Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ake lepidlo na bakelit?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 20:35    Předmět: ake lepidlo na bakelit? Citovat

Mám nejaký MΩ meter, asi Megmet, ale má prasknutý kryt, aj vnútri vylomené skrutky. Síce to nie je podstatné, ale určite by sa na to niekto pýtal.
Takže ešte raz otázka z nadpisu: Čím lepiť bakelit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 20:36    Předmět: Citovat

Epoxydem.
Jestli nevěříš, můžu dát fotku bakelitovýho polskýho "Avometu" UM-3 slepenýho epoxydem po pádu na zem před mnoha lety. Ani to není moc vidět. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 21:40    Předmět: Citovat

Potvrzuju, ale dodávám, že to musí bejt "pomalej" epoxid = lepidlo, ktarý tvrdne zhruba 24h. "Rychlý" epoxidy k bakelitu nedržej moc dobře a sloupávají se.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 22:02    Předmět: Citovat

Jasně, ChS Epoxy 1200, mají v každý barvolakový drogérii, nehledat v pičifukárně Tetka. Musí se "vsáknout" do pórů bakelitu.
Kdybych měl na čem, odzkoušel bych i řídkej nebo střední vteřiňák, nejspíš bude taky fungovat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 18 2019, 22:23    Předmět: Citovat

Vteřiňák jedině na plochy čerstvě po zlomení. Na starší zoxidovaný blbě chytá. Na vině je vlhkost, která na starším povrchu molekulárně ulpí - a voda způsobuje katalyticky rychlejší tvrdnutí vteřiňáku. Vteřiňák vytvrzenej příliš rychle nikdy dobře nedrží. Pokud se povede vodu z povrchu tepelně nebo chemicky odstranit, chytá každej vteřiňák líp.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 14:10    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...ChS Epoxy 1200, mají v každý barvolakový drogérii...
Nedávno jsem se ptal po soupravě pro domácí kutily - takové v papírové krabičce co tam byla malá plechovka epoxidu, lahvička tužidla, kelímek z plastu se třemi ryskami, skleněná tyčinka na rozmíchání a kapátko na dávkování tužidla nebo něco podobného a v qelbech na mne koukali jako na exota co Bůh ví odkud spadl.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Já tu sadu pamatuju, prodávala se ještě v r. 1990, možná i později a pod názvem Lepox. Bylo těch sad víc druhů a jedna z nich obsahovala i to nafialovělé urychlovací činidlo.
Dnes je v drogiškách převážně vidět jen blistrové balení o dvou tubičkách stejného objemu.
Ze několika zkušeností, právě s hnědým objímkovým a bílým zásuvkovým bakelitem, ty tuby zřejmě na bakelit moc vhodné nejsou. Na něco jiného možná jo, ale v návodu je uvedena vhodnost i pro bakelit. Tak nevím, no.
Když spoje povolily, zbytky jsem odloupal /šly tedy dost snadno/, perfektně vydrhnul acetonem, pak trichlorem a perfektně slepil asi tak 15 roků starou, do té doby neotevřenou, českou "pomalou" sadou Lepox.
Obsahovala dvě nestejně velké PE lahvičky s komponenty, kelímek, podložku, dvě míchátka a návod. Drží to už několik let.
Krabička té sady byla oranžovo-červeno-bílá s černými texty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 498

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 15:26    Předmět: Citovat

Tohle je dnes standard pro dvousložkové lepidlo:
https://www.drakkaria.cz/living-history/drogerie/uhu-plus-endfest-300-24-ml.html/
Hlavní výhoda je, že díky společnému vytlačování ze dvou tub je dodržen poměr pryskyřice a tvrdidla, což je klíčové pro správné vytvrzení. Proto je taky potřeba vždy zpracovat určité minimální množství, i kdyby na vlastní lepení stačila špendlíková hlavička lepidla.
Termosety jsou uvedeny mezi materiály, které lze lepit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 15:45    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Nedávno jsem se ptal po soupravě pro domácí kutily - takové v papírové krabičce co tam byla malá plechovka epoxidu, lahvička tužidla, kelímek z plastu se třemi ryskami, skleněná tyčinka na rozmíchání a kapátko na dávkování tužidla nebo něco podobného.

No tak to je divný, u nás to malý kutilský balení maj stále, jen je to kulatá průhledná pixla s nápisem Epoxy 1200 324 . Pryskyřice není v plechovce ale plastový nádobce se šroubovacím uzávěrem. Tužidlo je v lahvičce s kapátkovým hrdlem. To jsou pozitíva.
Teď negatíva. Místo acetonovýho odmašťovače tam je benzín a ta suprová odměrka, co vydržela i vytlučení zatvrdlýho epoxydu kladívkem je nahrazená křehkou odměrnou hovadinou z lékárny, co je na jedno použití. Na dávkování používám plastovou injekční stříkačku 10 ml s uřízlým dnem.
Jo a tip. To malý balení 110g je jen asi o 5 kaček levnější než balení 250g.
Tady se můžeš kochat. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 16:00    Předmět: Citovat

Mam dost zle skusenosti s dvojzlozkovymi lepidlami Henkel/Pattex - neviem nazov, ale predava sa to ako dve samostatne tuby.

Vytlacit spravne mnozstvo, aby bol zachovany pomer 1:1 je nemozne. Vysledok lepenia bol vzdy nahodny. Niekedy to nestuhlo uplne, raz mi to stuhlo este pri miesani. Dalej som mal problem s prilnavostou na podklad - sice to stuhlo poriadne, ale od podkladu sa odlepilo.

Raz som kupil aj "dvojitu striekacku" rovnakej znacky a myslim, ze som to nakoniec vyhodil nepouzite - mal som to asi uz dlho a neslo to vytlacit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 16:00    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Já tu sadu pamatuju, prodávala se ještě v r. 1990, možná i později a pod názvem Lepox. Bylo těch sad víc druhů a jedna z nich obsahovala i to nafialovělé urychlovací činidlo.

Jo, Lepoxů bylo několik. Původní byl 1:1 ve dvou stejných tubách alá malá zubní pasta. Tvrdnul trochu rychleji než CHS 1200 ale nebyl tak dobrej. To kapalný tužidlo se totiž podle expertů líp zamíchá do pryskyřice než medový tužidlo.
Pak se dělaly Lepoxy v lékárenskejch bralenkách poměr 2:1 s tím dávkovacím platíčkem. Ten fialovej tvrdnul asi 20 minut ale byl křehkej a hlavně jedovatej (fenol) a tak ho ještě za bolševika nahradili stejnou sadou 2:1, která tvrdla zase moc rychle a byla taková trochu gumová. Nejlepší epoxyd na lepení za bolševika bylo dovozový Rambo, tím když se přilepila klička větračky na polským Fiatovi, tak to povolilo už jen za cenu vyštípnutí čočky ve skle větračky.
Všechny ty dnešní epoxydy 5, 10 a 30 minut stojí pěkně za velký H, silový spoje se musí dělat pomalejma epoxydama, nad tu CHS 1200 dostupnou v obchodní síti stále není. Jsou samozřejmě i lepší ale v maloobchodě neseženeš.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 16:42    Předmět: Citovat

Já bych zkusil tohle:


a v nejhorším tuto:


Ty mám obě odzkoušené, i když ne přímo na bakelit. Ale lepilo to všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 17:48    Předmět: Citovat

Jednoznačně Epoxy Chs 1200, i po mnoha letech neztrácí kvalitu jak pryskyřice, tak tvrdidlo. Vše s tím lepím mnoho let a spokojenost. Lepox tuby 2:1 býval dobrý, používal jsem ho na malé lepení, bohužel, to, co teď prodávají je k ničemu, zkoušel jsem různé poměry a pořádně nezaschne ani za 24h(pevnost jsem nezkoušel), lepím jen Epoxy. Musím však počkat na trochu víc věcí, abych lepidlem neplýtval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 20:22    Předmět: Citovat

Rychletuhnoucí 5minutové epoxidy bohužel čím rychleji ztuhnou, tím pomaleji doopravdy tvrdnou. Choval se tak kdysi i Lepox Rapid, což byl tehdejší ekvivalent dnešních "5 min. epoxy". Hmota je odolná proti vrypu nehtem třeba až za 4 dny. Tohle klasický pomalý epoxid nedělá. Za 3-6 hodin ztvrdne.

Ale koupil jsem na ebay pomalu tuhnoucí epoxid (90minut) ve dvou malých tubičkách v blistru a kupodivu funguje velmi dobře. Po několika hodinách je tvrdý a vytvoří lesklý povrch jako Chs 1200. Výhoda dvou tubiček proti Chs1200 je snadné dávkování 1:1 při malých množstvích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 22:50    Předmět: Citovat

Jimmi2 napsal(a):

Ty mám obě odzkoušené, i když ne přímo na bakelit. Ale lepilo to všechno.

No právě, od kdy je bakelit plast? Rolling Eyes Možná umělá hmota.
Nakonec ať si to samec slepí čím chce ale pokud nepoužije pomalej epoxyd, nejlíp tu CHS 1200, tak se bude časem docela divit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund