Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co je to za smd diodu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 20:45    Předmět: Co je to za smd diodu Citovat

Dobrý večer,
prosím o pomoc.
Z elektrického ohradníku jsem po bouřce vyndal prozkratovanou smd diodu s označením SM75, je v pouzdru DO-214AB (někdy se také značí SMC), rozměry plastové části délka necelých 7mm, šíře 6mm, výška 2,3mm. Na pouzdru je natištěno logo Gse - General Semiconductor, viz fotky v příloze.
Po několika dnech neúspěšného pátrání za pomocí Googlu a projíždění všemožných seznamů smd součástek už jsem bezradný Sad, a prosím o radu, co to může být za diodu. Všude je k nalezení pod tímto označením buď ochranný prvek s napětím 150V, nebo ještě další nesmysly ...

V ohradníku je připojená v závěrném směru na svitkovém kondenzátoru, který je vybíjen do impulzního transformátoru, a na němž je maximální napětí do 700V. Takže tam slouží nejspíše jako ochrana spínacího prvku proti přepěťovým špičkám.
Původně jsou tam připojené vedle sebe dvě paralelně, a jedna to nevydržela, takže musí být nejméně na 1000V. Ještě se mi podařilo najít takto označenou diodu ale se závěrným napětím asi 7,5kV, což už se mi zdá na použité pouzdro jako nepoužitelné Sad

Děkuji mockrát za případné nasměrování,
Vašek



P6200051.JPG
 Komentář:
 Velikost:  107.47 kB
 Zobrazeno:  94 krát

P6200051.JPG



P6200052.JPG
 Komentář:
 Velikost:  96.67 kB
 Zobrazeno:  93 krát

P6200052.JPG



P6200055.JPG
 Komentář:
 Velikost:  93.98 kB
 Zobrazeno:  111 krát

P6200055.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 20:56    Předmět: Citovat

To je dioda S3M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Děkuji mockrát za radu.
Myslel jsem si, že tam přinejhorším dám 1N5408, pokud by odešla i ta druhá.
Zatím je to snad funkční i s tou jednou. Tak budu shánět nějakou vhodnou v provedení pro smd montáž, i když je tam tolik místa, že by se tam pomalu vešla dioda do svářečky.

Přeji hezký večer,
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 21:45    Předmět: Citovat

Přidám se se svým rébusem. Co je to za typ?
Je to 4V Zenerka. Píše se na ní D1. Nad tím jsou dva znaky, ale u každého kusu jiné - TD, U3, Xněco (ta mi někam uletěla).
Rozměry 2,75 (s vývodama 3,85) x 1,80 x 1,10 mm. (Pouzdro PMDU - SOD123 má být 2,6/3,5 x 1,6 x 0,8).



D97375B8-96D0-4110-99E7-1A7F72D6805A.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  257.1 kB
 Zobrazeno:  78 krát

D97375B8-96D0-4110-99E7-1A7F72D6805A.jpeg



F41F96DF-8A4D-45F4-A7AB-A83BC10D89F4.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  164.07 kB
 Zobrazeno:  97 krát

F41F96DF-8A4D-45F4-A7AB-A83BC10D89F4.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 22:05    Předmět: Citovat

Na jednu stranu si člověk říká, že když je to osazený ve výrobku s velkou sériovostí, že by to mělo jít dohledat, docela jistě s tím výrobce volně obchoduje, když se to používá v mnohamiliónových sériích.
Už se mi ale u smd součástek párkrát stalo, že jsem -taky po několika dnech projíždění všemožných seznamů- snahu dotyčný polovodič najít, prostě vzdal.
Ono totiž stačí, aby aplikátor dotyčné součástky měl rypáček mírně nahoru a nechal si třeba i úplně obyčejnou, sériovou součástku kvůli exkluzivitě servisu označit zákaznickým značením.
A jsme v řiti i se všemi seznamy a vyhledávači.
Mám několik hrstí diskrétních, klasických výkonových tranzistorů v klasickém TO3 i TO220, o kterých patrně nikdy nezjistím, co jsou vlastně zač - snad kromě toho, co si můžu sám změřit.
Mnozí tu možnost, tedy možnost podrobně změřit součástku, ani nemají. Často tak výrobek letí do šrotu jenom proto, že nelze zjistit, oč přesně jde.
A výrobce, který většinou bývá známý, Vám nic napsat, ani naznačit nesmí, protože by porušil smlouvu s odběratelem dotyčné "zákaznické" součástky - která klidně může být i úplně obyčejná.
Viz třeba systém "značení" Peavey, nebo i BangOlufsen, Fujitsu, Bose a tisíce dalších podobných darebů. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 22:19    Předmět: Citovat

P.S. Pídím se po typu, anžto bych rád znal dovolenou výkonovou ztrátu. Podle futrálu mi to přijde na 0,3 W (vývod katody netvoří dno pouzdra) ale třeba to výrobce vidí jinak. V obvodu jí běžně teče 60 mA, ale nezkoumal jsem všechny provozní stavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 22:34    Předmět: Citovat

Velkou dovolenou výkonovou ztrátou dost klamou tělem Schottky diody. Pak také různé varianty zenerek, včetně těch "přepěťových" typů. Myslím ty, jako byly kdysi teslácké typy KZL. Nikdy bych nevěřil, že ustojí ztrátu 600W, třeba jen v desítkách nanosekund.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 22:50    Předmět: Citovat

Tady v tomhle konkrétním případě je to obyč Zenerka, sloužící pouze k ponížení vstupního napětí pro 7805 (které by se bez ní motalo kolem 35 V).
Nakonec jsem prohrabal šuplíky a vrazil tam co dům dal - KZ260/10 V Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 1:12    Předmět: Citovat

Takže vývody opatrně odštípnutý 1,5mm od skla a zaletována jako smd? Very Happy
Nepodezírám Tě, že bys snad nevěděl o faktu, že spousta diod má tak tlustý přívody ne kvůli proudu Very Happy ale hlavně kvůli chlazení jejich plochou a případnému přestupu přes ně do fólie.
Hodně zatížený skleněný 1,3W a plastový 5W Zenerky jsem nechával na "celým drátu", popřípadě když to nešlo, tak jsem na ně navlékl a propájel nejdelší dostupné měděné, pocínované elektrikářské dutinky 0,5-1mm². V průřezu od 1mm² se dají lisovací dutinky sehnat až 20mm dlouhé. Pytlík takto dlouhých mám ještě ze slev u Conrada.

Omlouvám se předem, pokud je to pro Tebe samozřejmá věc. Bohužel vidím, že mnozí mnohem mladší tohle buď vůbec neví a nerespektují.
Je v tom bezpochyby i příčina poměrně velké "úmrtnosti" zenerek oproti běžným usm. diodám. Zenerky jsou háklivější na teplo.
Ale i ty obyčejné diody KY130-KY132 a další plastové i skleněné typy zodpovědní technologové nařizovali ve výrobě montovat "na celou délku" přívodů, přičemž dlouhé vývody bývaly kvůli místu/výšce svinuté do kroužků průměru okolo 5-7mm.
Dříve se tohle běžně praktikovalo u Ge diod, ale z opačného důvodu /hrozilo poškození Ge přechodu teplem páječky/ ale dělali to také u starších Si usměrňovaček s poměrně velkou plochou pouzder, příkladem třeba KY701F-KY705F.
Ve starších komerčních aparátech je často vidím takto namontované a bez vady funkční i přes 40 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 7:29    Předmět: Citovat

Ale kde že. Jak vidíš na té fotce desky, návrh počítal s alternativním osazením klasického drátového pouzdra, vešly se tam na těsno i ty vývody KZ260 (nechal jsem jim asi 2/3 délky) Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 13:15    Předmět: Citovat

Pokud je vícevrstvý solidně tepelně vodivý plošňák a adekvátně velké pady, tak je lepší diody naopak osadit s krátkými vývody, plošňák toho uchladí víc, než přívody samotné. Je ale třeba vývody před montáží správně naohýbat, u silných a krátkých a tedy tvrdých vývodů, pokud se do součástky zanese pnutí, není to pro budoucí spolehlivost nic dobrého, pouzdro nemá neomezenou pevnost.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund