Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rodina zesilovačů TW140 - diskuze
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Když vidím ty dvě KU612 paraleně, tak se mi chce blejt.
Dám 100ks KU612 za korunu a poštovné, najde se zájemce ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 18:14    Předmět: Citovat

Je to chyba, emitoráky na srovnání Ube těch paralelně spojených, tam na schématu chybí, desku jsem ale nekontroloval.

Taky disponuju stovkama KU611/612. Spíš ale kvůli výběru a taky hodně díky tomu, že byly v Uh.Brodě ke konci skoro zdarma. Přesněji - byly na váhu - vůbec nikdo některé typy nechtěl, takové KU601/602 už vůbec ne.
Stejně tak prodávali na váhu ke konci firmy ETROS i všelijaký ty KD601, KD602, KD605, KD606, KD615, KD616 a podobný "méněcenný" typy, malý i velký, naše i ze zbytku RVHP.
Ruský-sovětský a rumunský i maďarský tranzistory byly pak úplně zdarma, ty nikdo ani nevážil, ani nepočítal. Málokdo věděl, co jsou zač třeba KT814/KT815, KT3107 a desítky dalších.
Já ale nezaváhal a furt některé používám Very Happy
Dcerka mě prokleje, až zaklepu paprčama Very Happy

Zesilovače, byť slabý, kde by byly TO66 na koncovém stupni, bych z nich teda rozhodně nestavěl. A už vůbec ne aspoň bez triaku na výstupu.
Když už rychlý kvazoš, tak s KU601/602, má to opravdu zajímavý zvuk, jak jsem psal výše.
Když už TO66, tak už je snad lepší ten komplementár z přebytečných KD33x a zbytek KF/KFY, co člověk poshrabuje po koutech šuplíků.
Komplementáry z těchto malých KD33x, nebo KD237T/238T hrajou taky velice pěkně.
Ale stejně se z jedné dvojice TO66 prostě nedá tahat víc, než asi těch 10W/4R. 15W/4R už je bez ochran slušná nadrzlost.

Při výkonech 2x10W odcházely i komplementární konce KD333/334 v minizesilovači Z710A. Ale nemohly za to ty tranzistory samotný, nýbrž stejný šulda z Tesly Bratislava, co "konstruoval" i koncové zesilovače 810A-816A. Úplně bez hlídání předpětí od teploty. V 810A a 637A jim to při 2x7W ještě prošlo, ale v 813A-816A a s KD606 už ne. Feferóni, no...Very Happy

To už opravdu radši ty KU601/602, to je úplně jiný kafe.
Psal jsem ohledně těchto dvou typů nedávno Kremikovi, co jsem jedné KU602 nechtě provedl a co v DC režimu přežila.

Opravdu mají ty Baxandall diody ve kvazoši takový přínos, aby vůbec stálo za to je tam dávat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JMD



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 120

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 19:38    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Opravdu mají ty Baxandall diody ve kvazoši takový přínos, aby vůbec stálo za to je tam dávat?

Používam ich, ale ani raz som prinos zapojenia diódy neporovnával meraním. V simulácii mi to nevykazovalo zásadný rozdiel, ale možno som sledoval nesprávne parametre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 20:24    Předmět: Citovat

Vyhrabal jsem jednu starší simulaci z roku 2007, můj prcovní název amp5z.
Je to trochu složitější, mám to sem dát ?
Zkreslení bylo myslím pod 0,01% na 100kHz, SR 400V/us
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JMD



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 120

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 20:37    Předmět: Citovat

Mna by to potešilo, ak môžem poprosiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út září 10 2019, 20:40    Předmět: Citovat

Dá mi to chvíli přenést z archaické W98 Very Happy
Ale zese můžu dát odkaz na soubor.
Schema a odezva na 500kHz obdélník různých amplitud až do přebuzení.
Jestli umíte takovej zesilovač, tak mi dejte laskavě vědět.
Je to produkt z roku 2007, takže to mohu uvolnit.
Na vidláka s páječkou je to asi moc složitý Very Happy



amp5zschema.png
 Komentář:
 Velikost:  24.93 kB
 Zobrazeno:  517 krát

amp5zschema.png



amp5ztiming.png
 Komentář:
 Velikost:  14.17 kB
 Zobrazeno:  180 krát

amp5ztiming.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st září 11 2019, 5:46    Předmět: Citovat

Jak jsou řešeny V23 a V24?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JMD



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 120

PříspěvekZaslal: st září 11 2019, 6:01    Předmět: Citovat

Ďakujem pekne. Nečakal som použitie celosymetrickeho zapojenia od vstupných obvodov. Prekvapením mi je cfp na vstupe. Pekne je riešené budenie koncových MOS vrátane 100n kondenzátorov priečne medzi G. Čakal som zopár bootstrapov, ktoré mi motajú hlavu a zopár kompenzácii linearity ako si ukázal v Atómových Dudoch. Tu však je len ECcko, zato však pekne navrhnuté.

Neviem presný účel zavedenia spätnej väzby cez D16 a D17, asi to bude viac ako väzba. Pod 9V zdrojmi V24 a V23 si môžem predstaviť len zenerky? R133 s hodnotou 201,5k je vyváženie DC na výstupe?
Predsa že by nejaký bootstrap na pozíciii 15V zdrojov V16 a V17? Pravdupovediac ako aj v iných prípadoch neviem ako by fungoval operety o výstup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st září 11 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Je to jen simulační schema, které ukazuje, co bylo zapotřebí pro buzení MOSFETů na přeběhovou rychlost 400V/us, budicí proudy gate až 500mA.
Potom je lepší je nebudit budičem od výkonového napájení, ale budičem s plovoucím napájením, který jede v AB třídě a budicí proud je tam jen dynamicky, výkonově se tomu ještě pomůže, když se odbuzuje proti source.

Napájení EC tady bylo z jednoduchého spínaného plovoucího zdroje, protože to byl dc zesilovač. Pro audiozesilovč by stačilo bootstrapové napájení, nebo zdroje proudu z napájení, klidový odběr EC byl asi 30mA i s budičem.

Vazba D16, D17 byla jen na likvidaci saturace, zlepšení odtrhů při limitaci.

Zdroje V23, V24 jsou teplotně závislé a bylo to odvozeno od plovoucího napájení.

EC umožňovala nastavit malý klidový proud MOSFETů, protože dobře korigovala přechodové zkreslení.

Zákazník o minimalizované zkreslení nestál a tak byla EC vypuštěna, plovoucí budič MOSFETů tam ale zůstal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 11:11    Předmět: Citovat

Ahoj,
do ruky se mi dostal TW40 bastlený ze "sypané" stavebnice, bohužel je v žalostném stavu, totiž byl už v době vzniku.
Dělal to někdo snad klempířským kopytem a cínem bez kalafuny.
Bude to třeba celé přepájet tak bych při té příležitosti chtěl udělat úpravy, které nevyžadují dramatické změny na tišťáku.
Můžou se mi zkušení vyjádřit k tomu, co jsem posbíral z různých zdrojů, sepsal a chtěl bych udělat?
Označení je psané pro levý kanál.

1) T103 nahradit nízkošumovým, BC413C nemůžu sehnat, doporučíte jiný sehnatelný?
2) C111 nahradit za 5M/50V a přidat z minus pólu odpor 22k na zem, nebo C111 nahradit svitkem 4u7 a C114 nahradit zkratem?
3) k R309 přidat paralelně keramický kondenzátor 100p
4) vypustit R313
5) přidat diodu mezi báze T304 - T305, stačí jakákoliv KY132 nebo jiná? Jaký má mít úbytek při pracovním proudu (co nejmenší/co největší)?
6) nahradit C306 elektrolytem 2G/50V
7) nahradit C1 elektrolytem 4G7 a víc (co se vejde na výšku)/80V

Ještě mám na stole druhý TW, který má v konci trimry (na dostavení pracovního bodu konce?). Při otáčení se mění napětí na emitorech konců zhruba okolo poloviny napájecího napětí. Je to standard nebo dobastl?
V žádném schématu TW40 jsem to neviděl.

Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 11:39    Předmět: Citovat

Jaké jsou tam potenciometry na hlasitost ?

Jediná "dramatická" změna na tišťáku je přeškrab mezi bázemi koncáků, ten je nutný.
Diodu jsem dával zespoda, přímo mezi vývody bází konců.
Na napětí není žádný velký požadavek, měla by to být spolehlivá Si 1A dioda, která má úbytek při 100mA 0,7-0,8V.
Dával jsem tam 1N4002 ve skle, protože ty když praskly, tak to bylo vidět, u plastového pouzdra to vidět být nemusí.


Naposledy upravil danhard dne st září 25 2019, 11:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 11:53    Předmět: Citovat

Aha, na ty jsem zapomněl,
Cool potenciometr 1MOhm/Y vyměnit za 100kOhm + upravit fyziologii
Dík za nakopnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 12:02    Předmět: Citovat

Na chrastění poťáků má větší vliv C115, protože je na něm největší napětí.
Protože na korekcích není definovaný dc potenciál, tak je C114 obráceně polarizován, stačí ho otočit a svodové poměry se vylepší.

Jaké tam máš koncáky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 12:28    Předmět: Citovat

Stačí ho otočit (spíš asi i vyměnit, jestli byl celou dobu polarizovaný opačně) a nepřidávat ten odpor 22k proti zemi?

Konec KD606/4NU74, na tom bastlu je jeden kanál odpálený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 12:33    Předmět: Citovat

Obyčejnou diodu mezi konce můžeš dát jen když jsou tam dva Si konce.
S Si+Ge už by to bylo pootevřený, ale můžeš dá 1A Schottky SB160.

C114, netekl tam žádný větší proud, nedošlo k žádné degradaci, klidně ho jen otoč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24  Další
Strana 21 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund