Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DAB - digitální rádio
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2019, 21:11    Předmět: Citovat

Trochu mě to zajímá. Ne že bych byl skalním posluchačem rádia ale chtěl bych to spíše jako studijní materiál. Chci o DAB něco vědět, vyzkoušet to. Třeba jak to funguje, kolik je tam stanic, možnosti přijmu a p. Přiznám se, ještě jsem DAB rádio neměl .
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 596
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 8:42    Předmět: Citovat

Na studijní materiál je nejlepší klíčenka z ebay za ca. 10USD a soft do kompu. Pak ještě dobrou anténu, začít můžeš s dipolem, ale pak stejně stejně skončíš např. u 15RB3 Emme Esse , k tomu dokoupíš rotátor a pokud máš dobrej výhled, tak budeš poslouchat BR3 apod.
jako já např. zde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 9:25    Předmět: Citovat

Jenže když už chceš DAB vyzkoušet v exteriéru, třeba na kopci tak se mi PC, monitor, mouse, měnič, klávesnici tahat moc nechce. Very Happy Hochu, já jsem stará škola, (pokud se to dá v souvislosti s DAB vůbec napsat) a tak chci mít klasický rádio s teleskopem.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 596
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 10:01    Předmět: Citovat

Moje první DAB rádio bylo z hradeckýho Tesca DR1403 ,který mělo jen prutovku a je i na baterky, takže jsem s tím mohl lítat po vsi a zkoušet co kde chytnu-teda vylezla z toho Černá Hora a mizerně Prágl, jinak nic.
Tak jsem si pořídil tu klíčenku a následně z toho DR1403 vykuchal prutovku, nabastlil IEC konektor a je to připojený v pracovním koutku k té uvedené 15RB3.
Stejně na zkoušení nějakýho dx-příjmu potřebuješ kvalitní zesík a napájení (používám z Terozu zesilovač tuším č.604), pak zjistíš, že potřebuješ zádrž na 5D, protože jinak nechytneš 5C z DE.....atd. atd.
Je to pěkná hračka, ale lítat jen tak po kopci s holým rádiem asi není to pravý ořechový. A stará škola su taky - bohužel .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 10:53    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že stará škola se přiklání spíše k pořádným anténám pro co nejdéle stabilní dálkový příjem. V pásmo VKV je to už od přechodu tuzemského vysílání do pásma CCIR na většině úzmí ČR jen vzpomínka, v městské zástavbě je stále složitější někam umístit rozměrnou anténu či soustavu, průmyslové rušení nějakými tyristorovnami překřikuje rušení spoustou malých spínaných zdrojů.
Základní vysvětlení pojmů kolem DAB(+).
Takže o staré škole, která se vyblbla s anténami, nerudovskou otázkou "kam s nimi", zesilovači, odlaďovači, šumovou šířkou pásma a vůbec... bychom si mohli, Míro, dlouze povídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 14:26    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Hydrawerk napsal(a):
Novinka z Lidlu. https://www.lidl-shop.cz/SILVERCREST-

Návod je už publikován. https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-61E880C1-7BF3A36D/lsp/hs.xsl/product.html?id=3023150728&title=R%C3%A1dio+DAB%2B+s+barevn%C3%BDm+displejem&count=1

Mám jej doma. Rádio má stereofonní výstup na sluchátka (odzkoušeno). Je v tom dle FW "Verona 2" od Frontier Silicon. Ovládání je krapet krkolomné, menu není v Češtině.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 8:18    Předmět: Citovat

Zájem o digitální rádia mírně roste. Zákazníci chtějí Sony, GoGen i Silvercrest
citace:
Český rozhlas na konci loňského roku spustil velkou kampaň Doba DABová. Měla přesvědčit posluchače, aby si pořídili digitální přijímače. Zajímalo nás, jak to s jejich odbytem vypadá.
...


https://forum.digizone.lupa.cz/index.php?topic=1116.msg89438;topicseen#new



pokryti-dab-multiplexu-ceskeho-rozhlasu-prosinec-2018-1-prev.jpg
 Komentář:
Mapa pokrytí digitálního multiplexu Českého rozhlasu od prosince 2018
 Velikost:  22.68 kB
 Zobrazeno:  118 krát

pokryti-dab-multiplexu-ceskeho-rozhlasu-prosinec-2018-1-prev.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 9:22    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Hydrawerk napsal(a):
Hydrawerk napsal(a):
Novinka z Lidlu. https://www.lidl-shop.cz/SILVERCREST-

Návod je už publikován. https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-61E880C1-7BF3A36D/lsp/hs.xsl/product.html?id=3023150728&title=R%C3%A1dio+DAB%2B+s+barevn%C3%BDm+displejem&count=1

Mám jej doma. Rádio má stereofonní výstup na sluchátka (odzkoušeno). Je v tom dle FW "Verona 2" od Frontier Silicon. Ovládání je krapet krkolomné, menu není v Češtině.


Tady jsem psal o jiném DAB rádiu z Lidlu
https://svetelektro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&f=51&t=16015&sid=0f7ca97a4f0415d817c4d7a10beaf21d&start=2280

Zkus prosím změřit odběr z baterek, jestli je stejně tragický (100mA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 10:04    Předmět: Citovat

zatím jsem jej baterkama nenaládoval. Zkoušel jsem jej s přibaleným adaptérem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 13:32    Předmět: Citovat

Silvercrest SDRF 10 A1:
Na zadní straně je posuvný vypínač, který totálně vypíná rádio, takže tlačítkem nejde zapnout, pokud je tento přepínač vypnutý, dále se tam nachází sluchátkový výstup JACK 3.5mm hrající stereofonně a dále souosý napájecí konektor pro přiložený napaječ (i ten se vypíná tím přepínačem).
Napájení z baterie:
Po zapnutí odběr kolísá mezi 147 až 150mA, kdy naplno svítí displej, který po chvíli pohasne (to už jsem neměřil). proud byl měřen ze staženým regulátorem hlasitosti. Displej ve výchozím stavu zobrazuje obrázkový "slideshow", informace "běžící text", název stanice a aktuální čas - to vše v jednom. Tlačítkem "select" se dá přepínat displej do stavu, kdy je na displeji "obrázek" z vespod běžícím textem, nebo pouze obrázek přes celou plochu displeje. Poslech ve sluchátkách je stereo, při stažené hlasitosti je slyšet velice slabý "bzukot" - asi nějaký neodrušený datový tok, nebo měnič. Při normálním poslechu - mluveného slova - jsem si jej nevšiml. Pohasnutý displej není skoro vidět - možná to jde poštelovat v menu, nepídil jsem po tom. Naplno se rozvítí na nějakou chvíli při jakékoliv manipulaci s ovládacími prvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: út březen 26 2019, 14:59    Předmět: Citovat

Díky za měření.
Ale to snad ti pitomci nemyslí vážně - rádio na AA a bere 150mA???
To si snad dělají srandu, to tam tím 1W topí?
Jenom milionář by hrál na baterky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 02 2019, 23:11    Předmět: Citovat

odběry DAB rádií při provozu z baterie
Technisat DigitRadio 210:
odběr FM - 100mA
odběr DAB - 130mA

Silvercrest SDRF 10 A1
DAB - 135 až 140mA Někdy skáče až ke 150mA
FM - 135 - 140mA
Vše měřeno ve stavu minimální hlasitosti, kdy je rozumět mluvenému slovu v tiché místnosti přijímače pár desítek cm od ucha.
Ještě jsem chtěl změřit Sencor SRD6400 DAB+, ale díky akumulátoru to bez rozebrání nelze (záruka)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 08 2019, 7:07    Předmět: Citovat

V Praze se chystá další Den s digitálním rádiem
citace:
Hlavní budova Českého rozhlasu na pražských Vinohradech letos znovu uvítá návštěvníky při Dnu otevřených dveří. Uskuteční se v sobotu 18. května 2019 a kromě tradičních komentovaných prohlídek se znovu budou propagovat digitální radiopřijímače.
...

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 7:31    Předmět: Citovat

Rádia v době digitální? Využívejme dostupné technologie na maximum
citace:
V dnešním světě digitálních multimédií nám zůstává jeden velký analogový ostrov – pozemské rozhlasové vysílání VKV-FM. Jaké jsou důvody, proč tento ostrov opustit? Opravdu potřebujeme v době internetu rozhlasové vysílače?
...



dab-radio-1-prev.jpg
 Komentář:
 Velikost:  20.91 kB
 Zobrazeno:  122 krát

dab-radio-1-prev.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 19:09    Předmět: Citovat

Doba DABová je tady. Wink


map.new a.jpg
 Komentář:
POKRYTÍ DAB+ BĚHEM 2. POLOLETÍ 2019
 Velikost:  291.59 kB
 Zobrazeno:  129 krát

map.new a.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 36, 37, 38  Další
Strana 24 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund