro čtyřsvorkovou kalibraci a druhý pro dvousvorkovou. Jediný co udělá je že nejdříve několik sekund klepe s kontakty relé aby odstranil oxidy a poté připojí stykač na odpor. připojí měřící soustavu, odpor změří. Potom zase poklepe s kontakty a normálový odpor připojí na vnější kontakty. Niv víc. Takže máš pouze vstupní svorky, stykač a normálový rezistor. Jediné co tam je je kapacita proti uzeměném ocelovému šasi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 16:14    Předmět: Citovat

doufám že mi nikdo neche tvrdit že je v pořádku že osciloskop s kovovým šasi, dobře odstíněný a spojený se zemí dokáže zrušit čínský LCR metr na 40cm daleko měřící stejnosměrným proudem na odporovém normálu s vlastní kapacitou oproti zemi Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 17:34    Předmět: Citovat

Určitě to není v pořádku, koneckonců Fluke se rozhodit nenechal. Jenom mi přišlo zajímavé vypátrat příčinu chyby prostě pro vlastní poučení - eufemistické označení pro nezřízenou zvědavost. Wink
Nicméně pokud měřák neletěl z okna, to připojení samotného (předem přesně změřeného) odporu by nedalo moc práce a výsledek by znamenal významnou indicii a praktickou informaci, jestli na běžné měření samotných odporů je použitelný.
Stejně tak, jako zjištění, jestli na uvedený problém nemá vliv přehození přívodních vodičů ke kalibrátoru a to přesto, že si dobře uvědomuji, že odpor žádné plus a mínus nemá, dokonce ani když je v kalibrátoru.

Ono jde také o to, že odpory se dají změřit snadno, ale ten LCR metr by mohl podobně kecat i pro kapacity a indukčnosti, kde už se to tak snadno ověřit nedá. I proto mi připadá důležité zjistit, co se vlastně děje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 18:59    Předmět: Citovat

S malým rezistorem na terminálech je chyba pochopitelně menší. Celý problém visí v tzv common mode rejection ratio. To je vše. Přístroj tento parametr má tak mizerný že zanáší obrovskou chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1719
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 7:14    Předmět: Citovat

Ahoj, napadlo mě jedno zajímavé (u mě docela aktuální), obecné téma - kmitočtový normál pro bastlíře (ať už se synchronizací DCF, či GPS sat.). Jaké jsou možnosti pro "home made" výrobu, výhody x nevýhody, konstrukce ... popř. přímo námět na stavbu nějakého kmitočtového normálu.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 7:36    Předmět: Citovat

Ahoj Geparde,
Také jsem o tom přemýšlel, ale DCF ani GPS referenci bohužel nemám. Používám pouze několik vojenských kmitočtových normálů s přesnosti 1 na -10
Mohl bych udělat pouze video o kmitočtové stabilitě oscilátorů.
David
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 9:19    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1719
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 10:26    Předmět: Citovat

Jj, taky jsem již na to koukal. Jen nevím, do jaké míry je to fakt "to pravé ořechové". Klasické, mnohem více propracované, poctivé normály, na které jsem ještě narazil (se synchr. s GPS), používaly postarší GPS přijímač Jupiter... Ten se dá sehnat již obtížně. Dle info je v takovýchto konstrukcích již opravdu potřeba jako oscilátor zapotřebí OCXO.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 10:34    Předmět: Citovat

a navíc OCXO s lineárním topením nejlépe dvojitým. Klasické OCXO má termostat s hysterezí. Teplota lítá hore dole a s tím i kmitočet. Takže výsledný měření je dost naprd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: so září 07 2019, 21:04    Předmět: Citovat

K tomu stabilizovanému zdroji, šel by použít tenhle měřák U/I ?
http://www.hezkyden.cz/shop/panelovy-digitalni-voltmetr-ampermetr-200v-10a-dc-2x4-mista/

Námět ke konstrukci. Důležitý parametr je to, aby při náhlém poklesu odebíraného proudu nevyskočilo ani na moment výstupní napětí a neohrozilo součástky, které nesnesou přepětí. Tedy zohlednit už při návrhu zapojení a také testování prototypu.

Za druhé, aripot zapojit tak, aby při odskoku běžce šlo napětí k nule a nikoliv k maximu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: so září 14 2019, 2:03    Předmět: Citovat

To plovoucí napájení +/-12 V mi trochu komplikuje čtení schéma, doufám, že jsem se nespletl, ale zdá se mi, že to funguje takto:
R14 (1k5) ve spojení s referenčním napětím 5V vlastně tvoří zdroj konstantního proudu pro Aripot, který je zapojen dvoudrátově jako proměnný odpor jedním koncem na výstupní zemi, takže výstupní napětí je úměrné nastavenému odporu. Výborné tedy je, že výstupní napětí jde regulovat už od nuly, což jednoduchá zapojení bez pomocného napájení často neumí.
Ale současně to znamená, že pokud dojde k odskoku běžce Aripotu (což nejde nikdy vyloučit), výstupní napětí vyskočí na maximum a může odpálit připojené zařízení.
Nešlo by to nějak přepojit, aby v případě odskoku běžce napětí naopak spadlo na nulu ? To by bylo podstatně bezpečnější.
Jinak celkově to bude dost rozsáhlý a finančně náročný projekt (hlavní trafo, chladiče, mechanická konstrukce).
Takže možná by si to zasloužilo lepší referenci, než TL431 a lepší operáky, než LF411.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: ne září 15 2019, 17:41    Předmět: Citovat

Asi by bylo lepší psát komentáře přímo pod video, ale když jsem to zkusil, vyskočilo na mě okno s požadavkem na nějaké přihlášení do Googlu, což rozhodně nehodlám dělat.

Bylo by tedy možné používat toto vlákno nejenom pro náměty na další videa, jak bylo patrně původně zamýšleno, ale také pro komentáře a debatu o obsahu videí nebo navrhovaných konstrukcí ?

K tomu poslednímu videu o krystalových oscilátorech, je to výborné a klidně by mohlo být pokračování, kde by se šlo víc do hloubky. Také by bylo fajn k té tabulce s různými typy oscilátorů dodat typické příklady (konkrétní typy součástek) pro jednotlivé technologie.

A konkrétní dotazy, jaká je technologie u výše zmíněných vojenských oscilátorů ? Podle tabulky by to musel být césiový nebo přinejmenším rubidiový normál,, což už je pořádná strojovna.

Jak se u OCXO pozná, jestli jde o typ s dvoupolohovou regulací teploty, nebo lineární PID regulátor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: po září 16 2019, 8:17    Předmět: Citovat

Tak teď nějak nevím, mám nastalé mlčení považovat za negativní odpověď na můj dotaz, nebo jenom zanikl v záplavě důležitějších témat, jako jsou vodovodní trubky či stavba pyramid ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2019, 23:38    Předmět: Citovat

Poslední zoufalý pokus. Zajímavá videa utěšeně přibývají.
https://www.youtube.com/channel/UCZ7kW87xfmCgR0IRsuVtDQA/videos?disable_polymer=1
Ale tady chcípnul pes. Co se děje ? Napadá mě jediný důvod, aby přibývaly komentáře pod videem a nevedla se paralelní debata tady na bastlírně.
Jestli je to tak, je to velká škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund