Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz - využil by někdo barvivo na plasty?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 3:21    Předmět: Dotaz - využil by někdo barvivo na plasty? Citovat

Kladu zájemcům o 3D tisk otázku, jestli jde v domácích podmínkách využít barvivo, běžně používaný v oblasti vstřikování plastů do forem. Tam se přidává do granulí před tavením v poměrným množství kolem 1 - 2 % hmotnostních do čistýho nebarvenýho plastu, doma při výrobě filamentu by asi záleželo na výchozí surovině. Tavíte si filament doma sami = můžete ho i barvit, nebo ho jen kupujete už hotovej, obarvenej?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 7:39    Předmět: Citovat

Před 2 lety jsem si hrál s home made filastruderem. I 25 kg pytel bílejch granulí s vysokým indexem toku bych měl. Ale nikdy se mi nepodařilo vymáčknout použitelnej filament, stále problémy s tolerancí průměru a bublinkama vzduchu. Takže na tisk nepoužitelný, tryskou tiskárny musí být definovaný průtok.
Zkoumáním s jedním penzistou, co navrhoval vstřikolisy vyplynulo, že pro zaručený výsledek je koncepce se spirálovým vrtákem nepoužitelná. Je potřeba mít kompresní šnek, nejlépe dvoustupňový s odvětráním a to je amatérsky nevyrobitelná věc.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 10:59    Předmět: Citovat

Stupňovitej jsem nikde neviděl, lisovstřiky mají nejobvyklejc plynule se prohlubující drážku od špičky k patě a na tý špičce posuvnej těsnicí kroužek. Pokud "šnekujou" = nabírají hmotu, tak ta plynulá změlčující se drážka přitlačuje granule na stěnu komory a taveninu tlačí ke špičce, kde tlak posune kroužek a otevře pod sebou kanálky. Těma tavenina pod relativně malým tlakem podteče před špičku šneku. Zároveň se tím odplyní, bubliny unikají směrem k násypce. Po nabrání potřebnýho množství taveniny před šnek se rotace zastaví (OBVYKLE) a šnek se hydraulicky zasune dopředu. Kroužek na špičce přitom zakreje ty kanálky a šnek se tak chová jako píst a vytlačí hmotu do formy. U některejch výrob se vstřik kombinuje s intruzí = před nebo po vstřiku se hmota do formy plní dodatečným "šnekováním". Častější je to po vstřiku, když objem komory lisu je jen o maličko menší než objem dutiny formy a dotlak = doplnění objemu hmoty "ztracenýho" uvnitř dutiny formy zchladnutím stačí jen trochu došnekovat ...
To všecko je známo. Já se ptal, jestli by někdo nevyužil barvu na plast, konkrétně na polyolefíny... ???

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 11:20    Předmět: Citovat

Já bych něco zkusil kdyby mě filastruder makal. Ale nemaká. Jaký náš barvy?
Ten šnek jsem samozřejmě myslel venkovní průměr furt stejnej ale vnitřní "kužel" se roztahuje směrem k trysce. To samý udělá promněnný stoupání, u násypky hrubej a u trysky jemnej.
Ty šneky můžou být taky dvojčinný, nejdříve jedna komprese kuželem a dředehřevem na krupicovou kaši, pak se kužel šneku prudce zmenší a je tam odvětrání a pak druhá komprese s hlavním ohřevem na medíček a tryska. Nezapomeň, že lisovstřik je rázovej stroj, filastruder kontinuální, takže jeho principy jsou malinko jiný. To chce spíš koukat k lidem, co táhnou nekonečný profily plastových lišt a pod.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 17:19    Předmět: Citovat

Však já taky popisoval výhradně techniku lisovstřiků - u kterejch se OBČAS na některý technologii ta intruzní fáze používá. Nejčastější použití intruze jsem ale viděl při čištění komory - to se prostě do násypky dá čisticí materiál, někdy s troškou agresivnější chemie podle druhu toho, co se "jelo" předtím a jak je potřeba čistit, nastaví se potřebný teploty, manuálně se odjede komorou od formy, pod ústí se položí nějaká nehořlavá podložka, na kterou lze "vyblít" taveninu a zapne se dávkování ...

Nedělám si v žádným případě nároky na to, že by kontinuální intrudéry měly vypadat stejně. Ale je to hodně příbuzná technika - dejme tomu asi jako silniční a terénní kolo.

No a na ty barvy se ptám proto, že možná dojde k tomu, že můj aktuální zaměstnavatel bude likvidovat nějaký starý skladový zásoby a nějaký barviva v tom skladu jsou taky - pokud by se to ve vedení podařilo prosadit a ty barviva by šlo místo vyvezení na skládku jen někomu za zbytkovou cenu odprodat, podnik místo placení za likvidaci odpadu by ještě nějakou kačku získal a případnej kupec by měl lacinej barevnej matroš. Z podobnýho důvodu (že se bude pravděpodobně odprodávat) jsem tady nedávno pověsil podobně stylizovanej dotaz na případnej zájem o průmyslovou drtičku na plasty včetně technický specifikace, ale hyperaktivní CENZOR to pokládal za porušení Pravidel formou obchodního inzerátu bez uvedený ceny a celej post bleskově zlikvidoval do Koše ...

Já se tady jen ptám, jestli to má mezi lidma kolem 3D tisku vůbec nějaký možný využití - o případným prodeji atp. se ještě bude muset rozhodnout ve vyšším vedení právě i na základě toho, jestli vůbec někdo projeví zájem.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund