Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Podavač klíčů
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 13:37    Předmět: Podavač klíčů Citovat

Zdravím lidi,

potřeboval bych menší (spíš větší) pomoc s jedním obvodem. Věc se má tak, že bydlím v posledním patře baráku, který má vstupní dveře napojené na interkom jako je to všude jinde, takže můžu tyto dveře otevřít ze shora, nicméně za nimi je ještě mříž, která se dá otevřít pouze klíčem a to už se mi nechce chodit dolů pokaždé když přijde návštěva (5. patro bez výtahu), tak sem myslel, že bych do schránky, která je mezi vstupními dveřmi a tou mříží dal mechanismus, který by na dálku podával klíč k těm mřížím.

Nejsem úplně zdatný v pokročilé elektronice i když bych byl rád Rolling Eyes (logické obvody, arduino, atd.), zvládnu jen napojit mechanické spínače a ostatní součástky tohoto typu co nevyžadují propočet napětí, programování obvodů, atd. a tady se dostáváme k problému, po načrtnutí diagramu bez nějakých sofistikovanějších prvků, se stal projekt trochu víc složitým se spoustou spínačů, relé a drátů až bych tím zaplnil snad celou schránku, kam by se "nevešel" už ani dopis Very Happy, proto mě napadlo vás požádat o pomoc, zda by to nešlo vyřešit jednodušeji. Smile

Další věc je ta, že si nejsem jistý zda by mi přijímač a vysílač co jsem si našel na GME https://www.gme.cz/modul-vysilac-prijimac-433mhz stačil bez kodéru a dekoderu? Přece jenom je to jeden signál co by měl ovládat funkčnost, takže mám dojem, že by to nebylo potřeba je použít, nebo se jedná spíš o to, abych mi to nespustil kde jaký signál o stejné frekvenci?

Takhle nějak by to mělo vypadat (omlouvám se za laický náčrt):



Dole je podavač klíčů (jednoduchá krabička s pružinou a klíčema), tam je i základní poloha mechanismu, v tomto bodu magnety na tom "lineárním modulu", chytnou klíč a když přijímač dostane signál, zapne motor (může být i krokový, jen nevím jak se s ním zachází), ten dá do pohybu lineární modul (jen kus šroubu, na kterým jsou matky Smile ) a když dojede nahoru tak se zastaví a po vyjmutí klíče se mechanismus uvede opět do základní polohy, tedy sjede dolu, kde magnety chytí další klíč a bude se čekat na další signál z přijímače. Celý by to mělo fungovat na 9V baterii, což byl další problém v mém diagramu, protože jsem tam měl rozpojovací relé, které by za nějaký čas samotnou baterii vybilo i když by se to zařízení používalo minimálně.

Jinak ty magnety můžou být od sebe odděleny něčím nevodivím a před každým může být kus plechu, takže vlastně tím, že tam bude ten klíč budou tyto dva kontakty spojeny a můžou tvořit obvod, který když se rozepne (když klíč bude vytažen), může něco poslat signál do obvodu, který uvede mechanismus zpět do základní polohy a sebere další klíč.

Díky Smile



File-12-08-2019,-14-31-25.jpg
 Komentář:
 Velikost:  212.81 kB
 Zobrazeno:  85 krát

File-12-08-2019,-14-31-25.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 13:52    Předmět: Citovat

Úplně jsem si vzpomněl, jak jsme chodili na návštěvy k příbuzným a ti nám vždycky házeli klíče od vchodu z okna. Very Happy Byla to tenkrát dost rozšířená praktika. Děda bydlel v osmým patře a to se klíče už nedaly chytat do ruky, musely se nechat spadnout na trávu. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 13:54    Předmět: Citovat

Děda měl malý důchod, tak neměl na špagát s háčkem či krátký rybářský prut. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 13:58    Předmět: Citovat

Házet klíče by byl docela problém, možná i ten prut, protože mám jen střešní okna takže bych neviděl kam to házím Very Happy Navíc mám jedny do ulice kde parkují auta, což by nebyl dobrý nápad a ty druhý do vnitrobloku tam se dostane jen ten co má klíče od těch mříží, takže bych si moc nepomohl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 13:59    Předmět: Citovat

No vidíš, to ho nikdy nenapadlo, asi se mu ten špagát nechtěl pak namotávat zpět. Very Happy Prostě u nás se házelo.

Jinak k tématu, běžný ty VF modulky 5 pater a ještě do kovové schránky prostě nedosáhnou. Anténu na schránce asi nechceš? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 14:16    Předmět: Citovat

Nooo to by asi bylo trochu podezřelý Very Happy, ale vzhledem k tomu, že to jsou schránky co jsou normálně vedle sebe tak cca 5 schránek na šířku a 8 na výšku, tak bych je mohl samotný použít jako anténu ne? Jakože bych ten kontakt antény na tom přijímači připojil na vnitřní stěnu ty schránky Very Happy Jsou sice nalakovaný, takže těžko říct jestli by celý set těch schránek by mohl sloužit jako anténa, ale tak možná jsou k sobě navzájem přišroubovaný, takže by to mohlo fungovat Very Happy

Případně bych zašel na chodbu a poslal signál tam, to už by byl ten nejmenší problém Very Happy máme točité schody, takže vidím krásně až dolů Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 14:26    Předmět: Citovat

Vím, že už máš nejakou představu o tom udělátku, ale přeci jen se zeptám: toto znáš?
https://www.alza.cz/richter-czech-kb-g4-d5467690.htm
případně by to šlo udělat i na nálkové ovládání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 14:33    Předmět: Citovat

Jo něco takového už sem někdy viděl, sice mě nenapadlo to použít, ale i tak bych řekl, že by s tím asi paní domácí měla problém Smile ale každopádně díky za nápad, když tu neuspěju, tak je to určitě jedna z možností Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 14:45    Předmět: Citovat

Když máte u domovních dveří automatické odemykání přes interkom, nedalo by se další automatické odemykání instalovat i k těm mřížím? A propojit paralelně?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 14:57    Předmět: Citovat

Na to jsem taky myslel, ale netuším zda by to šlo a jak moc pracný by to bylo, navíc kdyby ostatní nájemníci do toho nešli, tak bych ten zásah musel platit sám, domácí by to určitě jen kvůli mě neproplatila a kdo ví jestli vůbec povolila.

Paralelně by to určitě nešlo, protože každý interkom má jen jedno tlačítko. A kdyby se to zapojilo seriově a já otevřel dveře návštěvě, přičemž už někdo vevnitř mezi vstupními dveřmi a mřížemi byl, třeba zloděj (nejsou tam kamery), tak bych ho tím automaticky pustil dovnitř, protože bych naráz otevřel oboje a to ani nemluvím o tom, že někdo aktivní ty mříže občas zamyká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 15:04    Předmět: Citovat

A je tam vůbec potřebná ta mříž, kdyby se zařídily kvalitní vchodové dveře? - pokud ano. Je problém na tu mříž nainstalovat elektromagnetický zámek, aby šla odjistit podobně, jako vchodový dveře - dalo by se to třeba pomocí tlačítka od domofonu?
Věř, že Tebou navrhovaný systém dálkového transportu klíče brzo selže. Jsi závislej totiž i na tom, že ten klíč budou muset někam vracet.
Sám jsem příznivcem nejjednoduššího řešení. Pokud trváš na separátním klíči, tak u mě to na plný čáře vyhrává někde umístěná schránka z elektromagneticky odjišťovaným zámkem hned za vchodovýma dveřama. Pustíš návštěvu dovnitř, na dálku jim odemkneš schránku a oni si otevřou mříž. Klíč tam pak budou muset vrátit a schránku zaklapnout. Pro případ chybné manipulace by nebyl na škodu i obyčejný zámek, aby se dal třeba omylem zapomenutý klíč dodat správcem objektu zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 15:31    Předmět: Citovat

No asi ji tam tehdy z nějakýho důvodu dali, já se nastěhoval když už tam byla, takže přesný důvod neznám. Já se právě taky snažil o co nejjednodušší řešení, ale zároveň i o to, aby bylo co nejlevnější a nepředstavovalo takové zásahy. Jednak mám domácí, která nerada řeší takové věci, nebo cokoliv předělává a určitě by mě to nechala i proplatit.

Zatím to funguje tak, že vždycky dojdu dolů otevřu a pak nechám klíče návštěvě, která mi je pak hodí do schránky když jdou pryč, já si je pak jen vyzvednu když jdu ven, případně kdyby to tu vyšlo, tak bych je jen dal zpátky do toho zařízení.

Jak jsem řekl, pokud to nepůjde jinak, tak ta bezpečností schránka je určitě řešení, ale protože bych ji musel dát někam kde by ji domácí neviděla, abych ji nemusel pak konfrontovat, tak bych ji musel dát nejspíš pod schránky kde by si ji nevšimla, a to ještě k tomu přilepit na spodní stěnu těch schránek (což 0,5kg zařízení půjde hodně těžko, možná epoxidem Very Happy ), protože kdybych tam začal vrtat do zdi pod ty schránky, tak by to určitě slyšela, vyšla ven a byl by oheň na střeše, že co to tam dělám bez dovolení a že to není jen tak, že tam je ta mříž a že od ní mají klíče jen nájemníci a ať to hned sundám Rolling Eyes A kdybych ji teda nakonec přilepil pod schránky, tak by se návštěva pak musela hoodně ohýbat, možná si lehnout na zem, aby tam zadala kód.

Každopádně nebráním se samozřejmě i tomu chodit prostě dolů, už to tak dělám přes rok, tak co už, jen jsem si chtěl ulehčit život, obzvlášť když přijde třeba 10 lidí na 6 krát. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 15:42    Předmět: Citovat

"10 lidí na šestkrát" - to je utopie. Každý druhý ti ten klíč omylem přinese nahodu, každý třetí ho někam založí a přičemž bude tvrdit, že ho určitě vracel....
Nech udělat 10 klíčů, přilep je zespodu na schránky žvýkačkou a jednou za čas je doplň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelnoel



Založen: Jul 07, 2014
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 15:57    Předmět: Citovat

to samozřejmě není na denním pořádku, že přijde tolik lidí, ale občas se to taky stane Smile

Na to jsem taky myslel, případně je magnetem dát hned někam za dvířka té schránky, aby na ně člověk dosáhl, ale nechtěl jsem ponechat nic náhodě, například kdyby zloděj zkoušel jestli si náhodou někdo někde neschovává klíče, nicméně samozřejmě je to taky jedna z možností. Smile

Věřte mi, přemýšlel jsem už nad hodně řešeními jak to udělat, ale nakonec mi tohle přišlo jako nejschůdnější, nejlevnější a v rámci daných možnosti i nejbezpečnější. Každopádně jak to tak vidím dle vašich reakcí (i když bych nerad házel flintu do žita), tak to asi s mým projektem nevypadá dobře Neutral Skoro to vypadá, že mi nabízíte alternativy, protože sestrojení toho co jsem měl v plánu není úplně lehce proveditelný, čehož jsem se taky obával Rolling Eyes

No kdyby se přece jen někdo našel, kdo by měl volnou chvíli a chtěl si trochu zapřemýšlet jak ten obvod sestrojit budu jen rád, ostatním moc děkuji za reakce a nápady, cením si toho Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2019, 16:05    Předmět: Citovat

Logika mříže za vchodovými dveřmu je obvykle jednoduchá: pošťák má klíče, aby se dostal ke schránkám a dál do baráku nemá nikdo co lézt.
Tohle nemá reálné řešení a budeš se muset asi smířit s běháním ke mříži. Pokud má majitel domu stanovená nějaká pravidla (např. zamykání mříže) není radno je porušovat. "Přebírání" příchozích návštěvníků u mříže je docela účinné bezpečnostní opatření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund