Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kontrola výstupního napětí regulátoru
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ThoughtfulMind



Založen: Jun 24, 2019
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 10:05    Předmět: Kontrola výstupního napětí regulátoru Citovat

Ahoj, jsem nováček co se týče elektroniky a potřeboval bych poradit s regulátorem.

Mám mebránu [1], která striktně vyžaduje napětí 3VDC s rozsahem +-0,1V. Zdroj je 4x AAA a jako regulátor bych asi použil MAX883 (ale nechám si poradit).

V dokumentaci MAX883 [2] jsem našel (Fig. 3) jak nastavit vypnutí, resp. STAND-BY režim, v případě, že napětí spadne pod mnou nastavenou hodnotu. Nicméně tato kontrola hlídá pouze vstupní napětí, kdežto ja potřebuji hlídat napětí výstupní (z regulátoru).

Je možné to nějak obejít? Není idealně nejaké již hotové řešení i s battery managmentem? Díky!

[1] https://www.micro-dehumidifier.com/wp-content/uploads/2015/12/RB-PS12009-SPECIFICATION-SHEET-PD3ENGLISH.pdf
[2] https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.331-050.1.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 10:20    Předmět: Citovat

Podle datasheetu té membrány (nevím moc co to je), to bere 0,5 A. To bych asi volil radši step-down měnič, než lineární stabilizátor. I kvůli maximálnímu využití energie baterek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 10:47    Předmět: Citovat

ThoughtfulMind napsal(a):
kdežto ja potřebuji hlídat napětí výstupní (z regulátoru).
Výstupní napětí hlídá regulátor napětí sám, z principu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 11:24    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Podle datasheetu té membrány (nevím moc co to je), to bere 0,5 A...
Datasheet je příliš vznešené slovo pro tenhle japonský (snad) výplod. Viz např. roční spotřeba 80mW je toho důkazem.
Z elektrického hlediska bych se na "součástku" díval jako na jakýsi elektrolytický kondenzátor s nabíjecím proudem až 0,5A. Ale realita zřejmě bude jiná.
Pokud bylo úmyslem odpojení membrány od napájení v případě jeho poklesu pod 3V±0,1V, pak je možné použít zapojení na obr.3 (pouze MAX882) s tím, že se dělič připojí na výstup regulátoru, s tím, že odpojení bude jednorázové.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 12:00    Předmět: Citovat

Já to zas tak podrobně nestudoval, jen jsem kouknul na požadavky napájení.
Pokud je těch 0,5 A jen nárazově, tak lineár asi bude stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ThoughtfulMind



Založen: Jun 24, 2019
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 13:50    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
ThoughtfulMind napsal(a):
kdežto ja potřebuji hlídat napětí výstupní (z regulátoru).
Výstupní napětí hlídá regulátor napětí sám, z principu.


Jenže každý regulátor má nějaké dropout napětí ke kterému když se přiblíží, tak začne výstupní napětí klesat. Teda aspoň pokud jsem to dobře pochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ThoughtfulMind



Založen: Jun 24, 2019
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 13:57    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Podle datasheetu té membrány (nevím moc co to je), to bere 0,5 A. To bych asi volil radši step-down měnič, než lineární stabilizátor. I kvůli maximálnímu využití energie baterek.


Díky za návrh! Budu se muset kouknout v čem se tyto dva přístupy liší, protože se step down měničem nejsem seznámený, ale pokud by to nebylo v nějakém rozporu s jejich požadavky na zdroj tak to zní jako dobrá alternativa, kterou nemusím vyrábět. Very Happy

BTW: Ta membrána je pasivní prvek k odvlhčení vzduchu v nádobě do 2L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 14:20    Předmět: Citovat

Nevíme, jestli je zařízení zapnuté trvale - v tom případě to dlouho z AAA baterek nepojede, celkový příkon bude 6x0,5=3W a to jenom s 50% účinností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 14:34    Předmět: Citovat

už jsem se s tou membránou kdysi v nějakým článku setkal. Pojednával o humidoru s aktívní kontrolou vlhkosti (každý typ doutníků vyžaduje svoje podmínky pro co nejkvalitnější uchovávání). jedna strana membrány váže vodu, druhá ji snad v plynné formě (asi HHO) vypouští ven. Proud membránou by měl být závislý na vlkosti čerpané z prostoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ThoughtfulMind



Založen: Jun 24, 2019
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 14:56    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
už jsem se s tou membránou kdysi v nějakým článku setkal. Pojednával o humidoru s aktívní kontrolou vlhkosti (každý typ doutníků vyžaduje svoje podmínky pro co nejkvalitnější uchovávání). jedna strana membrány váže vodu, druhá ji snad v plynné formě (asi HHO) vypouští ven. Proud membránou by měl být závislý na vlkosti čerpané z prostoru.


Přesně jak říkáte. Co se týká proudu tak ten je závislý na vlhkosti vzduchu a také na čase (ze začátků to vyskočí). V tomto videu [1] to chlapík testuje a výsledky jsou následující:

citace:
9.30pm 67% peaking at about 200mA then settling at 86mA.
10.00pm 58% 25mA
10.30pm 49% 24mA
11.00pm 44% 23mA
12.20am 41% 21mA
1am 37% 21mA 3am 33% 20mA
Running the unit for about 12 hours the following day bottomed out at 22% at 17mA.


Takže doufám, že to baterie budou zvládat. Nicméně ty AAAčka tam mám zatím pro test - požději bych využil nejaké Li-ion nebo tak něco, co bych mohl dobíjet.

[1] https://www.youtube.com/watch?v=Vabq-s62IVM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 16:55    Předmět: Citovat

Zajímavý, to jsem neznal. S tím hlídáním podpětí to ale asi tak horký nebude, myslel jsem, že to má hlídat kvůli něčemu choulostivýmu. Toto nejspíš s malým napětím jen přestane postupně fungovat. Spíš bych hlídal tu vlhkost, napětí až v druhé řadě.
Použití step-down měniče bude asi diskutabilní, při proudech v desítkách mA nemají nijak oslnivou účinnost. Ale koukni třeba na TPS562209, malej, jednoduchej, celkem výkonnej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 17:18    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
už jsem se s tou membránou kdysi v nějakým článku setkal. Pojednával o humidoru s aktívní kontrolou vlhkosti (každý typ doutníků vyžaduje svoje podmínky pro co nejkvalitnější uchovávání). jedna strana membrány váže vodu, druhá ji snad v plynné formě (asi HHO) vypouští ven. Proud membránou by měl být závislý na vlkosti čerpané z prostoru.
Hele, možná budu za blbce, ale nemá humidor právě zajišťovat UDRŽENÍ tabáku VLHKÝHO = aby nepřeschnul? Nebožtík dědek když si schovával viržínka, tak je měl v kulatý plechovce domorobo výroby s nasunovacím víčkem - a do dírkovaným plechem oddělenýho prostoru vedle viržínek strkal půlku syrový brambory, kterou vždycky jednou tejdně (v neděli večer když v TV začínaly zprávy) měnil ... A z vlastní historický zkušenosti vím, jak přeschnou cigarety, když nejsou vzduchotěsně zavřený - takže pak jedno potáhnutí znamená půlku cigára shořelou ... Takže ta membrána v humidoru by spíš měla "čerpat vlhkost" dovnitř než ven, ne?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ThoughtfulMind



Založen: Jun 24, 2019
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 17:22    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Zajímavý, to jsem neznal. S tím hlídáním podpětí to ale asi tak horký nebude, myslel jsem, že to má hlídat kvůli něčemu choulostivýmu. Toto nejspíš s malým napětím jen přestane postupně fungovat. Spíš bych hlídal tu vlhkost, napětí až v druhé řadě.
Použití step-down měniče bude asi diskutabilní, při proudech v desítkách mA nemají nijak oslnivou účinnost. Ale koukni třeba na TPS562209, malej, jednoduchej, celkem výkonnej.


Teď nemůžu najít kde jsem to řetl ale tvrdili, že využití jiného napětí snižuje délku životnosti té membrány, proto bych se raději držel toho rozpětí.

Koukám, že step down convertory se tak nezahřívají což by pro mne byla velká výhoda, ale netuším jestli to spínání nebude nějak vadit té membráně.

Chip je sice fajn ale asi bych chtěl celou desku (modul) a tím se vyhnout dalšímu zapojování ala pokus omyl. Mimochodem jak se ty měniče vyrovnánají s blížící se vstupním napětí k výstupnímu? Např. jak bude reagovat kdyz bude dostavat 3.05V a výstup bude 3V a pak i nadále kdy vstup padne pod 3V - vypne se automaticky, nebo bude dodávat méně?

Sorry za blbé otázky, ale každý něják začínal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 17:24    Předmět: Citovat

>EKKAR>Tyhle membrány mají také dvě strany a směry "působení", viz varování při přepólování v "datasheetu". Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 24 2019, 17:33    Předmět: Citovat

Jasně - já že
ThoughtfulMind napsal(a):
...
BTW: Ta membrána je pasivní prvek k odvlhčení vzduchu v nádobě do 2L.
A když tady pak padnul ten humidor ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund