Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hurá do vesmíru (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 46, 47, 48  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 0:41    Předmět: Citovat

Ne, nic jinýho tam není - takhle shoří "bublina" vodíku vyfouknutýho z motorů těsně před zážehem - pravděpodobně selhalo zařízení, který má pomocí termitu vytváří jiskry, který mají právě za úkol zapálit volně unikající vodík, aby nevytvořil kapsy, který by potom shořely jako na videu nebo dokonce vybuchly. Ty jiskrový "generátory" jsou velice dobře vidět při záběrech na motory Space Shuttle těsně před startem - tam jsou taky motory na LHx a LOx ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 9:01    Předmět: Citovat

Když už je oživené starší téma, kdo jste se byli podívat na model lunárního modulu před pražským planetáriem a vlezli dovnitř?
Já jsem se byl podívat, všechna čest těm co se odvážili do toho vlézt. prý tam astronauti ani nebyli připoutaní, museli se držet madel.
https://www.planetum.cz/porad/50-let-na-mesici-orel-pristal/

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 9:06    Předmět: Citovat

A teď si ještě představ, kdyby jeden z nich byla ženská. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 9:54    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
prý tam astronauti ani nebyli připoutaní, museli se držet madel.
A ještě na stojáka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 10:45    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):

Já jsem se byl podívat, všechna čest těm co se odvážili do toho vlézt.

Když jsi do toho lezl, musel jsi hodně dávat bacha abys neprokopnul ten celofán z kterýho to bylo vyrobený? Smile
A kurtovat nebylo potřeba, na Měsíci váží běžnej chlap asi 15 kg.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne so říjen 19 2019, 11:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 11:31    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
takhle shoří "bublina" vodíku vyfouknutýho z motorů těsně před zážehem

No nevím, to by ta bublina musela mít při hoření víc než 75% vodíku což je horní mez výbušnosti. Nižší koncentrace až do 4% bouchaj. Ta bublina se na okrajích určitě promíchala se vzduchem takže tam byly i nižší koncentrace. Přes to to nebouchlo, ten plamen se jen tak líně plazil. Jo a čistej vodík hoří modrým, skoro neviditelným plamenem, tohle bylo moc červený.
Ale faktem je, že tam asi není nic jinýho hořlavýho než ten vodík.
A propo, jen mě to zajímá, protože jsem viděl jak dopadla nabíjárna vysokozdvihů a ještěrek, kde selhalo čidlo lehkých plynů ve ventilaci a co potom ten křáplej vodík a sirovodík dokázal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 13:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
A kurtovat nebylo potřeba, na Měsíci váží běžnej chlap asi 15 kg.
Já bych řekl, že tam má cca 80 kg jako kdekoli jinde Smile
Ale vykládej o tom chlapovi, kterej má při tom na sobě metrákovej skafandr a pod zadkem zažehnutý motory, který mu ještě nějaký to přetížení přidaj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 16:25    Předmět: Citovat

Zase tady někdo příliš dbá na fyzikální čistotu. Rolling Eyes To bylo jen pro názornost, je tam šestinová gravitace co na zemi.
Pokud vím, tak Cernan tam zkoušel skok do dálky a jen tak z fleku to bylo kolem 15 metrů. A golfovej míček Shepardovi po odpalu jednoruč jen blbou odběrovou lopatkou zmizel "na míle a míle daleko". Bylo to kolem 1600m.
A opravím tě, při přistání ani startu na sobě skafandry neměli.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 21:04    Předmět: Citovat

Máš recht, neměli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 0:58    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Celeron napsal(a):
A kurtovat nebylo potřeba, na Měsíci váží běžnej chlap asi 15 kg.
Já bych řekl, že tam má cca 80 kg jako kdekoli jinde Smile
Ale vykládej o tom chlapovi, kterej má při tom na sobě metrákovej skafandr a pod zadkem zažehnutý motory, který mu ještě nějaký to přetížení přidaj.
Celeron napsal(a):
Zase tady někdo příliš dbá na fyzikální čistotu. Rolling Eyes To bylo jen pro názornost, je tam šestinová gravitace co na zemi.
....
A opravím tě, při přistání ani startu na sobě skafandry neměli.
tomasjedno napsal(a):
Máš recht, neměli.
Zaměňujete HMOTNOST, TÍHU a SETRVAČNOST. Jsou to různý vlastnosti, způsobený vzájemnou interakcí VLASTNÍ HMOTNOSTI TĚLESA a GRAVITAČNÍM POLEM kolem něj. Chlap vážící na Kouli 80 kg bude mít na Měsíci furt 80 kilo, akorát NA PODLOŽKU bude působit TÍHOU rovnou 1/6 TÍHY na Zemi. A s těma skafandrama kecáte jak Palackej - MĚLI JE NA SOBĚ JAK PŘI STARTU, TAK PŘI PŘISTÁNÍ. Podívejte se na tuhle fotku: https://media.vanityfair.com/photos/5c099d45b438eb3fedd5aba6/16:9/w_2560%2Cc_limit/apollo-11-documentary-01.jpg - copak to asi mají na sobě při nástupu do minibusu, kterej je odváží na startovací rampu???? To maj bejt snad podvlíkačky nebo anděl jako ve špitále? Srovnejte si ho s obrázkem z povrchu Měsíce: https://static.parade.com/wp-content/uploads/2019/06/FeatureOpener.Apollo11-FTR.jpg a zjistíte, že to je jeden a ten samej typ skafu, jenom doplněnej o "EVA" soupravu nesenou na popruzích jako batoh na zádech a napojenou na vývody ventilacce a chlazení - jo, ta na Zemi vážila přes 90 kilo, takže ji při výcviku nahrazovali 15-kilovým "batohem" o stejnejch vnějších rozměrech, jako měla skutečná sada, ale pak na Měsíci byli astronauti právě hodně nemile překvapení tím rozdílem v setrvačnosti - oni ten batoh sice byli zvyklí táhnout na zádech, ale už nebyli zvyklí na to, jak ovlivní 90kg hmoty jejich stabilitu při chůzi, skocích, otáčení atd. Pročpak si myslíte, že pro měsíční expedice Apolla se začala dělat simulace EVA ve skafandrech ve vodním bazénu??? To není z plezíru, to je hlavně proto, že ve vodě se dá mnohem realističtějším způsobem nasimulovat působení SETRVAČNOSTI přídavný hmotnosti skafu, EVA-sady a dalších pomůcek při vlastním pocitu beztíže/snížený tíže, kterej se dá nasimulovat vztlakem. Pro sichr sem ty dvě fotky postnu - kdyby se ztratily z původního uložení...


apollo-11-documentary-01b.jpg
 Komentář:
 Velikost:  199.18 kB
 Zobrazeno:  46 krát

apollo-11-documentary-01b.jpg



FeatureOpener.Apollo11-FTRb.jpg
 Komentář:
 Velikost:  264.37 kB
 Zobrazeno:  46 krát

FeatureOpener.Apollo11-FTRb.jpg



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 1:19    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Zaměňujete HMOTNOST, TÍHU a SETRVAČNOST. Jsou to různý vlastnosti, způsobený vzájemnou interakcí VLASTNÍ HMOTNOSTI TĚLESA a GRAVITAČNÍM POLEM kolem něj.
Tak zaprvé tady hmotnost a tíhu zaměňoval jenom jeden procesor, a za druhé setrvačnost nemá nic společného s interakcí gravitačnho pole a hmotného tělesa. Jediná souvislost je ta, že gravitační hmotnost je rovná setrvačné hmotnosti (což je dáno čistě tím, jak jsou postavené vzorečky - nebyl by žádný problém upravit je tak, aby setrvačná hmotnost byla třeba ∏-krát větší).
A co se týče skafandru při startu a přistání, tak se tu bavíme o přistání a startu na Měsíci. Mimochodem, nechali se prý slyšet, že oblíkání skafandru v lunárním modulu bylo jako když se dvě holky najednou převlíkaj v telefonní budce Very Happy Fakt je tam dost málo místa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 2:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A s těma skafandrama kecáte jak Palackej - MĚLI JE NA SOBĚ JAK PŘI STARTU, TAK PŘI PŘISTÁNÍ.


Bavili jsme se o přistání a startu na Měsíci. U Apolla 11 je pro sichr na sobě měli ale na Astronautice jsem četl že u dalších misí už né. Zkus si to nalýzt.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2019, 22:39    Předmět: Citovat

Tak to očouzení je opravdu od předstartovního propláchnutí motoru vodíkem. Někdy to neblafne, někdy jo. Na začátku https://www.youtube.com/watch?v=i-zmptK7PDE tohodle videa je Delta opálená přímo strašidelně, skoro půlka dýlky.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 23 2019, 9:44    Předmět: Citovat

Tak asi to funkčně nijak nevadí, tak jako u SpaceShuttle nevadily odpadaný destičky tepelného štítu - do určitého počtu a na přesně definovaných místech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 23 2019, 21:23    Předmět: Citovat

No překvapuje mě to. Hlavně potom, co jsem viděl jak vypadá baterkárna, kde křápnula směs z baterej uniklýho vodíku a sirovodíku. Kolik procent to mělo se už nikdo nedoví ale okna šla i s rámama a dokonce se uvolnila ze zdi i ocelová zárubeň z vinglu 50 x 50 dvoukřídlejch ocelovejch vrat.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 46, 47, 48  Další
Strana 41 z 48

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund