Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada tantalů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 6:33    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
tantaly nemám moc rád. Právě kvůli svodům a průrazům, když se překročí povolené napětí tantalu, klidně o pár desetinek (stačí nějaká špička)
Tak ono je to taky otázka rezervy v dimenzování. Tantaly jak kapkové, tak v plechu jsme používali v Tesle do palubní techniky, elektronika podstupovala velmi tvrdé testy a případné selhání u dodávek pro armádu by řešily nikoli reklamace, ale soudruh prokurátor. Muselo to být zkrátka příčetně navrženo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 12:31    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Kazdej at si udela obrazek sam, kdo je tu popletenej a natvrdlej...

Já zapo... Viz: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=90505&postdays=0&postorder=asc&start=75měl, že všichni ostatní jsou pitomci
Génius jsi pouze a jenom ty...

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 12:53    Předmět: Citovat

To si piš...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 19:08    Předmět: Citovat

Mně osobně tantaly nijak nevadí a pokud jsem někdy našel vadný, tak to byl vždy kapkový.
Naopak mám hrůzu z keramických kondenzátorů vysokých kapacit, je pro mě naprosto nepředstavitelné kamkoli smysluplně a za rozumný peníze dávat třeba keramiku 10uF/16V i s tou její teplotní závislostí.
Tuhle jsem chtěl použít keramiku 1uF, myslím na 25V, jen jako vazební na vstupu a časovou konstantu do analogového, poměrně přesného indikátoru modulace. Byly to výrobky Vishay, takže to nebyl žádný šmejd, ale vlastnosti. Furt je to jenom keramika a žádná kosmická technologie..

Ta teplotní závislost kapacity těch keramik nad 1uF, co měly být zrovna v indikátorech do přenosného aparátu, mě tak vyděsila, že jsem tam raději dal mini-Nippony 3,5x7mm a 4,5x7mm na 105°C.
Není to dobrý na nic, než na blokování napájení, pro úsporu místa i financí za tantaly, kde ta tragická závislost kapacity na teplotě zařízení zas tolik nevadí. Spotřebka, co se za 3 roky semele a do té doby "nějak" funguje.
Vážně si neumím představit, kam bych použil keramiku 22uF..
Když už si s tím dávám tu práci, tak automaticky počítám s tím, že to bude fungovat dlouho - a na to potřebuju kondenzátor, co s tím požadavkem bude v souladu. Ne karamiku, co je v některých směrech horší, než legendární Supermit TK782-784...
Je to furt jen keramika, co když není z trochu lepší hmoty ala NP0, tak možná do smd osazované IT spotřební techniky.

Naposled jsem viděl takový keramiky okolo 2,2uF /vedle klasických smd 10uF tantalů!/ v nějakém smart WiFi modulu od O2 TV.
Zbytek desky bych ještě našel.. Je to prachsprostá spotřebka a tam se to snad použít dá, když to pracuje za poměrně stálých teplot v obývákách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 19:18    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Mně osobně tantaly nijak nevadí a pokud jsem někdy našel vadný, tak to byl vždy kapkový.

Nemám námitek a vlastně to ani nemusela být Tesla, kde to dělalo problémy. Třeby generátor Schlumberger CRC 4419. Co mě ta svině natrápila, samozřejmě všechno v napájecím zdroji...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 12 2019, 19:30    Předmět: Citovat

Ty keramiky vyssich kapacit se pouzivaji pouze na blokovani, filtraci apod. Na nic jineho se nehodi. Ja delam prevazne digitalni techniku a tam se jakekoliv kondiky jinam nez na tohle prakticky nepouzivaji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po září 16 2019, 14:11    Předmět: Citovat

Pokud zradil tantal,pokaždý byl kapkovej a navíc použitej.Třeba TE154 zatím nikdy,napěťově dávám kondenzátory s napětím potisku asi 2-3x toho,co je v obvodu.Pokud je v obvodu 5V,použiju tantaly s potiskem 16V- a v nouzi 10V- ,nikoliv 6V3 a podobný.Nepoužívám je nijak "vysoko",nejodolnější mám jenom 50V-
BTW.Pokud má tantal svod,brzo bude po něm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1304
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2019, 16:10    Předmět: kapkove tantaly... Citovat

Jojo, kapkove tantaly, to vypada na mor stare elektroniky. Dosud sem s nima nemel problem, ale slysel sem od znamych o ruznych vybusich pri zapnuti. No a zrovna sem o vikendu ozivoval tuhle peknou 286MB a po pripojeni na zdroj se okamzite vypnul. Zistil sem, ze zkrat je na vetvi -12V. Abych nemusel hledat ktery kond to je, tak sem na onu vetev pripojil reg. zdroj a trochu tomu pustil par amper a mily tantal se prozradil vzapeti dymem, byl hned u napajeciho konektoru, na fotce uz je nahrazen tim oranzovym. Jinak desce nic neni (nacatou baterku sem hned odpajel) a pekne bezi. Onboard ma 1MB RAM + 4 sloty na SIMM.


MB 286-16 AMD.jpg
 Komentář:
 Velikost:  266.12 kB
 Zobrazeno:  77 krát

MB 286-16 AMD.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund