Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vplyv svetla na 1N4148
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6194
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 10:51    Předmět: Citovat

krom toho se to bude chovat jak zdroj proudu, takže pokud budete měřit napětí, tak s definovaným sériovým odporem... a dioda samosebou v závěrném směru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:18    Předmět: Citovat

křemíkový PN přechod je právě nejcitlivější na IR záření. Jen si stačí vzpomenout, že solární kalkulačky kolikrát nefungují pod zářivkovým osvětlení (nepočítám ty "dual powered").Bílá ledka se tý zářivce tak trochu podobá.
Samotný systém diody 1N4148 má tak malou plochu, ještě obzvlášť vystavenou světlu, že z něj nemůžeš tahat rozumný proudy - dokonce ani takový, co pohnou ručkou deprezskýho měřáku bez zesilovače.
Napětí generovaný PN přechodem by mělo být maximálně takový, jaký má úbytek napětí v propustným směru - což je kolem 0.6 až 0.7V. U LED diod má nejvyšší úbytek zelená LED, proto při osvětlení čipu prudkým světlem dá kolem 2.5V, ovšem tento čip přetíží i některý multimetr. Ovšem jak jsem psal výše, při přímým osvětlení zeleným laserem dokázal dát tolik proudu, že zřetelně rozsvítil běžnou červenou LED.
Modrý LED jsem ve fotovoltaickým režimu nezkoušel - obecně je nemám rád.
Bílý LED jsou ve fotovoltaickým režimu nepoužitelný kvůli luminoforem zakrytým čipu. principiálně jsou to modrý LED.
Podle mě mají LED nejvyšší citlivost na záření, které vydávají při LED režimu.
-Mě spíš zajímá, jak se mu podařilo rozsvítit ten fotovoltaický panel. To jen tím, že jej zapojil v propustným směru na zdroj a snímal kamerou bez IR filtru? - hodilo by se mi to pro kontrolu jednoho vymontovanýho panelu, zda nemá popraskaný destičky. (mám tu boroskop, jehož kamerka nemá IR filtr a přisvícení jde vypnout)
Mě se podařil rozsvítit tranzistor v inverzním režimu - přechod svítil žlutě. Už jsem tady o tom psal v jiným vlákně..
Edit: zkuste někdy takový ten fotovoltaický panel, co je tvořen křemíkovými destičkami nalepenýma na pertinaxu a zakrytý nějakou fólii dát ve tmě k ohništi plném režavých uhlíků. Dává to jako za denního světla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:23    Předmět: Citovat

Podle mě úplně stačí změřit digitálním voltmetrem naprázdno. I zdroj proudu má napětí naprázdno.
Bílá ledka, pokud není RGB, je vlastně modrá ledka schovaná pod luminoforem. To je ta žlutá skvrna. Luminofor nebude mít stejné spektrum jako halogenka nebo slunce a nemusí se trefit do citlivosti přechodu testované součástky.

Ale i tak. Na začátku tohoto vlákna je odkaz na video a na něm v asi 55. vteřině pán svítí zblízka ledkovou svítilnou na diodu ve skle a napětí je asi 300mV. Takže i ten luminofor postačuje. Možná je to zenerka a má větší plochu, ale i tak to jsou stovky mV. Při osvětlení pracovního stolu dává dioda 40mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 12:18    Předmět: Citovat

Ide mi hlavne o vplyv na činnosť elektronického obvodu, v ktorom je sklenená dióda zapojená. Je zrejmé, že sklenená dióda zapojená paralelne k cievke relé, nebude mať žiadny vplyv na činnosť obvodu. Ale sklenená dióda na vstupe citlivého zosilňovača, alebo v detektore, alebo v logaritmickom zosilňovači asi nejaký vplyv bude mať. Prečo sa vôbec dávajú diódy do skla? Nie je epoxid lacnejší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 13:13    Předmět: Citovat

Historická zkušenost - zátavy do skla jsou hermetičtější, než zálisky do plastu - a polovodičům jako takovejm škodí atmosférická vlhkost, když se dostane na povrch čipu. Tudíž sklo resp. pouzdro kov-sklo je z tohohle pohledu lepší, i když na zátav je potřeba několikanásobný množství energie, než na zástřik do reaktoplastu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 13:14    Předmět: Citovat

Nežádoucí vliv reálného světla na 99,999% zařízení je naprosto marginální. Už jen proto, že zařízení bývá v krytu a světlo v dostatečné intenzitě se k součástce nedostane.

A tam kde silné světlo přístup má, je součástka zapojena tak, že se to prakticky neprojevuje.

A u zbytku zapojení by měl konstruktér udělat opatření proti vlivům světla. U supercitlivých zesilovačů na zlomky milivoltů nevadí jen světlo,ale i úbytky na vodičích a termočlánky na rozdílných materiálech. Světlo je to nejmenší. Stačí zatemnit.

Zbytek jsou pak vyjímky typu žlutý multimetr 830. A jen některé šarže.

Že se dosud vyrábějí diody ve skle je dáno jednak historicky(se sklem si výrobci uměli poradit od dob elektronek) a evidentně to je stále ekonomicky výhodné. Pořád se ještě vyrábějí ve skle i v SMD provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 722
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 15:12    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
vladodyno napsal(a):
Malina 2 + fotoblesk = reset?
Až tak vážné to nebude...
Ale:

https://hackaday.com/2015/02/08/photonic-reset-of-the-raspberry-pi-2/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 20:58    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Mě se podařil rozsvítit tranzistor v inverzním režimu - přechod svítil žlutě.

KU 611 Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 22:01    Předmět: Citovat

Jojo, přesně tohle. Jelikož jsem to držel v ruce, tak jsem to za pár vteřin musel nechat. Nedalo se to udržet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: so únor 16 2019, 0:15    Předmět: Citovat

Tak potom prečo sa nezatavujú do skla aj tranzistory keď je to hermetickejšie?

Ale ono je to s tým priesvitným a nepriesvitným ešte o čosi zložitejšie. Tak neviem, či čierna bužírka v infra svetle...
http://www.spitzer.caltech.edu/images/2154-sig08-004-Hands-in-a-Bag-color-Visible-vs-Infrared-Light
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 16 2019, 1:00    Předmět: Citovat

Hermetičnost nebude hlavní důvod. Existují součástky ve skle, plastu, keramice i kovu. Nedá se říct, co je nejlepší. Každá varianta má své výhody i nevýhody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po únor 18 2019, 20:21    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkoušel s tím fotovoltaickým panelem:
Použil jsem 5V panel z powerbanky ze solárním dobíjením a snímal jsem to boroskopem z vypnutým světlem - Basetech BSK-100. Na FV panel jsem připojil zdroj 12V/7A.Odebíraný proud jsem neměřil, ale odhaduju to na 2A. FW panel jsem trápil pouze pár vteřin z dlouhou pauzou. Bylo vidět, jak slabě svítí oblast kolem centrálního vodiče, co propojuje ty křemíkový čipy. Takže ten PN přechod v propustným směru produkuje IR záření. Kdybych našel tu webku z vykuchaným filtrem a plastovou optikou, možná by to bylo zřetelnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 20:33    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):
Artaban001 napsal(a):
Mě se podařil rozsvítit tranzistor v inverzním režimu - přechod svítil žlutě.

KU 611 Laughing

Já zkoušel upilovat ohlej a rezatej KU605 a pustil do něj inverzně 16V,ve viditelnym spektru to svítilo málo,ale bylo to jako zírat do svářečky.Asi to mělo vyšší část toho světla v neviditelnym spektru.Topilo to teda fest,odsmrádlo asi 8-10mm izolace přívodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund