Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizovaný zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 17:48    Předmět: Citovat

Tak jsem ten můj zdroj 0-30V / 3A rozdělal a vůbec netuším, co to je.
Kromě klasiky 723CN, KC307 a KF507 je v tom ještě 741 a tři KC148 a pár zenerek. Matou mě taky ty dva vinutý odpory z drátu.
Pod touhle deskou je ještě samostatnej dvojtej přepínatelnej zdroj pro operáky 9/12/15V.
Malá destička dole vlevo je voltmetr s C520 a zdroj pro něj je zezadu na ampérmetru.
To by mě zajímalo, podle čeho jsem to spáchal ale plošák jsem zcela určitě nenavrhoval já.
No v každým případě to jede od výroby bez závad a podle zažloutlýho ruskýho trafa z EC1033 zdroj dostával docela kouř.
Netrkne Vás někoho ta fotka desky? Kdybych to potřeboval někdy opravit ani nevím jak je to zapojený...
Díky



zdroj 0_30.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.87 kB
 Zobrazeno:  162 krát

zdroj 0_30.jpg



zdroj_deska.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.15 kB
 Zobrazeno:  147 krát

zdroj_deska.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 18:54    Předmět: Citovat

Asi tohle:
KP 83/66



KZ1.png
 Komentář:
 Velikost:  141.41 kB
 Zobrazeno:  107 krát

KZ1.png



KZ.png
 Komentář:
 Velikost:  65.46 kB
 Zobrazeno:  282 krát

KZ.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 10 2019, 8:03    Předmět: Citovat

Bingo!
Děkuji Ti převelice za vynikající detektivní činnost!

Teoretickej dotaz: Kdybych chtěl posílit výstup přidáním druhýho KD503 tak protože tam není klasickej bázovej odpor u KD503, tak bych musel zdvojit T1, T2 a R8? R6 na půlku a silnější diody v proudový cestě. Nojo, ale existuje vůbec ekvivalent KY950 na větší proudy? Opačná polarita je výběr velikej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1122

PříspěvekZaslal: čt říjen 10 2019, 8:42    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Nojo, ale existuje vůbec ekvivalent KY950 na větší proudy?

napr. MUR1620
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 10 2019, 8:46    Předmět: Citovat

Díky, přiznám, že jsem na společnou anodu při bězným prohlížení katalogů nenarazil. Ale nijak zvlášť jsem se po ní nepídil.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: čt říjen 10 2019, 9:51    Předmět: Citovat

Nebylo by lepší nahradit něčím takovým:

https://cz.farnell.com/on-semiconductor/mj15003g/transistor-npn-140v-to-3/dp/9556460?ost=mj15003g&ddkey=https%3Acz-CZ%2FElement14_Czech_Republic%2Fsearch#anchorTechnicalDOCS

a samozřejmě nekupovat ho v Hadexu atp.

A MJ11016 by byl ještě lepší

Usměrňovač ve zdroji pro větší proud nahradit 10 - 20 ampérovým můstkem a při paralelním řazení výkonových tranzistorů (KD5**) doplnit do emitorů vyrovnávací odpory, pokud by byly použity tranzistory se stejným hfe, mohl by stačit 0,1 Ω. Pokud jsou dostatečně silné proudové cesty na pl. spoji, nic jiného by se měnit pro větší proud nemuselo, možná ještě kapacita filtru (a plocha chladiče).



mj.png
 Komentář:
 Velikost:  250.4 kB
 Zobrazeno:  85 krát

mj.png



mj.png
 Komentář:
 Velikost:  150.28 kB
 Zobrazeno:  80 krát

mj.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 10 2019, 23:30    Předmět: Citovat

Asi nemá cenu to moc předělávat. Lepší by bylo udělat zgruntu novej. Někde mám letitej návod na 0-40V/20A. Je to taková spatlanina, předstabilizace řízeným můstkem a za ní lineár. Nejsou v tom žádný speciální součástky, v podstatě to bylo šitý na produkci Tesly. Jsou to v podstatě zdrojový moduly z IBM370 předělaný z třífázu na jednofáz s úpravou na nastavitelný napětí a proud. To zelený C trafo na fotce zdroje nahoře je vlastně z ruský kopie toho IBM zdroje z počítače EC1033. Aby zdroj byl malej, byly tam tyhle trafa tři, na každou fázi jedno.
Kdysi jsem ty počítačový zdroje oprašoval a při měření na testovacím piánu se chovaly neskutečně dobře a na výstupu nebyl vůbec žádnej bordel z předstabilizace, i při plnám zatížení byla na Tektráči s největším zesílením zcela rovná čára s nepatrným šumem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá říjen 11 2019, 17:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá říjen 11 2019, 13:56    Předmět: Citovat

Přesně tak jsou řešený zdroje Mesit, navíc k tomu bohaté předimenzování úplně všeho a regulovatelný proud od nuly.
Taky tam neměli žádný speciální součástky, když si teda odmyslíme Aripoty, C-trafa, tlumivky a v řízených můstcích měl ten nejvýkonnější 40A model použité 25A ruské diody a tyristory.
Zbytek běžná KC, KFY, KD a MAA. Zvlnění okolo 6mV na 100Hz, ale při proudu 40A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: pá říjen 11 2019, 17:42    Předmět: Citovat

Tři ty starý MESITY mám v práci, jeden 40V/40A, ten je v pohodě. Ale ty dva menší, 40V/10A ruší jak prase. Rušení z tyristorů, z předregulace, škodí i v zásuvkách, které jsou napájené z jiné fáze. A při měření osciloskopem je to rušení vidět i za zdí, ve vedlejší dílně. Taky už jsou pět let na skříní a berou si je akorát na zkoušení malých DC motorů, ventilů atp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá říjen 11 2019, 22:05    Předmět: Citovat

Zdravím.
Já jsem si před více než 30 léty postavil tento stabilizovaný zdroj. Napětí nastavitelné od 0 do 30V a proud přepínačem nastavitelný ve třech rozsazích pro plný rozsah analogového ampérmeru a také v tomto rozsahu nastavitelné proudové omezení s indikací při dosažení nastaveného maximálního proudového limitu kdy přechází plynule stabilizátor z regulátoru napětí na regulátor proudu a to v rozsahu 0 až 50mA, 0-500mA a 0-5A. Za poslední roky jsem si pořídil i jiné profesionální zdroje ale stejně nejpoužívanější je stále tento. Žádné rušení, při nerovnoměrném proudovém odběru není nad analogový ukazatel. Stupnice měřáku i potenciometrů pěkně poctivě ručně nakresleny. Při uvádění zdroje do provozu jsem nastavil plný proud a výstupní svorky zkratoval a nechal zdroj několik hodin trápit, což důstojně přežil a od té doby šlape bez poruchy.

(Edit- oprava schéma zapojení)



P1090187.JPG
 Komentář:
 Velikost:  177.03 kB
 Zobrazeno:  129 krát

P1090187.JPG



Stabilizovaný zdroj.png
 Komentář:
 Velikost:  87.24 kB
 Zobrazeno:  25 krát

Stabilizovaný zdroj.png




Naposledy upravil lubos1961 dne pá březen 08 2024, 19:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 1:14    Předmět: Citovat

Víš o tom, že máš malovanej 723 plastovej futrál a číslování máš na kulatej futrál, takže pěknej zmatek, obojí je číslovaný jinak.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 1:49    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes konečně dodělal rekonstrukci toho starýho lineáru z AR - KP83 strana 66. Je to ten SZ1. Je v něm nově silnější trafo 210VA a mám usměrněnej a vyfiltrovanej sekundár 48V. Na výstupu je ztrojený KD502, původní můstek je nahrazen 10A blokem, výstupní dvojdioda je šotka na 10A. Špagáty jsou příslušně posíleny na předpokládaný odběr max 5A. To samý proudový pěšiny na plošáku je přidanej 1 mm drát a propájenej po celý dýlce.
Šlo to na první šlápnutí a umělo to samý jako původní stav před rekonstrukcí 0-30V/0-3A. Když jsem to zatížil na 5V aby byl odběr 3A tak dvě KD502 měly 46℃ a jedna 41℃. No zjevně se procesu účastní všechny, ale nejchladnější trochu míň.
Tak jsem začal bádat, jak zvýšit výstupní napětí na zamýšlených 35V výstupních. To se mi povedlo, ale od tý doby je minimální výstupní napětí kolem 3V a nedaří se mi ho poslat níž. Před tím zatěžováním bylo Umin od 0V. Divný, P5 by měl umět nastavit 0V na výstupu ale vůbec nereaguje, pouze s ním jde hejbat s maximálním napětím. Trimr P4 by měl umět nastavit maximum 30V ale taky nereaguje. Desetiotáčka pro nastavení napětí ale chodí. Reference je 7,13V, tedy OK.
Proudem se taky nedostanu nad 3,1A. Omezení napětí s proudem a ledka přetížení funguje správně. Ale tam je to jasný, musí se snížit odpor R6 = 0,2R na kterým 3,1A udělá trochu nad 0,62V a tím zabere vnitřní tranzistor proudovýho omezení 723. Zkusím ho vyměnit za 0,12, nebo 0,1R. Ono to je stejně jen taková sychrovka, o proudový omezení se stará MAA741 a T5.
No a taky budu muset asi zmenšit R13 0,7R, bočník ampérmetru a snímač pro proudový omezení přes 741. Doufám, že se nedostanu pod citlivost ručkovýho ampérmetru. Je to průmyslák s malou citlivostí.
Nemáte někdo nápad co by mohlo dělat posun minimálního napětí z 0 na cca 3V? Nikde se nic nepálilo ani netopilo ani žádnej šlusanec nebo prskanec od volšových rukou.
Jo a ve schematu na předešlý stránce je krpa, R9 není připojenej na kolektory T1 a T2 ale mezi D8 a D9.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 15:06    Předmět: Citovat

Mám něco podobnýho, ale jen 25V/2A. Ale nechtěl jsem víc, šel by zvednout. Regulace od 0V, plynulá regulace výst proudu vč stupnice, indikace limitu, zkratu, teploty LEDky + pípák. Najdu AR podle kterýho to je + moje úpravy, pokud chceš.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 15:15    Předmět: Citovat

Není to ten SZ II, co byl ve stejný konstrukční příloze? Jsou si dost podobný a myslím, že je právě 0-25V/0-2A.
Jestli něco najdeš, budu rád. Dnes jsem na to ještě nešáhl, nebyl čas. Akorát jsem si přečetl popis funkce a prolezl schema a nějak mě těch 3V minimum, co to začalo najednou dávat po tý zatěžovací zkoušce stále nedává smysl, že to nereaguje na žádnej nastavovací prvek. Asi je něco načatý. Možná to nezvládl T1 KF508 v buzení tří paralelních KD503. Chtěl jsem tam dát po odzkoušení předělanýho zdroje KD137 nebo darlingtona pokud by to nestačilo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 16:02    Předmět: Citovat

Jo kouknu.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund