Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řetízek k žaluzii, jak opravit než seženete náhradní.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 13:04    Předmět: Citovat

A nezkoušel jsi už někdy odcvaknout ten dlouhý bílý kryt? Nejprve jsem si s tím hrál zbytečně i půl hodiny, pak už to šlo skoro samo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 13:59    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
A nezkoušel jsi už někdy odcvaknout ten dlouhý bílý kryt?.........

Možná máme také dvě různé konstrukce žaluzií a pak se nemůžeme domluvit. U mne je to ozubené kolečko v plastové koncovce s vodícími drážkami pro řetízek (viz předchozí obrázek) zasunuté do dlouhého plechového profilu, ve kterém je navíjecí hřídel s rolničkami pro spouštěcí pásek. Pokud bych se chtěl k ozubenému kolečku dostat bez sundání celého mechanizmu, musel bych do toho plechu prostříhat díru. Byla by to více méně šeredná díra která by oknu nedělala ozdobu. Nemám kde odstřihnout nějaký dlouhý plast, o kterém píšeš.
Já musím celou tu plastovou koncovku vyjmout z toho plechu i s ozubeným kolečkem, které sjede z navíjecí hřídele. Pak protáhnout řetízek a nechat na správném konci vyčnívat těch asi 10 cm. Pak ten mechanizmus nasadit na hřídel a zatlačit zpět do plechového profilu. Po odmontování žaluzie ve spuštěné poloze ji položím na parapet a na parapetu pracuji. Vodící silony nedemontuji. Na jedné žaluzii jsem na parapetu takto měnil i spouštěcí pásek, který se roztřepil a zasekával se na kladce.

Později jsem našel toto video s popisem postupu pro lanko i řetízek
https://hobby.idnes.cz/pretrzeny-retizek-a-silon-oprava-postup-ffs-/hobby-domov.aspx?c=A170617_163907_hobby-domov_bma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 9:51    Předmět: Citovat

Tak můj uzlík na provizorní opravě žaluzie dlouho nevydržel, jen od 30.6. do dneška 18.7., tj. 18 dní. Uzlík se nějak rozvázal, i když tam byl uzel tzv. "ambulanční", ne tzv. "psí" uzel.
Mám už doma koupené náhradní nové řetízky.
Ze zvědavosti jsem však prasklý řetízek ještě znovu spojil podle návrhu kolegy "Samec" omotáním konců další nití. Spoj jsem ještě zafixoval kapkou lepidla Herkules. Viz fotku. Nějak se mi však nepovedla přesná rozteč, chyba je asi 1/2 kuličky. Při vůlích na ozubeném kolečku to však funkčně nijak nevadí, jen to mírně zadrhne.
Uvidím jak dlouho to vydrží nyní. Pořád to považuji za dočasnou opravu do koupení náhradního nového řetízku.



Spojení řetízku žaluzie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.97 kB
 Zobrazeno:  78 krát

Spojení řetízku žaluzie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 10:01    Předmět: Citovat

Tohle jsou takový klouzavý provázky, na tom drží jednoduchý uzly blbě. Herkules asi tak není úplně ideální, spíš bych použil nějaký rozpouštědlový lepidlo typu Kanagom. Ale snad to i tak vydrží, než koupíš novej. Povedlo se ti docela trefit velikost kuličky i tu rozteč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 16:30    Předmět: Citovat

Dnes mi praskl kuličkový řetízek u dalšího okna.
Jak se tak dívám, ta provizorní oprava na předchozím okně mi funguje už 1/2 roku od 18.7.2018.
Mám doma v šupleti již náhradní nové řetízky. Protože se však dnes řetízek přetrhl tak dobře, že mi nevyjel z ozubeného kolečka, a nemám nyní čas na jeho výměnu, tak jsem provedl na řetízku zase provizorní spojení přímo na okně.
Jen zopakuji postup.
- Rozlomit štípačkami 3 až 4 kuličky na každé straně od místa přetržení. Konce provázku zatavit pájkou, aby se netřepily.
- Přeložit provázky přes sebe, aby mezi sousednimi kuličkami zůstalo místo na jednu scházející kuličku. Provázky k sobě uprostřed svázat nějakou polyesterovou nití (na to jsou vhodnější 4 ruce), aby držela rozteč kuliček. Pak omotat přeložené provázky nakolika závity nitě a snovu svázat.
- Přečnívající konce provázku ohnout zpět do mezery a znovu omotat nití. V místě omotání vznikne taková "pseudo malá kulička". Spoj zafixovat nějakým lepidlem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 11:56    Předmět: Citovat

Nějak mi asi končí životnost řetízků na žaluziích. Dnes mi praskl už třetí řetízek. Mám doma připravené dva náhradní nové řetízky, ale pořád, tak trochu ze "zabejčilosti", experimentuji se spojením prasklého řetízku. První dva prasklé řetízky byly opraveny svázáním provázků po vyštípaní kuliček. Obě předchozí opravy svázáním provázků z 18.7.2018 a z 24.1.2019 fungují až dosud.

Dnes se mi nějak to svazování nedařilo. Při štípání kuliček pro uvolnění delších provázků na spojení jsem vždy nějak nasekl i provázek. Začal jsem přemýšlet o jiné technologii opravy.

Napadlo mne zatavit dvě koncové kuličky pistolovou pájkou do jedné společné kuličky. Kupodivu se to dařilo napoprvé. Kuličky jsem vždy kousek natavil a tu taveninu do sebe lisoval prsty. To jsem vícekrát opakoval, až se mi zdál ten slitý spoj dostatečný a pevný. Prsty to patlání taveniny snesly dobře.

Výsledek je na dvou přiložených fotkách (nedařilo se mi to dobře zaostřit). Slitá kulička je "nevzhledná" a větší, ale přesto velmi snadno bez zadrhnutí prochází přes ovládací ozubené kolečko.
Zdá se mi, že životnost takového spoje by měla být teoreticky neomezená, že ve svaru kulička nepraskne. Snadněji se někde znovu přetrhne lanko mezi kuličkami.



etízek žaluzie svařený.jpg
 Komentář:
 Velikost:  265.03 kB
 Zobrazeno:  43 krát

etízek žaluzie svařený.jpg



Lanko žaluzie oprava slitím kuliček.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Lanko žaluzie oprava slitím kuliček.jpg
 Velikost:  281.03 kB
 Staženo:  46 krát



Naposledy upravil Brozicek dne st květen 22 2019, 18:58, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1738
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 14:06    Předmět: Citovat

Ja som dal retiazky zo žalúzií celkom dole (zatiaľ na troch oknách), ďaľšie čakajú na pohonné jednotky Cool
https://www.youtube.com/watch?v=VJKnrITmVjo&feature=youtu.be



al.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  al.jpg
 Velikost:  142.22 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt květen 23 2019, 11:00    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
Ja som dal retiazky zo žalúzií celkom dole (zatiaľ na troch oknách), ďaľšie čakajú na pohonné jednotky .....

Neumím si představit, že bych měl u trojdílného okna u třech žaluzíí tři ovládače, tři pohony, tři řídící jednotky a kabel ke každému dílu okna. Toto snad může být dobré jen u jedné žaluzie široké přes celé okno. Přesto mám dotaz:

Jak motorek pozná, že je žaluzie na koncích v otevřené nebo spuštěné poloze. Nevidím tam žádné koncové spínače. Hlídat to jen zrakem a držet po celou dobu spouštění nebo otevírání tlačítko ovládače musí být o nervy. Mělo by tam být nějaké inteligentní ovládání jako třeba u oken v autech (např. krátký stisk úplné otevření nebo zavření, delší stisk pohyb jen po dobu držení tlačítka).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1738
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt květen 23 2019, 13:36    Předmět: Citovat

Momentálny stav mám taký, že sú ovládané paralelne 3 žalúzie na troch oknách jedným ovládačom a využívam len naklápanie. Kupodivu idú celkom sinchrónne aj bez koncákov . Keď niektorá trochu ujde, stačí ich spustiť na spodok a potom sa naklápanie zrovná. Medzi prevodovkou a hriadeľom žalúzií je gumená spojka, ktorá pri nadmernej záťaži prekľzne a pri vytiahnutých žalúziách sa opäť všetky 3 dorovnajú.
Ovládanie mám prepnuté do módu impulzného spínania, na to naklápanie to vyhovuje.
Na pravidelné zdvíhanie a spúšťanie sú tieto motorčeky slabé a musia mať vysoký prevodový pomer- potom sú pomalé.... 30ot/min.
Bola to len taká skúška, ale ustal to na furt Very Happy
Ďalšie budem riešiť inými motormi, koncákmi a viackanálovým ovládačom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jape



Založen: Feb 20, 2013
Příspěvky: 63
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 9:31    Předmět: Citovat

Také jsem dnes nozově zkusil opravu řetízku - zaříznul jsem konce provázků, pomocí 2 pinzet přiložil kuličky ze dvou stran na hrot mikropájky ve stojanu ( cca 250 stupňů ), tavil až se dosáhlo správné rozteče navazujících kuliček. Po zchládnutí dorovnání tvaru na brusce. Stejně se výměně nevyhnu u všech oken, opotřebení provázku už je dost viditelné i pouhým okem.


retizek2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  128.96 kB
 Zobrazeno:  37 krát

retizek2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:04    Předmět: Citovat

Koupil jsem z Aliexpres takové šikovné štípačky Stranové štípačky.
Kvalita oceli slabá, ale na několik použití na vycvikání nožek IO (když nemám na vyjmutí IO kvalitní nářadí) to stačí. Za ty peníze OK.

Když mi praskl další řetízek, tak jsem ty štípačky s výhodou použil na tu plastovou kuličku. Ze dvou koncových kuliček jsem odštípl téměř polovinu jen tak, abych neodkryl zatavený provázek. Pak jsem ty půlkuličky k sobe zatavil pájkou. Zatím se zdá, že z mých vyzkoušených postupů je ten poslední nejlepší. Ale pořád jsou to dočasné provizorky, než se koupí a namontuje nový řetízek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 14:34    Předmět: Citovat

Vážně má smysl posílat peníze do Číny za hned odpad?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 15:44    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
Vážně má smysl posílat peníze do Číny za hned odpad?
Tyto štípačky jsou ze spodní strany úplně ploché, ve špičce štíhlé a perfektně nabroušené, že mezi ostřím není vidět světlo. Takže lze s nima odštípnout cokoli (ne moc tvrdého) těsně u základny a v úzké mezeře, např. nožka IO. U nás obvykle prodávané stranové štípačky mají klasické nabroušení dvou "V" proti sobě a jejich širší špičku mezi nožky IO nedostanu.
Když jsem je viděl u kolegy, tak jsem si je také objednal. A na rozštípnutí té kuličky žaluzie byly jako stvořené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 21:19    Předmět: Citovat

Můžeš dát na ně odkaz? Dík.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 22:32    Předmět: Citovat

Nechce se mi to číst znovu celé, ale vím, že v Hornbachu se dají koupit dva druhy řetízků podle velikosti kuliček v metráži a je to dost levné a zároveň tam mají ty spojky na ty řetízky, takže spojování jinak musí mít nějaký důvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund