Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Brandt porucha
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: pá květen 24 2019, 15:29    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
...po zprovoznění již nefungoval.
To je snad protimluv, ne? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá květen 24 2019, 15:48    Předmět: Citovat

Hm tak to je panečku super instruktáž a zkušenost o kterou jses tu s námi podělil nezbývá než smeknout klobouk.
Ano podle všeho to vypadá že je to u mě podobný příklad kdy se ztotožnuje s mou ledničkou přinejmenším už to že lednička byla skutečně delší dobu mimo provoz takže v tom vidím asi ten kámen úrazu,na druhou stranu je ale dicné že se motor nejspíše nezadřel aspon ne v té míře že by nechtěl naskočit a naběhnout protože jak jsem uvedl lednička po zapnutí a asi měsíčním stání na chodbě v (nečinnosti) normálně naběhla a celý den a noc jela a chladila v pohodě.Ano asi myslíš na to mazání s následným zadřením aha nj ale to by pak v daném případě nemusela či nemohla už dále jet ani tím přímým napojením a obejitím termistoru ne ?
Prostě jsem to zkoušel asi 3x nezávisle po sobě a motor naskočil ,myslíš že to ano ale už ne i s vyměněným dobrým termistorem ??? No to se pozná až mi dorazí od aliex... uvidí se nicméně tvá zkušenost je velice příznačná a dosti podobná mému případu.
Hm možná díky kladenému odporu a špatnému mazání jak uvádíš odešel následně ten termistor čerti vědí.
A co když ji nakopnu napřímo ,a nastartuji spínačem na to druhém vinutí a nechal ji třebas hodinku běžet abych zjistil zda chladí a zda tak dlouho vydrží běžet ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá květen 24 2019, 17:01    Předmět: Citovat

Pokud se Ti ji podaří pomocnou klemou nahodit, nech ji běžet do prvního vypnutí. Pak zapoj ten startér a počkej, zda se Ti po zapnutí rozběhne. Pomohl by nějakej ten wattmetr do zásuvky přepnutý na měření odběru (můžeš zkontrolovat hodnoty a porovnat ze štítkem).
Masar: Tak dobře, napíšu to jinak - při pokusu o uvedení do provozu... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá květen 24 2019, 17:17    Předmět: Citovat

JJ rozumím to zapředpokladu že bude termostat ok ,ale asi je když naběhne klemou.Dobrá zkusím děkuji za zajímavou radu odborníka příkladnou a podnětnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út červen 11 2019, 6:53    Předmět: Citovat

Tak jsem opět konečně zase tady poté co mi konečně došel ten PTC termistor /startér/ který jsem si myslel že odešel a je už jedinou příčinou bránící chodu ledničky.Je to v naprosto stejném pouzdru s tím rozdílem že tam není jen jeden vývod pod ozn. č.1 ale hned 3 vývody pod ozn. 1,2,3 připojil tedy na č. 1 zapojil do sítě a ejha nejede .Tak jsem to ted zkusil jak poradil Artaban001 nahodit kompresor klemou a až vypne tak tam vložit ten nový startér a uvidím co bude dál .Zatím po asi cca 15min. začíná mrazák chladit takže zjevně lednička resp. kompresor vypadá že je ok ,nicméně záhada i tak stále přetrvává s ohledem na to že výměna startéru nepomohla.
Jinak měřák /watmetr/ samozřejmě mám ,právě měřím od včera spotřebu asi před rokem zakoupené kombi chladničky Beko RCNA340K30W
co má také na chatě a sporadicky ji zapínám když odmrazuju jinou starší když mám početnější návštěvu.Zdálo se mi že snad pořád převážně běží motor tak měřím spotřebu měla by brát cca 0,7 kW za 24 hod nyní je to 12 hod. a spotřeba cca 0,5 kW čili opravdu vyšší nicméně jsem snížil termostat na 2 stupen a uvidí se ,zdá se že už semo tamo vypíná .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út červen 11 2019, 7:23    Předmět: Citovat

Tak jsem zjistil že po asi půlhodině provozu přes klemu byl najednou motor 3x hlučnější než v začátku kde ho bylo sotva slyšet a zadní výparník včetně kompresoru dost teplý ,byt malý mrazáček nahoře mrazil tak jsem to raději vypnul a nečekal podk a jestli vůbec se to vypne aby se to nepodělalo ještě víc .
Ještě jsem teda tedy zkušebně zapojil ten nový startér a kde nic tu nic motor nenaběhl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út červen 11 2019, 22:48    Předmět: Citovat

Tou klemou to máš jen nahodit a pak ji odpojit, jestli jsi ji tam nechal, tak ti to shořelo.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 6:14    Předmět: Citovat

Ano samozřejmě že jsem tu klemu jen krátkodobě přepínačem zapmul jinak by mi přece nemohl kompresor jít a fungovat přes půl hodiny .
Motor sice stále šel a lednička chladila jenže motor s výparníkem už byli dost horké a motor byl a dost hlučnější.
Bylo mi zde řečeno že mám motor nakopnout /pomocí klemy/ což se stalo a až se vypne termnostatem tak až pak dosadit novým startérem k čemuž ovšem nedošlo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 8:25    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
Motor sice stále šel a lednička chladila jenže motor s výparníkem už byli dost horké a motor byl a dost hlučnější...
Musím tě opravit, výparník je ta "věc", která ochlazuje prostor uvnitř chladničky. To, co je horké, je tzv. kondenzátor, také se tomu říká výměník. Ale to si plete více lidí. To, že jsou za provozu tyto dvě součásti ledničky horké, je "přirozená" vlastnost ledničky (je to "noumální"), jinak by lednička nechladila. Nesmí být ovšem horké příliš. V situaci, kdy se odstavená lednička uvádí do provozu, může být doba potřebná k vypnutí termostatu i 6 a více hodin, což závisí na jejím objemu, stavu izolací, nastavení termostatu atd. Během této dlouhé doby se kompresor i kondenzátor mohou zahřívat více, než při "udržovacím" režimu. Nikdy jsem to neměřil, ale ruku na kompresoru jsem neudržel ani půl vteřiny.
Ale samozřejmě, pokud se kompresor nerozbíhá s předepsaným rozběhovým prvkem, je to jeho vina. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 8:55    Předmět: Citovat

Ano děkuji za poopravení ,skutečně jsem si to spletl ten výměník s výparníkem byt jsem měl pochopitelně na mysli výměník ,tzn. co je vzadu.
No jak jsem již uvedl tu teplotu bych celkem bral v potaz ale diví mě resp. nevím jak asi dlouhou dobu potřebuje taková malá lednička k zachlazení všimnul jsem si u té nové kombin./mrazák s chladničkou/ že ji trvalo hoodně dlouho než se dostala do /udržovacího režimu/ což je asi jak uvádíš normální ,nenormální se mě ale jevil ten vyšší hluk kompresoru oproti tomu počátečnímu chodu kdy to oproti tomu prvopočátku co to bylo ledva slyšet a pochvaloval jsem si ten tichý chod o dost později hlučnější což mě nakonec přivedlo k myšlence to raději celé vypnout a nečekat na to až termostat vypne motor.
Napadá mě ještě jeden někde tady myslím zmíněný aspekt a sice že pokud byla v minulosti chladnička přivezená autem na ležato ,což vím že nesmí být tak i když stála asi cca měsíc na chodbě chaty jak má než jsem ji zapnul že je někdy vhodné ji nově jakoby na ruby obrátit kvůli těm tekutinám aby se srovnali a fungovalo zase vše jak má.
Nicméně se ukazuje že ten termistror. startér za nový nepomohl jak jsem se domníval byt jsem objednal rovněž na 12 ohm jak ten původní ,kde je jediný rozdíl v rozmístění vývodů ,zatímco u staréího /původního/tak je jen jeden u nového jsou 3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 9:52    Předmět: Citovat

O obracení kompresorové lednice nikde řeč nebyla. To se psalo o absorpční chladničce, která používá čpavek jako chladivo, a vodu jako "kompresor".
Voda tam proudí trochu jiným okruhem, než čpavek - pokud se voda dostane tam kam nepatří, snižuje je výkon. Proto se chadnička obrátí vzhůru nohama a potom zpět. Tím se voda přelije tam, kam patří. U kompresorových se to dělat nesmí.
A jinak k tomu kompresoru: pročpak má ten tvůj startér, co tam dáváš 3 nohy, když ten původní má jen 2? - protože nejspíš obsahuje tepelnou nadproudovou ochranu. Ty termistory jsou tam 2 a jeden z těch vývodů bude nejspíš společný. Měřil jsi odpory mezi těma nohama? - třeba to zapojuješ mezi oba termistory v sérii, což to nemůže fungovat. Nebo to zapojuješ na pojistkový termistor na místo na startovací (podle mě má každý jiný vlastnosti). Pokud jsi to zapojil správně a kompresor se po vyrovnání tlaků z Tvých předchozích "pokusů" nešel rozběhnout, je v prdeli a Ty s tím nic nenaděláš, bohužel. Jinak i ten startér vyžaduje k opakování rozběhu zotavovací čas, než v něm vychladne termistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 11:24    Předmět: Citovat

Ok děkuji za vysvětlení s tou absorpční chladničkou co jsem si špatně vyložil ,k tomu termistor startétu ,tak ten původní co tam byl má ne 2 ale jen 1 pin přívod /pominuli ty dva které se nastrčí přímo na motor kompresoru ,kdežto ten co jsem ted objednal má 3 piny přičemž Pin 2 je na stejném místě u obou startérech a navíc je tu Pin 1 a 3,jak je to zapojené vědí čerti protože se tamani nenamáhali tam dát nějaký detailní rozkres zapojených pinů a já vím kolem toho taky prd.

de.aliexpress

Měřením na multimetru jsou pin 1 a 2 společné a proti pin 3 to má kolem 10 ohmů

Hm ještě mě napadlo že hned po zapnutí se lednička díky vlastnostem termistoru hned nerozjede tomu rozumím ale měla by snad vydávat takový ten šesestivý zvuk ne ,který jsem zaznamenal u te nové kombi chladničky ,tady u té je to zdá se po zapojení mrtvé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 11:42    Předmět: Citovat

Počty pinů jen duplikují/násobí dva vývody pozistoru, aby bylo možné k němu připojovat ostatní části obvodu, které se u jednotlivých modelů liší. "Na funkci to nemá vliv". Wink
salora napsal(a):
... ještě mě napadlo že hned po zapnutí se lednička díky vlastnostem termistoru hned nerozjede tomu rozumím ale měla by snad vydávat takový ten šesestivý zvuk ne ,který jsem zaznamenal u te nové kombi chladničky ,tady u té je to zdá se po zapojení mrtvé.
Naopak, právě "hned po zapnutí" pozistor vede a motor se rozběhne. Po několika destinách sekundy je tam už nadbytečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 12:22    Předmět: Citovat

No asi je jiný režim ledničky pokud je již zachlazená protože když jsem ji vypnul /tu novou chodící/ za chodu motoru a nově v zápětí zapnul už neběžel kompresor jen šum v systému.

Jo tak jak tedy ten termistor zapnout ,mám zato že opět do pin 2 podle toho původního ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 12:49    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
No asi je jiný režim ledničky pokud je již zachlazená protože když jsem ji vypnul /tu novou chodící/ za chodu motoru a nově v zápětí zapnul už neběžel kompresor jen šum v systému...
Ale to není žádná zvláštnost a můžeš se o ní dočíst v každém návodu k použití. Jsou dva důvody, proč se ve zmíněném případě kompresor nerozběhne.
1. Pozistor je za chodu v zahřátém stavu (má velký odpor, je "vypnutý"). Pokud mu nedáš možnost vychladnout (několik minut), nemůže znovu "zapnout".
2. Start kompresoru do zvýšeného protitlaku bývá těžší. Proto je vhodná přestávka pro vyrovnání tlakových poměrů v systému.
salora napsal(a):
Jo tak jak tedy ten termistor zapnout ,mám zato že opět do pin 2 podle toho původního ne ?
Nevím, jest-li zrovna do pinu 2, ale do "stejnolehlého" pinu jako byl originální (piny jsou propojeny ve směru spodní=horní). V každém případě musíš dodržet schema zapojení rozběhového a běhového obvodu.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund