Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchý sluchátkový zesilovač.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 11:30    Předmět: Citovat

Kremiku, trochu jsi zaspal dobu.
I výrobci trochu lepší, síťové spotřebky osazovali už v 80.letech na sluchátkové výstupy IO, napájené napětím nejmíň ±15V a schopné práce i do takových zátěží, jako jsou i nízkoohmová sluchátka.
A rozhodně je tam nedávali jen kvůli randálu.
Namátkou třeba nejznámější M5216L, 4556, 4560 a hromady dalších jejich klonů "se silnějším koncem".
A druhá skupina výrobců to rovnou dělala diskrétní, s něčím jako BD135/136 na konci.
Myslíš, že to všichni dělali jen proto, aby si uživatel mohl snadněji zničit sluch?

Dnes se dávají do kapesních přehrávačů muziky na sluchátkové výstupy takový zesilovače, že bys koukal.
Taky napájené jen ze dvou AA, jako kdysi, ale s poněkud jinými vlastnostmi - a zase to není jen o tom randálu.
Se sluchátky třeba 2x20Ω a s nízkou char. citlivostí bys dneska s KC238/KC308 asi nevystačil.
Dnešní síťový sluchátkáče jsou schopný do malých zátěží výkonu i několik wattů a zase celý to úsilí není jen kvůli tomu randálu a ničení uší toho, kdo to staví.
CO se na tom výsledku potom přehrává, to je už jiná věc. S obvodovým řešením a výkonem nesouvisí.
Celý se to dost posunulo k vyšší dosažitelný kvalitě pro ty lidi, co chtějí poslouchat muziku z kvalitních zdrojů modulace a kvalitními sluchátky co nejlépe.
Je Ti snad jasný, že obvodově perfektní zesilovač, co má např. při 6V RMS třeba dvě tisíciny THD a odstup -110dB, bude mít při 0,6V RMS zkreslení prakticky neměřitelný a odstup ještě pořád zůstane skvělý.
Vývoj u sluchátek také směřuje k nižším impedancím. Jednak se do nich lépe dostává výkon z malých napájecích napětí a jednak proto, že ultratenký dráty, třeba na 50-60R cívky sluchátkových systémů jsou hrozně háklivý na vlhkost, vibrace a jsou potom dost poruchový.
Sám to vidím u 200R cívek mikrofonů. Ještě včera normálně šel...
Ale protože do něj včera okresní tajemník naflusal agresivní výpary z toho, co před chvílí vychlastal, tak dneska už nefunguje. Užralo mu to nepatrnou trhlinkou drát 0,02 na cívečce...

Zaspal jsi u toho walkmana na čtyři AA. Nevyčítám, nekritizuju, pouze konstatuju. Každý ať si poslouchá, co mu libo a na co je zvyklý.
U mě doma si taky někteří nepokrytě klepou na čelo, když v rozích pokoje vidí dvě ARS641. Ó bože - a ještě mu na tom svítí žárovky! Je to blázen!
No a co? Ať si sami ti klepači poslouchají třeba na dvě krabičky od domácího balení sirek, když jim to stačí. Mně se ale líbí tohle a budu poslouchat basy z patnáctek. Basta.
Jen se snažím Ti objasnit dnešní trendy a proč taková "monstra jen kvůli sluchátkům"..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
krmolec
Zablokován na vlastní žádost


Založen: Nov 07, 2011
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 11:31    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
No já teda nevím - možná že nejsem ten "správný" audiofil - přestože hudbu mám moc rád, kvalitu poznám a záleží mi na ni, ale tohle je SLUCHÁTKOVÝ zesilovač?
Sluchátka jsem používal v období kdy byly moderní kazetové walkmany a nějakou dobu po. Obvykle byly napájeny dvěma nebo čtyřmi tužkami. No a moje zkušenost je taková, že ty "dvoutužkové" se daly poslouchat i naplno, zatímco ty 6V už nikoli. Tedy za předpokladu že nechci ohluchnout, možná už i ty sluchátkové mušle byly přetížené.
Tak na co, proboha, krmit sluchátkáč 20V ??? O dimenzování prvků ani nemluvím. Jako výstupní trand musí s rezervou stačit něco ve stylu KC236 atd.
Pokud chce někdo zmiňovat kvalitu a dynamiku - co bychom potom museli mít doma na krmení reprosoustav??
Obecně smysl kvality poslechu ze sluchátek je diskutabilní. Pokud sluchátka poslouchám v rušném prostředí, což je nejčastější případ, jdou všechny high-end vymoženosti stranou - jsou velmi hluboko pod prahem vnímání. Zde je jakýkoli blbý zesilovač nadprůměrně dobrý. Ani v relativně klidném prostředí - např. vyučovací hodina ve škole - nemohou být špičkové vlastnosti využity (slyšeny), protože mozek na ně nemá dost klidu, pozornosti, prostě je nevnímá.
Pouze v případech, kdy je člověk v klidu a současně ve velmi tichém prostředí - možná tak v posteli před spaním - (ani např. relaxační procházka lesem není dost klidná), dovoluje využít potenciál kvalitního sluchátkového poslechu. Teprve tady se dá zaposlouchat do jemných zvukových nuancí. Tady možná má nějaký slušnější zesilovač smysl. Buď něco v áčku, nebo nějaké slušnější ABéčko s vymazlenými parametry. Tady by se snad dalo uhájit zvýšené napájení - tak do 9V...
Všechno ostatní je čuňárna, pokud se tedy nejedná o nějaké vysokoimpedanční mušle, které ovšem pro běžný poslech zas nemají moc význam.

xxx


Naposledy upravil krmolec dne út březen 19 2019, 5:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 11:50    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
No já teda nevím - možná že nejsem ten "správný" audiofil - přestože hudbu mám moc rád, kvalitu poznám a záleží mi na ni, ale tohle je SLUCHÁTKOVÝ zesilovač?
Sluchátka jsem používal v období kdy byly moderní kazetové walkmany a nějakou dobu po. Obvykle byly napájeny dvěma nebo čtyřmi tužkami. No a moje zkušenost je taková, že ty "dvoutužkové" se daly poslouchat i naplno, zatímco ty 6V už nikoli. Tedy za předpokladu že nechci ohluchnout, možná už i ty sluchátkové mušle byly přetížené.
Tak na co, proboha, krmit sluchátkáč 20V ??? O dimenzování prvků ani nemluvím. Jako výstupní trand musí s rezervou stačit něco ve stylu KC236 atd.
Pokud chce někdo zmiňovat kvalitu a dynamiku - co bychom potom museli mít doma na krmení reprosoustav??
Obecně smysl kvality poslechu ze sluchátek je diskutabilní.
...

Pouze v případech, kdy je člověk v klidu a současně ve velmi tichém prostředí - možná tak v posteli před spaním - (ani např. relaxační procházka lesem není dost klidná), dovoluje využít potenciál kvalitního sluchátkového poslechu. Teprve tady se dá zaposlouchat do jemných zvukových nuancí. Tady možná má nějaký slušnější zesilovač smysl. Buď něco v áčku, nebo nějaké slušnější ABéčko s vymazlenými parametry. Tady by se snad dalo uhájit zvýšené napájení - tak do 9V...
Všechno ostatní je čuňárna, pokud se tedy nejedná o nějaké vysokoimpedanční mušle, které ovšem pro běžný poslech zas nemají moc význam.
Sorry - ale nevidíš si do huby. Sluchátka dneska dělá bohužel kde kdo do (_!_) díru má a jejich impedance je typ od typu jinačí - existujou typy který mají pouhejch 16Ω na mušli a vedle toho i typy s imprdelancí 300Ω na mušli. Mezi tím je rozmezí, ve kterým největší procento typů používá hodnoty v užším pásmu - zhruba od 32Ω do 60Ω na mušli - ale už ani zdaleka v nich není převaha těch "walkmanovejch", kterým právě dvoutranzistorovej výstupáček krmenej 3V ze dvou tužkovek bohatě stačí k plnýmu vybuzení. Navíc se dost široce prodávají opravdu hifistický sluchátka, určený pro poslech nerušící okolí - a ty mají obvykle kolem 100-120Ω. Spousta dnešních mobilů má výstupáky jednak v "déčku", ale druhak krmený napětím minimálně 7V, ale častějc až kolem 9-12V získaným ze 3,8V z napájecí lithiovky mobilu měničem - protože sluchátka s vyšší imprdelancí by zesík s menším napájením nevybudil. Stolní zesíky pro velký "pokojový" sluchátka mají naprosto běžně napájení ±12 až ±15V, symetrickou koncepci s komplementárním výstupem - ale pravda, nepoužívají se trandy na 4-6A, ale tak maximálně nějaký 1A typy - KD(BD)135 až 140 respektive KC(BC)635 - 640 a nebo jim odpovídající japonsko-americký typy (2SC .... apod). Používat "na stole" koncepci vhodnou pro napájení třeba z autobaterie je zhola zbytečný, protože učunit symetrickej zdroj je při existenci symetricky motanejch síťovejch traf jednodušší a dostupnější, než se trápit s nesymetrikou a výstupním kýblem (například). Takže vyšší Unap memí špatný, ale je špatný respektive není ideální ve spojení s nesymetrickým zapojením...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
krmolec
Zablokován na vlastní žádost


Založen: Nov 07, 2011
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 12:11    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil krmolec dne út březen 19 2019, 5:28, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 12:37    Předmět: Citovat

Dobře. Tak špunty do uší nepovažuju za sluchátka. Už je to jasnější?
A nebo jinak. Proudový zdroj se dá udělat z jedné lionky, jednoho či líp dvou trandů a troškou bižuterie kolem.
A nebo to samé bez trandů, se síťovým napětím, graetzem, kondíkem a obrovským topícím odporem.
Už si rozumíme?
P.S. Taky mám v obýváku dvě bedny s 12" basáky. U repro je to jiné, psal jsem o sluchátkách.
P.P.S. Možná jsem fakt zaspal dobu, protože sluchátka jsem si nekoupil desítky let. Dobře, i kdyby kvůli nějakému parametru byly dnešní sluchátka, i třeba špunty, necitlivé, ztrácelo by se na nich při naznačeném výkonu spousta tepla. Zatím jsem nikoho s doutnajícíma ušima nepotkal. Něco tu prostě nesedí, fyzika je jenom jedna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 17:29    Předmět: Citovat

Taky dodělávám sluch. zesilovač, jak jsem kdysi psal. Po koupi sennheiser CX3.00 (ano, opovrhované špunty) musím. Normální sluchátkové výstupy to prostě neutáhnou, slyším zkreslení (jako ty číny, u nichž odešel jeden basový měnič, ty měli podobné nároky). Má to jen pár ohmů.
Protože se mi nechce dělat plošňák (to trvá už delší dobu), řeším to tímhle: https://www.aliexpress.com/item/TPA6120-Headphone-Amplifier-Board-TPA6120A2-hifi-zero-noise-Audio-Amplificador-board-8-600-Ohm-DIY-finished/32948095622.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.387f4c4dRHI3yO
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
krmolec
Zablokován na vlastní žádost


Založen: Nov 07, 2011
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so březen 16 2019, 18:29    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil krmolec dne út březen 19 2019, 5:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 12:14    Předmět: Citovat

@krmolec: Náhled pdf se Ti nezobrazí, ale v kombinaci s barevným náhledem je to OK.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 16:51    Předmět: Citovat

Já na kvalitní poslech používám Dispre. Plně symetrický zapojení od vstupu až na výstup. Na vstupu teď už díky Davidusovi mám ALPS 2x 25k log (předtím nějakej Piher), krmím to ±15V zdrojem se stabilizací TL431 + NE5534 + BD139/140.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 18:07    Předmět: Citovat

Na kvalitní poslech je třeba především kvalitní sluch, jinak nepomůžou ani pozlacené pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Kremiku, k čemu topící odpor, jak píšeš výše?
Stabilizátory dokáží být při tomto odběru téměř studené, konce taky, tak co by tam mělo topit?
Nic neúnosně netopí ani v případě, že si to někdo záměrně nastaví do Áčka.
Pokud s tím počítá a má na to dimenzované chladiče, bývají jen vlažné.

Nojo, ten operák...nebýt ho tam a být to diskrétní symetrika, tak Ti to korektně funguje už od ±3V, jako Dudkovy zesilovače..
Mám velmi rád zapojení, kde se od ±3V např. do ±30V nemusí vůbec nic měnit a až nad ±30V se mění max. tři odpory za jiné hodnoty, fyzická velikost obvykle zůstává, nebo se změní třeba z 0,6W na 1W.

Měli byste se, kluci, učit od starejch kozlů, jako je tuhle Vašek, nebo Pavlík Dudek, Bohouš Sýkora, Láďa Bunta, Pavlík Macura a další podobní.
Ti toho uměj suverénně nejvíc a třeba Vašek je schopnej jen při pohledu na schéma na 99% vytušit možný problém. Pokud na to teda má zrovna náladu. Ale se starýma kozlama už to holt takový je.
Myslím to samozřejmě v dobrým, není to žádná kritika.
Ony už ani ty odborný knížky dneska nejsou co bývaly. Dřív to bylo tak, že co je vytištěný, je svatý a nejede přes to vlak. Vlčkoviny a Zátopkoviny to jen potvrzují...

Internet obsahuje přes 80% blábolů, předvádění se, úmyslně zavádějící věci s úmyslnými chybami, úplně smrdící trollením, konstrukce naprosto nezkušených lidí, co vlastně ani neznají funkci zapojení, anebo na internetu visí takové konstrukce, co chodily s mimotolerančními součástkami jenom autorovi.
Nikomu jinému už s normálními chodit nebudou, nebo s potížemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
krmolec
Zablokován na vlastní žádost


Založen: Nov 07, 2011
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 19:11    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Já na kvalitní poslech používám Dispre. Plně symetrický zapojení od vstupu až na výstup. Na vstupu teď už díky Davidusovi mám ALPS 2x 25k log (předtím nějakej Piher), krmím to ±15V zdrojem se stabilizací TL431 + NE5534 + BD139/140.


xxx


Naposledy upravil krmolec dne út březen 19 2019, 5:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 19:49    Předmět: Citovat

V dnešní době se diskrétní zapojení z běžných součástek parametrům monolitických operačních zesilovačů ani vzdáleně nedokáže přiblížit (mimo speciální případy, kdy se však zpravidla musí použít určité speciální komponenty), takže by byla blbost OZ nepoužít. Akorát je překvapivé, kolik se toho dá napsat kolem obyčejného neinvertujícího zesilovače s diskrétním koncovým stupněm. Nějak v tom není nic inspirativního, zapojení které je v každé druhé aplikační poznámce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
krmolec
Zablokován na vlastní žádost


Založen: Nov 07, 2011
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 20:32    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil krmolec dne út březen 19 2019, 5:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 18 2019, 20:33    Předmět: Citovat

krmolec napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Já na kvalitní poslech používám Dispre. ...


Chápu.

Jenže, kdybych zde uvedl konstrukci podobnou Dispre, nemohlo by se to jmenovat "jednoduchý sluchátkový zesilovač".

A také, nemusí být vše "plně symetrické" aby to dobře fungovalo, vždy je to o kompromisech a o tom, co komu stačí.
...
Jo a desku plošných spojů, úpravy v zapojení oproti Pro-Jectu, krabičku a zdroj (LM-317 a za ním násobič kapacity s darlingtonem, jsem si navrhnul sám.

Co Vy, jste si sám navrhnul u Dispre........?
U Dispre nic, protože pak by to nebyl Dispre, i když zdroj je samozřejmě můj bastl. Ale sluchátkáčů jsem měl a ještě pořád mám samozřejmě několik, různě složitejch a různě kvalitních, podle toho, jak jsem si je postupně stavěl. Měl jsem jak diskrétní, tak integrovaný, samozřejmě napájený symetricky i asymetricky - podle toho, jestli jsem je chtěl používat "v kapse" nebo "na stole" - ale musím říct, že ve velký většině když to byla asymetrika, byl aktivní prvek integrovanej a obráceně - symetricky napájený byly v drtivý většině diskrétní nebo aspoň s diskrétní podstatnou částí. Některý jsem samozřejmě v průběhu doby zas rozebral nebo prodal, několik jsem jich například na vojně stavěl přímo "na kšeft" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund