Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Značení ruských tranzistorů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Fajn, moc díky chlapci. Chápu-li to svým slepičím mozečkem, KT315 se může tedy vyskytovat jak oranžový, tak i žlutý, sedí-li označení.
Najdu-li tedy v té směsici oranžový či žlutý s vodivostí pnp, je to bezpečně KT361, chápu to dobře? Very Happy Jiný pnp typ se v tomto moduritovém pouzdérku nedělal? Very Happy

Jinou barvu opravdu v té směsici nemám. Ty oranžové a žluté mám v jednom pytli nejspíš proto, že jsem na žlutém, označeném nahoře stejně jako oranžový, naměřil téměř totéž. Báze vpravo, kolektor uprostřed, beta jak kráva /oba hodně přes 500/ a Uceo něco málo přes 70V. Porovnat šum s jinými se mi nevedlo kvůli té bázi vpravo, tehdy jsem v přípravku ještě neměl čtyřpólové patice. Byl původně určený skoro výhradně na selekci "našich", tedy CBE zapojených tranzistorů.

Honzo, bývalí televizáci jako Ty o těchhle tranzistorech musejí přeci vědět hodně, vždyť sovětské televizory byly sestavené víceméně jen z tohoto materiálu. Sám jsem k televizákům chodil škemrat všelijaké ty KT814 a 815, co byly různě dobrými kopiemi BD139/140.
Já se vždycky ohledně těchto věcí chodil radit k Jožkovi Honzovi do Dolní Lhoty, od jistého data už to ale nejde...Sad Chudák, ten musel vytrpět..

Na ty sovětské, ale i enderácké fety se ještě zaměřím. Mezi těmi sovětskými TO-18 typy mají být i nějaké dobré jfety, podle změřených parametrů kopie nějakých japonských a amerických typů.
Četl jsem to v jedné diskusi, ale s tím dotyčným se nešlo nijak spojit.
Typické sovětské mosfety údajně mají 4 vývody jako naše KF52x, ty jfety mají mít údajně jen tři, taky nač čtvrtý, že.
Dostal jsem toho poměrně velké množství, spolu s různými typy SM, SMY, BS, BSS a BSY, zapíchané ve velkém kusu velice dobře vodivé pěnové gumy, jakou jsem už pak nikdy neviděl.

P.S.1:
Honzo, ta elektrikaetoprosto-kyselaryba-yandex.ru je prostě bezva. Je tam skoro všecko co potřebuju a bez zbytečného balastu.
Super, moc díky - sám bych ji těžko objevil.
P.S.2:
Internet je na tohle celkem fajn věc. Sranda končí v momentu, kdy se z jedné "zaručeně správné" srovnávací tabulky dovíš, že přímým ekvivalentem, nebo vzorem byl BC308C. No fajn.
Druhá podobná, stejně zaručeně správná tabulka ale uvádí, že ten správný vzor je BC556B...V zařízení do cca 30V to může být koneckonců jedno, fungovat asi budou oba "vzory".
Co se ale bude dít při 45V, za to už autor té zaručeně správné tabulky, ostatně jako vždy v podobných případech, nenese odpovědnost..
Ideální by byly katalogové listy, jaké postoval ke KT3107 Patrik. I přes tu otravnou ruštinu si z nich udělám naprosto přesný obrázek toho, co mi leží na stole.
Jak znám bývalé sovětské postupy, tak nějaký soubor takových podrobných listů ve formě klasického katalogu asi k mání nebude, co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 20:47    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Najdu-li tedy v té směsici oranžový či žlutý s vodivostí pnp, je to bezpečně KT361, chápu to dobře? Very Happy Jiný pnp typ se v tomto moduritovém pouzdérku nedělal? Very Happy

Pravděpodobně ne - ale já je znám spíše ještě ze své dřívější amatérské činnosti (oprav tranzistoráků).
Oba mají úplně stejné pouzdro i pinout. A rozdíl ve značení je patrný i z níže uvedené fotky - KT315 má "typ" v levém horním rohu, na rozdíl od KT361, který ho má nahoře-uprostřed.
Dej si "přeložit" tento článek Wink
Mj. mně v něm zaujal např. tento komentář:
citace:
VLADER    Publikováno dne: 17/05/2011 13:56 Aktualizováno: 05/17/2011 13:56
Technolog

Datum registrace: 11.05.2011
Umístění: Bryansk region
Zprávy: 139
Naše oblíbené tranzistory KT315 a KT361

Přehrabával jsem se v mé hrstce 315 a našel tranzistor KT315G z roku 1975 a cena je
na něm napsána - 1 rub.35 kopecks. V té době bylo s těmito penězi možné
koupit 6 {šest} bochníků bílého chleba. Jak bylo možné
sbírat multi-tranzistorové obvody s průměrnou
mzdou inženýra 120 rublů? O něco později se stali
levnějšími a pak ... Pokud porovnáme ceny, pak pochybuji, že by je někdo koupil za 100 rublů. za kus.


sinclair napsal(a):
Honzo, bývalí televizáci jako Ty o těchhle tranzistorech musejí přeci vědět hodně, vždyť sovětské televizory byly sestavené víceméně jen z tohoto materiálu. Sám jsem k televizákům chodil škemrat všelijaké ty KT814 a 815, co byly různě dobrými kopiemi BD139/140.
Já se vždycky ohledně těchto věcí chodil radit k Jožkovi Honzovi do Dolní Lhoty, od jistého data už to ale nejde...Sad Chudák, ten musel vytrpět..

Leoši - když já se k té profi servisní činnosti dostal poměrně hodně pozdě.
Přestože jsem se opravami tvp zabýval už od vojny (tedy od r. 1969), tak v té době pouze coby-hobby. Od r. 1960 (kdy jsem šel do toho učiliště v MEZu Vsetín, vč. průmky a ZVS) až do vánoc 1994 jsem totiž celé ty roky dělal u nás ve fabrice - přestože jsem měl několikrát v úmyslu odejít servisovat spořebku.
Proto se už od 70. let poznám i s Milanem S., který přišel do naší fabriky na učňák.
Když se začátkem 70. let ve Zlíně otevřela nová budova Okresního podniku služeb - tady (a šéfoval tomu p. Hrudník), tak jsem měl několikrát v úmyslu do OPS ("Komunálu") nastoupit. Jenže on mě mocímermo "tlačil", abych šel do Slavičína, kdežto já chtěl do Val. Klobouk. Tak z toho vždycky sešlo.
No a já se k tomu servisování nakonec dostal až když už fabrika měla "na kahánku" a pro nadbytečnost mě propouštěli, tak pak už jako OSVČ.

A s Pepou Honzou jsem se tedy poznal až když jsme společně jezdili na školení do Lipníka n.B. A znám jeho krutý osud, když ještě poměrně mladý zemřel. A taky ještě několik let předtím přišel o 19-tiletého syna, kterého cestou z práce "smetl" (v křižovatce nad "vaší" přehradou) náklaďák, kterému selhaly brzdy v kopci od Petrůvky Sad



kt315d.jpg
 Komentář:
Pouzdro, pinout a značení KT315 a KT361
 Velikost:  43.5 kB
 Zobrazeno:  120 krát

kt315d.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne duben 14 2019, 21:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 20:50    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Fajn, moc díky chlapci. ...
Jak znám bývalé sovětské postupy, tak nějaký soubor takových podrobných listů ve formě klasického katalogu asi k mání nebude, co?
Spravočnik po poluprovodnikovym priboram - tranzistori germanijevyje i kremnijevyje. Někdo to tady už postoval, jsou v tom sice na přeskáčku, ale skoro všecky datašity a tabulky/grafy CCCP polovodičů. Bohužel vše zas v azbukvicích a protože to jsou tabulky, tak překládat (1000+1)x to samý je práce pro vraha ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 20:54    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Oba mají úplně stejné pouzdro i pinout. A rozdíl ve značení je patrný i z níže uvedené fotky - KT315 má "typ" v levém horním rohu, na rozdíl od KT361, který ho má nahoře-uprostřed.
Dej si "přeložit" tento článek Wink

...
Mám se do toho článku pustit? Sice nebudu tak rychlej jako Gůgl, ale rozhodně v tom nenasekám tolik anglikanismů jako AI ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 21:56    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Fajn, moc díky chlapci. Chápu-li to svým slepičím mozečkem, KT315 se může tedy vyskytovat jak oranžový, tak i žlutý, sedí-li označení.
Najdu-li tedy v té směsici oranžový či žlutý s vodivostí pnp, je to bezpečně KT361, chápu to dobře? Very Happy
...
P.S.2:
Internet je na tohle celkem fajn věc. Sranda končí v momentu, kdy se z jedné "zaručeně správné" srovnávací tabulky dovíš, že přímým ekvivalentem, nebo vzorem byl BC308C. No fajn.
Druhá podobná, stejně zaručeně správná tabulka ale uvádí, že ten správný vzor je BC556B...V zařízení do cca 30V to může být koneckonců jedno, fungovat asi budou oba "vzory".
Co se ale bude dít při 45V, za to už autor té zaručeně správné tabulky, ostatně jako vždy v podobných případech, nenese odpovědnost..

Tak vyskytovat se může cokoliv - nezapomeň, že to pochází ze země "kde včera znamenlo již zítra" - proto tě nesmí překvapit NIC.

Taky jsem v těch "komentářích" objevil třeba toto:
citace:
MACTEP
Správce     Publikováno dne: 17.5.2011 17:37 Aktualizováno: 05/17/2011 17:37

Datum registrace: 07.08.2008
Místo: Tiraspol
Zprávy: 6532
Naše oblíbené tranzistory KT315 a KT361
Nalezeno v práci zhmenyu tranzistory. Případ je stejný jako u KT315. Ale nápis v případě "168" a těsně pod "D6". No, s D6 je to jasné, datum výroby, ale co 168? Poprvé to vidím.

A taky jsou to zřejmě KT315 - ale logiku v tom nehledej Sad
(Že by také "zákaznické značení"?)



img4de9d374638ec.jpg
 Komentář:
I Rus se nad tím podivuje!
 Velikost:  76.97 kB
 Zobrazeno:  119 krát

img4de9d374638ec.jpg



img4de9d5054d554.jpg
 Komentář:
Oba jsou KT315?
 Velikost:  62.89 kB
 Zobrazeno:  127 krát

img4de9d5054d554.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 7:47    Předmět: Citovat

No každopádně to vypadá, že ten systém značení /dá-li se tomu říkat systém/ je paranoidními Rusy už natolik překombinovaný, že mu často nerozumí ani oni sami Very Happy
Něco mi ale říká, že právě v těch laciných, barevných moduritových pouzdérkách nebude asi nic jiného, než ony dva typy, tedy KT315 a KT361.
Napadá někoho, co má znamenat ten symbol toho repráčku na žlutém druhu, či co to je za znak?? Aha - teď vidím, že se sporadicky vyskytuje ten znak i na pár oranžových i černých exemplářích. To je logo výrobce?

O jejich záměrech my víme prd, ale na mě to dělá dojem, že ty tranzistory měly být určeny pro vysloveně hromadnou, levnou spotřebku a proto i tak vypadají a možná i proto je v tom takový guláš.
Mohli se taky spolehnout jenom na značení na celém balení a v závislosti na aktuálním stupni paranoie a utajování značit každý rok jiným systémem.
Nic jiného mě nenapadá.
Ty typy v TO92 přeci jen nějaký pevný systém mají, třebaže taky složitý.
Ale do těch jejich TO92, jejichž některé provedení jsou tmavohnědé a vypadají, jak vylisované z hanácké černozemě, asi dávali o cosi lepší tranzistory, než jsou tyhle "spotřebkové" barevné srandičky.
Potvrzují to třeba všecky ty verze KT3102 a KT3107.
Když se třeba podívám na desku zdroje ze zadní stěny přenosné Elektroniky C-430, jímá mě hrůza. Tam jsou fakt použité snad všecky druhy, co dělali..Anebo taky - převážně jeden-dva druhy tranzistorů, ale v několika různých pouzdrech. Už to bylo opravovaný, ale originálama.

Ty rusáky vůbec nemusí být špatné tranzistory, spíš naopak /třeba podle té KT3107Ž/, jen kuva přijít na to, co je vlastně co Very Happy a ve kterém období se ten který systém používal. Vždyť jsi Honzo viděl, že já je mám třeba už značené jakoby "plným" označením - ale ony existují ty KT3107 i značené tečkami a ještě jedním jakýmsi způsobem..
Že by se mi ale chtělo oprašovat ruštinu /byť ji do mě hustili myslím osm let/, to teda kuva ani omylem Very Happy
No nic, bude se asi měřit - tolik druhů jich zase nemám /jen asi 7-8/ plus ty oranžové a žluté.
Ale podle fotek vidím, že i mnozí Rusové si při likvidaci jejich státních podniků, jako byla naše Tesla, přišli na své Very Happy
Takový hromady těch KT315, není-li to tedy schválně namnoženo Photoshopem, jsem snad ještě ani neviděl Very Happy
Prozatím to roztřídím podle přípony a vodivosti, pak se uvidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 8:48    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
No každopádně to vypadá, že ten systém značení /dá-li se tomu říkat systém/ je paranoidními Rusy už natolik překombinovaný, že mu často nerozumí ani oni sami Very Happy
Něco mi ale říká, že právě v těch laciných, barevných moduritových pouzdérkách nebude asi nic jiného, než ony dva typy, tedy KT315 a KT361.
Napadá někoho, co má znamenat ten symbol toho repráčku na žlutém druhu, či co to je za znak?? Aha - teď vidím, že se sporadicky vyskytuje ten znak i na pár oranžových i černých exemplářích. To je logo výrobce?

O jejich záměrech my víme prd, ale na mě to dělá dojem, že ty tranzistory měly být určeny pro vysloveně hromadnou, levnou spotřebku a proto i tak vypadají a možná i proto je v tom takový guláš.
Mohli se taky spolehnout jenom na značení na celém balení a v závislosti na aktuálním stupni paranoie a utajování značit každý rok jiným systémem.
Nic jiného mě nenapadá.

Nwm jestli je to logo výrobce (v každém případě, takto značené byly jen KT315x), ale těch výrobců u nich bylo hafo - viz odkaz, co jsem ti dával výše: CT-26.
I "strojový překlad" je docela srozumitelný:
citace:
CHARAKTERISTIKY TRANZISTORU KT315, PINOUT, ZNAČENÍ A CIZÍ ANALOGY
Silicon epitaxial-planární npn tranzistory takový jako KT315 a KT315-1 (pár KT361, KT361-1, a také KT361-2 a KT361-3, komplementární k nim \ t). Navrženy pro použití ve vysokofrekvenčních, mezifrekvenčních a nízkofrekvenčních zesilovačích, jsou přímo používány v elektronických zařízeních vyráběných pro civilní zařízení a pro export. Tranzistory KT315 a KT315-1 jsou k dispozici v plastovém pouzdře s pružnými vodiči. Tranzistor KT315 se vyrábí v balení KT-13. Následně KT315 začal být vyráběn v balíčku KT-26 (cizí analog TO92), tranzistory v tomto balíčku obdržely v označení další „1“, například KT315G1. Pouzdro spolehlivě chrání krystal tranzistoru před mechanickým a chemickým poškozením. Tranzistory KT315H a KT315N1 jsou určeny pro použití v barevné televizi. Tranzistory KT315P a KT315R1 jsou určeny pro použití ve VCR "Electronics - VM".

KT315 byly vyrobeny následujícími společnostmi: Elektropribor, Fryazino, Kvazar, Kyjev, Kontinent, Zelenodolsk, Kvartsit, Ordzhonikidze, PO Elkor, Republika Kabardino-Balkaria, Nalchik, NIIIP, Tomsk, PO "Elektronika", Voroněž, v roce 1970, jejich výroba byla také převedena do Polska v Unitra CEMI.

V důsledku jednání v roce 1970 bylo Voroněžské sdružení "Elektronika" z hlediska spolupráce převedeno do Polska na výrobu tranzistorů KT315. Za tímto účelem byla dílna kompletně demontována ve Voroněžě a v nejkratším možném čase byla přepravena, smontována a zahájena ve Varšavě spolu s dodávkou materiálů a komponentů. Toto vědecké výrobní centrum pro elektroniku, založené v roce 1970, bylo výrobcem polovodičů v Polsku. Unitra CEMI nakonec zkrachovala v roce 1990 a ponechala polský trh mikroelektroniky otevřený zahraničním společnostem. Místo muzeum Unitra CEMI: http://cemi.cba.pl/ . Do konce SSSR, celkový počet tranzistorů KT315 povolený překročil 7 miliard.
...

Takže v "obdobném pouzdru" je dělali (v té jejich "licenci"?) i Poláci Surprised
Především byly KT315x (a později i KT361x) vyvinuty a používány pro průmyslovou výrobu (vojenskou, počítače, ...) a pouze "odpad" (z přebraných prvojakostních) byl určen pro spotřebku a "radioljubitěli" (radioamatéry) - jak se lze dočíst v těch množstvích jejich článků.
V podstatě obdobně se chovala i naše TESLA - prioritou byla "vojenská" jakost, průmyslová výroba, . . . - i u Sedláčka na křižovatce v Rožnově jsi mohl zakoupit IIa. jakost (označenou modrou tečkou - většinou IO v DIL pouzdrech). Jestli se takové prodávali i "partiovce" v Uh. Brodě si už ani nepamatuju. I v DDR se daly nakoupit jejich mimotolerantní polovodiče - konkretně já je nakoupil v Drážďanech Wink
Jeden kolega (ing. slaboproudař) dělal na "kontrole" (OTK) v MEZu Vsetín - kde např. odebírali trandy z Tesly Rožnov (př. KF507/517, či jejich "průmyslové ekvivalenty" KFYxxx) a mnoho jiných polovodičů. I on se podílel na jejich "zahořování" a měření-třídění - před a po tom "zahořování". Které byly mimo "jejich stanovenou toleranci", byly vráceny zpět do Tesly (zaplaceny jen ty "výběrové-vybírané") a ta je stejně následně "někam jinam" dále prodala Shocked

Taky jedna tabulka analogů ke KT315 (včetně těch polských):
citace:
Tabulka 3 - Zahraniční analoga tranzistoru KT315
Domácí
tranzistor Zahraniční
analog Podnikový
výrobce Země
výroby
KT315A BFP719 Unitra CEMI Polsko
KT315B BFP720 Unitra CEMI Polsko
KT315V BFP721 Unitra CEMI Polsko
KT315G BFP722 Unitra CEMI Polsko
KT315D 2SC641 Hitachi Japonsko
KT315E 2N3397 Centrální polovodič USA
KT315ZH 2N2711 Sprague electric corp. USA
BFY37, BFY37i ITT Intermetall GmbH Německo
KT315I 2SC634 Nový dres polovodič USA
Sony Japonsko
KT315N 2SC633 Sony Japonsko
KT315R BFP722 Unitra CEMI Polsko

Источник: https://hi-electric.com/315-parameters-marking-simple-schemes-on-kt315/

Toto budou ty "licenční KT315" vyrobené v Polsku:
http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/60538/CEMI/BFP719?sid=409e0848e3c65330c6ce36f23b5fee9e

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne po duben 15 2019, 17:58, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 11:41    Předmět: Citovat

Trochu som sa prehrabal v krabici s CCCP tranzistormi, a našiel som tieto skvosty. Z DPS som ich pravdepodobne dával dole karboškou. Sad


121d.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.17 kB
 Zobrazeno:  135 krát

121d.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 18:45    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ideální by byly katalogové listy, jaké postoval ke KT3107 Patrik. I přes tu otravnou ruštinu si z nich udělám naprosto přesný obrázek toho, co mi leží na stole.
Jak znám bývalé sovětské postupy, tak nějaký soubor takových podrobných listů ve formě klasického katalogu asi k mání nebude, co?

Tady máš datalist (v pdf) alespoň těch novějších-inovovaných KT315x1. Jak je u nich obvyklé, tak tištěno na novinovém papíru Sad
A nějaký soubor? = spíš utopie Wink

A tady si klikni na položku: "транзисторы" a potom КТ315 + КТ361 Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne po duben 15 2019, 19:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Katalóg som dal na https://uloz.to/!YHSdtQGTTtyb/rus-tranzistor-djv
https://uloz.to/!ZmSCtJxssXH1/rus-semi-djvu



315.png
 Komentář:
 Velikost:  40.34 kB
 Zobrazeno:  158 krát

315.png



315..png
 Komentář:
 Velikost:  43.81 kB
 Zobrazeno:  138 krát

315..png



315...png
 Komentář:
 Velikost:  43.61 kB
 Zobrazeno:  132 krát

315...png



315a.png
 Komentář:
 Velikost:  92.74 kB
 Zobrazeno:  132 krát

315a.png



315aa.png
 Komentář:
 Velikost:  102.76 kB
 Zobrazeno:  118 krát

315aa.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 21:00    Předmět: Citovat

Snad nejpodrobnější datalist KT315x (22 stran - vč. charakteristik všech podtypů) Wink

sinclair napsal(a):
Kromě toho jsem našel ještě nějakou buď bulharskou či jinou variantu.
Je označená 2T3107, ve světle šedém plastu, černý potisk.
Jsou zavařené v nekonečném pásu PE, v takových jakoby odtrhávacích sáčcích - komůrkách po 25ks, jestli jsem dobře počítal.
V každé "komůrce" je česky na zažloutlém štítku napsáno "Tranzistor 2T3107G", takže je to zřejmě balený už u nás.
Systém označování je tam jiný. Nahoře je jenom 07G latinkou, dole zřejmě letopočet a měsíc výroby jako u ruských, tady je konkrétně 86 05.

Ano, měl by to být "bulhar" (Наименование: Болгарские кремниевые транзисторы), a to hned ten na 1. řádku Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 11:02    Předmět: Citovat

Patriku, ta png jsou z těch .djvu souborů?

Promiňte mi mou nepozornost v kombinaci se zapomenutou ruštinou - jestli dobře vidím, tak ani jeden subtyp z KT315+KT361 není veden jako nízkošumový, je tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 12:23    Předmět: Citovat

No - nechce se mně všechny ty datalisty prolézat, tak si je projdi sám.
A google translátor ti přeloží výraz "nízkošumový" na: "низкий уровень шума" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 13:24    Předmět: Citovat

Honzo prošel jsem si speciálně tyto dva, snad pozorně. Nikde v parametrech není jednotka dB čehokoli, takže smola - zacházet s tím, jako by to byly třeba BC147/BC157 Very Happy
Zdá se mi, že téhle dvojici BCček /mám ty placatý, licenční polský, obou vodivostí/ se KT315+KT361 přibližuje nejvíc /samozřejmě ty subtypy se 40V a 60V/.
Akorát ta báze vpravo dovede nasrat teda, ty placatý plechy a ještě u pájených stejně tak. Do přípravku na naše KC147-149, udělaného z rozřízlé DIL patice, to taktak vešlo.
Je to směska, jsou tam smíchaný KT315 i KT361, všecko různé odstíny oranžové a žluté.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 2:40    Předmět: Citovat

A samozřejmě při nf použití oboje barvičky šumí jak sviňa, ještě víc, než nějaká káefka, nastrčená místo nf tranzistorů, takže asi žádné zacházení ala BC.
Podle mezního kmitočtu, kapacit a té univerzálnosti bych si tipnul, že Sověti tehdy opajcovali nějakou hodně používanou, americkou univerzální dvojici 2N.
Když jsem do výběrového přípravku nastrčil KT315G a do druhé poloviny 2N2222 a potom PN2222, chovalo se to skoro stejně, dokonce nebylo ani třeba měnit pracovní bod.
KT361V je lepší, než 2N2907 či PN2907, Rus šumí podstatně méně.
Jak jsem tak zhruba procházel stránky z Vašich četných odkazů, tak ani zkušení ruští amatéři nejsou ve shodě, z čeho je to opajcovaný.
Co člověk, to názor. Jedni tvrdí, že od Japonců, druhý zas, že od GE, další zase jmenoval nějakou uni dvojici od Siemense, další od RCA a tak podobně.
Asi nejvíc jich ale tvrdilo, že je to vlastní sovětský vývoj Very Happy a jsou na to patřičně hrdí.
Noo, možný to je. Ale s ohledem na dobu uvedení KT315 do sériové výroby až v roce 1973 se mi to teda moc nezdá, ten vlastní vývoj Very Happy
Každopádně díky za všechny přínosné příspěvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.35 sekund