Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Slayer exciter... Zas další "teslák" :-)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt květen 16 2019, 8:16    Předmět: Citovat

jade napsal(a):
Zas tak tomu nerozumím, ale pokud má mosfet kapacitu gate 4000pf, tak se při takové frekvenci nestačí nabít, (jak jsem byl poučen výše).

Je to přesně tak, ale ten zmiňovanej TC4452 zvládá špičkově 13 A, to dokáže nabít gate dost rychle. I maličký budiče v SOT23-5 umí třeba 4 A, s tím se žádný hradlo měřit nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 16 2019, 17:53    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Nepomohlo by, kdybys vlastní gener udělal jen s jedním hradlem a jeho výstupem teprve budil další paralelně zapojený hradla?

To jsem už zkoušel a právě pro IRFP460 nestačilo. S tím "totemem" to bylo mnohem lepší, ale při 70-ti voltech se mosfet odporoučel.
Na nějaké pionýrské experimentování nějak nemám náladu, použiji gate driver a oddělený oscilátor s možností změny střídy. Tranzistor dám asi IRFP450, protože má menší kapacitu gate než čtyřistašedesátka.
Jako ochrannou diodu antiparalelně k tranzistoru jsem dal 50ns BYV 29 - 400, mezi gate a zem jsem umístil 18V zenerku. Ovšem tranzistor neochránily. Ochranné obvody kolem tranzistoru bych rád probral trochu podrobněji, přijde mi to pro spolehlivou funkci SSTC jako klíčové.
Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt květen 16 2019, 20:38    Předmět: Citovat

Zkus překlenout D a S tranzistoru sériovým RC členem pár ohmů + pár nF,zenerka 15V mezi G a S se dává třeba 1W.Pro oblast 20 - asi50 kHz stačil 22R/0.5W+10n/630V- a trand žije v tomhle zapojení už 5 let ten samej.Tady bude ten C ještě menší (asi keramičák z kvalitního materiálu v provedení Y),frekvence je dost vysoko proti těm 50k.Když je to pro TC,asi to částečně ovlivní jeho vlastnosti a bude s tím potřeba počítat při jeho výrobě.
BTW.Spínáš induktivní zátěž,navíc obsahující přechodový děje, ten trand napěťově o dost předimenzuj,např.5x-10xUnap.,třeba nějakej,co se používá na DC325 nebo 566 V s dostatečnym proudem.Třeba ze starýho měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 17:26    Předmět: Citovat

Dá se ten RC člen kombinovat s diodami antiparalelně k tranzistorům? Nebo s RC členy nejsou už ochranné diody nutné?
Po "zralé" úvaze jsem přešel z jednotranzistoru na polomost.
Mám to postaveno tak, jak je na obrázku níže, driver mám IR2111 s proudem 500mA, což se mi nezdá dostačující, ale uvidíme.(Edit:nestačil, je posílen totemy s BD139/140) Zatím testuji oscilátor s interruptorem a mosfet driver. Zatím si do toho netroufám pustit "sílu" Embarassed, jelikož celý vehement nemám ve stíněné skříni, je to na prudko zdrátované na stole a tím pádem neodolné vůči elmag poli teslovy cívky.
Mám už jistou zkušenost s mnohem slabším TC, poblíž kterého nefungovala kalkulačka a tuhnul telefon.



Polomost.png
 Komentář:
 Velikost:  21.39 kB
 Zobrazeno:  44 krát

Polomost.png




Naposledy upravil jade dne so červen 22 2019, 21:03, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 20:15    Předmět: Citovat

Pokročil jsem poněkud v experimentování a velmi bych uvítal radu. Polomost napájím s trafa 100V 300W, primární vinutí se sestává z 12-ti závitů bifiliárně reproduktorovým lankem 4mm na průměru 90mm. Zapojení konce je stejné jako v příspěvku výše (aktualizované).
Buzení v gejtech IRF740 má podle osciloskopu amplitudu cca 14V, z čehož soudím, že jsou fety buzeny dostatečně.
Jenže při vyladění teče můstkem ubohých 800mA a na sekundáru vytáhnu oblouk max. 2cm.
Ubral jsem tedy závitů primáru na 6z (Vynechal jsem druhý pramen bifiliárního vinutí, který zůstal nezapojen).
Proud se zvedl něco přes 1A, chladiče jsou po asi 5-ti minutách studené, zato se docela hodně hřeje ochranný rezistor R4 , 4,7Ω, 8W.
F0 jednoho sekundáru je 625kHz, u dvou sekundárů spojených na studených koncích 333kHz, ovšem běží i na 625. Je divné, že harmonická není na dvojnásobku...



Cívky 1.png
 Komentář:
 Velikost:  4.46 kB
 Zobrazeno:  37 krát

Cívky 1.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 22:02    Předmět: Citovat

Abych upřesnil, proč dva sekundáry, znovu opakuji, že mi jde o pokusnou repliku tzv. MWO přístroje Dr. Georgije Lachovského.
Podle různých komentátorů obrázků jeho přístroje je připojení druhého sekundáru s ovládací skříní, často nazývaného "přijímač", vedeno jediným vodičem. Není úplně jasné, kam onen jediný vodič vlastně původně vedl, nejčastější domněnka je ta, že byl druhý sekundár na studeném konci uzemněn a byl buzen polem vysílací cívky.
Osobně se domnívám, že propojka mezi cívkami mohla prostě řadit obě do série, čímž by se mezi jejich živými konci dosáhlo mnohem silnějšího pole.



Lakhovsky_Multiple_Wave_Oscillator.jpg
 Komentář:
 Velikost:  145.63 kB
 Zobrazeno:  45 krát

Lakhovsky_Multiple_Wave_Oscillator.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 10:21    Předmět: Citovat

Tak jsem odrovnal můstek. Trošku jsem ještě doladil oscilátor a při tahání oblouku cca 7cm se najednou zvedl proud na 2A a dál rostl, než jsem stačil odpojit napájení, prásklo to a bylo hotovo.
Budič i oscilátor naštěstí přežily, ten můstek mě zase tolik nemrzí, byl to takový pokusný bastl "nanečisto".
Budu se muset pozajímat o vychytání ochranných obvodů.

Edit: Tak se odpráskl jen jeden IRF740, druhý je v pořádku. 5A pojistka ve zdroji neshořela, vyletěl rovnou 10A jistič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund