Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Brandt porucha
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2019, 22:04    Předmět: Citovat

Když se jen otočí vzhůru nohama, olej nateče nahoru, ale do tý ssací trubičky, kterou saje z prostoru hrnce se dostat nemusí. Zato se určitě dostane do tý vratný trubky, kterou ten kompresor jako celek nasává zplynovaný chladivo a zkondenzovaný kapky oleje, co jdou z výparníku (výlez z výparníku je nasáván kompresorem). Taky za provozu ten olej cáká všude možne po prostoru toho hrnce aby mazal vše, co mazat má. Je čerpán "vrtákovitým koncem" duté hřídele nahoru, kde se rozstřikuje na ten pístový mechanizmus. Ten konec hřídele se právě má brodit pod hladinou tekutýho oleje. Proto se ten kompresor nechává po transportu uležet, aby byla jistota, že všechen roztroušený olej nateče zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po květen 06 2019, 5:58    Předmět: Citovat

Tak jsem se díky radám a vstřícné pomoci (to:doktor365) pomocí S.Z. dopracoval k přímému napojení sítě na motor kompresoru po odpojení patice a ochrany a zjistil že aspon ten je zdá se v pořádku a běží takže ted už zbývá jen asi ten termostat ke kterému jsem se zatím nedostal protože jsem se musel přemístit na trvalé bydliště kvůli doktorům.
Jinými slovy pokračování příště až zas budu na chatě ,zkusím proklemovat napřímo termostat , protože na té ochraně (válečku) není žádné napětí takže to bude údajně nejspíš termostat.
Děkuji zatím všem zainteresovaným kteří mě tady byli nápomocní a pomohli mi lépe poznat princip a chod chladniček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne květen 19 2019, 7:51    Předmět: Citovat

Tak jsem opět tady protože jsem konečně dorazil na chatu a pustil se do te chladničky takže jsem vymontoval termostat ,propojil vývody 3 + 4 což jsou /měli by být/ vývody zančené na mém termostatu písmeny L + C a ted už mi nesvítí ani žárovka ani se nerozběhne kompresor ,to musí být propojené při zapojeném termostatu ?
Na té ochraně /kul. válečku /jsem naměřil nějaký ten odpor cca 2,5 R takže ten by snad měl být ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 19 2019, 18:11    Předmět: Citovat

Máš na tom kompresoru ještě čitelný štítek? Pošli sem označení výrobce a typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne květen 19 2019, 20:02    Předmět: Citovat

No tak jsem pozápasil s tím upravením velikosti obrázku co je tu povolen na max. hranici /300kb/ nakonec i když se to nezdařilo snad to bude čitelné no jinak se jedná o ledničku Brandt model TF 1211 který mi bohužel nenašel ani google takže v tomto ohledu to bude asi problém s identifikací zapojení .

Jo jinak jsem ten kompresor zkoušel zda je ok napřímo s pomocí mikrospínače na rozběh a motor běží tak snad aspon ten by mohl být ok.

Nakonec jsem rozdělal to tzv. rozběhové relé které podle mě zdaleka nevypadá jako relé v pravém slova smyslu tz. s nějakou tou cívkou fungující jako elektromagnet ,spíše to vnímám jako bimetal na ker. tělísku které se snad po zahřátí nějak vypne což v mém případě nehrozí .Dá se to nějak změřit ta funkčnost ?Má to asi 18 ohm to je tak asi vše co jsem zjistil ?



20190505_083819.jpg
 Komentář:
 Velikost:  145.7 kB
 Zobrazeno:  151 krát

20190505_083819.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út květen 21 2019, 10:26    Předmět: Citovat

No jaksi jsem se defakto neposunul ani o krok blíž k cíli abych odhalil příčinu nefungující chladničky.
Kompresor je ok pomocí zapojení napřímo a krátkodobém přepnutí na cca1-sec. ,vypadá to asi že i termostat bude ok protože jsem ho komplet vymontoval a propojil jen vývody 3 + 4 abych ho vyřadil z funkce jenže motor neběží ,už jen snad zbývá jen ta ochrana na které je ale naměřen odpor 2,3 ohm ale asi bude nejspíš to rozběhové relé v čoudu které po pravdě nením na jakém principu přesně funguje nemám tam totiž nějaký klasický relé s cívkou jak jsem předpokládal podle jednoho schématu ale PTC termistor pracující na bázi trpla čili spíše takvý zpoždovací čas. spínač který se po krátkodobém nahřítí zase vráti do původní rozpojené polohy ,nj jenže jak se to dá změřit či zjistit zda je ok či nikoliv ? Mám to dokonce už i rozdělaní ale tam jaksi nemám kde so měřit nebo se to dá nějak prověřit zda je či není funkční ?
Děkuji za rady a doporučení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12402

PříspěvekZaslal: út květen 21 2019, 10:37    Předmět: Citovat

A co ti brání ověřit jeho funkci např. tlačítkem, paralelně k němu připojeným? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út květen 21 2019, 11:00    Předmět: Citovat

Ano už ráno jsem to jakoby nasimuloval bez použití toho termistoru a nešlo mi to jenže já blb zapomě a až ted si uvědomil že jsem neměl na ochraně připojen nulák takže to jít ani nemohlo ano právě zkusil a naběhlo takže ten termistor je v čoudu ,no i tak by mě docela zajímalo co tam na něm odchází ? A ten po pravdě bádám a nevím jakou hodnotu /odporovou/tam mohu použít mám s ozn.
QP2-12/B což by mělo být snad s 12ohm ale já v nabídkách vidím převážně jen s 4,7 ohm a na asli max. s 15 ohmy ale v tom stavu jak je ted ten můj /asi porouchaném/ naměřím 17 ohm takže c tomto jaksi ještě nemám jasno a tak trochu chaos .jinakby mělo být vše ujasněno.
Děkuji za přínosné instrukce.
Nakonec jsem našel 12 ohm PTC termistor na alie.. ale i když píšou s 1 Pin konektorem /vstupem pro fázi/ tak to má 3 piny tak nevím zdy by se to dalo použít pro ten náhr. k mé ledničce :
de.aliexpress
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 14:54    Předmět: Citovat

Jestli je tam jako startér PTC, tak uvnitř toho plastovýho cosi je tabletka ze speciálního keramickýho materiálu o definovaném počátečním odporu a " zlomové teplotě", při které se odpor několikanásobně zvýší. Tabletka je mezi dvěma pružnými plechy, který se mohou vyhřát (pomůže tomu degradovaný plast). Špatným dotykem pak uhoří pokovení tabletky a startér je kaput. Ta tabletka se po celou dobu chodu kompresoru udržuje průchodem proudu na své teplotě, která udržuje vysoký odpor. Pokud se podobný systém používá jako proudová ochrana, může být v jednom pouzdře rozběhový termistor a pojistný každý může mít jiný parametry. Je jasný, že po vypnutí kompresoru musí termistory vychladnout, aby se jim obnovil klidový odpor. Jak změřit cívky kompresoru jde nejít na internetu, startér hledej pro "JM1080Y".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 15:10    Předmět: Citovat

Ano správně jak uvádíš /tabletka/z keramiky to vím jak vypadá protože jsem ten startér už včera rozdělal tudíž vím jak to vypadá v reálu potud ok a jsem v obraze.
Jedniný problém pokud se to dá nazvat problémem je že např. na alie. se nikde nenabízí naprosto identický startér byt je ve stejné podobě co se rozměrů týče.
Rozdíl je v tom že já tam mám jenom jeden kontakt /nasunovací/ z jedné strany kde je připojená fáze a ty další dva s otvorama /samice/ co se nasadí přímo na motor kompresoru ,zatímco ted se nabízejí ve stejném pouzdru /provedení/i s 12 ohmy co potřebuji já ale jsou tam ještě další dva kontakdy navíc .Něco jsem našel a zjistil že je to pouze pro jiný způsob připojení,tam je to jakoby naopak zapojeno na ten hlavní kontakt se nepřipojuje fáze ale nulák ale to je detail čili mám jakoby dvě možnosti ,bud díky stejné velikosti /tablety/ jen přehodím do starého mého startéru a nebo ho použiju v tom novém ale musím místo nuláku zapojit fázi a pro nulák nechat volně .

http://2.bp.blogspot.com/-rcg-sUG-Qh8/TmpymkhgfPI/AAAAAAAAAAA/-2sbpLT2cyg/s400/PTC%2BStarter.jpg

Přesně ten budu potřebovat,iritovali mě tam jen ty další kontakty navíc ale to si poměřím a zapojím jak mám být v nejhorším /tabletku/prohodím :
de.aliexpress
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12402

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 15:48    Předmět: Citovat

S termíny "fáze" a "nula" nějak žongluješ. Ale hlavně aby to bylo funkční a ne destruktivní.
Wink



Obrázek1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Obrázek1.png
 Velikost:  134.99 kB
 Staženo:  207 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 16:32    Předmět: Citovat

Hm no já s tím nežongluji jen kontsatuji jak to vidím já a jak to je ,to cos poslal já takto nemám zapojeno,mám k tomu mojemu /startéru/pokud dovolíš abych tomu tak říkal přivedenou fázi L a N je zapojen separátně na tom horním/samotném/ čudlu kompresoru .
Sice sám nechápu že se některé ledničky zapojují jinak než to mám já ale asi to tak je jinak to nevidím.
Podobné zapojení jako ty jsem poslal já v tom linku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12402

PříspěvekZaslal: st květen 22 2019, 22:31    Předmět: Citovat

Jest-li je na horním pinu (společný pro obě vinutí) N nebo L není z hlediska funkce podstatné. Podstatné je, aby byly oba vodiče připojeny k pracovnímu vinutí a ten nevyvedený pin (u "jednopinového" startéru) k rozběhovému vinutí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt květen 23 2019, 5:58    Předmět: Citovat

Přesně tak na funkci to vliv nemá pouze je to asi vyrobeno pro univerzílnější použití k různě asi jinak zapojeným ledničkám to je celé ,princip je stejný.
Byt mě to trochu udivuje ,myslel jsem si dosud že se to zapojuje vše nějak standartně stejně ale asi tomu tak není ,to je na posouzení odborníků. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá květen 24 2019, 14:18    Předmět: Citovat

Úlohou startéru v lednici je po dobu rozběhu držet pod proudem pomocný vinutí do doby, než kompresor dosáhne provozních otáček - asynchronní motor z pomocným vinutím. Jestli se to děje pomocí odstředivého odpínače (ještě jsem jej v žádným kompresoru nepotkal), nebo proudovým relé, či termistorem, který má určenou "přechodovou fázi", kdy plynule přejde do zdánlivě nevodivého stavu (tak vysoký odpor, který nemá vliv na vinutí motoru) svojí měrnou tepelnou kapacitou.

prohlídkou několika "selhávek" jsem dospěl k závěru, že může dojít k situaci, že vyběhaný kompresor po delší odstávce selže. K tomuto závěru jsem došel po tom, co jsem viděl, jak funguje mazání kompresoru:
Volný konec hřídele motoru funguje jako šnekové čerpadlo, které prohání olej přes dutou hřídel. V místě toho, čemu se má říkat ložisko, olej proudil na povrch, kde pokračoval v drážce nekolikrát obtočené v hřídeli a pak šel opět dovnitř a z hřídele cákal na klikový mechanizmus a píst, který ve "spodní uvrati" částečně vystupuje z válce (je to jen váleček snad z hliníku, nebo podobně vyhlížejícího materiálu ve válci z litiny). Calexácký kompresor měl aspoň kuličkový ložiska - teda aspoň ten starší typ, co se měl vyrábět ještě snad v Brněnským MEZu.
Pokud se nechá takový kompresor, co má něco naběháno dlouhodobě odstát, olej steče a vše je na suchu. Tím je rozběh poněkud tuhý.
Systém rozběhu má nízký záběrný moment, proto se nikdy kompresor nerozběhne do natlakovanýho okruhu - z toho důvodu je tam ta tepelná proudová pojistka.
Tento systém má též podle mě problém i ze zatuhlým kompresorem a obzvlášť v situaci, kdy je jako startér termistor, protože ten podle mě startuje stále stejným způsobem - je určena doba, za kterou se nahřeje a tím se přestane podílet na chodu.
taky už jsem řešil situaci, kdy dlouhodobě odložený funkční mrazák Calex po zprovoznění již nefungoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 2 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund