Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Už rostou...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 69, 70, 71 ... 88, 89, 90  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 12 2019, 18:05    Předmět: Citovat

kdo to má furt čistit


h_hh.jpg
 Komentář:
 Velikost:  67.5 kB
 Zobrazeno:  53 krát

h_hh.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2019, 21:19    Předmět: Citovat

Tak právě dnes (teď) tam je (zase Laughing) úplněk.
A dnes jsem byl rovnou ve dvou lokalitách - předně hlavně zjistit jak je to s růstem václavek. Minule (v UT) jsem našel pouhopouhou jedinou-malinkou. V obou lokalitách není mnoho míst s jejich výskytem, přesto jsem jich donesl dost, aby to dalo alespoň na 2 pořádné porce guláše - bude zítra.
Ale když začaly růst, tak se na ně vydám pozítří (zítra nemám čas - musím taky dělat něco doma - zahrada, česání jablek, "vydolovat" 2. brambory, poslední sečení trávy, ...) do mé "poslední lokality", kde očekávám výskyt ve větším měřítku. Aspoň takový je můj předpoklad - vloni (přestože byl mimořádně suchý podzim) jsem jich odtud docela dost přivezl, tak letos očekávám, že jich tam najdu minimálně tolik co loni, spíše ještě víc Wink

Co se ostatních hub (především praváků) týká, tak dnes opět žádná velká sláva - stále rostou, jenom se mě zdá, že "čím dál víc od sebe" Laughing
Přestože je právě ten úplněk, mohli by růst daleko víc - taky je celkem trochu zapršeno a je i docela teplo, takže nwm proč nerostou víc.
Anebo se zopakuje situace z minulého měsíce, kdy začaly růst ve velkém, taky až po úplňku? No - necháme se překvapit - stále doufám, že ještě něco naroste, že tohle ještě není konec letošní (i tak velmi krátké) houbařské sezóny. Doufám, že semo-tamo (aspoň trochu) donesu ještě teď v říjnu a i v následujícím listopadu Wink



P1400444a.jpg
 Komentář:
Dnes
 Velikost:  290.71 kB
 Zobrazeno:  62 krát

P1400444a.jpg



P1400446a.jpg
 Komentář:
Všehochuť - od každého trochu :-)
 Velikost:  291.56 kB
 Zobrazeno:  36 krát

P1400446a.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2019, 21:32    Předmět: Citovat

kokun v NE napsal(a):
... hlavně zjistit jak je to s růstem václavek. ...
Ale když začaly růst, tak se na ně vydám pozítří ... do mé "poslední lokality", kde očekávám výskyt ve větším měřítku. Aspoň takový je můj předpoklad - vloni (přestože byl mimořádně suchý podzim) jsem jich odtud docela dost přivezl, tak letos očekávám, že jich tam najdu minimálně tolik co loni, spíše ještě víc Wink

Co se ostatních hub (především praváků) týká, tak dnes opět žádná velká sláva - stále rostou, jenom se mě zdá, že "čím dál víc od sebe" Laughing
Přestože je právě ten úplněk, mohli by růst daleko víc - taky je celkem trochu zapršeno a je i docela teplo, takže nwm proč nerostou víc.
...

Tak jsem dnes ráno vyrazil ač docela silně foukalo, což nemám v lese rád nejen já, ale především ty hřiby.
Do lesa jsem vcházel v 7:15 ještě i za svitu poúplňkového měsíce.
Václavky byly, ale pouze v malém množství, ne jak jsem si původně představoval. Taky jsem tam na ně nebyl první a přestože jsem si myslel že je dost zapršíno, opak byl pravdou. Vysoké teploty z posledních dnů (nejen) na ně nezapůsobily moc příznivě, některé byly docela zaschlé Sad
S praváky je teď utrum - našel jsem pouze jediného, byť nádherného. I pro suchohřiby je už docela sucho - jsou buďto taky zaschlé, anebo naopak chytají plíseň - nedohub.
Po dvou hodinách jsem se vracel - i když ne s "úplně prázdnou" Wink



P1400448a.jpg
 Komentář:
Dnes
 Velikost:  282.45 kB
 Zobrazeno:  37 krát

P1400448a.jpg



P1400451a.jpg
 Komentář:
Žádná velká sláva :-(
 Velikost:  288.99 kB
 Zobrazeno:  38 krát

P1400451a.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 20:19    Předmět: Citovat

Dnes odpoledne jsem se vydal do mé lokality č. 2, kde jsem od června nebyl.
Nečekal jsem zázraky, páč i u nás už zase delší dobu neprší a tady (bohužel) obzvlášť. Přesto jsem s prázdnou nepřišel.
Ale především na podzim to tam je o držku - hodně strmé terény a čerstvě spadané (převážně bukové) listí způsobuje, že máte co dělat udržet se na nohou, jak to klouže Embarassed



P1400453a.jpg
 Komentář:
Dnes odpoledne
 Velikost:  285.97 kB
 Zobrazeno:  42 krát

P1400453a.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 18:17    Předmět: Citovat

Taky jsem si dnes vyšel do lesa a udělal jsem si na chvíli na stole houbovou kytici. Very Happy


DSCN8568.JPG
 Komentář:
 Velikost:  282.12 kB
 Zobrazeno:  58 krát

DSCN8568.JPG



_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 19:28    Předmět: Citovat

Josefe - gratulace.
Najít ještě teď u nás (v druhé půli října) stročky a lišky je téměř nemyslitelné. Hlavně díky suchu - stále u nás velmi málo prší a dle předpovědi nezaprší ani celý příští týden - např.: https://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/zlinsky/brumov-bylnice-28/ Sad
Ještě že je po ránu aspoň rosa, tak mě to neodradí jít do lesa i po neděli.

Jak stročky, tak i ty lišky růstávají i tam, co jsem byl včera, ale nebyl ani náznak jejich výskytu Surprised Sad
I ty hřiby - "tvrďáci" Laughing (v naší "valašštině" výraz pro praváky, tedy hřiby smrkové, či dubové = "tvrdé hřiby") a rovněž ty "hromaždilky" (Líha nahloučená), které jsem včera našel, měly hodně rozpraskané hlavičky (ba i třeně), což svědčí o nedostatku vláhy Sad

EDIT: oprava nesprávných smajlíků Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so říjen 19 2019, 20:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 19:35    Předmět: Citovat

Ahoj Jendo. Já ty stročky našel poprvé! Very Happy
A byl jsem opravdu mile překvapen jak jsou dobré.
A taky jsem koukal na tu "líhu" co tam máš.Možná že tady taky roste ale nevím jak jí rozpoznat.

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 20:03    Předmět: Citovat

Stročky trubkovité nacházívám u nás asi ve třech lokalitách, převážně v létě (pokud nejsou takové "Sahary", jako poslední roky). V bukovině, ale i v březinách.

"Líh" je několik druhů (dle tohoto atlasu asi 8 ). Z toho je jich několik nejedlých a jeden druh ještě nemá dokonce určení, zda je jedlý, či nejedlý Surprised
U nás (pokud vím) rostou 2 druhy - ta nahloučená a pak ještě klubčitá. Liší se od sebe v podstatě jen barvou kloboučků - "nahloučená" je má černé (malé plodnice), přes šedou (u větších), až po téměř bílé (u těch největších).
U klubčité je to podobné, jen "ve hnědém".
"Nahloučenou" nacházím u nás pouze ve dvou lokalitách. Tam co jsem byl včera roste téměř "po celé ploše" (v listnaté části lesa). Zato v lokalitě (č. 1) ji najdu pouze na jediném místě v celém lese (smíšeném) Surprised
"Klubčitá" u nás roste taky pouze v jednom místě, zato na louce (v trávě) Wink

Ale i tady je třeba trocha obezřetnosti při sběru. Kdysi před (cca 50-ti) lety si je u nás v rodině spletli se Závojenkou olovovou a všichni pak museli do špitálu na vypumpování žaludků, takže asi nebylo o co stát. Já je tenkrát neznal vůbec.
Když jsem pak po letech (cca před 10-ti lety) tuto houbu sám poprve našel, tak jsem si nechal známým (který je dobře znal) potvrdit, že jsou to skutečně "hromaždilky" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 10:12    Předmět: Citovat

Honzo,ted jsi mě dostal s tou Líhou.
Stročka jsem začal sbírat před víc jak 50 lety,díky pečlivému studiu tehdejší publikace - Kapesní atlas hub,kde bylo nějak podobně psáno,Jedlá a dobrá houba,velmi dobře rozpoznatelná.
Bohužel za posledních snad 30 let, nechodím často do lesa, jsem na něj v našem listnatém nenarazil,jen na velké vytěžené plochy lesa Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2019, 17:49    Předmět: Citovat

Dneska ze zahrady 11 ryzců, už jsou v bříšku. Noste na stůl
Letošní zahradní suma se zvýšila na 68 klouzků a 23 ryzců. Smile



ryzci.jpg
 Komentář:
 Velikost:  47.66 kB
 Zobrazeno:  38 krát

ryzci.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 23 2019, 10:00    Předmět: Citovat

Jak se pozná ryzec pravý od kravského? Kravský má ty soustředné kroužky na klobouku výraznější a má propadlejší, trychtýřovitý střed? A podle mléka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st říjen 23 2019, 10:33    Předmět: Citovat

V sobotu na Jihlavsku:


houba.jpg
 Komentář:
 Velikost:  189.61 kB
 Zobrazeno:  37 krát

houba.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st říjen 23 2019, 10:33    Předmět: Citovat

Najistejšie rozpoznanie je asi podľa mlieka... kravský - biele,štipľavé, pravý - svetlo oranžové, alebo červenkasto oranžové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt říjen 24 2019, 21:57    Předmět: Citovat

Dnes, smíšený les v okrese Plzeň - sever, přesněji poblíž Plas.
Nejel jsem primárně (vlastně vůbec) na houby a ani jsem nikterak intenzivně nehledal.



houby.jpg
 Komentář:
 Velikost:  113.6 kB
 Zobrazeno:  37 krát

houby.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt říjen 24 2019, 22:28    Předmět: Citovat

Dnes jsem si konečně udělal čas, abych vyrazil do lesa. Ráno jsem vyrazil do mé lokality č.1.
Už hned po příjezdu do lesa se ale zase udělalo hodně větrno, což ovšem nemám rád nejen já Sad
kokun dříve napsal(a):
"Nahloučenou" nacházím u nás pouze ve dvou lokalitách. Tam co jsem byl včera roste téměř "po celé ploše" (v listnaté části lesa). Zato v lokalitě (č. 1) ji najdu pouze na jediném místě v celém lese (smíšeném) Surprised
Po cca ½ hodince jsem zaznamenal nový poznatek - našel jsem malý trsek (pouhých tří plodnic) líhy nahloučené (hromaždilky) v místě kde doposud nikdy, a to hodně vzdáleném od dosavadního výskytiště (na kterém jsem potom později našel trsy tři).
A největší (z těchto tří plodnic) měla "vykotlaný" třeň téměř v celé své délce od "chrobáka lesního", což jsem rovněž (u tohoto druhu houby) zaznamenal prvně Wink

Nato, jaké je teď už v lese sucho (stále neprší, při nadnormálních teplotách a k tomu ještě to časté větrno Sad ), byla ta má dnešní "mise" nakonec docela úspěšná:



P1400459a.jpg
 Komentář:
Dnes dopoledne
 Velikost:  286.94 kB
 Zobrazeno:  63 krát

P1400459a.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 69, 70, 71 ... 88, 89, 90  Další
Strana 70 z 90

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund