Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak zapojit schodišťový vypínač?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 15:00    Předmět: Citovat

Opravář Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31800
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 15:33    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
samec napsal(a):
... Zručný človek dokáže poskladať, čo rozobral...

Ako sa nazýva ten, ktorý dokáže poskladať aj to, čo rozobral niekto iný?
McGiver ....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 15:59    Předmět: Citovat

Tak pokud je někdo šikovnej, stáhne posledních pár cm izolace a navleče tu správnou barvu. Ale jde to jen někdy a nestojí to za to. Taky mám ve sklepě jako "pozůstalost" žlutý, červený a podobný dráty.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 16:14    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...Taky mám ve sklepě jako "pozůstalost" žlutý, červený a podobný dráty...
Nám na školení říkali, že předepsaná a závazná je jen ž/z barva izolace, jiné barvy jsou jen doporučené.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 713
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 16:20    Předmět: Citovat

Taky se mi takhle divně nový schodišťák choval, než mi došlo, že má jinde společný pól než měl starý. Smile Ale největší problém bylo starý vymontovat, protože měl rychloupínací svorky, oficiální postup k demontáži "dráty vykroutit" (strávil jsem demontáží hodinu, dráty neměly tolik rezervy abych je ucvakl) - za použití takového vypínače bych původního majitele nejraději hnal palicí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 17:23    Předmět: Citovat

Ani mnozí elektrikáři neví, že se vyskytují tři způsoby zapojení - viz střídavé přepínače.
Co teprve laik, který nezná žádný a ještě narazí na vodiče všemožných barev...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 713
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 19:43    Předmět: Citovat

Ze stran byly zasunuté plastové vsuvky s výstupky, které vypadaly jakoby měly mít význam tlačítek pro demontáž nebo jako aretační pojistky. Zkoušel jsem je mačkat, zasunout je obráceně (protože výstupky byly nesymetrické), různě s nimi pendlovat, nepozoroval jsem že by to mělo nějaký efekt. Daly se v obou otočeních zasunout lehce na doraz, jako když uvnitř na nic nepůsobí. I pak po demontáži když jsem to prohlížel, nepřipadalo mi že by nějak mohly působit povolení perka, spíš mi připadaly že jsou tam jen jako přítlaky na zajištění. Pokud mají mít uvolňovací funkci, tak jsem na tu fintu nepřišel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 713
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 22:04    Předmět: Citovat

Znovu jsem vypínač vyhrabal, otočil vložky opačně než byly původně, zatlačil trochu silněji a fakt to šlo. Chyba byla na straně uživatele. Embarassed Dík za podnět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:22    Předmět: Citovat

Nevýhodu těch pérových je nepoužitelnost s hliníkem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 17:34    Předmět: Citovat

Tipuju že do strojků budou černý nahoru a hnědý dolů.V kabelu jsem nikdy neviděl dva hnědý,pokud kabel měl míň než 10 žil,vždycky 1 hnědej a 2 černý,pak u novýho černej,hnědej a šedivej.Ten hnědej se tady na Hradecku dával snad vždycky doprostřed,snad jenom když se k tomu napasovával starej kabel(hnědá šla tak,aby byla na červený).Pokud se přefázovávalo,prohodily se černý.S novym kabelem je u svorek,poznat,co se zapojuje obráceně a co má sled správně,u starýho kabelu ne.
BTW.Nedávno jsem řešil rozsypaný ovládání ze 3 míst a druhý ze dvou.Byl to docela vejpras,nejenže byly v krabicích rozhozený i smyčky N+PE(ostrej přívod z jističe se smyčkoval přes ty krabice vypínačů,co z nich odcházely světla,ty byly tažený 5Cx1.5(asi na víceramenný lustry a 6+6 vypínače),ale krajní 6 i středová 7 byly napojený 3Cx1.5 BEZ přebarvování,normálně H/M/zž,hnědý k sobě(7)/nahoru(6),zbytek dolů(6) nebo na vypínač(vyp.7, 1 kabel nahoru a druhej dolů).

Nadával jsem u toho jak čert,asi 3x jsem to vyrazil i s novou TV(přežila),ale povedlo se(za 3h) a svítí to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 18:19    Předmět: Citovat

Zapojení schodišťáků a křížáků jsme tu už kdysi řešili a dával jsem k tomu (doufám) dostatečně názorné malůvky.

Yarda1 napsal(a):
... určitě nějakého revizáka našel co mu to pochválil.


Ano, i na takové instalace jsem narazil. Ale často šlo o předělávku hned po revizi, mnohde už na ni nikdo nepřišel.
Kdysi jsem taky dělal revizi na instalaci rodinného domu. Všechno bylo podle předpisů, dokonce podle projektu. Jen na verandě ještě dodělávali zedníci vnitřní omítky, tak jsem to proněřil a v rozvaděči zase odpojil. Naštěstí jsem to uvedl v revizní zprávě a ten elektrikář, který to dělal, si všechno fotil. Při kolaudaci najednou průšvih - na verandě čtyři zásuvky v dřevěném ostění, které tam původně nebylo, můstkové kabely vytržené z omítky, aby dosáhly, krabice zůstaly v omítce. Stížnost investorky na ITI, že podle revize to je v pořádku. Tam zprávu ani nedočetli, pozvali mě i s elektrikářem na místo, kde jsem jim ukázal, co o tom ve zprávě píšu, a elektrikář jim ukázal fotky, v jakém stavu jsme instalaci naposledy viděli. Nakonec z majitelky vylezlo, že si pozvala míszního truhláře, který to takhle předělal. Inspektoři couvli, omluvili se nám, ale těch 70 km tam a zpět nám už nikdo nezaplatil. Co provedli s majitelkou nebo truhlářem, netuším, a ani mě to už nezajímá.
Nebyl to první případ, kdy po výchozí revizi si to někdo předělal nebo nechal předělat, ale byla to jedna z posledních kapek, které mi usnadnily rozhodnutí po 30 letech revizní činnosti zanechat a papíry si neobnovovat. Přesněji: od té doby, co jsem se musel víc hrabat v papírech, než měřit, protože návod a certifikát od výrobce získaly větší váhu, než přírodní zákony, jsem příliš často měl pochyby o dlouhodobé spolehlivosti a bezpečnosti instalací, prostě mě to přestalo bavit, takže už k tomu stejně moc kapek nechybělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 20:02    Předmět: Citovat

Já jsem viděl a předělával elektroinstalaci tahanou hliníkovým můstkovým kabelem. Spojování bylo dělané zakroucením konců vodičů a zaizolované černou textilní lepicí páskou, krabice taky byly zajímavě dělané - byly úplně utopené ve zdi, víčka byla udělaná z plechových víček od barvy, víčko bylo omotané šmirglpapírem a tohle všechno zakryté omítkou. Ten můstkový kabel byl přitlučený k trámům hřebíky. Že to tam nevyhořelo jen udiveně konstatuji.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 20:31    Předmět: Citovat

A videli ste už také zapojenie, že prepínač medzi fázou a nulákom, z neho do žiarovky a zo žiarovky do druhého prepínača medzi fázou a nulákom?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 20:41    Předmět: Citovat

Tak zvané zapojení "hop-trop" - viz odkaz schodišťové přepínače. Ve starých instalacích se občas vyskytlo.
Ale je to fušeřina, toto zapojení bylo zakázané už v 50-tých letech, jestli ne dřív...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 22:14    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
A videli ste už také zapojenie, že prepínač medzi fázou a nulákom, z neho do žiarovky a zo žiarovky do druhého prepínača medzi fázou a nulákom?


Jo kamarade, ja uz ve svym veku videl hada chcat, kone couvat, prase tancit a stale mne jeste dovede lecos prekvapit...

Taky jsem na to uz par krat narazil, zvlaste kdyz je autorem zapojeni ruzny brouk pytlik. A jeste vyssi level pak je, tahat dvouzilakem jen fazi od prvniho vypinace k druhemu cernym, zlutozeleny od obou vypinacu na objimku a nulak si na obou koncich opatrit jak kdo umi - na jednom konci o sloupek plotu a na druhem o vodovodni trubku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund