Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rázový utahovák 230V - výběr
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 8:17    Předmět: Rázový utahovák 230V - výběr Citovat

Pánové, máte prosím někdo reálnou zkušenost s nějakým rázovým utahovákem na 230V? Mám několik let pneumatický Güde, ale A) na to nemám pořádný kompresor B) začíná se už zasekávat.

Přezouvám v rodině celkem 4 auta, takže dělat to ručně je fakt záběr. Kola utahuju vždy momenťákem na 120Nm, ať už plechové nebo lité ráfky. Ale tím pneumatickým to fakt nikdy povolit nešlo. Leda sem si s ním tak trochu zrychlil práci při vyšroubování/našroubování šroubů.

Mám předpoklad cenově do 3000Kč, ale otázka je jestli se za tu cenu dá sehnat něco co bude fungovat.

díky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 12:45    Předmět: Citovat

Přezouvám tak, že šrouby ručně povolím, vyšroubuji akušroubovákem, přehodím kolo, našroubuji akušroubovákem a ručně dotáhnu. Zejména dotažení bych utahovákem rozhodně neriskoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 13:42    Předmět: Citovat

zatiahnutie monzo nie, ale povolenie srub rovno na zdvihaku pneu srubovackou by potesilo Smile (moja pneu srubovacka to tiez nevie povolit - nejaka sracka z Lidla, pritom kompresor mam dost dobry na to). V pneuservisoch to povolia razovym utahovakoma a tiez to aj tym zasrubuju (maju nastaveny moment na spravnu hodnotu). Zrejme tie lepsie razove utahovaky maju aj viacej sily aj umoznuju nastavit moment. Co sa tyka elektrickych neviem poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 13:52    Předmět: Citovat

Koupil jsem na aukru otlučený tento podobný 800Nm za 1.600,- Kč .
Utahuji na čtvrté klepnutí .... https://www.eshopnaradie.sk/razove-utahovaky/razovy-utahovac-bosch-gds-30/
půlcoulovou švovou trubku na přechodu z 1" na 1/2" to ukroutilo jako mrkev ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 14:34    Předmět: Citovat

bobobo> tak za ty prachy bych po tom skočil taky. Nový je cenově trošku mimo moje možnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 16:01    Předmět: Citovat

Nedávno soused chalupář s prázdným kolem, nešlo to povolit ani golou s metrovou pákou. Stát se to v noci na cestě..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 16:05    Předmět: Citovat

Ved prave na 120Nm to dotahuju pretekari co nemaju mazelky.
Ja davam okolo 80 90Nm aj to je dost ked treba nahodit rezervu najme ked prsi a dostanete defekt.
Na druhej strane vzdy lepsie dotiahnute koleso ako ked zabudnu dotiahnut aj to sa uz stalo v servise.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 22:35    Předmět: Citovat

Dávnejšie som si zakúpil uťahovák z Anglicka neviem už značku ale vydržal rok . Motor sa porúčal . Potom som kúpil vzduchový tuším PowerTool (nie z Lidla ten je nanič) ten funguje dodnes.
Potom som si zakúpil Milwaukee a ten je super . Len sa treba naučiť s ním robiť lebo silu má jak slon Laughing 16 šrób odtrhne ako nič .

Pre mňa ostalo poučenie elektrický na 230v už nikdy . To radšej poriadný vzduchový . Ale najlepší aj tak ten milwaukee . Je malý a strašne mocný .
Len troška stojí viac € ale v dielni sa nezastaví . Je to fakt šikovný pracant.
U mňa je zamestnaný štvrtý rok a stačí keď mu dám raz za mesiac papať 230V z misky Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 7:42    Předmět: Citovat

Na vzduchový nemám kompresor. Tam to chce něco velikosti 3-pístového orlíku, aby to mělo smysl. Můj 60l vzdušník tlakovaný na 7bar je na to prostě málo.

No, asi zůstanu u ruční práce teleskopickým klíčem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 21:54    Předmět: Citovat

Vzduchový kompresor sá dá s troškou šikovnosti zbastliť aj doma . Poctivý kompresor sa dá zohnať aj na bazároch. Len treba striehnúť občas sa nájde dobrá ponuka.

Kamarát mal 60L nádrž a do nich mu vháňali vzduch 4 kompresory zapojené paralerne z vyradených chladničiek Laughing .V pohode tam mal tlak 8 bar len to troška dlhšie trvalo kým to znova dobilo .
Ten pneumatický uťahovák zas tak toho moc necucne na štyri skrutky Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 22:59    Předmět: Citovat

Zná někdo 12V rázový utahovák Cappa? Může to být vůbec použitelné k autu??? Nemá to poněkud d3b1lní tvar? https://www.alza.cz/hobby/cappa-razovy-utahovak-12v-d5262809.htm#discussionPosts


Cappa Rázový utahovák.jpg
 Komentář:
 Velikost:  96.93 kB
 Zobrazeno:  192 krát

Cappa Rázový utahovák.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2019, 10:49    Předmět: Citovat

Jaký je princip rázového utahování? Vždyť madlo je skoro v ose rotace, hmotnost taky nic moc. Jaktože to neukroutí ruku místo matky?

EDIT: Tak už jsem to našel.
citace:
Princip zařízení spočívá v kombinaci rotace a úderů. Ty na rozdíl od příklepových vrtaček a kladiv nepůsobí v ose nástroje, ale ve směru jeho rotace. Při povolování šroubu dochází k intenzivním úderům nástroje doleva. Vibrace se přitom nepřenášejí do tělesa přístroje a zpětný ráz je minimální, takže se můžete při práci s utahovákem spolehnout na jeho značnou účinnost v kombinaci s minimální námahou.


Naposledy upravil PavelFF dne čt březen 28 2019, 12:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2019, 11:09    Předmět: Citovat

Kolo se má utahovat vždy ručně a na to stačí bohatě i ten kříž, co je k autu, ale může se použít i momentový klíč. Jestli dělám něco hodinu nebo tři, tak je výsledek ten, že mám stejně zabité celé dopoledně ci odpoledne, protože s tím souvisí nejen přehození kol, ale kontrola všeho kolem kol jednou za půl roku. Ke každému autu z rodiny bych k té práci přizval toho, co s tím jezdí, ať je v obraze. Točit volantem umí každej, ale když se něco stane, tak jen "Já jsem nevěděl(a)." To je jak se psem, kterého by každý chtěl jen na hraní, ale starat se o žrádlo a posranej dvorek či trávu, tak to už ne. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dury2



Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 13:14    Předmět: Citovat

Taky jsem řešil koupi utahováku. Nejdříve jsem si koupil ten z lídlu na aku, neměl výkon a nebo do šroubu mlátil strašně dlouho, něž ho povolil. Šel jsem ho vrátit a místo něho si vzal ten jejich pneumatický a připojil jsem ho na svůj jednopístový kompresor s kapacitou 24 litrů! Výsledek byl ten, že to šroub utažený na 120Nm po sezoně nepovolilo. Utahovák jsem vrátil a smířil jsem se s tím, že s tak malým kompresorem a tak levným utahovákem se prostě síly při utahování a povolování nedočkám.
Po nějaké době mi známý dal starý no name pneumatický utahovák, ktery propuštěl vduch. Jelikož byl zdarma, celý jsem ho rozebral, koupil pár O kroužku a zrepasoval jsem jej. I po repasi měl však podobný výkon jako ten z Lidlu, prostě bylo třeba šrouby povolit ručně a pak teprve vytočit utahovákem. Ten známý mi pak ještě poradil, že hodně záleží na hadici. Já měl u toho utahováku tu klasickou, tuším s vnitřním průměrem 6mm. Zkušmo jsem koupil 5m hadice s vnitřním průměrem 8 nebo snad 10 mm. Světe div se, už tři roky se mi nestalo, že bych nepovolil s tím starým utahovákem nějaký šroub na kole. Připomínám, že stále používám ten svůj malý přenosný kompresor na kolečkách s kapacitou 24 Litrů. Je sice pravda, že na povolení pěti šroubů na jednom kole musí motor kompresoru jednou dofukovat ale za tu pohodu to stojí. Sorry kecám, nepovolilo mi to šroub na poloose, ale ten šel až 2metrovou trubkou s trhákem. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 13:39    Předmět: Citovat

Já si nakonec před rokem koupil Parkside rázový utahovák 20V se 4Ah baterkou. 120Nm je nic, šroub povolí ani ne během vteřiny. Zpětně si nastavím moment utažení jen 105Nm a na 120Nm to dotáhnu momenťákem. Horší je povolovat to po prasatech z pneuservisu, kde to utahují naplno co jde. Jejich kontrolování momenťákem jsou jenom opičky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund