Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kolik stojí 1 km elektroautomobilu ?
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2012
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 18:15    Předmět: Kolik stojí 1 km elektroautomobilu ? Citovat

Mohl bych se obrátit na zde přítomné majitele elektroautomobilu, na kolik je přijde 1 km jízdy? Předpokládám, že to momentálně asi bude dost málo, ale do budoucna musí dojít k razantnímu navýšení ceny za nabití, ne ? Přece stát nepřijde o spotřební daň, kterou dnes má z PHM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 18:37    Předmět: Citovat

Obvykle se uvádí, že běžné e-auto spotřebuje cca 15 kWh/100 km.
Za kolik se to koupí, je věc jiná. Spektrum sahá od zdarma, přes domácnostní tarify, až po (v některých rychlonabíječkách na dálnicích po Evropě) cenu srovnatelnou s benzínem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 18:54    Předmět: Citovat

dvorak napsal(a):
, na kolik je přijde 1 km jízdy?

Dost divná otázka. Nechceš specifikovat, o co ti doopravdy jde?

tomasjedno napsal(a):
Obvykle se uvádí, že běžné e-auto spotřebuje cca 15 kWh/100 km.

Pokud bys tedy chtěl jen tu momentální spotřebu jako náklady na 1 km, tak počty jsou jednoduché. 15 x 5 = 75 Kč na 100 km, tzn. 0,75 Kč na 1 km.

Pokud bys ale chtěl vědět, na kolik tě ten 1 km jízdy vyjde doopravdy, tak počty jsou taky jednoduché. Vyber si jakýkoliv elektromobil a nech si na něj vypočítat lízing na 5 let. Je to celková částka, kterou za ni dáš i kdybys platit hotově, jen bys ji neviděl hned. Vyděl si to potom 5 lety, dále to vyděl ročním nájezdem kilometrů a připočti elektrickou spotřebu 0,75 Kč a máš reálnou cenu na 1 km.
Kolik ti vychází? Wink

A když se budeš nudit, tak to samé můžeš spočítat u nějakého nového auta na benzín do těch 52 kW.
Ani u jednoho k tomu nepočítej náklady na provoz (údržbu, opravy, gumy, olej) za těch 5 let, abys nebyl nas.r.anej. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Můj dvorní soustružník, nejšikovnější člověk pod Sluncem, jezdí v jím opravené Tesle (model S) za 0,40Kč/km. Aspoň takto mi to říkal.
Já mám dlouhodobý průměr na LPG Roomsteru (1.4) 1,31Kč/km, od 29.1.2018 do dneška jsem najel 25933km a stálo mě to 33.862,86Kč.
Na Felicii (1.3) jsem měl dlouhodobý průměr 1,35Kč/km, od 6.9.2010 do 16.1.2018 jsem najel 96030km a stálo mě to 129.858,80Kč.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 19:47    Předmět: Citovat

smazáno

Naposledy upravil Davidus dne pá únor 18 2022, 2:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 20:05    Předmět: Citovat

Myslím že jen otázka času než se bude platit spotřební daň při nabíjení doma, stejně jako to mají auta na CNG.
Elektromobil fajn do města nebo druhý do rodiny. Jenže cena je úlet.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 20:28    Předmět: Citovat

Nelze počítat cenu jen za elektriku spotřebovanou na 1km jízdy, to je jako porovnávat spotřebu benzínu a LPG v litrech (LPG má výrazně nižší hustotu, srovnatelná energetická spotřeba v kJ nebo MJ při shodným stechiometrickým spalovacím procesu proto litrově vychází ve srovnání s benzínem nevýhodně pro LPG - kilogramově (což je správnej způsob porovnávání) je přitom shodná. Srovnávat cenu elektriky a benzínu jako zdroje energie bez zahrnutí výrobní/prodejní ceny, ceny amortizace, ceny za recyklaci vysloužilýho vozidla i za získání 1kWh do formy jízdní energie/rychlosti/dojezdový vzdálenosti JE NAPROSTÁ PITOMOST, který se ZÁMĚRNĚ DOPOUŠTĚJÍ lobbingový skupiny prosazující elektrifikaci na silnice. Realita je taková, že pokud se zahrnou SKUTEČNĚ VŠECKY náklady na výrobu elektromobilu i na jeho recyklaci spolu s nákladama na výrobu energie na 1km jízdy (aby se skutečně daly náklady elektromobil vs. spalovací auto REÁLNĚ POROVNAT), vyjdou hodnoty stavějící všecky rádoby ekologický lobbistický kecy na hlavu - při dnešním stavu techniky jsou zhruba dvoj až trojnásobný v porovnání s vozidlem na fosilní respektive alternativní palivo - ale každopádně s motorem s vnitřním spalováním. Přitom ještě před zhruba 10 lety, než došlo k výrazným posunům dopředu na poli akumulátorovejch technologií, byly ty náklady ještě mnohem vyšší - cca 10-násobný ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 20:33    Předmět: Citovat

Porovnávat náklady tak sporadického pohonu s tak rozšířeným je asi tak průkazné, jako porovnávat náklady koňské/železniční dopravy s automobilem v době, kdy Bertha Benzová jela tu svou jízdu s trojkolkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 20:50    Předmět: Citovat

Tak ono to porovnat jde - ale když se řekne A, musí se říct i B - neboli neporovnávat JENOM náklady na spotřebovanou finální formu energie pro přesun o 1km vzdálenosti. Musí se porovnat VŠECKY vstupní náklady a ty pak podělit počtem celkově za dobu předpokládaný životnosti vozidla ujetejch kilometrů - VČETNĚ NÁKLADŮ NA ÚDRŽBU, protože prostě ty nejdou z běžnýho používání vyloučit. Pak se získá relevantní a reálně vypovídající údaj ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 21:24    Předmět: Citovat

smazáno

Naposledy upravil Davidus dne pá únor 18 2022, 2:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 22:06    Předmět: Citovat

Já nepotřebuju žádný zkušenosti s elektromobilitou ke svýmu vyjádření, že porovnávat náklady na 100km jízdy jen formou ceny energie spotřebovaný na jízdu JE NEBESKÁ PÝČOVINA. To klidně můžu říct, že můžeme zrušit restaurace, protože stejk učuněnej doma z masa koupenýho v marketu vyjde na 1/4 peněz, který za stejnej kus masa zaplatím hospodskýmu - a nezahrnout do nákladů cenu za energii a lidskou práci spojenou s jeho přípravou, naservírováním a úklidem pozůstatků konzumace včetně mytí nádobí a v neposlední řadě nákladů na provoz samotnejch prostor celý domácnosti. Budu přitom stejnej debilní demagog, jako ekofašouni prosazující elektromobilitu. Jenže to, že vejfuk všech těch elmobilů a elkoloběžek je v Prunéřově, Tušimicích, Mělníku nebo Chvaleticích už žádnej jejich obskurní prosazovač neřekne. To je to, že když chceš říkat A, nesmíš zapomínat říct i to B.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 22:08    Předmět: Citovat

Nemá to nic společného s tím, kdo má kde kolik najeto. Každý podnikový (či firemní) ekonom ti spočítá náklady na 1 km stejným způsobem, tj. včetně investice na pořízení zařízení a potom i na údržbu a opravy po dobu 5 let. To je totiž minimální doba na uplatnění odpisů do nákladů. A k tomu ti hodí jednoduchou otázku - "Kde máš započtenou cenu dalšího (nového) zařízení?". Takže stačí to porovnat u elektromobilu a normálního auta tak, jak jsem naznačil. Namlouvat si takové pohádky, že ta auta někdo rozdává zadarmo, tak na to jsme snad už velcí. No a koupit si 3 Fábky nebo jeden elektromobil? To nebudeš ani přemýšlet o spotřebě vlastní energie za 1 km. U ničeho. Wink
Myslím si, že by mělo smysl něco počítat při stejné pořizovací ceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 22:49    Předmět: Citovat

smazáno

Naposledy upravil Davidus dne pá únor 18 2022, 2:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 23:23    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
ať počítám jak počítám tak mi vychází 2.6kWh na 100km. ... Pořád o dost lepší jak jet na benzín. Z ekonomického i z ekologického hlediska. Elektrárny dokáží spalovat daleko efektivněji a čistěji i když běží na uhlí ...
Jo, jenže celá ta tvoje ekonomická úspora tkví ve spotřební dani z benzínu.
Elektrárny na uhlí čistěji než nová auta? Fakt?
Daleko efektivněji? S připočtením distribučních ztrát to vyjde nastejno.

Davidus napsal(a):

V nižších cenových kategoriích elektromobily zatím moc bohužel nejsou.
Ale jo, akorát stojí dvakrát tolik co stejné modely v čmoudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 17 2019, 23:49    Předmět: Citovat

Celá ta elektromobilita je nebetyčná a nic neřešící 3,14čovina. Copak Vám ještě nedošlo, že až dojdou fosílie, tak skončí tahle civilizace? Cca 70% vyráběnejch věcí se dělá z fosílií a nebo za pomocí fosílií. Já se toho naštěstí nedožiju.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Další
Strana 1 z 17

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund