Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rail to rail konec na 12V (zamčeno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2019, 15:46    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
jura80 napsal(a):

Ne, nemáš pravdu. Dynamický odpor klesne ze slušné hodnoty na 1k8+ 150R až při překročení max. napájecího napětí zesilovače konkrétně cca 18V.

A na to jsi přišel jak, vypatlanej bezmozku ?
Zdroj proudu je tam pro dobré CMMR, to ví snad každý Smile


Ano, správně, taky se tomu říká CMMR- common mode rejection ratio.

Tak když máš problém to pochopit sám, vysvětlím to. T2 se podle napětí na bázi zavírá a přivírá tak, aby bylo na R7 pořád konstantní napětí (to napětí na bázi - (mínus) Ube T2). Ube T2 se mění jen málo v závislosti na kolektorovým proudu T2, tudíž i napětí na R7 kolísá jen minimálně. Celý proud zdroje teče právě přes R7. Proud do báze T2 můžeme zanedbat. Takže pokud napětí na R5 nepřesáhne určitou hodnotu, bude mít součet proudu přes R5 a proudu kolektorem T2 jen malou změnu s napětím mezi kolektorem a emitorem T2 a celý se to chová podobně jako zdroj proudu bez přemostění.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2019, 16:14    Předmět: Citovat

Tak to máš pravdu, takhle to může fungovat, zajisté se to ale zhorší, jelikož jede ten tranzistor při menším proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2019, 16:26    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Tak to máš pravdu, takhle to může fungovat, zajisté se to ale zhorší, jelikož jede ten tranzistor při menším proudu.


Samozřejmě že tam bude menší výstupní odpor, to není žádná novinka.

Nejede jen při menším proudu, ale podstatný je, že tranzistor jede při napěťově závislým proudu, jak jsem výše velmi zjednodušeně vysvětlil.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2019, 19:31    Předmět: Citovat

Já jen, že v tomto případě se smrskne dynamický odpor zdroje proudu z celkem lineárních stovek kohm na nelineárních cca 5kohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2019, 21:50    Předmět: Citovat

Je chválihodné, že jsi se nad tím konečně zamyslel, pochopil princip a evidentně si i zasimuloval nebo započítal.

U toho diferenciálního odporu jsi samozřejmě měl uvést, při jakým je to napětí, protože, jak správně tvrdíš, je nelineární, je napěťově závislý. Takže to napravím- hodnota kolem 5kΩ vychází při maximálním možným napájecím napětí zesilovače 17V, kdy je dif. odpor úplně nejmenší. Je tam totiž jakýsi pomyslný "koleno" VA charakteristiky tohodle zdroje.

Nicméně, mnohem zajímavější je celková změna proudu do diferáku. V rozsahu 10 až 17V proud drží v toleranci cca 7%, což je pro tenhle účel vyhovující. Dynamický změny (který by jinak měly vliv na zvuk) nás totiž nezajímají (protože oooobrovský C2) a statickou změnu proudu s napětím spolehlivě převálcují statický změny proudu s teplotou (v rozsahu, na který jsem zesilovač navrhoval, zhruba čtyřnásobně). A to ještě ani nepočítám změny Ube T5 s napájecím napětím, beru je jako zanedbatelný, i když jsem je taktéž mohl přihodit k "dobru"...

Dlužno podotknout, že při vyšších napájecích napětích si takový zdroj proudu dokonce částečně urovná teplotní závislost (skoro všechen proud poteče přes 1k8). Ale je to zase dost na úkor toho dif. odporu, který se s teplotou ještě dál sníží.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 8:37    Předmět: Citovat

U asymetrického zakončení differáku se dynamické změny napájecího proudu emitorů (způsobené vybuzením, zde cca 1Vpp) přenášejí přímo do výstupu. Pokud je zdroj proudu nelineární, tak se tam přenáší i ta nelinearita.
Statické stabilita proudu je nezajímavá, ta způsobí jen malou dc změnu na výstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 17:52    Předmět: Citovat

To je logická připomínka. Na to, že jsi ještě včera odpoledne nechápal, že může fungovat proudový zdroj s přemostěným CE (už to ale nebudu dál vytahovat, ani předchozí příspěvky)... ...jsme se přece jen, díky tvojí nezlomné snaze najít za každou cenu co nejvíc chyb, posunuli dopředu. Dopředu, protože do až tak jemných nuancí jsem svůj návrh zesíku nedomyslel.

Ať v tom teď není trochu guláš... Proud. zdroje k napájení diferenciálních zesilovačů jsou v nf zesilovačích k potlačení:

PSRR- změny napájecího napětí. U symetricky, nestabilizovaným zdrojem napájených zesilovačů kolísá napájecí napětí především při buzení na nízkých kmitočtech. U mojí nesymetrické konstrukce je to jedno, v děliči je filtr.

CMRR- česky asi potlačení změn vstupního napětí, nebo jsem viděl i překlad souhlasného, nebo soufázového napětí. To je důležitý u neinvertujících zapojení- většina zesilovačů. Proto taky mají invertující zapojení OZ běžně nižší zkreslení než neinvertující.


Takže, v původním, prvním návrhu jsem měl na pozici R5 hodnotu 2k7. Pak jsem to snížil na 1k8, aby byla větší jistota (rezerva), že zesilovač po zapnutí rychle nastartuje, ale nedomyslel jsem důsledky. Když jsem to teď nasimuloval na zkreslení přes celý zesilovač, tak při 17V a 1k8 a výstupním napětí 7,6Vpp máme zkreslení 0,09%. Pokud tam necháme 2k7, nebo pokud R5 úplně vynecháme, zkreslení je v obou případech 0,04% (liší se to až ve dvou desetitisícinách procenata). Pokud tam dáme 2k2, zvedne se zkreslení o šest tisícin procenta.

Takže R5 neměl být spočítaný až tak moc natěsno a dobrý kompromis je 2k2 a může být i 2k7.
___

Statická změna není až tak nezajímavá, jak tvrdíš. Zbytečný rozvažování diferáku zhoršuje zkreslení.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 18:39    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
To je logická připomínka. Na to, že jsi ještě včera odpoledne nechápal, že může fungovat proudový zdroj s přemostěným CE (už to ale nebudu dál vytahovat, ani předchozí příspěvky)...

A to, že se výstupní odpor sníží o dva řády Tě nepřimělo k tomu, že jsi nepřemýšlel nad tím, jak se to chová ? Nebo jsi to nevěděl ?
Ke zdroji proudu to má dost daleko.
Protože to běžně používám ve zjednodušené folded cascode, tak vím, nakolik je to nelineární a jaké to má zesílení.
Ta nelinearita se dá i využít, ale co to přesně dělá musíš zjistit v dc analýze.
Nějaké souhrné THD smysl nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 18:53    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
Statická změna není až tak nezajímavá, jak tvrdíš. Zbytečný rozvažování diferáku zhoršuje zkreslení.

Na první pohled to ale vypadá, že nemáš differák vyvážený Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 20:31    Předmět: Citovat

No já nestíhám žasnout.

Ještě včera odpoledne jsi tvrdil, že:

danhard napsal(a):
Přemostěním má ten zdroj proudu dynamický odpor toho přemostění.


Pak jsi včera večer konečně pochopil jak to funguje a zjistil, že při mezním napájecím napětí se při R5=1k8 s napětím rychle snižuje diferenciální odpor až k cca 5k:

danhard napsal(a):
Já jen, že v tomto případě se smrskne dynamický odpor zdroje proudu z celkem lineárních stovek kohm na nelineárních cca 5kohm.


A dneska večer už jsi zase big boy a běžně to používáš:

danhard napsal(a):
...Protože to běžně používám ve zjednodušené folded cascode, tak vím...

_______________________

danhard napsal(a):
A to, že se výstupní odpor sníží o dva řády Tě nepřimělo k tomu, že jsi nepřemýšlel nad tím, jak se to chová ? Nebo jsi to nevěděl ?
Ke zdroji proudu to má dost daleko...


Vždyť jsem o příspěvek výše psal, že jsem to nedomyslel. To musím všechno opakovat desetkrát?

Zajímalo by mě, co je pro tebe ještě zdroj proudu a co už ne.

danhard napsal(a):
Nějaké souhrné THD smysl nemá....


Má i nemá. Ale nad tím by se tady dalo filozofovat do alelůja, kde se to sečítá a kde naopak, kdy to má a kdy nemá smysl. Každopádně mám v simulátoru celý zesilovač, takže je to tak pro mě rychlejší a hrubá představa mně osobně stačí.

danhard napsal(a):
Na první pohled to ale vypadá, že nemáš differák vyvážený Very Happy


Tak to je druhá podnětná a smysluplná připomínka, gratuluju. R6 je potřeba zvětšit z 390R na 560R. Chyba ve výpočtu.
_____________

Jinak diferenciální odpor s R5 2k2 nebo 2k7 už je dost velký na to, že nás jeho nelinearita v tomhle případě nemusí trápit.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 21:23    Předmět: Citovat

jura80 napsal(a):
No já nestíhám žasnout.

Ještě včera odpoledne jsi tvrdil, že:

danhard napsal(a):
Přemostěním má ten zdroj proudu dynamický odpor toho přemostění.

No, to jsem se nepodíval do schema, nepamatoval jsem si, že to není přemostěné na zem Rolling Eyes

A použití modulovaného zdroje proudu třeba tady, všechno má zkreslení pod -120dB.



odrbanek1.png
 Komentář:
 Velikost:  9.07 kB
 Zobrazeno:  28 krát

odrbanek1.png



atomdudy1.png
 Komentář:
 Velikost:  9.22 kB
 Zobrazeno:  26 krát

atomdudy1.png



hnusfialovej6.png
 Komentář:
 Velikost:  10.68 kB
 Zobrazeno:  21 krát

hnusfialovej6.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 23:24    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):

No, to jsem se nepodíval do schema, nepamatoval jsem si, že to není přemostěné na zem Rolling Eyes

A použití modulovaného zdroje proudu třeba tady, všechno má zkreslení pod -120dB.


A to ti přijde normální, vrtat se víc než měsíc do něčeho, na co se ani pořádně nepodíváš, takže nevíš co to dělá a jak to funguje? Respektive, není ti to blbý? A všechny ty sprostý nadávky? Dyť tys dokonce ani nepochytil, při jakým napájení jsem udával výstupní výkon, to nejzákladnější. A další věci... Já už zase nestíhám žasnout... Dyť já se tady celou dobu bavím s duševním mrzákem, co se baví rýpáním do druhých hlava nehlava bez ohledu na to, jestli má pravdu a jestli něčím přispěje nebo ne! Proč to vlastně dělám? Proč se tak zahazuju?

Taky doufám, že máš u těch schémat ošetřená autorská práva- to jen pro jistotu, aby tě autoři nehonili po náměstí s bičem...

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2019, 0:57    Předmět: Citovat

Dyť se to jako dobrej zdroj proudu nechová ? tak co kecáš ? Rolling Eyes

A jak to myslíš s autorskými právy ? já o žádná nestojím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2019, 1:05    Předmět: Citovat

A co by podle tebe přinesl zdroj proudu s větším diferenciálním odporem než kombinace tranzistor+ R 2,7kΩ. Bavíme se teď o mojí konstrukci.

Pokud uvedu na internetu cizí schéma, cizí duševní vlastnictví, je dobré aspoň uvést zdroj, ideálně se domluvit s autorem.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2019, 8:41    Předmět: Citovat

No, dyť já každýmu povolím, ať si s tím udělá co chce ? Nebo si myslíš, že to nejsou moje schema ? Laughing

A co se týče "Tvého" schema, tak až na můj zásah jsi se zabýval vlivem tohoto "zdroje proudu" na zkreslení a upravil si symetrii differáku Rolling Eyes Do té doby jsi to měl samolibě dokonalé Laughing

Jakou výhodu má stejný proud VAS a differáku ?
U výkonového zesilovače se optimalizuje také výkonové zesílení a proudy jednotlivých stupňů se postupně navyšují.

Učebnicově je to už u 50 let starých zapojení.
http://www.swtpc.com/mholley/PopularElectronics/Oct1970/PE_Oct_1970_pg32.jpg



RCA_TA7625.jpg
 Komentář:
 Velikost:  79.43 kB
 Zobrazeno:  27 krát

RCA_TA7625.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Další
Strana 10 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund