Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hledání přerušené žíly kabelu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 22:34    Předmět: Citovat

Ono většinou po tomhle zapojení kabelu stačí přejet "živým" vodičem z multimetru a vodič COOM "přizemňovat" v ruce. Rozsah nastavit na střídavé napětí tak, aby se nepřeplňoval LCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 10:03    Předmět: Citovat

Zkoušečka s LCD displejem na obrázku od Yarda1 se prodává pod různým označením od asi 30Kč. Mám ji pouze na přerušené šňůry, jinak je k ničemu. Řada kusů má při bezkontaktním zkoušení "paměťový efekt" - indikuje i po oddálení od vodiče pod napětím. Pak se musí indikace (blesk) zhasnout zkratováním hrotu a dotykové plošky rukou. Z toho důvodu je potřeba postupovat od konce šňůry za místem přerušení. Na přerušený vodič je nutné vždy připojit fázi, minimálně jeden nepřerušený na N.

Jinak při kontaktním měření zkoušečka často ukazuje nesmysly. Například na vodiči N u mě indikuje napětí ≥36V, skutečnost proti zemi <0,5V. Počátkem 90-tých let byly tyto zkoušečky kvalitnější, ale stály až 250Kč. Současně je to zřejmě čína, prodávaná pod různými značkami. Jediná výhoda je provoz bez baterií a cena - na občasné jednoúčelové použití se za ten šmejd dá 30Kč obětovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 3:49    Předmět: Citovat

Jenom pro zajímavost, jak si pomáhali radioopraváři v 50.letech.


Opravy prerusenych snur.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.03 kB
 Zobrazeno:  126 krát

Opravy prerusenych snur.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 10:10    Předmět: Citovat

Ten paměťový efekt měly všechny tyhle zkoušečky. Je to jen malý LCD displej připojený na odporový dělič. A pokud se na ně dostane stejnosměrný proud, tak se nabije a dělá to tohle. Stačí prsty spojit hrot z ploškou dotykovou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 20 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Kapacitní metoda /měření kapacity proti zdravým žilám/ a výpočet přerušeného místa selhává. Pravděpodobně mají obě ty zdravé žíly v jednom místě ASI zeslabenou izolaci, nebo něco takového, co zvyšuje jejich kapacitu proti sobě.
Poškozená žíla toto zeslabení izolace zřejmě nemá. Podle mě i půjde o ono místo, kde se v kabelu "asi něco stalo" už při výrobě a nebude v pořádku izolace i těch zbývajících dvou nepřerušených.
Zvenčí a důkladnou prohlídkou prostě nic vidět není. Žádná boulička, nebo tmavé místo, či snad nějaké zauzlování žil pod pláštěm - celé jsem to ještě jednou snad hodinu prohlížel.
Prostě nejprve změřím kapacitu zdravých žil proti sobě, abych zjistil, "kolik to má mít" na celou délku. Pak měřím kapacitu přerušené žíly z jednoho a z druhého konce proti libovolné zdravé.
Když pak měřím přerušenou žílu z jedné a pak z druhé strany /proti jedné či druhé zdravé/, tak mi výpočtem vychází to přerušené místo při měření proti jedné zdravé v jednom směru o 3m dál, než když měřím proti druhé zdravé. Tolerance 3m se mi zdá být velkou..
Ještě zkusím zdravé žíly spojit paralelně, zda se místo přerušení "upřesní". Ale to asi nebude k ničemu.
Pokud nebude, tak snad opravdu vytáhnu nějaké to rádio a zkusím tu metodu s gramo vstupem Very Happy
Ono na 50m+ je to asi trochu něco jiného, než třeba na 5m...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so duben 20 2019, 15:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tolerance 3m se mi zdá být velkou..
Ono na 50m+ je to asi trochu něco jiného, než třeba na 5m...

mě se naopak zdá být přesnost pod 10% docela dobrá . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 20 2019, 16:25    Předmět: Citovat

Chtěl bych to najít s přesností aspoň "0,5%", tedy tak těch 10-15cm, ideálně méně.
Je to jednak řádná výzva a jednak 50m+ CYSY 3Cx2,5 už není úplně zadara, žejo..
A pak rád zveřejním, jak a čím jsem to tak přesně našel.
Něčím to jít musí i s použitím "domácích" prostředků, bez profi hledačů poruch kabelů.
Ale taky si zároveň uvědomuju, že těch 50+ už asi je za hranicí využití čehokoli amatérského..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so duben 20 2019, 17:20    Předmět: Citovat

Kdybys vzal (půjčil, nebo za pár kaček koupil) tu zkoušečku co ti radil Yarda1 a postup podle BOBOBO, už mohlo být dávno hotovo s přesností na centimetr.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 8:13    Předmět: Citovat

Půjčil jsem si tu bezdotykovou "fázovku" a...hovno.
Nějakým kapacitním svodem toho přerušeného místa /uvidíte na fotce, bylo to jen asi 1mm!/ to mělo s tou signalizací superspolehlivé zkoušečky za stokorunu a na 50m káblu toleranci okolo 5m..no nic.
Až použitím můstku BM498 a měřením kapacit podle předchozího popisu /poprvé jsem ale měřil jen multimetrem a na rozsazích 20nF a 2nF/ jsem konečně upřesnil místo přerušení na ±50cm.
Bylo mezi 2,5 a 3,5m od jednoho konce celého 50m kabelu. Zvenčí nebylo absolutně nic vidět.
Jako jasně, na 50m káblu je to prd, mohl jsem to cvaknout na 4m a vymeteno.
Já ale chtěl už z principu a kuva přesně, na pár milimetrů najít místo, kde mám holit, kde je ta modrá žíla jaksi filigránsky přerušená, že to takhle ošidilo i opravdu dobře zcejchovaný RLC můstek.

Nejblíž to trefili asi všichni ti, co radili ty nejbrutálnější metody Twisted Evil

Vzal jsem nepotřebné výstupní trafo 3AN673.22, původně ze 100W výkonového modulu ADJ636 /pro RPD, sekundár 240V/. Kdybych ho náhodou poničil, nic by se nestalo.
Tři, původně paralelně spojená vinutí sekundáru 240V, jsem spojil do série. Všecky žíly, kromě toho krátkého úseku modrého, někde mezi 2,5 a 3,5m jsem připojil na jeden vývod "nového" sekundáru.
Ten krátký úsek modrého na druhý vývod.
Původní primár výstupáku /je tam normálně asi 18Vef při 100W výkonu/ jsem připojil na variák.
Kábl byl rozmotaný cikcak "na hromadu", tak už jsem jenom počkal, až se začne smrákat, zapl variák, začal zvedat napětí až někam ke 40-50V a už jsem se jen díval, kde se v tom cca metrovém úseku, 2,5-3,5m od určeného konce káblu, "svítí". Taky, že jo - a k tomu i dost hlasitý prskot Very Happy
Takže konečná přesnost určení místa přerušení asi ±2mm.
Napětí sekundáru trafa mohlo dělat tak 2,5-3kV naprázdno. Při průrazech a se špičkami, to bylo tak akorát. Začalo to pěkně sršet a svítit i přes plášť, ale neprobilo to izolace ostatních žil - což by se zcela jistě stalo, pokud bych použil zapalovací cívku z auta, nebo nějaký ten 100kV paralyzér.
Zřejmě stejného výsledku bych dosáhl i s rozptylákem okolo 3-4kV z nějaké neonové reklamy + variák, ale z "neonové oblasti" mám jen ten malý, okolo 1,5kV a ani nevím, jestli je funkční. A pak ty jejich perfektní, silikonové vn káble na 25kV.
Fakt netuším, co se v tom káblu mohlo stát, po doslova pár použitích, ale tipl bych si výrobní vadu.



kabl.jpg
 Komentář:
 Velikost:  36.77 kB
 Zobrazeno:  92 krát

kabl.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 16:19    Předmět: Citovat

Nepostupoval jsi dle našeho vedení . Proto jsi to nenašel .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 17:50    Předmět: Citovat

Ale já to našel a taky píšu, s jakou přesností a čím.
Bořku, postupovat podle Tebe, tak nejsem hotovej doteď Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 23:27    Předmět: Citovat

Sinclaire, možná to bylo stejný jako u mě před asi 15 lety. CYKY 3Cx1,5 ve zdi, modrá nevedla. Půjčil jsem si rázovej gener a stetoskopem jsem šel po trase až jsem našel prskání. Po vysekání a rozříznutí naprosto neporušenýho kabelu jsem zjistil, že modrej drát je přerušenej a ostatní netknutý. Nějaký hovado v Draka kabely prostě když došel modrej drát, tak dal novej a kabel neukončil a jel dál.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá září 20 2019, 7:11    Předmět: Citovat

Už je z tebe , sinclaire , nebo si tak říká osoba vykolejená?, jen bohapustý žvanil . Obětoval jsem na to kabel . Přesnost najdutí je do 5mm . TEČKA , žvanile .


IMG_0021.JPG
 Komentář:
 Velikost:  121.35 kB
 Zobrazeno:  81 krát

IMG_0021.JPG



IMG_0019.JPG
 Komentář:
 Velikost:  168.31 kB
 Zobrazeno:  80 krát

IMG_0019.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá září 20 2019, 9:04    Předmět: Citovat

U delšího kabelu je někdy nutné spojit s nulou všechny ostatní nepřerušené vodiče, jeden nemusí stačit. Na zmíněné padesátimetrové šňůře by ta levná zkoušečka za 30kč indikovala přes kapacitu po celé délce. A jak jsem psal, s tímto typem je potřeba postupovat od konce bez napětí (za místem přerušení), pak spolehlivě indikuje s přesností na milimetry. Bateriová zkoušečka se může chovat podobně, záleží na konkrétním typu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund