Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aku makita náhrada ni-cd za li-ion

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Kolik akumulátorů použít
3x 18650
23%
 23%  [ 3 ]
4x 18650
76%
 76%  [ 10 ]
Celkem hlasů : 13

Autor Zpráva
menfred95



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 0:07    Předmět: Aku makita náhrada ni-cd za li-ion Citovat

Zdravím,

vlastním aku vrtačku makita 6271, která využívá ni-cd články - původní akumulátor je 12V 1,3Ah. Chtěl bych ni-cd články nahradit li-ion články 18650, ale nevím jestli použít 3 nebo 4 články, při třech článcích to při nominálním napětí vychází na cca 10,8V což už mi přijde celkem málo (nepoužitelně) i vzhledem k velikosti proudu, ale při čtyřech článcích v plně nabitém stavu to vychází na 16,8V což už se mi zdá dost a nejsem si jistý jak to bude motor vrtačky snášet. Nominální napětí při čtyřech článcích by bylo 14,4V což si myslím by mělo být bez problémů.

Nemáte někdo nějaké rady/postřehy/zkušenosti ?

Nabíjet budu nabíječkou od jiné vrtačky, která je určená pro li-ion aku a pro ochranu proti vybití/přebití bych použil ochranný obvod z ali - buď 3S 40A nebo 4S 40A.

(Jestli se tu stejné téma již řešilo, tak se omlouvám, ale nepovedlo se mi jej najít)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 8:47    Předmět: Citovat

Uvědom si jednu zásadní věc: sice nabíjíš do maximálního napětí, ale v podstatě okamžitě po odpojení od nabíječky napětí na každým článku klesá k nominální hodnotě. Zatížení článků odběrem ten pokles zrychluje, takže na maximum prakticky nikdy nevrtáš - vždycky jseš na nominálu nebo malej kousek pod ním a dalším vybíjením napětí jen klesá. Takže si tam v klidu dej 4S a budeš mít po starostech.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 9:04    Předmět: Citovat

Tohle všechno, co píšeš, jsou přesně důvody, proč profesionální aku servisy nahrazují zásadně původní články novými se stejným elektrochemickým principem. Ona totiž výdrž a životnost aku packu nezáleží jen na tom, jestli je to NiCd nebo Li-Ion a jak se k nim chováš, ale také na jejich kvalitě.
Nechal jsem vyměnit aku pack v 10 let staré no name vrtačce, která byla jinak už na vyhození a jsem příjemně překvapen výdrží baterie i nízkým samovybíjením. Přitom se jedná o NiCd. Před výměnou mi technik rozmluvil můj úmysl záměny za Li-Ion a nabídl mi tři kvalitativní a cenové varianty. I když jsem si vzhledem ke kvalitě stroje vybral tu nejlevnější, má tento aku pack prakticky zjištěno mnohem lepší vlastnosti než ten z prvoosazení.
U Makity bych asi nešetřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 9:04    Předmět: Citovat

Mám baterku k rádiu TS440, který při vysílání bere 20A. Zvolil jsem 4p 4s, 2500mAh. Při plným odběru 20A je na svorkách 14,4 V (při nabitých článcích)


IMG_2876.JPG
 Komentář:
 Velikost:  108.78 kB
 Zobrazeno:  158 krát

IMG_2876.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
menfred95



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 12:34    Předmět: Citovat

Ekkar: díky, takovou odpověď jsem potřeboval, tak nějak jsem si myslel, že to asi bude, ale nebylo mi pořád jasné proč ve většině videí na YouTube zabývajících se výměnou článků používají pouze 3S tak jsem se radši zeptal.

Jirka5: No tak ono to bude asi i o tom, že profi servis ti nemůže jen tak zaměnit ni-cd články za li-ion. Jinak náhrada od avacomu ni-mh 3000 mah vyjde cca na 1300 Kč, samotný ni-cd článek kvalitní vyjde cca 100 Kč kus mám pocit, takže to jsme někde kolem tisícovky, oproti tomu li-ion články mě vyjdou i s poštou cca 500 Kč a nemyslím si, že by takový pack byl horší než ni-cd/mh - vždyť li-ion už používají snad všichni výrobci co jsem se tak díval na aktuální nabídku. Jinak mám v plánu zakoupit Sony vtc6 nebo vtc5a.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 14:43    Předmět: Citovat

menfred95 napsal(a):
Ekkar: díky, takovou odpověď jsem potřeboval, tak nějak jsem si myslel, že to asi bude, ale nebylo mi pořád jasné proč ve většině videí na YouTube zabývajících se výměnou článků používají pouze 3S tak jsem se radši zeptal.....
Jde i o to, kolik voltů je schopná dát původní nabíječka na NiCd/NiMH. Pokud bylo u původní nabíječky kvůli nižšímu nárazu proudu do plně vybitejch NiCd-ček omezený nejvyšší napětí při nabíjení třeba na 14,5 nebo 15V, 4 sériově zapojený lithiovky tím jednoduše doplna nenabiješ a budeš je furt provozovat "polovybitý". Pokud máš možnost nabiják stavět sám nebo původní razantně upravit a potom nabíjet zdrojem proudu s kontrolou koncovýho napětí a s balancérama a můžeš sérii 4 článků natlouct opravdu až na 4,2V/článek, máš plus. Bez toho bys právě musel omezit maximální dosažitelný napětí jen na těch cca 12,6V = 3 lithiovky v sérii, jenže ty po odpojení od nabíječky a ustálení elektrochemický rovnováhy pro klidovej režim budou dávat jen asi 11,2-11,4V a původně "dvanáctivoltová" vrtačka se bude chovat jako trvale "podnabitá" = bude dávat menší moment a celkově bude mít menší výdrž ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
menfred95



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 14:55    Předmět: Citovat

Pro nabíjení bych chtěl použít Bosch nabíječku, která mi zůstala po jiné vrtačce, která byla na li-ion akumulátory 14,4V. Výstupní napětí nabíječky je psané 10,8V - 21,6V tak předpokládám, že to bude asi nějaká "univerzální". Nabíječka má ale příkon jen 17W tak uvidím, možná by to chtělo něco trochu silnějšího. S nabíjením původní nabíječkou samozřejmě nepočítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 15:01    Předmět: Citovat

Bosch nabijacka je pravdepodobne urcena pre rozne typy baterii Bosch - po komunikacii s bateriou nastavi spravne napatie. Pokym nezistis, ako to prepinanie funguje, tak tym nenabijes nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
menfred95



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 15:09    Předmět: Citovat

Původní akumulátor měl 4 kontakty - 2 přímo k článkům, jeden pro teplotní čidlo a jeden pro tepelnou pojistku, nemyslím si, že by nabíječka s akumulátorem nějak komunikovala, ale neříkám že to je nemožné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 15:10    Předmět: Citovat

Nechci vám do toho kecat, ale napětí plně nabitý lionky nikam neklesá, zůstává plných 4,2V/článek. Klesnout může až při nějakém vyšším odběru, dle vnitřního odporu. Dal bych 3S. Má to i výhodu v tom, že se vejde víc P, baterie bude tvrdší, jednotlivé články nebudou tolik zatížené a celá baterie bude mít větší životnost. Přetěžovat už tak dost vytíženou vrtačku není žádný důvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
menfred95



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 15:22    Předmět: Citovat

V příloze test článku - při odběru 15A napětí ihned klesne k 3,95V, při dalším vybíjení by měl podle mě akumulátor ve složení 3S již moc malé napětí.


FCC4523F-6D0F-453C-A5C5-68F777CDA296.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  197.01 kB
 Zobrazeno:  177 krát

FCC4523F-6D0F-453C-A5C5-68F777CDA296.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2019, 19:31    Předmět: Citovat

Tak si ještě zjisti, jak napětí klesalo s původními NiCd. Nebo si testni tu vrtačku na tvrdých 10V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5124
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so září 07 2019, 20:24    Předmět: Citovat

NiCd, pokud jsou v pořádku, jsou sakra tvrdej zdroj.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidChlup



Založen: Sep 03, 2019
Příspěvky: 69
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne září 08 2019, 18:37    Předmět: Citovat

Klidně můžeš 4 články, ta Aku to vydrží. Makity dělám už několik let. Vypínač snese i 18V baterii. Motorek vydrží jet na origo 14.4V, těch 16.8V by neměl být problém. Přinejhorším bys tam dal motorek 14.4V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund