Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

STOP tlačítko jako provozní vypínač?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 14:58    Předmět: Citovat

Takže když mám dílnu, kde mám třeba vrtačku, mikropájku a počítač, tak sporákovou kombinaci můžu použít jako hlavní vypínač?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 14:58    Předmět: Citovat

Přivedl jsem ke stroji projektanta a zeptal se, co si o tom myslí.
"Je to nešikovné, ale pokud je to od výrobce, není námitek".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 16:47    Předmět: Citovat

@ZdenekHQ: Záleží na konkrétním účelu. Pro nouzové bezpečnostní vypnutí pracoviště je sporákovka nevyhovující.
Běžný hlavní vypínač pro účely údržby apod u rozvodnic do 25A není nutný. Když už, tak je vhodnější umístění vhodného typu přímo v rozvodnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 17:43    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Předchůdce páčkových sporákových kombinací je opět sporáková kombinace - stiskací s doutnavkou. ...
Jj - máš pravdu. Já je sem dal (to foto) spíš jen pro ilustraci těch "hříbků", páč přímo tu starou sporákovou kombinaci (foto) jsem nenašel.
Ale máme ji ještě na baráku, zkolaudovaném někdy začátkem 60. let (přímo nad sporákem - mohl bych příležitostně vyfotit) - bakelitová, čtvercová (pod omítku) s hříbkem (tuším už novější provedení: "Tahem zapni" - "Stiskem vypni") a s doutnavkou se závitem (Doutnavka E14 malá s čočkou).
Tady se např. o nich píše:
citace:
mirektatra @truhlik, 24.07.2012 17:12
...
Sporáková kombinace je vžitý název pro bytový vypínač sporáku, vybavený také svorkami pro spojení PE a N a kontrolkou. Slouží jako hlavní vypínač celého spotřebiče i jako přechodové místo/svorka mezi tvrdým vodičem kabelu a lankovým vodičem pohyblivého přívodu. Bývá zpravidla v provedení pod omítku, nebo do lištových rozvodů, v minulosti i na omítku s vývodkami, s ovladačem ve tvaru páčky, dříve tahového "hříbku".
...


A k těm ostatním (třeba i k těm, co byly na fotu):
Achab napsal(a):
... Vypínače na obrázku jsou běžné stiskací 16-25A s různým stupněm krytí. Tyto se jako sporákové používaly jenom z nouze.
K připojení pohyblivého přívodu ani nejsou uzpůsobeny.
...

Ano - a některé se ještě vyrábí i dnes (např.):
A proč název Tahem zapni, stiskem vypni?
citace:
A proč název Tahem zapni, stiskem vypni?

Každý elektrikář i laik tento typ legendárního vypínače zná. Jeho robustnost a nutný vývin síly na sepnutí již vzbuzuje u laika respekt z elektřiny.
Vyrábí se nepřetržitě od roku 1953 dodnes. ...

Sám výrobce o nich uvádí:
Třífázové spínače typu 353.3 s černým bakelitovým krytem naší výroby, ovládané typickým knoflíkem s nápisem TAHEM ZAPNI ! - STISKEM VYPNI !, nás provázejí snad od nepaměti. Rozhodně tu byly již v šedesátých letech, a i když od těch dob doznaly několika změn, jejich princip byl zachován. Stále se prodávají, a to nikoli v zanedbatelném množství. Jejich konstrukční systém spínání proudu má své limity, a proto také většina výrobců přešla na systémy jiné.
No a tou "hlavní změnou" bylo např. to "obrácení f-ce: "Stiskem zapni" - "Tahem vypni" Surprised

Tuto nejstarší verzi se mně teprve nepodařilo dohledat - našel jsem k tomu jen CHYBY VE FILMU
citace:
[nic] Když Honza vypíná česačku, táhne vypínač k sobě. Stejně tak později milenecká dvojice zapne stejný vypínač opřením zády. Přitom z bezpečnostních důvodů se tyto vypínače používaly výhradně způsobem "tahem zapni, stiskem vypni", což na nich ostatně bylo i napsáno.
___________________
Domnívám se, že o chybu nejde. Staré knoflíkové vypínače toho typu, který je ve scéně krátce vidět, se skutečně zapínaly stiskem a vypínaly tahem. Teprve někdy na přelomu 50. a 60. let se začaly vyrábět vypínače nové, ty, které známe dnes - tahem zapni, stiskem vypni.



65c0db89-fe84-4bcb-acdd-2f8815114e00.jpg
 Komentář:
Přímo tento jsem letos na jaře měnil na baráku "v hodinách" (coby Hl. vypínač") za Hl. jistič (3x25A/B)
 Velikost:  8.06 kB
 Zobrazeno:  129 krát

65c0db89-fe84-4bcb-acdd-2f8815114e00.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne čt srpen 02 2018, 18:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 18:38    Předmět: Citovat

Staré stiskací vypínače se vyskytovaly s obojím směrem spínání, záleželo na výrobci. V amatérských pračkách
a různých zařízeních, které se dělaly po elektrifikaci v období 1946-50 jsem viděl oba typy, některé byly ještě
z předválečné výroby.

Stiskací vypínače před elektroměrem dožívají dodnes. U nejstarších instalací bez hlavního jističe - hlavně proto byly původně nutné. Tedy pokud už dotyčné odběratele nedonutili k předělávce. Ale pochybuju, to by půlka důchodců nesvítila. Není to až tak dávno, co chodily informace od E-ONu, že v takovém případě se platba automaticky počítá
jako za jistič 25A.


Naposledy upravil Achab dne čt srpen 02 2018, 18:47, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 18:45    Předmět: Citovat

Vzpomínám si, že před cca 40 lety měla prabába stiskací vypínač v krabici za sporákem, a když přišel opravář, tak to vypínal násadou od smetáku. Jen měl problém se trefit...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Nějaký typ TAHEM VYPNI byl ve Vrchní prchni, knihovník Vrána?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 19:02    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Stiskací vypínače před elektroměrem dožívají dodnes. U nejstarších instalací bez hlavního jističe - proto byly vlastně původně nutné. Tedy pokud už dotyčné odběratele nedonutili k předělávce. Ale pochybuju, to by půlka důchodců nesvítila. Není to tak dávno, co chodily informace od E-ONu, že v takovém případě se platba automaticky počítá jako za jistič 25A.

Jj - právě mně k výměně "dokopali" hoši "ergéváci" od E.ON-u.
Po změně dodavatele el. energie byli zkontrolovat el.-měr a do zápisu již napsali, že je jako Hl. "odpojovač" už jistič (už prý nějakou dobu je předepsána výměna Hl. vypínače za Hl. jistič - nějakým předpisem).
Vzhledem k tomu, že se známe osobně, tak jsem to v krátké době i realizoval, abych neudělal "nějaký problém" zase přímo jim - páč se pod ten "Prac. list" podepsali (to kdyby náhodou přišel k těm "hodinám" od nich někdo jiný a namísto jističe tam našel ještě ten Hl. vypínač.).
Zavolal jsem do E.ON-u, že je nutno vyměnit "ten jistič" (ve skutečnosti vypínač) - že je u něj "vadné spínání jedné fáze". Hoši "ergéváci" to zase za pár dnů přišli zaplombovat - tudíž se výměna obešla bez Revizní zprávy Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 19:09    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Vzpomínám si, že před cca 40 lety měla prabába stiskací vypínač v krabici za sporákem, a když přišel opravář, tak to vypínal násadou od smetáku. Jen měl problém se trefit...

Jj - to je přesně ten, co mám (na chalupě) nad sporákem i já Laughing
V cihlovém bytě činžáku (kolaudace v r. 1969) už mám ten páčkový (bílý, pod omítkou). V předchozím bytě (paneláku - kolaudace 1974)) byl tentýž, jen "na omítku".

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 20:32    Předmět: Citovat

E-ONi ty vypínače přehlíželi hlavně u důchodců ve vyšším věku, po kterých bude stejně zakrátko rekonstrukce. Většina těchto instalací je stejně v dezolátním stavu a neměly by být vůbec připojeny.
Samozřejmě kdo se ptá přímo v Budějovicích, dostane oficiální stanovisko a dobře mu tak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 15:50    Předmět: Citovat

Vypnutí stiskem je podstatně rychlejší. Zvláště je li třeba vypínat vícenásobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund