Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVD LG-DVX 492H NENAČÍTÁ
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 15:40    Předmět: DVD LG-DVX 492H NENAČÍTÁ Citovat

Známý mi donesl toto DVD, abych se podíval, jestli půjde opravit. Závada byla taková, že přehrál DVD třeba do 1/2, pak se přístroj musel vypnout a znovu spustit. Je tam podobná mechanika jako v levných cd přehrávačích převodové soukolí posunuje ozubený hřeben. Předpokládal jsem, že bude závada právě v převodech, taky že jo, pastorek byl volný na hřídelce motoru, zakápnul jsem vteřiňákem, po zatvrdnutí jsem vše očistil a namazal a nenačítá ani original DVD. S ničím jsem nehýbal, tak jsem předpokládal, že to bude fungovat a ono ne, čočka ostří, ale hřeben se ani nehne, motorek jsem zkoušel externím napětím, jede.
Vypadá takto:
https://www.ame.cz/Elektronika/Dily-pro-DVD-a-Domaci-kina/DVD-laserove-mechaniky/DVD-mechanika-AAN34281212-LG-_d89664731_10699.aspx
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 18:59    Předmět: Citovat

To je tak, cpát všude sekunďák. Jeho výpary nepůsobí dobře na blízké okolí. Je otázka, jak blízko byla optika laseru. Ad 2 - někdy někdo třeba bude chtít ten pastorek sundat.
Ale může to mít i jinou příčinu.
Když se pastorek protáčel, pravděpodobně tedy prasknul, vzdálenost mezi dvěma zuby bude větší než má být. Když je to teď na pevno, nemusí mít motorek sílu to přes ty zuby přetočit. Nebo mezi dva zuby zateklo trochu lepidla, nebo, nebo, ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 20:50    Předmět: Citovat

Ahoj. Motorek, co hýbe hlavou usadí hlavu zhruba nad oblast, kde má laser číst, přesněji se děje za pomocí "mikroposuvu", který je realizován cívkama, který hýbou čočkou dopředu a dozadu. V průběhu přehrávání motorek manipuluje s optikou. I když přesněji to dělá mikroposuv, je to souhra mezi motorkem a těma cívkama. I když slepíš "prdlej" pastorek, změníš rozteč mezi zubama. Jestli se podíváš na pohon hřebínku, zjistíš, že hřebínek jsou dvě ozubený tyčky, co jsou vedle sebe a jsou spojeny pružinkou. Tím se dociluje minimální vůle mezi kolem a hřebínkem. Nepatrný pohyb motorku je docílen regulací proudu. Pokud se v převodech objeví místo se zvýšeným mechanickým odporem, nemusí zavčas motor pootočit kolečky o požadovaný "úhel", a může nastat okamžik, že optika stratí stopu. Proto je lepší mechaniku vyměnit - nebo aspoň ten díl z vadným kolem. Lepení ničemu nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 6:53    Předmět: Citovat

Kremik: pastorek má hodně malý průměr(hrubý nedostatek), vteřiňáku jsem tam dal na špičku jehly a nechal zaschnout je asi 4cm od optiky navíc zespodu. Po zaschnutí jsem zkoušel jestli motorek jede a posunuje s hřebenem, fungoval, ale asi moc ztuha. Stejně nevím, jak mohla mechanika načítat, když se pastorek na hřídelce protáčel.

Artaban001: jasné, nejlepší by bylo vyměnit pastorek a kolo s převodem na hřeben, ostatní vypadají ok. Pastorek má strašně malý průměr na to, kolik má zubů, fakt velmi špatně vymyšlené, mám podobnou mechaniku z Philipsáckého radiomagnetofonu a na té je hodně větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út červen 25 2019, 14:38    Předmět: Citovat

Tak jsem to sestavil do původního označeného stavu, DVD načetla mechanika svižně, bohužel u druhého se nechytla, než jsem mechaniku dal na místo, zkoušel jsem ji a převody šly od motorku až po hřeben lehce. Bohužel si myslím, že to nebude převody, ale motorkem. Psal jsem dotaz do AME a odpověděli, že tato mechanika už není a není žádná náhrada.
Znovu jsem to ještě zkontroloval, povolil jsem šroubek přitahující čelo motorku, přetočil jsem ručně celou dráhu a zpět, vše šlo lehce, bohužel stejně nenačítá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 25 2019, 15:17    Předmět: Citovat

Jindro, jestli chceš, tak podobně chovajících se DVD playerů tady mám několik, klidně si je můžeš odvézt. Je to značka Sherwood, dělali i celkem slušné HiFi a dováželi to zlínští JBPtech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út červen 25 2019, 16:52    Předmět: Citovat

Leošu dík za nabídku, mně by ke štěstí stačilo, kdyby tento DVD přehrávač fungoval spolehlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út červen 25 2019, 18:09    Předmět: Citovat

Ono se to nezdá, ale pokud už stroj pracuje na hraně, i prokluzující pastorek může mít svou pozitivní roli. Pokud už odchází laser, servoinformace začínají být méně jednoznačné a ve výsledku motorek dostane méně proudu. Od určité hranice už se neroztočí. Pokud je však odlehčen možností prokluzu, ta hranice je níž. Motorek se roztáčí odlehčený, při určitém prokluzu se pastorek chytne a pootočí. Roztočená hmota motorku stačí protlačit pastorek i přes prasklinu, kdy jsou dva zuby od sebe více vzdáleny a převod jde chvíli ztuha. Přístroj nadále funguje, přestože laser je již za hranicí běžné použitelnosti. Ovšem s postupně zvětšující se vůlí pastorku se motorek víc a víc protáčí a kouzlo přestává fungovat. V tu chvíli přístroj dostává opravář, aby s ním něco udělal. Správně opraví (nebo i vymění) vadný pastorek, jenže přístroj tak přichází o svoji berličku, a tudíž funguje ještě hůře nebo vůbec. Opravář vypadá, jako že stroj ještě více pokazil...
"Laser??? Vždyť mu přece nic nebylo ?!?"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út červen 25 2019, 18:23    Předmět: Citovat

Kremik: bohužel je to tak, ani po uvolnění šroubu a volném chodu nic nenačte. Objevil jsem něco na aukru, ale zatím neví, jaká je tam mechanika. Ta původní už není dostupná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2019, 16:27    Předmět: Citovat

Teď ještě otázka, našel jsem tentýž přístroj v inzerci, plně funkční, pokud půjde mechanika volně a zajistí se pastorek proti protočení, bude to fungovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7503
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2019, 18:18    Předmět: Citovat

Možná bude, možná nebude.
Jak tohle má někdo vědět? Rolling Eyes

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: so červen 29 2019, 10:21    Předmět: Citovat

Pokud mi to ten známý posvětí, tak určitě vyzkouším a poreferuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červen 29 2019, 10:34    Předmět: Citovat

Z dotazu nějak nechápu, co by jsi chtěl z té dárcovské mechaniky použít, jen dobrý, neprasklý pastorek? To by podle mě nefungovalo. V tomto případě už bych vyměnil mechaniku raději celou. Když už bys chtěl laborovat s pastorkem, vyměnil bych ho i s motorkem, aby náhodou při přehazování taky nepraskl. Stejně ho to jednou čeká tak či tak. Jedině, že bys ho opatrně stáhnul a trošku mu zvětšil vnitřní průměr. To by pak měl šanci tu mechaniku přežít. Ale co z toho? Život mechaniky jako celku to stejně neprodlouží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červen 29 2019, 10:51    Předmět: Citovat

Nevidim zmysel vo vymene mechaniky z rovnakeho typu prehravaca. To moze rovno vymenit cely prehravac. Ale moze skusit lokalizovat chybu prehodenim optiky alebo kabla ci motora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červen 29 2019, 12:27    Předmět: Citovat

Psal, že druhá mechanika je funkční. Dle mého je to optika. Z výměny celého stroje by původní majitel nemusel mít radost.
Samozřejmě, když bude mít chuť, může polaborovat a zjistit, čím to přesně bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund