Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SECAM transkodér
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 0:54    Předmět: Citovat

Je to poměrně snadné. SCI impulz tam je, jeho část pro vyklíčování burstu se zároveň hodí pro klíčování černé. Standardně se to dělá tak, že se obvod oddělí kondenzátorem, nějakým spínačem se spíná na zdroj referenčního napětí a za tím by měl následovat vstup s vyšší impedancí (aby se vazební kapacita viditelně nevybíjela v činné části řádku). Jako spínač jsem používal 4066, ale šlo by asi použít i obyčejný tranzistor. Nevím, jaká je vstupní impedance Y+Sync in, pokud je nízká, tak není problém vložit emitorový sledovač a klíčovat na o něco vyšší napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2017, 17:33    Předmět: Citovat

Tak jsem teda udělal ten obnovitel se dvěma diodami ala Rubín 401, hodnoty součástek jsem dal od oka a kupodivu to funguje zcela perfektně, přestože mi princip funkce není zcela jasný Smile . Kolísání úrovně černé je pod 0,1 V, což je přijatelné. Taky jsem zkusil dát trimr na vstup 5 TDA8505 a měl pravdu xsc, ovlivňuje to i synchroimpulzy. Takže to zkreslení poměru obrazové a synchronizační informace dorovnat nejde. Aktuálně využívám vývod 11 MDA4565, ale chtělo by to zpoždění ještě zvětšit, tj. použít vývod 12. Ten má ale jinou ss úroveň a pokud budu chtít ten zesilovač navázat stejnosměrně, budu ho muset předělat.


secam_n.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  secam_n.png
 Velikost:  43.61 kB
 Staženo:  318 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so duben 01 2017, 19:27    Předmět: Citovat

Taky moc nemám pro tyhle diodový udělátka pochopení, radši tam dávám nějaký normální spínač - tranzistor, 4066. Ale když to chodí... Když se teď klíčuje černá, nejsou ss poměry v zesilovači za 4565 tak kritické, takže by pin12 měl jít použít, oddělit ho kapacitou a nastavit pracovní bod jen odpory. Snad to nemá takový rozkmit, aby to bylo kritické, při střídavé vazbě je potřeba počítat s tím, že signál může lítat proti středu na obě strany o svou amplitudu.
Zajímalo by mě, co je příčinou toho nepoměru mezi úrovní černá-bílá a velikostí syncu. Že by to tak už lezlo z STB? Nedávno se tady řešil a nedořešil vstup do Rubína a tam byl podobně "postižený" signál, ale tam docházelo k nějakému ořezu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 19:43    Předmět: Citovat

Tak asi finální verze, už mě nenapadá, co tam ještě udělat jinak. Šlape to celkem dobře, synchronizace drží, jen ostré barevné přechody jsou ne úplně ideální. Nastavení úrovně černé je dost kritické, TDA8505 se snadno dostane z jedné či druhé strany do limitace a pak to ořezává buď synchroimpulzy nebo barvonosný signál při silném jasu (začne to dělat oranžové chvosty). Ten obnovovač funguje fakt dobře. Vyrobím nový plošňák s RGB a snad už to půjde považovat za hotové.

Edit: Ještě bude potřeba udělat přepínání zpoždění MDA4565 dle druhu provozu (PAL nebo RGB).



secam_n.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  secam_n.png
 Velikost:  46.47 kB
 Staženo:  332 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po březen 11 2019, 20:28    Předmět: Citovat

Tak jsem to dotáhl do reprezentovatelné podoby Smile


secam.jpg
 Komentář:
 Velikost:  78.34 kB
 Zobrazeno:  282 krát

secam.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út březen 12 2019, 18:12    Předmět: Citovat

Vypadá to dobře.
Já měl poloprofi transkodér od Kramera typu cokoliv na vše, (SDI/RGB/YUV/YC/Composit > SDI/RGB/YUV/YC/Composit), ale umřel mi u něj klasicky na elyty zdrojový modul a od té doby se tváří divně. Převod PAL/Secam u něj byl tak trochu vedlejší produkt, ale byl dost kvalitní. Snad se mi ho ještě povede rozjet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2019, 20:26    Předmět: Citovat

Tak už je to zcela dokončené, proti schématu výše bylo nutno udělat ještě pár drobných úprav, aby to chodilo opravdu dobře. Pokud má někdo zájem o stavebnici tohoto zapojení, tak se mi může ozvat. Cena je 500 Kč (pořizovací cena materiálu), za své peníze dostanete to, co je na fotce, včetně chybějícího integráče. Pro kódování z RGB je potřeba už jen chladič na stabilizátory a zdroj 15-25 V / 300 mA. Dva trimry lze nastavit od oka, pro kódování i z PAL je nutno dodat ještě modul P z televizí Tesla řady 416 a pro seřízení je zapotřebí zdroj signálu "svislé barevné pruhy" a osciloskop aspoň na 10 MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 13:29    Předmět: Citovat

Transkodéry už jsou vyprodané. Ještě na ukázku, jak to hezky jede s Elektronikou C430: http://peca.g6.cz/obrazky/elektronika430/32.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 16:50    Předmět: Citovat

Bohužel až teď jsem přišel na to, proč to mršilo synchroimpulzy. V datasheetu je chyba a ve schématu jsou potřeba dvě drobné úpravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 17:17    Předmět: Citovat

To by mě zajímalo kde? Já měl spíš pocit, že to způsobuje to přerušení DC vazby přes klasickou zpožďovací linku a nedokonalá obnova její hodnoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 18:02    Předmět: Citovat

Na straně 10 píšou, že pokud je na vstup 5 přiveden kompozitní signál, má být pin 12 HIGH. Ve skutečnosti to ale způsobí ořezání spodku videosignálu. Pin 12 je potřeba mít LOW. Dále vstup CS má uvedenou max. úroveň signálu 600 mVpp. V tom původním francouzském schématu je to vyřešeno kapacitním děličem, což jsem okopíroval.

Ta nedokonalá stejnosměrná vazba ještě bude potřeba taky dořešit... Dívat se na to dalo i v této verzi, ale vylepšení je potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 18:54    Předmět: Citovat

Takže:

součástky R35, C16, D6 a 7, R9 se ruší bez náhrady
R8 se mění na 39k
nově patří odpor 39k mezi vývody Y+SYO a Y+SYI
z pinu CS na zem patří kond 22n
pin CI přijde spojit s kostrou

a chodí to stabilně, bezvadně, zkrátka dokonale Rolling Eyes Kdybych na to s tím CI přišel hned na začátku, tak jsem si ušetřil celé laborování s obnovovačem stejnosměrné složky atd...

Teď už tento výrobek považuju po sedmi letech občasné práce za zcela vymazlený a stoprocentní a dále už po mně nic dalšího ohledně secam transkodéru nechtějte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 19:55    Předmět: Citovat

Vcelku mě překvapuje, že ten vstup Y+SYI najednou pobere skoro 2x takový signálový rozsah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 20:26    Předmět: Citovat

Rozkmit špička-špička je stejný jako před úpravou a ss úroveň se bere z Y+SYO tak, jak je předepsáno výrobcem. Ten odpor s vazebním kondíkem tvoří RC člen, časová konstanta odpovídá jednomu snímku.

Hraju na to už celý večer a nepozoruju žádnou chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2022, 21:10    Předmět: Citovat

Jestli časová konstanta odpovídá snímku, tak to není tak zlý. Ale stejně v případě signálu černý vodorovný pruh + bílý tam celkový rozkmit musí být skoro dvojnásobný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund