Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Automatické odizolovací kleště
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Xant



Založen: Jul 04, 2018
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: pá červenec 06 2018, 9:12    Předmět: Citovat

Několikrát jsem se přesvědčil, že generalizování dláždí cestu do pekel. Většina z nás používá celkem pestrou paletu nářadí a každý rozvaděč je svým způsobem originál, který se řídí základními pravidly: rozměry, umístění, stupeň krytí, orientace napojení (vstup/výstup), typ napojení (např.: všechno půjde do/z RS) ... znáte a podle toho řešíte interní rozmístění a zapojení rozvaděče. Jakým způsobem vyřeším zapojení rozvaděče je čistě moje věc a nevidím důvod řešit schopnost odizolovat dráty. Řekněme pro příklad, že máme před sebou rozvaděč IP40/20 2000x1200mm s přívody i vývody vrchem a všechno půjde přes RS. Jediné co mne z drátů bude tak zajímat jsou přívody/vývody, pro příklad třeba světla CYKY-J 3x1.5 v souvislosti s umístěním vyražení PG a velikost s ohledem na pozici velikosti a pozice RS, do kterého to budou na místě napojovat. Co je dál, tedy ve vnitřní struktuře (že je tam 24VDC stykač, pomocný kontakt a jednofázový jistič C/10 ... zase nezajímá elektrikáře, který to na místě bude zapojovat), kde se dráty prakticky nepoužívají, je moje věc (a projektanta). Snažím se dělat rozvaděč nejen precizně a kvalitně, ale také aby se dal pohodlně zapojit. S tím jsem si roky užil své a beru na to ohledy. Prosté označení RS nestačí, nic nesmí překážet ... a právě v tom je ten vtip. S větším nářadím se hůře manipuluje ve stísněných prostorech (např.: do 2000x1200mm) s požadavkem minimálně 150x PE, 80x N, 25x N₁, 15x N₂, 15x N₃, 8x N₄ a do toho 380ks RS (většina WF 2.5mm). Ve velké módě je zapojovat už i hlavní jistič - vypínač přeš RS. Vrchní DIN se musí "zdvojit" a do toho to všechno nacpat tak, aby to neporušilo předpisy, dobře se to napojovalo na místě a ještě se to tam vůbec vešlo. I když to třeba myslíte dobře, tak prostě potřebujete na kabely (dráty se prostě nepoužívají) co nejmenší pistolové kleště se kterými se vejdete i do stísněného prostoru.


Na tuhle pakárnu s přetékajícím žlaby jsou pistolové kleště ideální. Proto je mám, stejně jako ostatní kleště a další nářadí i vybavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xant



Založen: Jul 04, 2018
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so srpen 11 2018, 21:36    Předmět: Citovat

Malé ohlédnutí po krátké, ale intenzivní zkušenosti s pistolovkama Berner. Stačilo pár kilometrů kabelů 1 - 1.5mm2 (Draka) a na nožích jsou vylámané hluboké zuby.

Zlatý Knipex.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 13:33    Předmět: Citovat

Používám nějakou dobu tyto a zatím spokojenost.

https://www.ebay.com/itm/Automatic-Cable-Wire-Stripper-Crimping-Plier-Hand-Tools-Stripping-Crimper-red/202336471669?hash=item2f1c318a75:g:uO8AAOSwF8lbGlJz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 15:57    Předmět: Citovat

Srandista.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 17:31    Předmět: Citovat

Za seba môžem povedať, že zatiaľ najviac mi vyhovuje JOKARI blankovač, ktorý jednou stranou odblankuje plášť kábla a druhou jednotlivé žily. Na to, aký je jednoduchý, funguje dobre.

https://www.ebay.com/itm/JOKARI-Strippers-Cable-stripper-Coaxi-No-1-for-NYM-cable-Electric-Wall-Cans/332217666038?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 20:01    Předmět: Citovat

Používám Jokari podobného typu jako máš uvedeno na začátku. Mají také břity na štípání drátů. Mám je cca 12 let. Nepracuji s nimi intenzivně, ale hromada rozvaděčů už s nimi předělána a vyrobena byla. Po pár měsících začaly chodit trošku těžce. Trochu se zadrhávaly. Tak jsem je lehce máznul silikonovou vazelínou. A pořád jsou super. Jde taky o to, jestli se dnes vyrábí ve stejné kvalitě.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: so únor 23 2019, 18:27    Předmět: Citovat

https://www.youtube.com/watch?v=a_stuuPj0qw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 12:42    Předmět: Citovat

Ahoj, mám dobrou zkušenost s Weidmuller Stripax, ale rozhodně ne v počtech vodičů v řádech tisíců a kilometry kabelů. Líbí se mi u nich nastavitelný přítlak, který můžu seřídit podle tloušťky a tuhosti izolace, taky dostupnost náhradních nožů i integrované štípačky. Používám je výhradně na lanka, tvrdé dělám obyčejnýma véčkama.

Hledám něco podobného do práce ne hlavní činnost, na řádově desítky odizolování za měsíc - málo a za adekvátně nižší cenu.
Našel jsem jedny až moc levné, pistolového typu a mají šroubek nastavení přítlaku, YATO YT-2268 , jsou pod různými dalšími označeními podobných značek.
https://www.bmshop.eu/p/kleste-175mm-odizolovaci-automaticke-yt-2268-yato
Máte s nimi někdo zkušenost a hlavně, zvládnou i menší lanka, 0,25 nebo aspoň 0,5 mm² ?
Díky



Yato.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.95 kB
 Zobrazeno:  118 krát

Yato.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 11:24    Předmět: Citovat

Tak asi to nebude úplně výhra, co do soplehlivosti. Možná je to kus od kusu...
https://www.youtube.com/watch?v=iSNlDyHBIXw
"Przy piątym usuwaniu izolacji z drutu 1,5 mm² ściągacz się uszkodził. "
Budu muset zvýšit rozpočet a pořídit něco pořádného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 21:06    Předmět: Citovat

A v té práci s tím máš pracovat ty, nebo nějaký nezodpověný nešťastník co ty kleště rozbije, ztratí nebo propije ???

Moje zkušenosti s lacinými stripovačkami jsou špatné, velice špatné.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 10:32    Předmět: Citovat

Já, tak z 80 %, zbytek kolegové. Propití nehrozí, jsme slušná skupina, ztráta taky moc ne... Jen při tom počtu vodičů bude "návratnost" stripovaček za 2 tis za hodně let, ale šmejdy nechci. Takže holt budou Weidmullery za 2 tis.
Nemám rád, když Číňan vyblije šmejd, u nás ho někdo koupí, takže vydělá výrobce šmejdu a ne poctivého vercajku. Pak se šmejd rozbije a zákazníkovi je blbé to jít reklamovat, když to stálo tak málo. Hloupý zákazník koupí druhý šmejd... Číňan se směje a poctivý výrobce krachuje.
Nemám problém s levnějším neznačkovým zbožím, ale pokud předem zjistím to, co v předchozím odkazu, samozřejmě do toho nejdu. Od Yata pár blbostí mám a fungují obstojně, tohle je ale až příliš low-costové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xant



Založen: Jul 04, 2018
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 20:43    Předmět: Citovat

Pokud chceš odizolovávat pomocí kleští, hledej opravu jen ty kvalitní. V opačném případě jen okoušeš izolaci, každá dutinka bude "originál", budeš zastříhávat, opakovat požadovanou délku apod. Fakt se nevyplatí šetřit.

Jen dnes jsem odizolovával a krimpoval 658 dutinek 1 - 10 mm2 do řadových svorek (nejčastější WK4/U). Zabralo mi to celý den. Rozvody osvětlení 5 polí 1600A 5U 55 modulů/DIN. A to je číslo opravu jen na svorkách, protože mezi jističem stojí stykače a ovládání. A každá dutinka (používám standardní délku 8 mm pro 1.5 mm2) naprosto stejná. Žádné plus mínus milimetr, kousance, ... každá je opravdu stejná, protože opravovat to zástřihem, z toho by člověka kleplo a kleště by kleplo kladivo.

P.S.: Díval jsem se na ukázku lisování ok ... do zpěvu mi opravdu nebylo a musím říci, že něco takového bych ti omlátil v rozvaděči o hlavu a vrátil k opravě. Minimálně 2 - 3x a po celé délce oka, potom lehounce obrousit případné ostré hrany po lisování a teprve potom zatavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 21:54    Předmět: Citovat

Jak psali nademnou, nebrat! Měl jsem je a byly nepoužitelný, trochu obstojně to fungovalo jen na tenký dráty, ne lanka. Ale muselo se to zmáčknout rychle, aby se čelisti zasekly do sebe a druhá část dokázala stáhnout ten kousek izolace pryč. Po pár desítkách drátů prasklo to táhlo, který právě tahá ty druhý čelisti s odstřihnutou izolací. Totální šmejd!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 22:01    Předmět: Citovat

@Xant:
Odizolovačky už máme v práci koupené už cca 3 měsíce a jsou to Stripaxy od Weidmulleru, zatím fungují jakž takž. Občas mají tendenci se zadrhnout otevřené a nevrátit se pružinou do výchozí polohy, no budou chtít promazat. Ale samotné nože i délka odizolování je OK. Mají za sebou tak 300 ks vodičů 0,25 až 4 mm², někdy v prašném prostředí.

PS:
Ty fotky prvních lisovaných ok vůbec - byla hlavně chyba je sem dávat. Nejde totiž o ukázku vzorové práce, ani chlubení se. Ale v rozvaděči bys mi je o hlavu neomlátil, protože je v žádném rozvaděči nenajdeš. Ty jsou jenom na mém vlastním autě. I tak jsem je zkoušel z oka vyškubnout a ani solidně velkou silou nešly jádra ven. Jen jsem chtěl ukázat, co udělají kleště do 2 tis na první stisk. Samozřejmě by byl lepší delší zális, ale spíš za pomocí širších čelistí už napoprvé, než přesouváním a opakovaným mačkáním. U přesazování bych se bál uvolnění již dříve napěchovaného materiálu, který už nemá kolem sebe oporu čelisti a může se nepatrně vrátit. Ty to přelisováváš opakovaně po délce s tímto typem šestihranných čelistí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xant



Založen: Jul 04, 2018
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 23:14    Předmět: Citovat

Budeš se divit, ale celých 20 let lisuji na ruční hydraulice Cembre (70 - 150kN) a zalisované je to na první lisování. Druhé je pojistka a lépe vypadá, když je celé oko hezky zalisované s vyznačenou značkou o lisování (čelistí). O kvalitě a funkčnosti jsem se přesvědčil mnohokrát, není sebemenší šance, aby se vodič hnul. Podělat se dá jedině příprava vodiče, nebo odfláknout lisování. Zkoušeli jsme to mnohokrát (řezání, tahání auta, ...) nehne se ... to dřív praskne oko, než aby se tahem uvolnil vodič.

Chápu, utekl nějaký čas. Osobně nedám dopustit na Knipex, které mají za sebou opravdu hodně a samozřejmě se časem při takové intenzitě opotřebí čelisti a nože. Ovšem výměna zabere pár minut a při pravidelném promazání fungují jako nové. Respektive používám zejména dva hlavní typy, protože s Multistrip 10 (1242195) se velice těžko dostaneš do opravdu stísněných prostor. Proto je kombinuji s pistolovými Knipexy. Samo sebou kleští mám povícero, ale nejvíce používám (automatické) právě tyto dva modely. Člověk to vytahá do přetékajících žlaby se svorkami a jeden DIN za DIN. Do zblbnutí. A když se ani tak nevejdou, sáhnu po Bernstein 5-532, nebo ručních Knipex. Na datové a další typy kabelů používám zase jiné typy. Člověk je prostě za tu dobu tak nějak vybaven vším, co potřebuje. Když se hledí na kvalitu, pravidelně maže a mění opotřebené části, tak kvalitní nářadí vydrží sloužit celé roky. Na druhou stranu jsem schopný odizolovávat i obyčejnými nůžkami na vodiče Knipex 95 16 165 a budou jeden jako druhý. Jenže za jaký čas.

Asi proto lehká mobilní příruční brašna váží přes 30kg ... dá se sní udělat prakticky cokoliv Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund