Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

spínaný zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 18:22    Předmět: Citovat

voitano, zlta ciara nieje napetie na primare ale napetie na spinacom tranzistore. Ked je ciara na nule, vtedy je tranzistor zopnuty a do primaru tecie prud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 18:47    Předmět: Citovat

jo, toho jsem si vědom, popisoval jsem teorii a vztáhnul jsem to na obrázek, kde tomu ten průběh neodpovídá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 19:35    Předmět: Citovat

Transformátor ze starých 200W zdrojů pro PC má jádro s indukčností asi 3-4mH. Indukčnost primáru po zkratování sekundárních vinutí je asi 3-4uH. Kmitočet je myslím 20kHz. Možná 50kHz.Jádro z PC je napájeno z poloviny usm. síťového napětí, je nuceně chlazené.
Ale i tak se mi jeví tvoje jádro jako kdyby bylo určeno pro podstatně nižší kmitočet než 100kHz. Pro daný kmitočet má zbytečně velké indukčnosti a počty závitů. Takže bys ho mohl zkusit budit třeba pětinou kmitočtu. Je to nutno ověřit výpočtem.
Výhoda nižšího kmitočtu jsou menší spínací ztráty. A pochopitelně se doba trvání málo strmého nárůstu proudu relativně zmenší vůči délce periody. Na osciloskopu už nebude tak dráždit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standa86



Založen: Mar 06, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 19:51    Předmět: Citovat

Snižovat kmitočet nebudu, už takto je výstupní cívka dost velká.

Přepočítal jsem kolik by mělo být závitů na primáru a vyšla mi polovina oproti tomu co je tam v reálu.

Stejný měnič je zde akorát s polovičním napájecím napětím.
https://www.mouser.com/pdfdocs/2-10.pdf

Na vině je to, že trafo má okraje a hlavně, že primární vinutí není dělené! To jsem si měl ohlídat. Už jsem to u výrobce reklamoval a přislíbil mi vyřešení. Počet závitů taky budu diskutovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 21:00    Předmět: Citovat

Celé to máš špatně.

Pokud to má být jednočinný propustný měnič(jádro bez mezery), tak tam chybí demagnetizační vinutí.

Pokud chceš akumulační měnič, tak jádro musí mít mezeru(tlumivka) a jinak zapojené směry vinutí.



Akumulační měnič.png
 Komentář:
 Velikost:  3.99 kB
 Zobrazeno:  177 krát

Akumulační měnič.png



Jednočinný propustný měnič.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Jednočinný propustný měnič.jpg
 Velikost:  4.63 kB
 Staženo:  149 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standa86



Založen: Mar 06, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 21:08    Předmět: Citovat

Jednočinný propustný měnič (jádro bez mezery - to je jasné proč zvětšovat magnetizační proud), nepotřebuje demag. vinutí pokud má dva tranzistory a dvě diody v můstku.
Nebo u varianty s jedním tranzistorem - demagnetizace je možná do DCR členu nebo transilů/zenerek viz zde
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN-4134.PDF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 21:31    Předmět: Citovat

standa86 napsal(a):
Snižovat kmitočet nebudu, už takto je výstupní cívka dost velká.....
Jak myslíš. Proud tlumivkou neznám, ale podle průběhu je skoro konstantní. Z toho usuzuji, že by snesla i nižší kmitočet. I tlumivce by se snížily ztráty.

Dvojnásobný počet závitů na trafu zdánlivě ničemu nevadí. Jádru to dělá dokonce dobře. Jenže se zvyšují zbytečně ztráty v mědi a taky pochopitelně klesá vazba mezi vinutími, což zvyšuje rozptylovou indukčnost. Což zvyšuje spínací ztráty.

Ve vzdělávacích materiálech o jádru a vinutí bývá psáno, že jakmile má vinutí víc jak jednu vrstvu(což je v praxi běžné a nelze se tomu občas vyhnout), je to z hlediska honby za účinností prakticky ztracený případ (proximity effect, strana 3-3 v odkazu). To jsem trochu nadsadil. Ale motat zbytečně dvojnásobek závitů je už zločin Smile

Taky se v jednom materiálu psalo, že si můžeš při zadání zakázky definovat rozptylovou indukčnost(ne procenta z hlavní indukčnosti ale absolutní hodnotu) a výrobce by ji měl dodržet. Ale to je v případě výroby jednoho kusu a v našich podmínkách utopie.

https://www.ti.com/seclit/ml/slup132/slup132.pdf
https://www.smps.us/
https://www.smps.us/Unitrode.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standa86



Založen: Mar 06, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 21:46    Předmět: Citovat

PavleFF,
výstupní tlumivka je pro maximální napájecí napětí napočítána tak akorát.

Průběhy z prvního příspěvku jsou při vstupním napětí 60V a výstupním proudu asi 1,5A, takže trochu zavádějící.

Jinak ten zdroj má parametry
Uin 250-350Vdc
Uo 85-120Vdc
Io 1A
Np 106 z
Ns 108 z

Při 350V na primáru bude na sekundáru o trochu více, ale na zátěži třeba jen těch 85V a ta tlumivka se nesmí přesytit.

to trafo jak je se dá použít s tím, že ta rozptylka bude kecat do regulace.
napětí na primáru bude 4x větší (minimálně) tudíš na daný proud se dostane už za 600 ns místo za 2,4 us.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 22:29    Předmět: Citovat

OK. Už mlčím. Ty znáš svůj zdroj líp. Já viděl jen pár průběhů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 23:07    Předmět: Citovat

Standa33 napsal(a):
Celé to máš špatně.

Pokud to má být jednočinný propustný měnič(jádro bez mezery), tak tam chybí demagnetizační vinutí.


Ta demagnetizace je nutná jen v případě jednotranz. nezatíženého měniče
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
standa86



Založen: Mar 06, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 23:21    Předmět: Citovat

PavleFF velice díky za nasměrování. Díky

voitano
Pokud je měnič zatížen, tak se snad nemusí demagnetovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2019, 23:33    Předmět: Citovat

Sice jsem psal, že už mlčím, ale nevydržel jsem to.

Tuhle stránku asi znáš:http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/edw_smps_e.html
Když tam zadám tvoje hodnoty, tak kupodivu výstupní tlumivka 0,33mH vychází dost malá a nevhodná. Jejich návrh je asi 1,8mH.

Už jsi zdroj vyzkoušel na plné napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 8:36    Předmět: Citovat

A je nejaky dovod sa drbat s zdrojom bez riadiaceho IO? Usetri to starosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 8:52    Předmět: Citovat

U jednočinného propustného měniče musíš vždy demagnetizovat jádro, jinak dojde k posunu pracovního bodu po magnetizační křivce až do nasycení.

Tím se zvyšuje magnetovací proud, na toto reaguje proudové omezení a měnič není schopen dodat požadovaný výkon.

Musíš zajistit, že ta kombinace připojená paralelně k primárnímu vinutí stačí na odvedení energie z jádra.(u tohoto typu měniče cca 10% z výkonu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
standa86



Založen: Mar 06, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 9:43    Předmět: Citovat

PavelFF - nezkoušel, tlumivku jsem přepočetl 330uH je málo, zvolil jsem 1mH

Atlane - řídící obvod NCP1216A

standa33 - při 370V a d 0,49 je to 14W, na to, ale nedojde. (počítám s Lp 12mH tj. nové trafo)
pokud bude střída padat s Uprim to bude 7W

Pokud bych uvažoval demagnetizační vinutí je nutné jej vinout bifilárně? S tím zkušenost nemám. Navíjení trafa si zadám, ale nevím co mám případně do specifikace k němu napsat. Prosím jen praktické zkušenosti. Teorii o demag. vinutí znám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund